خانه / سیستم اطلاعات جغرافیایی(برای مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید) / یک تحلیلگر GIS به چه مهارت هایی نیاز دارد؟

یک تحلیلگر GIS به چه مهارت هایی نیاز دارد؟

نقش تحلیلگر GIS در 20 سال گذشته به سرعت توسعه یافته است زیرا فناوری های مکانی  در زندگی روزمره ما نقش محوری را ایجاد می کنند و امروز به عنوان رکن چهارم تصمیم گیری هر سازمان محسوب می شوند.

اگر تا به حال در مورد این حرفه بسیار پرطرفدار فکری نکرده اید می توانید همین الان با ما تماس بگیرید تا به شما توضیح بدهیم(09382252774) ، اکنون زمان مناسبی برای غواصی است. چشم اندازهای شغلی برای فناوری های مکانی همچنان روشن است. این رشته به افراد با استعداد نیاز دارد. و با داشتن چند مهارت کلیدی که خیلی هم سخت نیست می توانید خود را آماده و مهارت های مورد نیاز خود را در انی زمینه بالا ببرید.

یک تحلیلگر GIS به چه مهارت هایی نیاز دارد؟

اوایل از فناوری های مکانی برای تهیه نقشه توسط جغرافیدانان و نقشه برداران مورد استفاده قرار گرفت . اکنون ، انواع ادارات،شرکت های خصوصی و دولتی ،پژوهشگران رشته های مختلف  از فناوری های مکانی  استفاده می کنند.

اینجاست که تحلیلگر GIS وارد می شود.یک تحلیل گر GIS بدنبال این چند سوال کلیدی است:

چه چیز؟ کجا؟کی؟چرا؟و چگونه؟

 تحلیلگران مکانی فضایی مجموعه داده ها را بر اساس معیارهای خاص مطالعه و تجزیه می کنند. آنها به طراحی پایگاه داده کمک می کنند ، از همکارانی که از GIS استفاده می کنند و GIS را با فناوری دیگر ادغام می کنند پشتیبانی می کنند. فراتر از آن ، آنها همچنین گزارش های مدون درباره یافته های خود ایجاد می کنند.

بنابراین ، سوالی که شاید ذهن شما را مشغول کرده باشد این است که برای شروع باید چه چیزهایی را بدانم؟

 هر تحلیل گر GIS باید 5 مهارت کاربردی را بداند:

 

  • مهارت های IT قوی داشته باشید
  • بتواند پایگاه داده های پیچیده را دستکاری کند
  • علاوه بر کل گرایی و نگرش سیستمی باید بسیار جزئی گرا هستند
  • باید دارای تفکر مکانی باشد
  • باید علاقه مند به کار گروهی و تیمی باشد

تحلیلگران GIS مجموعه مهارت های کمی گسترده ای دارند. بیشتر آنها در زبان های برنامه نویسی مانند R یا Python تبحر دارند . بعلاوه ، برخی ممکن است زبانهای طراحی مانند HTML ، CSS ، JavaScript و انواع زبانهای نقشه برداری را بدانند.

تحلیلگران فضایی باید با سنجش از دور و داده های ماهواره ایی آشنایی کامل داشته باشند.

یک تحلیل گر GIS باید جزئی گرا باشند و در حل مشکلات تبحر داشته باشند باید با فرایند های و روش های حل مشکل آشنا باشد.. ذهنیت تحلیلی یک امر ضروری است. ابزاری که یک تحلیلگر GIS استفاده می کند برای پیوستن مجموعه داده ها به یکدیگر برای ایجاد اطلاعات جدید یا ردیابی الگوها بسیار مهم است.

اما این فقط یک بازی اعداد نیست. کار با همکاران در بین رشته ها به یک ارتباط کتبی و کلامی روشن و کارآمد و همچنین مهارت های قوی بین فردی احتیاج دارد.

سازمان همچنین به میزان زیادی بر حجم کار تحلیلگران GIS تأثیر می گذارد. آنها معمولاً مسئول نگهداری پایگاه داده مکانی  هستند كه در آن نقشه ها  و اطلاعات توصیفی ذخیره می شوند و سپس به عنوان منابع گزارش تهیه می شوند ، به قالب های مختلف تبدیل می شوند یا به عنوان داده بین سیستم ها منتقل می شوند.

یک تحلیل گر GIS باید بتواند خروجی های GIS را به روش های مختلف با کاربران و کارفرمایان به اشتراک بگذارد.

خلاقیت نیز نقش مهمی دارد. برنامه ها و ابزارهای اینترنتی توسط تحلیلگران برای استفاده در وب سایت توسط مشتریان شرکتی و بهبود جریان اطلاعات ایجاد شده است.

بنابراین بسیاری از سازمان ها اطلاعات مبتنی بر مکان را در پایگاه داده های GIS ذخیره می کنند. همه آنها به استعدادهای یک تحلیلگر GIS نیاز دارند. به عنوان یک تحلیلگر GIS ، می توانید از این داده ها برای طراحی نقشه های دیجیتالی ، کشف الگوها و روندها و رقومی  کردن نقشه های کاغذی به مجموعه داده های کاربرپسند استفاده کنید که اطلاعات جدیدی به دست می دهد.

الزامات آموزش GIS و چشم اندازهای شغلی

بسیاری از تحلیلگران GIS مدرک لیسانس خود را در زمینه ای کسب می کنند که به تقویت مهارت گسترده ای که در بالا ذکر شد کمک می کند. به عنوان مثال ، شما ممکن است جغرافیا ، علوم کامپیوتر یا علوم زمین را مطالعه کنید. برخی دیگر به طور خاص در سیستم های اطلاعات جغرافیایی گرایش دارند . کلاسهای معمول شامل GIS و نقشه برداری ، آمار ، نقشه برداری ، جغرافیای تاریخی و تجزیه و تحلیل اندازه گیری است.

بسیاری برای کسب مدرک کارشناسی ارشد در سیستم های اطلاعات جغرافیایی برای بهبود چشم انداز شغلی و پتانسیل درآمد خود ادامه می دهند.

سرانجام ، چشم انداز شغلی برای یک تحلیلگر GIS بسیار روشن است ، با رشد تقریباً 20 درصدی شغل طی شش سال آینده. طبق آمار اداره کار ایالات متحده ، متوسط ​​حقوق و دستمزد سالانه بیش از 68000 دلار است.

 

 

درباره‌ی سعید جوی زاده

دکتر سعید جوی زاده مدیر موسسه علمی تحقیقاتی چشم انداز هزاره سوم ملل و عاشق مجموعه علوم جغرافیایی است. وی معتقد است که دشمنان اصلی بشریت ترس، شک و بی هدفی هستند. کارشناسی جغرافیای طبیعی را در سال 1381 از دانشگاه یزد، کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی گرایش اقلیم شناسی محیطی را از دانشگاه خوارزمی در سال 1384 و مدرک دکتری خود را در سال 1398 در رشته اقلیم شناسی از دانشگاه خوارزمی اخذ کرده است. عنوان رساله ایشان "تحلیل فضایی خشکسالی در ایران" است. او متخصص سیستم های اطلاعات جغرافیایی(GIS) و سنجش از دور(RS) وآمار فضایی است. از سال 1381 مشغول تدریس در دانشگاه ها و مراکز دولتی و خصوصی است. وی همه ساله کارگاه های تخصصی را برای علاقه مندان به GIS و RS برگزار می کند. کتاب هایی مفید و کاربردی را در زمینه سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی را به رشته تحریر درآورده است. هم اکنون نیز بروی سیستم های پهباد و برنامه نویسی پیشرفته در سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور مشغول به فعالیت است. علاوه بر این سعید جوی زاده علاقه مند به مطالعات خشکسالی و بلایای طبیعی است و در زمینه خشکسالی نیز کتاب های متعددی را به رشته تحریر درآورده است. از آرزوهای دکتر جوی زاده همه گیر شدن سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی در بین مردم و نهاد هادی تصمیم گیری است.

همچنین ببینید

فناوری های جغرافیایی یکی از فناوری های پیش رو در جهان!!-قسمت اول

فناوری های جغرافیایی یکی از فناوری های پیش رو در جهان!!-قسمت اول-موسسه چشم انداز نویسنده …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

Open chat
Powered by
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟