خانه / کاربرد GIS در بهداشت و سلامت (برای مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید) / کاربرد GIS در بررسي شدت روشنايي داخلي در محيط كار

کاربرد GIS در بررسي شدت روشنايي داخلي در محيط كار

روشنايي تأثير بسزايي در بهره وري و آمار حوادث و همچنين در سلامت جسمي و روحي افراد دارد. بنابراين ، بررسي شدت روشنايي و تعيين ايستگاه هاي كار نيازمند اصلاح روشنايي، براي حفظ و ارتقا سلامت و ايمني كارگران ضروري است. اين مطالعه با هدف ارزيابي توزيع شدت روشنايي با استفاده از فناوري GIS در سالن مونتاژ يكي از شركت هاي بزرگ استان زنجان انجام گرفت.
در اين مطالعه، بنا بر روش شبكه اي، سطح سالن به ايستگاه هاي 3×3 متر تقسیم شد و در مرکز هر ایستگاه فتوسل دستگاه نورسنج مدل testo 545 در ارتفاع 30 اينچ ( 76 سانتي متر) از كف زمين قرار گرفت و شدت روشنايي بر پايه يكاي لوكس اندازه گيري شد. به منظور تعيين شدت روشنايي كلي، طبيعي و مصنوعي سه بار اندازه گيري انجام گرديد. سپس، با انتقال اطلاعات به دست آمده به نرم افزار ArcView كه مبتني بر فناوري  GIS است، ميزان شدت روشنايي و درصد پوشش سطح سالن و منحني ايزولوكس براي هر يك از ايستگاه ها مشخص گرديد.
نتايج نشان داد كه ميزان شدت روشنايي سالن مونتاژ اين شركت داراي وضعيت مطلوب است. به طوري كه درصد نسبي پوشش استاندارد شدت روشنايي كلي، طبيعي و مصنوعي به ترتيب 99 درصد، 5 درصد و 70 درصد (استاندارد IES) است. بنابراين می توان با اصلاحات كوچك در سيستم روشنايي مصنوعي اين نواقص را رفع نمود تا در تمام سالن كمينه روشنايي 200 لوكس باشد.
اين مطالعه، سودمندي فناوري GIS را براي تعيين نقاط دقيق نيازمند اصلاح روشنايي نشان داد. اين روش مي تواند نقاط اصلاحي را مشخص كرده و از صرف هزينه هاي بي مورد جلوگيري نمايد.

لینک دسترسی به اصل مقاله:

http://ioh.iums.ac.ir/article-1-1549-fa.html

 

آموزش کاربردی GIS در بهداشت و سلامت

مدرس:

دکتر سعید جوی زاده

همراه با کتاب و فیلم

تلفن ثبت نام:

09382252774

وب سایت:

آموزش کاربردی سیستم اطلاعات جغرافیایی(GIS)،سنجش از دور(RS)،آمار فضایی(Spatial statistics) و…

کاربرد GIS در بهداشت و درمان،کتاب کاربرد GIS در پزشکی،آموزش GIS در سلامت، کاربرد GIS در ارتقاي تصميم گيري هاي مديريت بخش بهداشت،دکتر سعید جوی زاده،دکتر حسین آبادی،کاربرد GIS در نظام بهداشت و سلامت،موسسه چشم انداز،سعید جوی زاده،اهمیت GIS در سلامت ،فیلم آموزشی کاربرد GIS در بهداشت،استفاده از GIS در مهندسی بهداشت،نقشه جامع سلامت،سمینار GIS در سلامت،همایش GIS در سلامت،کارگاه GIS در سلامت،شیراز،تهران، پاورپوینت بررسی کاربرد GIS در بهداشت و محیط زیست،پاورپوینت GIS در سلامت،

 

درباره‌ی خانم حسین آبادی

همچنین ببینید

بررسي اكولوژي مالاريا در شهرستان بندرعباس با استفاده از سيستم اطلاعات مکاني (GIS)

 مالاريا يكي از بيماري هاي واگيردار مهم در جهان و در جنوب ايران است. براي …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

Open chat
Powered by
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟