کوچک ترین کشورهای جهان-موسسه چشم انداز هزاره سوم ملل شیراز

در جهان تعدادی کشور بسیار کوچک است که شاید تاکنون اسم آن ها را نشنیده باشید. کشورهایی که شاید کوچک و جمعیت کمی‌ داشته باشند!
در اینجا ده مورد از آنها ذکر می شوند:

رضا رسولی بلخکانلو

1. ناگورنو قره باغ
جمعیت : ۱۳۰۰۰۰
مساحت : ۴۴۲۴۱۰۲ مایل مربع
مرکز : استپاناکرت
این جمهوری بین ارمنستان و آذربایجان قرار دارد، اما این کشور به هیچ کشور دیگری وابسته نیست، در جایی که ۹۵ درصد از جمعیت ارمنی است و ما بقی یونانیان و کردها هستند.

منطقه‌ای محصور در خشکی با مساحتی حدود ۴۴۰۰ کیلومتر مربع در قفقاز جنوبی و در جنوب شرقی کوه‌های قفقاز کوچک واقع شده‌است. این منطقه از غرب با جمهوری ارمنستان، از جنوب با ایران و از شمال و شرق با جمهوری آذربایجان هم‌مرز است. پایتخت آن شهر استپاناکرت و شهر شوشی مرکز فرهنگی آن است.

Location and extent of the former Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast (lighter color).
۲ جزایر پیتکرن
جمعیت : ۶۰
مساحت : ۱۸ مایل مربع
مرکز : آدم هوستون
جزایر پیتکرن یک مجمع الجزایر آتشفشانی در جنوب اقیانوس آرام شامل چهار جزیره، که قبلا مستعمره انگلیس بودند، می‌باشد. زبان رسمی ‌آنها انگلیسی و تاهیتی است. در سال های اخیر کلیساهای این جزیره را بسته اند چرا که تنها هشت نفر در هر هفته برای عبادت به آنها مراجعه می‌کردند. همچنین این جزیره فقط یک رستوران دارد.

این جزایر آخرین سرزمین فرا دریایی در اقیانوس آرام را تشکیل می‌دهند. جمعیت این جزایر تنها ۶۴ نفر است که از چهار خانواده اصلی تشکیل شده‌اند.

رابرت پیت‌کرن، نخستین ملوانی بود که در سال ۱۷۶۷ از روی عرشه کشتی این جزایر را دید. وی از خدمه ناخدا فیلیپ کارترت بود و کارترت به افتخار او این جزیره را نام‌گذاری کرد.

LocationPitcairnIslands.jpg
۳ جزایر کوک
جمعیت : ۱۹۵۶۹
مساحت : ۹۱ مایل مربع
مرکز : Avarua
جزایر کوک سالانه پذیرای ۹۰۰۰۰ گردشگر است. بنابراین گردشگری صنعت و منبع اصلی درآمد ساکنانش است. از دیگر منابع درآرمد صادرات غذاهایی دریایی و میوه می‌باشد.

جزایر کوک واقع است در قارهٔ اقیانوسیه، اقیانوس آرام جنوبی، غرب جزایر پولینزیای فرانسه، شرق تونگا و جنوب غرب ساموآ ی آمریکا. پایتخت جزایر کوک، شهر آواروآ با ۱۰ هزار نفر جمعیت می‌باشد. مساحت جزایر کوک ۲۴۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۱۹٬۵۶۹ نفر است.

جزایر کوک به صورت مجمع الجزایر بوده و از بیش از ۱۲۰ جزیره تشکیل شده‌است.


4.توکلائو
جمعیت : ۱۴۱۶
مساحت : ۵ مایل مربع
مرکز : ندارد
توکلائو کشوری کوچکی در جنوب اقیاموس آرام با جمعیتی حدود ۱۵۰۰ نفر است. توکلائو به معنای باد شمال است. یک کشور با حداقل درآمد در جهان است. بنابراین، مردمانش بیشتر با کمک های نیوزیلند زندگی می‌کنند. ۹۶% از جمعیت توکلائو مسیحی هستند. این کشور کوچک‌ترین اقتصاد دنیا را نیز داراست. توکلائو نخستین کشور جهان بود که ۱۰۰٪‏ انرژی خود را از طریق خورشید تأمین کرد. توکلائو ۱۰۰۰سال قدمت دارد. این کشور تقریباً توسط نیوزلند اداره می‌شود و ملکه آن ملکه انگلیس است.
نقشه جزایر توکلائو - جزیره اسواینس در جنوب آن
5.جزیره من (مرد)
جمعیت : ۸۰۰۸۵
مساحت : ۳۳۹ مایل مربع
مرکز : داگلاس
جزیره من یکی از جزایر نیمه‌خودمختار بین بریتانیا و ایرلند، در دریای ایرلند است. رئیس دولت این کشور ملکه یا پادشاه بریتانیا است، ولی رسماً جزو بریتانیا نیست. منبع اصلی در آمد آنها بانک دریای و گردشگری است.

6. گرنزی Guernsey
جمعیت : ۶۵۵۷۳
مساحت : ۳۰ مایل مربع
پایتخت : سنت پیتر پورت

گرنزی مجموعه‌ای از جزایر وابسته به پادشاهی متحده است که در نزدیکی بریتانبا در کانال مانش واقع شده‌ است.

این جزایر بخشی از جزیره های مانش می‌باشند.

اگر چه وظیفه دفاع از این جزایر بر عهده بریتانیا است، ولی این جزایر بخشی جدا از پادشاهی متحده محسوب می‌شود.

این جزایر بخشی از اتحادیه اروپا نیستند.

جزیره ای پر از صخره های شیب دار، به خصوص در جنوب آن، که مکانی مناسب برای دامپروری و باغبانی را به وجود آورده است. این جزیره مقصد توریستهای دوست دار طبیعت و پرندگان است. آب هوای این منطقه تقریبا مدیترانه ای و درجه حرارت آن به ندرت به زیر صفر و در تابستان ها هم کمتر به بیش از ۲۰ درجه می‌رسد، در نتیجه این جزیره مکان مناسبی برای رشت درخت سرو، موز و نخل است.

7.کومور یا اتحاد قُمُر یا مجمع‌الجزایر قمر
جمعیت : ۸۵۰٬۰۰۰
مساحت : ۸۶۳ مایل مربع
مرکز : Moroni
کومور یک کشور جزیره ای در آفریقا ، بین موزامبیک و ماداگاسکار در اقیانوس هند واقع شده است. زمانی یک مستعمره فرانسه بود و در حال حاضر حدود ۳۰۰٫۰۰۰ نفر فرانسوی در کومور زندگی می‌کنند. ۹۸ درصد از جمعیت این کشور مسلمان است.
البته این کشور در سالهای اخیر به دليل سفرهای دولتی تاحدودی شناخته شده است!
موقعیت the  اتحاد قمر  (آبی تیره) – در آفریقا  (light blue و خاکستری تیره) – در the اتحادیه آفریقا  (light blue)
۸٫ تووالو
جمعیت : ۱۲۳۷۳
مساحت : ۱۰ مایل مربع
مرکز : فونافوتی
تووالو کشوری جزیره‌ای در اقیانوس آرام است. این جزیره که در گروه جزایر پلی‌نزی قرار دارد، سابقا جزایر الیس نامیده می‌شده‌است. این کشور در قرن نوزدهم میلادی مستعمره انگلیس شد و در سال ۱۹۷۸ استقلال خود را به دست آورد. حکمران را ملکه انگلیس با پیشنهاد نخست وزیر تووالو انتخاب می‌کند. مجلس نمایندگان این کشور ۱۵ کرسی دارد که نمایندگان آن با رای مردم برای دوره‌ای چهار ساله انتخاب می‌شوند. این کشور که تماما مسطح است، هیچ نقطه‌ای با ارتفاعی بیش از ۴٫۵ متر ندارد. به همین دلیل مسئله گرم شدن جهانی به معضلی مهم برای این کشور تبدیل شده‌است.

9. نائورو
جمعیت : ۱۴۰۱۹
مساحت : 2 مایل مربع
مرکز : آرون

جمهوری نائورو (Nauru) کشور جزیره‌ای و کوچک در منطقه میکرونزی قارهٔ اقیانوسیه است. نائورو در اقیانوس آرام جنوبی واقع شده و پایتخت آن بارن است. نائورو در قدیم «جزیره دلپذیر» (Pleasant Island) نامیده می‌شد و در سال ۱۹۶۸ مستقل شد.

نائورو زمانی مستعمره امپراطوری آلمان بود. پارلمان ۱۸ نفره با رأی تمامی‌افراد بالغ هر سه سال انتخاب می‏گردد. مردم در ماههای نوامبر تا فوریه به جمع آوری آب باران می‌پردازند زیرا آب شرب در این کشور بسیار کمیاب است. در این کشور نیروی مسلحی وجود ندارد و استرالیا مسئول دفاع از نائورو است.

10. وانواتو

جمعیت : ۲۴۳۳۰۰
مساحت : ۴۷۰۶ مایل مربع
پایتخت : پورت ویلا
جمهوری وانواتو کشوری جزیره‌ای و کوچک می‌باشد که در جنوب اقیانوس آرام واقع شده‌است. در این جا ۹۰ درصد مردم به فروش ماهی برای گذاران زندگی مشغولند و ۸۰ درصد از جمعیت در روستاهای دورافتاده زندگی می‌کنند. غواصی از جاذبه های اصلی توریستی است. صادرات وانوآتو را نارگیل، ماهی و کاکائو تشکیل می‌دهند و یسلاما، انگلیسی و فرانسوی از زبانهای رسمی‌ به حساب می‌آیند.
Map OC-Melanesia Revised by Tom Emphasizing Vanuatu.PNG

خبر های داغ مکانی


Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/gisland1/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4494

Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/gisland1/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4494

Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/gisland1/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4494

Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/gisland1/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4494

GuernseyMoroniآدم هوستونآذربایجانآرونآفریقااتحاد قُمُرارمنستاناستپاناکرتاسترالیااقیانوس هندانگلیسیایرلندبریتانیاتاهیتیتوکلائوتونگاتووالوجزایر پولینزیای فرانسهجزایر پیتکرنجزایر کوکجزیره منجزیره های مانشداگلاسرابرت پیت‌کرنساموآسرزمین فرا دریاییسنت پیتر پورتشهر آواروآشهر شوشیفونافوتیقارهٔ اقیانوسیهقفقاز جنوبیکانال مانشکردکوچکترین کشورهای جهانکومورکوه‌های قفقاز کوچکگردشگریگرنزیماداگاسکارمجمع الجزایر آتشفشانیمجمع‌الجزایر قمرمستعمره انگلیسمستعمره فرانسهملکه انگلیسموزامبیکمیکرونزینائوروناگورنو قره باغنیمه‌خودمختارنیوزیلندوانواتویونانی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید