کاربرد نرم‌افزارهای GIS برای استفاده از سرویس‌ها

کاربرد GIS سرویس‌ها در تجزیه و تحلیل

کاربرد GIS سرویس‌ها در تجزیه و تحلیل


کاربرد نرم‌افزارهای GIS برای استفاده از سرویس‌ها-موسسه چشم انداز-آموزش GIS و RS

هر سرویس نقشه‌ای از استانداردهای مشخصی تبعیت می‌کند و از هر نرم‌افزاری این سرویس‌ها قابل استفاده هستند. نرم‌افزارهایی که قابلیت خواندن سرویس نقشه‌ای دارند را کاملاً بررسی می‌کنیم.

استفاده از ArcMap

ArcMap مجموعه ابزار جغرافیایی قدرتمندی برای ایجاد و استفاده از سرویس‌های نقشه‌ای است. Esri منابع زیادی را برای توسعه و تکمیل ArcMap فراهم کرده است. در فصل 2، از یک سرویس نقشه‌ای در ArcMap استفاده کردیم. برای جلوگیری از تکرار و دونسخه‌ای شدن اطلاعات، به فصل دو و به بخش ایجاد وب‌سرویس‌ها مراجعه کنید. در بخش “بررسی سرویس‌های GIS” نیز یک تمرین انجام دادیم. خواندن یک سرویس OGC از ArcMap کار سختی نیست. برای این کار باید سرویس WMS را فعال کنیم. بهتر است URL سرویس WMS را از سرویس نقشه‌ای Electricity بگیریم. برای این کار ابتدا به Manager بروید و URL سرویس WMS را کپی کنید.

ArcMap را بازکنید و روی Add Data کلیک کنید و لایه‌ی WMS را به نقشه اضافه کنید. از درخت Catalog، GIS Servers را انتخاب کنید. سپس روی گزینه‌ی Add WMS Server دو بار کلیک کنید. این گزینه اتصالی به سرویس WMS ایجاد می‌کند. در فرم بعدی، URL سرویس WMS را که قبلاً کپی کرده بودید، بگذارید. در این مثال URL به‌صورت:

http://GIS-SERVER01:6080/arcgis/services/Electricity/MapServer/WMSServer

است. مجدداً توصیه می‌شود که اگر یک Web Adaptor روی وب سرور اختصاصی نصب‌کرده‌اید، از URL مربوط به Web Adaptor استفاده کنید. بدین ترتیب از اشاره‌ی مستقیم به GIS سرورها جلوگیری می‌شود. روی Get Layers کلیک کنید تا اتصال برقرار شود. اگر اتصال موفقیت آمیز بود، می‌توانید لایه را به نقشه اضافه کنید. ok را بزنید و نام اتصال را به Electricity@GIS-SERVER01 تغییر دهید. تا حالا فقط یک اتصال WMS ایجاد کرده­ایم. از این اتصال برای خواندن سرویس WMS استفاده می‌کنیم. تصویری از پیکربندی WMS را در زیر می‌بینید:

اتصال WMS را از ماژول ArcCatalog نیز می‌توانید بسازید. روی اتصال Electricity@GIS-SERVER01 دو بار کلیک کنید. سرویس Electricity را انتخاب کنید و روی Add کلیک کنید.

حالا که لایه‌ی utility را به‌عنوان سرویس WMS به ArcMap اضافه کردیم، می‌توانیم عملیات پایه‌ای مانند بزرگ نمایی، پیمایش نقشه (ابزار pan) و … را انجام دهیم. از جعبه ابزار Tools روی ابزار Identify کلیک کنید و روی کابل قرمز کلیک کنید تا اطلاعات مربوط به این عارضه را در یک پنجره ببینید.

استفاده از QGIS

سرویس‌های نقشه‌ای ایجاد شده را در ArcMap مدیریت کردیم؛ اما همه‌ی افراد برای خواندن سرویس‌های نقشه‌ای از ArcMap استفاده نمی‌کنند، علاوه بر این ممکن است سرویس نقشه‌ای در فرمت‌های دیگری منتشر شده باشد؛ بنابراین برای خواندن این سرویس می‌توانید از نرم‌افزارهای دیگر GIS مانند QGIS، GRASS، ArcGIS Explorer، gvS و … استفاده کنید.

نرم‌افزاری که در این قسمت بررسی می‌کنیم،QGIS است و از این نرم‌افزار برای جستجوی استاندارد WMS استفاده می‌کنیم. QGIS روی بسیاری از پلتفرم‌ها مانند Windows، Linux و Mac قابل دسترس است. اخیراً تیم QGIS نسخه‌ی اندروید را تألیف و تهیه کرده‌اند و این تیم روی این محصول، زمان و منابع زیادی صرف کرده‌اند. QGIS از WMS پشتیبانی می‌کند. در این تمرین سرویس WMS را در QGIS استفاده می‌کنیم. می‌توانید QGIS نسخه‌ی 1.8 را از لینک www.qgis.org دانلود کنید.

فرض کنید دو گروه E و P وجود دارند. گروه P مسئول به‌روزرسانی شبکه و پارسل‌ها هستند که به ترتیب در ژئودیتابیس‌های مجزایی قرار دارند. در هر زمان یک پروژه جدید وجود دارد. گروه E آخرین اطلاعات پارسل‌ها را از نظر مناسب بودن در طراحی شبکه‌ی برقبررسی می‌کنند و لایه‌های وکتوری پارسل‌ها را به‌صورت سالیانه از گروه P می‌گیرند. فرض کنید پارسل‌ها به روز رسانی نیستند. در داده‌های کتاب فایل LandParcels2013.shp را پیدا کنید. در این لایه داده‌های پارسل‌های سال 2013 قرار دارد. فرض کنیم که در گروه E قرار دارید و می‌خواهید فایل وکتور پارسل‌ها را به QGIS اضافه کنید. QGIS را بازکنید. در نوار ابزار روی دکمه‌ی Add Vector Layer کلیک کنید. در فرم Add vector layer، File را انتخاب کنید. روی Browse کلیک کنید. فایل LandParcels2013.shp موجود در مسیر 7364EN_Chapter03_Files\AGSA\Data را پیدا کنید. روی Open کلیک کنید.

باید روی این پارسل‌ها کار کنیم. روی لایه‌ی LandParcels2013 دو بار کلیک کنید. فرم Layer Properties ظاهر می‌شود. در سربرگ Style از لیست کشویی Categorized را انتخاب و از لیست کشویی Column گزینه‌ی CATEGORY را انتخاب کنید. از لیست بازشوی Color ramp رنگ آبی را انتخاب کنید. روی دکمه‌ی Classify کلیک کنید و سپس روی OK بزنید.

لایه‌ی خود را به‌صورت زیر خواهید دید.

حال باید شبکه‌ را هم اضافه کنید ‌تا پارسل‌ها را روی شبکه‌ی برق و اینکه به‌صورت مناسب برق کشی و سیم کشی شده‌اند، بررسی کنیم. آخرین تغییرات داده‌ها و آخرین نسخه‌ی داده‌ها به‌صورت سرویس WMS منتشر شده‌اند؛ بنابراین می‌توانیم شبکه‌ی برق را اضافه کنیم. در نوار ابزار QGIS روی دکمه‌ی Add WMS Layer کلیک کنید. یک فرم ظاهر می‌شود. لیستی از سرویس‌های WMS ظاهر می‌شود، لایه‌های WMS ای که می‌خواهید اضافه کنید در این لیست ظاهر می‌شوند. در فرم Add Layer(s) from a Server روی New کلیک کنید. فرم جدیدی ظاهر خواهد شد. در فیلد Name نام لایه را وارد کنید. از آنجایی که لایه‌ی شبکه‌ی برق را اضافه می‌کنیم، در فیلد Name نام Electricity و در فیلد URL آدرس URL سرویس WMS (این URL را قبلاً از ArcGIS for Server Manager گرفته اید) را وارد کنید. فیلدهای نام کاربری و رمز را خالی بگذارید و روی ok کلیک کنید.

حال با زدن ok، در فرم بعدی یک لیست بازشو ظاهر می‌شود که نام لایه‌ در آن قرار می‌گیرد. لایه‌ی Electricity را از لیست انتخاب کنید و روی Connect کلیک کنید. در قسمت نمایش درختی ID لایه را 0 انتخاب کنید. در جعبه‌ی Image Encoding گزینه‌ی PNG را انتخاب کنید و در جعبه‌ی متنی Layer name عبارت Power Cable را بنویسید. در نهایت روی دکمه‌ی Add کلیک کنید تا لایه به QGIS وارد شود.


در QGIS لایه‌ی electricity به بالای پارسل‌ها اضافه شده است و رنگ بندی مناسبی دارد.

سرور WMS فرمت‌های تصویری زیادی دارد. متناسب با اپلیکیشن می‌توانید فرمت مناسبی را استفاده کنید. اگر می‌خواهید تصاویر با سرعت بالا بارگذاری شوند، فرمت‌های JPEG و PNG و اگر کیفیت تصویر مهم است از فرمت TIFF استفاده کنید. می‌بینید که پارسل‌ها به روز رسانی نیستند. سه کابل برق وجود دارد که پارسل بندی نشده‌اند؛ یعنی شبکه‌ی برق به روزرسانی‌تر از لایه‌ی پارسل‌ها است؛ بنابراین از گروه P می‌خواهیم که لایه‌ی جدید پارسل‌ها را برای ما بفرستند. گروه P می‌توانند سرویس Parcels را به‌صورت WMS منتشر کنند. سپس ما به‌جای وکتور پارسل از این سرویس WMS استفاده می‌کنیم. می‌توانید به فصل 2 در بخش ایجاد وب‌سرویس‌ها مراجعه کنید که سرویس Parcels را به‌صورت WMS منتشر کردیم و در اینجا از آن استفاده کنید. اکنون یک سرویس WMS داریم که به آخرین پایگاه داده‌ی Parcels به روز رسانی شده اشاره می‌کند. URL این سرویس

http://GIS-SERVER01:6080/arcgis/ services/Parcels_FGDB/MapServer/WMSServer

می‌باشد. این سرویس را به QGIS اضافه کنید و نام آن را Parcels بگذارید. لایه‌ی LandParcels2013 را خاموش کنید (تیک آن را بردارید) و لایه‌ی Power Cable را به بالای Parcels بکشید. لایه‌ی Parcels به روزرسانی شده‌ای را می‌بینید. این سه سیم کشی برق سه مجتمع تجاری بزرگ را تغذیه می‌کنند.

برگرفته از کتاب نصب، اجرا و مدیریت Arc GIS for server

نویسنده: دکتر محمد بافقی زاده

نشر: انتشارات اکادمیک

وب جی آی اس (WebGIS)


Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/gisland1/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4494

Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/gisland1/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4494

Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/gisland1/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4494

Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/gisland1/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4494

ArcGIS ExplorerArcGIS for Server ManagerArcMapESRIGIS ServersGRASSgvSIDJPEGLinuxMacManagerParcelsPNGQgisTIFFURLutilityWeb AdaptorWindowsابزار Identifyابزار panابزار جغرافیاییاستفاده از ArcMapاستفاده از QGISبزرگ نماییپارسلپلتفرمپیمایش نقشهجعبه ابزار Toolsدرخت Catalogژئودیتابیسسرویس OGCسرویس Parcelsسرویس WMSسرویس نقشهسرویس نقشه‌ای Electricityسرویس‌های GISشبکهفرمت JPEGفرمت PNGفرمت TIFFکاربرد نرم‌افزارهای GIS برای استفاده از سرویس‌هاوب‌سرویس

3 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید