27 تفاوت بین ArcGIS و QGIS : حماسی ترین نبرد نرم افزار GIS در تاریخ GIS

تفاوت بین ArcGIS و QGIS

27 تفاوت بین ArcGIS و QGIS : حماسی ترین نبرد نرم افزار GIS در تاریخ GIS

27 تفاوت بین ArcGIS و QGIS – حماسی ترین نبرد نرم افزار GIS در تاریخ GIS :تفاوت بین QGIS و ArcGIS :شما احتمالاً با استفاده از ArcGIS یا QGIS بزرگ شده اید.و هر روز پشت میز کامپیوتر خود می نشینید.و شما هم همین کار را می کنید:

شما همان نرم افزار ArcGIS یا نرم افزار QGIS (البته نسخه جدیدتر) را باز می کنید زیرا این همان چیزی است که شما بهتر می دانید.

اما آیا تا به حال از خود پرسیده اید:

آیا می توانم با استفاده از نرم افزارهای مختلف نقشه برداری GIS اطلاعات بیشتری کسب کنم؟

ما شما را از طریق تفاوت های ArcGIS و QGIS راهنمایی می کنیم زیرا کاربر GIS کارآمدتر و پیشرفته تری خواهید بود. این یک نمایش رو به رو نرم افزار GIS با مجموعه ستاره دار در صنعت GIS – ArcGIS در مقابل QGIS است.

1 . QGIS به طرز شگفت انگیزی همه انواع داده ها را مصرف می کند

 

فرمت های فایل GIS

 

ArcGIS بیش از هر کسی قلب را برای مصرف داده شکسته است.

هیچ سوالی پرسیده نشد. QGIS دارای مزیت برای مصرف داده است. QGIS همه کاره است. وقتی نوبت به مصرف داده می رسد، بسیار پیشرفته است.

QGIS از کتابخانه GDAL/OGR برای خواندن و نوشتن فرمت های داده های GIS استفاده می کند . بیش از 70 فرمت برداری پشتیبانی می شود.

QGIS برای کار با PostGIS متولد شد. اما این لیست برای مصرف فرمت GIS ادامه دارد… ENC، shapefile، geodatabase، فرمت‌های MapInfo، فرمت‌های فایل Microstation، AutoCAD DXF، SpatiaLite، Oracle Spatial، پایگاه‌های داده فضایی MSSQL، WellKnownText (WKT)…

به جای ضربه زدن به پیاده‌رو برای بارگیری فایل‌های NetCDF، QGIS آن را برای شما مصرف می‌کند.

رابط QGIS به‌جای اتلاف وقت برای افزودن فایل‌های محدود به فضا، به شما این امکان را می‌دهد که آن را در ۲۴ ساعت شبانه‌روز پخش کنید. (زیرا تنظیم جداکننده های سفارشی در QGIS حتی بهتر از Microsoft Office است.)

و به جای بررسی انبوهی از فرمت های متضاد و گیج کننده GIS، به سادگی آن را با QGIS مصرف کنید.

ArcGIS بیش از هر کسی قلب را برای مصرف داده شکسته است.

آرک بون پروجکشن

در حالی که QGIS قلب من را به دست آورده است.

 

2 . سادگی برای تجربه کاربر زیبایی است

شما هرگز متوجه نشدید که ArcGIS “Add Data” چقدر می تواند قدرتمند باشد، آیا؟

بله این دکمه “افزودن داده”:

دکمه افزودن داده

اکنون می خندی، اما به آن فکر کن:

این دکمه ساده افزودن داده ها را ساده می کند زیرا همه فرمت های GIS را می شناسد.

آیا می خواهید یک صفحه گسترده اضافه کنید؟ آیا می خواهید شطرنجی اضافه کنید؟ دکمه “افزودن داده” را فشار دهید. به همین راحتی است.

در QGIS، آیا می خواهید یک صفحه گسترده اضافه کنید؟

روی دکمه “افزودن وکتور” کلیک کنید. قالب‌های کشویی «همه داده‌ها» را انتخاب کنید.

دکمه های جداگانه در QGIS (افزودن بردار، اضافه کردن شطرنجی، و PostGIS، اضافه کردن SpatialLite و غیره) سردرگمی را ایجاد می کند.

یکی دیگر از جذابیت های فوری، صفحه نمایش در ArcMap است که آخرین اسناد نقشه شما را نمایش می دهد. MXD های قدیمی را بازیابی کنید زیرا همه ما باید به کارهای ناتمام بازگردیم. این ویژگی در QGIS با انتخاب  Project > Open Recent  در دسترس است .

دکمه های افزودن QGIS

سادگی یک چیز زیبایی برای تجربه استفاده است.

و اجرای ArcGIS نابغه است.

3 . داده های جغرافیایی خود را با ArcCatalog و مرورگر QGIS کاوش کنید

مرورگر QGIS و ArcCatalog برنامه های مستقل مدیریت داده های GIS هستند.

ArcCatalog

این برنامه ها به بسیاری از آنها کمک می کند تا داده های شطرنجی، برداری و GIS خود را مدیریت کنند. آنها عملکردهای پیش نمایش اولیه را ارائه می دهند، اما تمرکز بر روی دسترسی به داده ها و سازماندهی است.

با استفاده از فیلتر و ابزار جستجو، مجموعه داده‌های گمشده را پین کنید. این مانند موتور جستجوی Google شخصی شماست . با ArcCatalog، نه تنها برای داده‌ها، بلکه برای نقشه‌ها، مدل‌ها و ابزارها نیز کاربرد دارد.

بخشی از مدیریت داده ها ایجاد ابرداده است. چه زمانی ایجاد شد؟ خالق کیست؟ این چطور درست شده است؟ پاسخ ها را می توان در فراداده یافت.

مرورگر QGIS

در طول سال ها، ابرداده ها به فرمت های مختلفی (ISO، FGDC، INSPIRE و NAP) تبدیل شده اند. ArcCatalog به این مناسبت به کاربران این امکان را می دهد که استانداردهای ابرداده خود را انتخاب کنند.

هم مرورگر QGIS و هم ArcCatalog به پیمایش آسان در سیستم فایل خود و مدیریت داده های جغرافیایی کمک می کنند.

لبه به دلیل گزینه هایش به ArcCatalog می رود.

4 . بدون ترس به جداول در ArcMap و QGIS بپیوندید

وقتی جدولی را به داده های مکانی می پیوندید، هر ردیف را روی نقشه قرار می دهید.

ایجاد اتصالات جدول در ArcGIS بصری است. در ArcMap، می‌توانید روی یک لایه کلیک راست کرده و «join» را انتخاب کنید. شما همچنین می توانید از طریق ویژگی های لایه بپیوندید.

به ArcGIS بپیوندید

و واقعاً در QGIS به همین سادگی است. در QGIS، می توانید جداول را با ویژگی های لایه بپیوندید.

هنگامی که یک جدول را در QGIS می‌سازید، این امکان را به شما می‌دهد که نام پیشوند آن اتصال خاص را تغییر دهید. با چندین “پیوستن”، این یک ویژگی مفید است .

اما هر دو در کتاب های من برنده هستند.

به جداول QGIS بپیوندید

5 . ArcGIS و QGIS برای سیستم‌های مختصات و پیش‌بینی‌ها به چشم می‌خورد

اولین مجموعه داده ای که به ArcMap اضافه می کنید ، سیستم مختصات شما را تعیین می کند .

هنگامی که مجموعه‌های داده دیگری در سایر سیستم‌های مختصات اضافه می‌شوند، ArcGIS داده‌ها را “در حال پرواز” نمایش می‌دهد. این بدان معناست که لایه با لایه اولیه و سیستم مختصات قاب داده مطابقت دارد.

سیستم های مختصات ArcGIS

یک “مرجع فضایی ناشناخته” به این معنی است که یک تضاد مبنا وجود دارد. در این حالت، “واحدهای ناشناخته” در گوشه سمت راست پایین ArcMap ظاهر می شود و باید از ابزار Define Projection استفاده کنید .

QGIS از 2700 سیستم مرجع مختصات شناخته شده (CRS) پشتیبانی می کند. این به شما امکان می دهد CRS جهانی و کل پروژه را برای لایه ها بدون CRS از پیش تعریف شده تعریف کنید. همچنین به شما اجازه می دهد تا CRS سفارشی را تعریف کنید و از نمایش لایه های برداری و شطرنجی در لحظه پشتیبانی می کند.

سیستم های مختصات QGIS

هم ArcGIS و هم QGIS CRS را به روشی کاربرپسند مدیریت می کنند. مشکلاتی با PRJ در QGIS به وجود آمده است. اما این موضوع مربوط به گذشته است.

 

6 . ArcGIS Online زرادخانه شما را با داده های GIS دنیای واقعی بارگیری می کند

QGIS چند نقشه پایه با افزونه OpenLayers به ​​شما می دهد .

پلاگین لایه باز

اما به هیچ وجه به ArcGIS Online نزدیک نیست.

وقتی کاتالوگ داده های ArcGIS Online را باز می کنید، در کریسمس احساس یک بچه خواهید داشت . هزاران هدیه مانند داده‌های دولتی، نقشه‌های پایه دقیق و اطلاعات جمع‌آوری شده را باز کنید.

مجوز پایه ArcGIS به شما امکان دسترسی به ArcGIS Online – یک معدن طلای داده های GIS را می دهد.

جستجوی عمومی برای “محیط” بیش از 2887 مجموعه داده GIS را برمی گرداند . 2887 . به عنوان مثال، شامل آتش‌سوزی‌های USDA، بادهای آسیب‌رسان NOAA و بارش کل سالانه آب و هوای جهان می‌شود. این باعث می شود هر محقق محیط زیست از خوشحالی جیغ بکشد.

داده های آنلاین arcgis

نکته اصلی این است که ArcGIS Online (AGOL) یک منبع غنی از داده های GIS است. این به شما کمک می کند تجزیه و تحلیل کنید و حتی تصمیمات قدرتمندتر و آگاهانه تری بگیرید.

به یاد داشته باشید که با قدرت زیاد مسئولیت نیز همراه است. دوست من عاقلانه از قدرت استفاده کن

7 . دارای مجوز ژئوفرایند

“مجوز ژئوفرایند” به نظر فیلمی واقعا بد است. ArcGIS شروری است که شما را مجبور می کند به مجوز خود متصل شوید. QGIS قهرمان متن باز است.

دارای مجوز Geoprocess ArcMap

ArcGIS چارچوب ژئوپردازش بسیار خوبی دارد. خیلی محکم بسیار گسترده اما سطح مجوز شما تعیین می کند که از چه ابزارهایی می توانید در ArcGIS استفاده کنید.

یک مجوز اولیه همچنان به شما امکان دسترسی به تعداد زیادی ابزار قدرتمند را می دهد. یک مجوز پیشرفته به شما امکان دسترسی به همه چیز را می دهد.

حال این بخش مهم است:

هیچ سطح مجوزی در QGIS وجود ندارد . نرم افزار منبع باز QGIS محدودیتی برای استفاده از ابزارها ندارد.

اگر می خواهید از ابزار پاک کردن در ArcGIS 10 استفاده کنید، باید مجوز پیشرفته را روشن کنید. اگر مجوزهای پیشرفته موجود نباشد، به این معنی است که نمی توانید از ابزار پاک کردن استفاده کنید. (می توانید از نسخه آزمایشی رایگان ET GeoWizards استفاده کنید).

حالا این را به بانک ببرید:

ابزار پاک کردن به آسانی در QGIS در جعبه ابزار تحلیل برداری در دسترس است. (این ابزار تفاوت است). مانند ابزار تفاوت متقارن، که با مجوز ArcGIS اولیه در دسترس نیست.

ابزارهای تحلیل برداری QGIS

ادغام ابزار با GRASS GIS و SAGA GIS وجود دارد که اسب بخار لازم را برای حل تقریباً هر مشکل مکانی در اختیار شما قرار می دهد.

QGIS در حال کار بر روی چارچوب geoprocessing خود است که در حال حاضر چشمگیر است. اما در نهایت، شما واقعاً مجوز geoprocess در ArcGIS را دارید. این مانند یک فیلم ترسناک بد با خطای ناخوشایند 999999 است .

این باعث می شود که QGIS برنده غالب در این دسته باشد.

 

8 . نترسید، افزونه ها اینجا هستند

با عرض پوزش، شما فکر می کردید که ما در مورد QGIS صحبت می کنیم، اینطور نیست؟

همه ما می دانیم که می توانید تجزیه و تحلیل های تخصصی را با افزونه ها مهندسی کنید. QGIS دارای تعداد زیادی پلاگین برای حل مشکلات روزمره GIS است. نزدیک به 500 نفر از آنها.

مخزن پلاگین های QGIS

اما چیزی که ممکن است ندانید این است که ArcGIS افزونه هایی نیز دارد. عملا برای هر مشکل GIS راه حل هایی وجود دارد.

ادغام رایگان با آمار R با استفاده از GME ، افزونه Marine Tools، قابلیت همکاری NetCDF، ET GeoWizards، ArcGIS Patch Analyst وجود دارد. سپس، با جدیدترین افزونه Esri برای فروشگاه اپلیکیشن مخصوص به خود – ArcGIS Marketplace ، افزونه‌های بیشتری نیز مانند ساعت‌گرد عرضه خواهند شد.

تقریباً برای هر مشکل فضایی که فکرش را بکنید راه حل های پولی (و رایگان) وجود دارد. اسری هر گوشه بازار از جمله باغبانی را میخکوب کرده است . شما باید درک کنید که Esri چقدر مقیاس پذیر و منحصر به فرد است تا مشکل جغرافیایی خود را حل کند.

راه حل های ArcGIS

QGIS یک ماشین پردازش برداری ناب است .

اما ابزارهای تخصصی متنوع موجود در Esri را ندارد.

9 . پردازش شطرنجی در هر دو QGIS و ArcGIS احمقانه و مفید است

پسوند Spatial Analyst بیشترین ضربه را برای دستکاری داده های شطرنجی دارد.

تحلیلگر فضایی ArcGIS

چه ریاضی ساده (جبر نقشه و مجموعه ابزار شرطی)، آمار (آمار چند متغیره، همسایگی، یا منطقه ای )، یا تولید سطوح ارزش (درون یابی، چگالی، یا همپوشانی)،

ابزارهای مبتنی بر شطرنجی ArcGIS کاملاً محکم هستند. ابزارهای تجزیه و تحلیل فضایی نیز ابزارهای تخصصی برای آب های زیرزمینی، هیدرولوژی و تشعشعات خورشیدی ارائه می دهند. گزینه‌های دیگر فیلتر کردن (دسته‌بندی مجدد یا استخراج مجموعه‌های ابزار) یا ساده‌سازی داده‌ها (مجموعه ابزار تعمیم) است.

در QGIS، ابزار ماشین حساب شطرنجی جبر نقشه را با کمی کمتر توابع ریاضی و مثلثاتی انجام می دهد. QGIS راه های متعددی برای انجام درون یابی دارد. کریجینگ معمولی و جهانی ابزارهای جداگانه ای در QGIS هستند، اما در ArcGIS یک دکمه رادیویی زیر ابزار کریجینگ است.

GRASS r.cost برای سطوح هزینه است. QGIS برای گزینه های فیلتر بیشتر برنده می شود. ابزارهای تابش آب زیرزمینی و خورشیدی در QGIS وجود دارد، اما مانند ArcGIS نیست

می توانستیم ادامه دهیم. اما انتخاب کنید که شما را خسته نکنید. در اینجا تعیین یک برنده دشوار است، زیرا هر دو به دلیل داشتن تعداد زیادی از گزینه‌های دستکاری شطرنجی متمایز هستند.

جعبه ابزار پردازش QGIS

10 . ArcGIS Geostatistical Toolbox برنده شد زیرا به شما آمار می آموزد

آیا تا به حال سعی کرده اید مبلمان را بدون دفترچه راهنما جمع آوری کنید؟ عملا غیر ممکن است، درست است؟

هنگامی که ابزارها را در جعبه ابزار ArcGIS Geostatistics اجرا می کنید، دستورالعمل ها و توضیحات خروجی آنقدر واضح هستند که کودک می تواند نتایج را درک کند.

مثلا:

هنگامی که Moran’s I را اجرا می کنید ، خروجی گزارش توضیح مختصری ارائه می دهد. شما می دانید که آیا داده های شما به طور خودکار همبستگی دارند یا خیر.

موران آی

در QGIS، از قبل به درک خوبی از ابزار نیاز دارید. این لزوما چیز بدی نیست. اما بشقاب نقره ای مانند ArcGIS 10 را دریافت نمی کنید .

ابزارهای رگرسیون اکتشافی در ArcGIS به خوبی ساخته شده اند زیرا خروجی ها به کاربران اجازه می دهند آمار را با داده های خود متصل کنند. این باعث صرفه جویی در زمان برای تحلیلگران می شود.

افزونه Group Stats در QGIS مرتب است. این مانند یک سازنده جدول محوری تعاملی است که در QGIS ادغام شده است. ستون ها انواع آمار شما هستند (متوسط، حداقل، واریانس، و غیره). ردیف ها رشته های طبقه بندی شده ای مانند نام مکان ها یا حوزه های آبخیز هستند. یک فیلد مقدار اضافه کنید و محاسبه را فشار دهید. Voila، جدول محوری شما ایجاد شده است.

GroupStats QGIS

وقتی بتوانید مفاهیم دشوار را به طور مستقیم بیان کنید، در کتاب من برنده خواهید شد. و ArcGIS در آموزش زمین آمار بهترین است .

11 . شما با استفاده از ابزار سنجش از راه دور QGIS دید اشعه ایکس دارید

ماهواره‌ها بی‌صدا داده‌های سیاره ما را با سنجش از دور فعال و غیرفعال جمع‌آوری می‌کنند . ماهواره‌هایی مانند Sentinel 2 و Landsat 8 آنهایی هستند که داده‌ها را برای تحلیلگران GIS فراگیرتر می‌کنند.

QGIS و ArcGIS ابزارهای بی شماری را برای سنجش از دور ارائه می دهند. برخی از اینها مانند ابزار دستی هستند ، مانند اسکنه. برخی دیگر مانند ابزار برقی هستند ، مانند یک مته الکتریکی.

مثلا:

 • پلاگین طبقه بندی نیمه خودکار QGIS به شما امکان می دهد طبقه بندی تصاویر را به روش نیمه خودکار انجام دهید.
 • جعبه ابزار Orfeo طیف وسیعی از ابزارها را برای فیلتر کردن، پردازش و دستکاری داده های شطرنجی ارائه می دهد.
 • LASTools را می توان برای مدیریت LiDAR ادغام کرد. راه اندازی آن را سخت دیدیم. اما LASTools همیشه برای مدیریت LiDAR قوی بوده است.

پلاگین طبقه بندی نیمه اتوماتیک

هنگامی که ArcGIS 10 نوار ابزار تجزیه و تحلیل تصویر را اضافه کرد، فورا ابزارهای لازم را برای ایجاد نمونه ها و انجام طبقه بندی بدون نظارت و نظارت در اختیار تحلیلگران سنجش از راه دور قرار داد. Pansharpen، اجرای NDVI ، تصحیح و تغییر تعاملی روشنایی، کنتراست و شفافیت. مجموعه داده‌های LAS (LASD) روشی نامناسب برای کار با LiDAR است. هنوز کار را انجام می دهد.

نوار ابزار تجزیه و تحلیل تصویر

بدون برجسته. اما QGIS سزاوار برتری برای سنجش از راه دور است.

 

12 . سفر ماهیگیری بعدی خود را با تحلیلگر شبکه ArcGIS مسیریابی کنید

تقریباً همه افراد در زندگی خود به تحلیل مسیریابی نیاز داشته اند.

 • نزدیکترین آبجوفروشی کجاست؟
 • سریعترین مسیر برای رسیدن به آن فروشگاه آبجو چیست؟

اینجا از لاس وگاس تا گرند کنیون است:

لاس وگاس به گرند کنیون

در ArcGIS، سوئیچ تحلیلگر شبکه را لمس کنید. داده های خود را به مجموعه داده های شبکه اضافه کنید. ایجاد یک مجموعه داده های توپولوژیکی تمیز جاده چالش است. اما بعد از این، شما آماده رفتن هستید.

QGIS با استفاده از افزونه Road Graph کوتاه ترین مسیر را محاسبه می کند. QGIS فاقد برخی از ابزارهای موجود در تحلیلگر شبکه ArcGIS است – تخصیص مکان ، ماتریس هزینه جدید OD و غیره.

پسوند تحلیلگر شبکه ArcGIS توسعه شبکه قهرمانان است.

13 . گردش کار مستقیم (مانند یک رئیس) با استفاده از ArcGIS Model Builder

آیا تا به حال خواسته اید گردش کار خود را در خلبان خودکار قرار دهید؟

یه لحظه بهش فکر کن:

وقتی کارهای اضافی را به عنوان یک مدل زمان‌بندی شده انجام می‌دهید، می‌توانید تمام روز را با روپوش خود در خانه بنشینید (و همچنان کار را انجام دهید.)

و ArcGIS Model Builder بصری‌ترین، محکم‌ترین و عملی‌ترین راه برای خودکارسازی کارهای ژئوپردازش است.

مدل نهایی مدل ساز

شما مجموعه ای از ابزارها را در Model Builder برای خودکارسازی فرآیندها به هم متصل می کنید. دارای تکرار کننده هایی برای انجام حلقه های “for” و “while” است. ابزارها را در نمودار Model Builder خود قرار دهید و آنها را به هم وصل کنید. آسان است.

یک قدم جلوتر بروید:

مدل خود را صادر کنید و آن را با دیگران به اشتراک بگذارید. یا به عنوان یک اسکریپت پایتون صادر کنید و آن را سفارشی کنید.

برنامه نویسی ArcGIS تقریباً همه از طریق ماژول Arcpy اجرا می شود . کدنویسی Arcpy فوق العاده آسان است زیرا تقریباً هر ابزاری در ArcGIS یک ابزار اسکریپت نویسی به همین نام قبلاً ایجاد کرده است (که می توانید به راحتی از وب سایت Esri کپی و جایگذاری کنید). همه چیز را خودکار کنید

 

QGIS عملکردی مشابه ArcGIS Model Builder دارد و به آن Graphical Modeler می گویند.

شما با استفاده از QGIS Graphical Modeler به صورت گرافیکی مجموعه ای از ابزارها را به ترتیب مشخص توسعه می دهید.

مدل ساز گرافیکی QGIS

QGIS اغلب هنگام استفاده از QGIS Modeler خراب می شود. لرزان است بنابراین اغلب ذخیره کنید.

برای QGIS، شما PyQGIS دارید . ماژول QGIS وجود ندارد و شما از GDAL زیاد استفاده خواهید کرد. شما همچنین از تعداد زیادی ماژول دیگر در صورت نیاز برای پروژه های مختلف استفاده خواهید کرد. تشخیص اینکه از چه چیزی استفاده کنید و همه آن کجاست ممکن است دشوار باشد.

با وجود اشکالات، در نهایت می توانید به نتایج دلخواه برسید.

ما عاشق ArcGIS ModelBuilder هستیم. ما عاشق ArcPy هستیم. اینها دو تا از درخشان ترین نقاط ArcGIS هستند.

14 . طراحی یک شاهکار نقشه برداری در ArcGIS و QGIS

بدبینان منبع باز فکر می کنند که ArcGIS تنها راهی است که می توانید نقشه های زیبا ایجاد کنید.

اما QGIS یک گزینه مناسب برای ایجاد شاهکارهای نقشه برداری است. رابط نقشه برداری QGIS “Print Composer” نامیده می شود. تقریباً مانند یک برنامه دیگر عمل می کند.

چاپ آهنگساز

اما هنگامی که ویژگی‌ها را در طرح‌بندی خود نمادسازی و برچسب‌گذاری می‌کنید، این زمانی است که متوجه می‌شوید QGIS رویای یک نقشه‌نگار است .

نمای طرح بندی ArcGIS نحوه تنظیم الگوهای نقشه و صادرات محصولات نقشه است. متخصصان ArcGIS در فرمت های مختلف مانند PDF، JPG، SVG، AI، PNG، EPS و EMF. نمای طرح بندی ArcGIS عملی است. دارای ابزارهایی برای مشخص کردن برچسب‌های شما، راه‌اندازی کتاب‌های نقشه، و پیوند دادن قاب‌های داده با مستطیل‌های وسعت آسان است.

ما هم QGIS و هم ArcGIS را برای نقشه برداری همه منظوره دوست داریم.

15 . نمادشناسی ایجاد کنید که دنیای خوانندگان شما را در QGIS تکان دهد

ArcGIS با نمادهای خیره کننده در راه اندازی بارگذاری شده است. ما نمادشناسی را بر اساس رشته (حمل و نقل، املاک، خاک، آب و هوا و غیره) دوست داریم. برای سبک های نقطه، خط و چند ضلعی عالی است. نماد شناسی موجود در ArcMap زیبا، مفید و فراوان است.

QGIS در انتخاب های قبلی از دست می دهد. زندگی در QGIS آسان‌تر می‌شد اگر مجهز به نمادشناسی مانند راه‌آهن و چند ضلعی‌های دریچه‌شده باشد. به خاطر داشته باشید: می توانید آنها را دانلود و در پالت نمادشناسی خود بارگیری کنید.

نمادشناسی QGIS

در جایی که QGIS پراکنده می‌شود، زمینه را برای آرایه‌ای از گزینه‌های پر کردن مانند Adobe Photoshop ایجاد می‌کند. گزینه های ترکیبی بیشتری نسبت به نانوایی نمادین دارد: روشن کردن، صفحه نمایش، جاخالی دادن، اضافه کردن، تیره کردن، ضرب، سوختن، پوشش، نور ملایم، نور سخت و تفاوت.

گزینه های نمادشناسی QGIS

پرهای گرادیان QGIS را به بهشت ​​نقشه کشان تبدیل می کند. می توانید شیب های ساده با دو یا چند رنگ ایجاد کنید. انواع مختلف خطی، شعاعی، مخروطی را اضافه کنید. به عنوان یک فایل سبک لایه QGIS (*.QML) ذخیره کنید.

اما مهره روی کیک “انتخاب کننده رنگ” است. این یک ایده بسیار ساده برای انتخاب رنگ است. دیگر لازم نیست دوباره یک کد RGB بنویسید.

انتخاب کننده رنگ

QGIS نمادشناسی واقعاً پیشرفته ای دارد. ArcGIS کاربردی است و نمادها را در دست نقشه‌بردار قرار می‌دهد. هر دو در کتاب های من برنده هستند.

16 . طراحی برچسب دینامیت و حاشیه نویسی در QGIS

برچسب گذاری در QGIS فوق العاده است. QGIS یک سطح کاملاً جدید از سبک است.

 • متن بافر با درخشش شعله ور.
 • برای نقاط سبک، سایه‌های رها را اضافه کنید.
 • شفافیت ها، حالت های ترکیبی و افست ها را تنظیم کنید

این تفاوت‌های ظریف به برچسب‌های شما پاپ جدی می‌دهد.

سایه های قطره ای QGIS

در حالی که ArcGIS برخی از زیبایی‌های برچسب‌گذاری QGIS را ندارد، می‌توانید برای قرار دادن برچسب‌ها با موتور برچسب‌زنی ArcGIS maplex جراحی شوید. کنترل کامل دقیقاً نحوه و مکانی که می خواهید ویژگی ها را برچسب گذاری کنید به دست آورید. مکان برچسب و وابستگی مقیاس را تنظیم کنید. برچسب گذاری منحنی و موازی در ArcGIS آسان است. این هوشمند است.

نوار ابزار ترسیم نحوه کنترل گروه های حاشیه نویسی در ArcGIS است. این شهودی نیست. یک نوار ابزار جداگانه برای حاشیه نویسی ایجاد کنید. اما با کمی تمرین، می توانید کنترل کنید که برچسب های گروه حاشیه نویسی متعلق به کدامند.

ویژگی های قرارگیری

نکته مثبت، برچسب های زیبای QGIS است. اما ویژگی های قرارگیری و حاشیه نویسی به نفع ArcGIS است.

 

17 . با صفحات مبتنی بر داده، به یک کارگزار اتوماسیون نقشه تبدیل شوید

اگر در تجارت نقشه‌سازی هستید، باید از صفحات مبتنی بر داده در ArcGIS استفاده کنید. این زرادخانه کامل شما برای تولید نقشه خودکار است.

لایه شاخص برای ایجاد هر صفحه استفاده می شود. نوار ابزار Data-Driven Pages و Cartographer Toolbox ترکیبی از یک و دو پانچ برای کتاب های نقشه است.

صفحات داده محور

جعبه ابزار Cartographer نحوه ایجاد نقشه های نواری است. اگر نقشه شما دارای چندین طرح است، از  ابزار محاسبه منطقه UTM استفاده کنید  .

کامپوزر QGIS توانایی ایجاد یک “اطلس” داخلی را دارد و بسیار خوب کار می کند.

نوار ابزار اطلس

با استفاده از اطلس QGIS ، لایه پوشش خود را که شامل هندسه ها و فیلدها است، انتخاب کنید. برای هر هندسه در لایه پوشش، یک خروجی جدید تولید خواهد شد. فیلدهای مرتبط با این هندسه را می توان در برچسب های متنی استفاده کرد. برای هر ویژگی یک صفحه ایجاد می شود.

اطلس به خوبی کار می کند. صفحات داده محور QGIS و ArcGIS برای کمیت هستند.

18 . در ArcGlobe و ArcScene لنگر را بلند کنید و از دو بعدی دور شوید

زمان آن رسیده است که لنگر را بلند کنید و از دو بعد دور شوید.

ArcGlobe و ArcScene برنامه های مستقلی هستند که از پسوند تحلیلگر سه بعدی استفاده می کنند. این برنامه‌ها به شما فرصتی می‌دهند که به صورت سه بعدی وارد دنیایی شوید.

ArcScene برای صحنه های کوچک منطقه مطالعه است. اجسام را با اغراق عمودی شگفت انگیز اکسترود کنید. Z-factor دوست شماست.

ArcScene

ArcGlobe برای داده هایی است که کل کره زمین را در بر می گیرد. داده های خود را زنده کنید. پروازهای شرورانه را انجام دهید.

ArcGlobe

فقط مطمئن شوید که از قبل مجوز تحلیلگر سه بعدی خود را فعال کرده اید.

QGIS فاقد پشتیبانی سه بعدی مناسب است. افزونه Qgis2threejs می تواند شما را به صورت سه بعدی منجنیق کند. افزونه Qgis2threejs داده های زمین، تصویر بوم نقشه و داده های برداری را به مرورگر وب شما صادر می کند.

تجسم سه بعدی QGIS

اما انتظار نداشته باشید چیزی به اندازه ArcGlobe یا ArcScene باشد. بله، ArcGIS برای نیازهای سه بعدی شما بسیار بهتر از QGIS است.

19 . نقشه های وب حماسی طراحی کنید و داستان خود را بگویید

نقشه های وب در روند صعودی هستند. صنعت خبر، دولت‌ها و کسب‌وکارها از نقشه‌های وب استفاده می‌کنند، زیرا آنها داستانی را روایت می‌کنند.

نقشه برداری وب در ArcGIS آسان است. نقشه نگاران داده ها را از طریق ArcGIS Online به وب می فرستند. ArcGIS Online برای نقشه های وب جایی است که نقشه های آنلاین در ابر GIS Esri نگهداری می شوند.

نقشه وب ArcGIS

یک روند جالب، نقشه های داستانی ArcGIS هستند، زیرا هر کس داستانی برای گفتن دارد. با ArcGIS، می‌توانید از قدرت نقشه‌ها استفاده کنید تا نقشه‌ها را به خودتان بگویید

سرور QGIS یک سرویس نقشه وب (WMS) را ارائه می دهد. WMS از همان کتابخانه هایی استفاده می کند که برنامه دسکتاپ Quantum GIS (QGIS) است. نقشه ها و قالب های چاپ ایجاد شده در دسکتاپ QGIS را می توان به سادگی با کپی کردن فایل پروژه QGIS در فهرست سرور به عنوان نقشه های وب منتشر کرد.

نقشه وب QGIS

به عنوان مثال، می توانید برخی از نقشه های وب سرور QGIS نرم را در مطالعات موردی QGIS بیابید که از مشتریان Leaflet به عنوان نمونه نقشه وب استفاده می کنند.

20 . با انیمیشن‌های ArcGIS در زمان‌های پرتلاطم قایق‌رانی کنید

آیا تا به حال خواسته اید داده های خود را متحرک کنید؟

آب شدن یخ های قطبی را در طول زمان تماشا کنید. نمایش الگوهای آب و هوایی آگاه از زمان جهانی ArcGIS با نوار ابزار انیمیشن خود، تبدیل از ایستا به پویا را آسان می کند. انیمیشن های سری زمانی GIS در ArcGIS آسان هستند.

هنگامی که یک فیلد با زمان فعال دارید، نوار لغزنده زمان را از چپ به راست حرکت دهید. مراقب تغییر داده های خود در طول زمان باشید. کمی آمادگی لازم است اما هیچ چیز خیلی دردناک نیست. به عنوان یک AVI صادرات کنید و رئیس خود را تحت تأثیر قرار دهید.

انیمیشن سری زمانی

افزونه TimeManager کنترل های زمان را به QGIS اضافه می کند. با استفاده از کنترل های زمان، ویژگی های برداری را بر اساس ویژگی های زمان متحرک می کنید. همچنین یک پشتیبانی لایه شطرنجی تجربی و درون یابی بین هندسه نقطه وجود دارد. می توانید انیمیشن ها را مستقیماً در پنجره نقشه ایجاد کنید و سری های تصویر را صادر کنید.

مدیریت زمان QGIS

 

21 . نقشه های موضوعی با کد رنگی بسازید

دانشمندان علوم اجتماعی اغلب نقشه‌های موضوعی می‌سازند، زیرا موضوع خاصی را نشان می‌دهند که با یک منطقه جغرافیایی خاص مرتبط است

برای نقشه برداری موضوعی در QGIS، نقشه نگاران طیف وسیعی از گزینه ها را دارند. به عنوان مثال، رنگ های مدرج، نمادهای متناسب و تراکم نقطه وجود دارد. نماد داده های عددی با دایره، نوار/ستون، هیستوگرام، و نمودارهای متنی.

طبقه بندی بازه های مساوی

یکی از ابزارهای منحصر به فرد در QGIS نمایشگر نقشه حرارتی است . یک مجموعه داده نقطه ای بگیرید و فوراً یک نقشه حرارتی (بدون تبدیل شطرنجی) ایجاد کنید. شعاع، رمپ رنگ، شفافیت و حالت ترکیب را تنظیم کنید. در پایان، رندر نقشه حرارتی، نقشه های حرارتی پویا زنده را برای لایه های نقطه ای ارائه می دهد.

شما می توانید چندین فیلد را در QGIS با استفاده از “Set column expression” یا “rule-based expression” نماد کنید.  اما در ArcGIS، با استفاده از مقادیر منحصر به فرد، بسیاری از زمینه ها  ، سریع، آسان و شهودی است . نقشه‌های چگالی نقطه‌ای و نمودارهای پشته‌ای از ویژگی‌های منحصربه‌فرد ArcMap هستند.

با استفاده از ArcGIS و QGIS، می توانید به یک افسانه نقشه برداری موضوعی تبدیل شوید . البته نه افسانه ای که روی نقشه می بینید.

22 . با ابزارهای ویرایش پیشرفته ArcMap ویرایش هایی با جزئیات شگفت انگیز ایجاد کنید

تفاوت های ظریفی بین ویرایش ArcGIS و QGIS وجود دارد. اما همه ابزارهای ویرایش یکسان ایجاد نمی شوند.

مثلا:

برای پایان دادن به یک طرح در QGIS، راست کلیک کنید. برای پایان دادن به یک طرح در ArcGIS دوبار کلیک کنید. تعجب خواهید کرد که پایان دادن به یک طرح با کلیک راست چقدر تازه است . هنگام ایجاد تعداد زیادی رئوس، آسان است که به اشتباه دوبار کلیک کنید.

QGIS طیف وسیعی از ابزارها را برای ویرایش مانند تغییر شکل، تقسیم و ردیابی (با افزونه AutoTrace ) ارائه می دهد. حلقه ها را از ویژگی ها حذف کنید و به سادگی دونات بسازید. شما با استفاده از گزینه های snapping ویژگی ها را می گیرید. افزونه QGIS CadTools 13 ابزار پیشرفته را ارائه می دهد. یکی از ویژگی‌های برجسته، بازگرداندن ویرایش‌ها در QGIS است. این کار را فقط می‌توان در ویژگی‌های طرح راس در ArcMap انجام داد. هر رأس را می توان حرکت داد و حذف کرد.

نوار ابزار ویرایشگر QGIS

ایجاد داده در ArcMap بدون دردسر است. ArcGIS گزینه های بیشتری برای ویرایش پیشرفته دارد. شما با تنظیم قالب های ویژگی، ویژگی ها را ایجاد می کنید. ویرایش پیشرفته ابزارهایی مانند انفجار ویژگی های چند قسمتی، فیله/تریم/ گسترش منحنی ها و جایگزینی هندسه را فعال می کند. ابزار ردیابی در ArcMap از بهشت ​​فرستاده شده است.

نوار ابزار ویرایشگر ArcMap

23 . شما 99 مشکل دارید اما خطای توپولوژی یکی نیست

 • آیا نقاط روی چند ضلعی ها همپوشانی دارند؟
 • آیا همپوشانی وجود دارد؟
 • آیا خطوط باید مرز چند ضلعی ها را لمس کنند؟

اسلیور

تنها کلمه ای که می توانم توپولوژی را در ArcGIS توصیف کنم نابغه است. این یک نوار ابزار نابغه است.

اگر نگران هستید که داده‌های GIS شما دارای خطا باشد (همپوشانی، شکاف)، ArcGIS از بررسی‌های خطای غنی‌تر و پیچیده‌تر با ابزارهای توپولوژی خود پشتیبانی می‌کند. توپولوژی خود را با بیش از 30 قانون با بازرس خطا بررسی کنید. مشکلات توپولوژی را با رفع خودکار یا دستی حل کنید.

هنگامی که داده های شما در یک پایگاه جغرافیایی قرار دارند، می توانید شروع به ایجاد قوانین توپولوژی کنید.

توپولوژی ArcGIS

QGIS چند قانون را برای تثبیت توپولوژی ارائه می دهد: “باید حاوی”، “نباید تکراری باشد”، “نباید دارای شکاف باشد”، “نباید هندسه نامعتبر داشته باشد”، “نباید هندسه چند قسمتی داشته باشد”، “نباید”. همپوشانی» و «نباید همپوشانی داشته باشد». شما بر اساس این قوانین هندسه خود را تأیید می کنید، اما چگونه آن را برطرف می کنید؟

توپولوژی QGIS

رفع توپولوژی ArcGIS تعاملی است. می توانید یک به یک خطاها را مرور کنید و آنها را برطرف کنید.

ویرایش توپولوژی یک نقطه قوت در ArcGIS با تعداد زیادی گزینه برای رفع خطاهای ویرایش است.

بهترین در نوع خود.

 

24 . وارد کردن داده ها را مانند یک حرفه ای انجام دهید

هر دو QGIS و ArcGIS ماشین های ورود داده های GIS هستند. هر دو عملکرد مشابهی را ارائه می دهند.

هنگامی که یک shapefile در QGIS ایجاد می کنید، از شما خواسته می شود که فیلدهای خود را تنظیم کنید (متن، کل، عدد اعشاری یا تاریخ). با ArcGIS، پس از آن فیلدهایی (عدد صحیح، شناور، دوتایی، متن یا تاریخ) ایجاد می کنید – مگر اینکه در ArcCatalog باشید.

جدول ویژگی

هنگامی که فیلدها در QGIS ایجاد می شوند، می توانید با استفاده از افزونه Table Manager نام آنها را تغییر دهید. احتمالاً در ArcGIS فکر کرده اید که باید یک فیلد جدید ایجاد کنید و مطالب را در فیلد جدید کپی کنید. اما Alter Field (مدیریت داده ها) می تواند این کار را انجام دهد.

در پایگاه‌های جغرافیایی ، کاربران می‌توانند زیرگروه‌ها، دامنه‌ها و ورودی داده‌های پیش‌فرض را تنظیم کنند. هنگامی که کاربران شروع به وارد کردن اطلاعات ویژگی می کنند، می توانند از لیست های کشویی انتخاب کنند. هنگامی که تحلیلگران GIS شروع به سرکشی می کنند، به این صورت است که از ورودی های نامعتبر دوری کنید.

دامنه ArcGIS

انتخاب بر اساس مکان با ابزار انتخاب تعاملی آن بهبود یافته است. هنگامی که رکوردها انتخاب می شوند، می توان آنها را حتی بیشتر فیلتر کرد (انتخاب شده، اضافه شده، حذف شده است). ماشین حساب فیلد از پایتون و VB برای اجرای کد پشتیبانی می کند.

یکی از موارد عجیب و غریب در ArcGIS این است که برای محاسبه یک فیلد باید ویرایش را متوقف کنید.

این مثل یک قهرمان است.

25 . مختصات XY را با آدرس های کدگذاری جغرافیایی تعیین کنید

ژئوکدینگ چیست؟ ژئوکدینگ فرآیند دادن مقادیر XY به آدرس های خیابان است.

یکی از گزینه های geocode از طریق ArcGIS Online Geocoding است. این یک سرویس پولی است که برای استفاده به اعتبار نیاز دارد.

سرویس ژئوکدینگ آنلاین ArcGIS

ArcGIS Desktop راه خود را برای ژئوکدگذاری با استفاده از داده های خود دارد. برای انجام این کار، یک آدرس یاب ایجاد می کنید. آدرس ها را با استفاده از نوار ابزار Geocoding پیدا کنید. مکان را تایپ کنید و یک نقطه با برچسب اضافه کنید.

اگر می خواهید از سیستم های اعتباری به هر شکلی اجتناب کنید، در QGIS دو گزینه دارید. هر دو گزینه های خوبی هستند.

افزونه MMQGIS برای کدگذاری جغرافیایی انبوه عالی است. این افزونه یک صفحه گسترده (CSV) حاوی چندین آدرس می گیرد و آنها را به عنوان نقاط به بوم نقشه اضافه می کند.

افزونه GeoCode به یک آدرس به عنوان ورودی نیاز دارد. یک آدرس تایپ کنید

ژئوکدینگ QGIS

دکمه تایید را فشار دهید. مراقب نشان دادن آدرس خود در نقشه باشید.

نتایج ژئوکد QGIS

پنج به پنج رونق!

ما ایده اعتبار یا پرداخت هزینه های اضافی برای geocoding را دوست نداریم. برای geocoding با QGIS بروید.

26 . هندسه ها را با ابزارهای تبدیل داده تغییر دهید

تعمیم ویژگی ها، تبدیل چند ضلعی ها به نقطه یا بالعکس، کار هر نقشه کشی است. و گاهی اوقات تغییر ویژگی ها می تواند مشکل باشد. اما با داشتن QGIS در کنار شما، لازم نیست:

در QGIS می توانید خطوط را به چند ضلعی، نقاط را به چند ضلعی یا هر چیزی بین این دو تبدیل کنید.

ابزارهای تبدیل QGIS

در ArcMap کاملا به وظیفه بستگی دارد. ممکن است برای تبدیل داده ها به یک مجوز پیشرفته نیاز داشته باشید.

QGIS ابزارهای تعمیم بسیار جالبی نیز دارد. اینها برای ساده کردن خطوط، تجمع نقاط و چندضلعی ها و موارد دیگر استفاده می شوند.

27 . ArcGIS خوانندگان را با مثال ها و مستندات محکم غرق می کند (به روشی خوب)

مستندات در ArcGIS عالی هستند. ArcGIS نه تنها مستندات عمیقی در مورد نحوه استفاده از ابزارها ارائه می دهد. داده های نمونه را به شما ارائه می دهد تا تجربه عملی داشته باشید.

این بدان معنا نیست که اسناد QGIS خوب نیستند. این آموزنده، خوب نوشته شده، و عملی است. اما مانند ArcGIS از طریق خشک کن رد نشده است.

اسری Geonet دارد .

GeoNet

در حالی که GIS Stack Exchange مرکز اجتماعی مرکزی برای کاربران QGIS است.

GIS Stack Exchange

پشتیبانی QGIS بسیار فعال است. یک جامعه داوطلب اختصاصی از تازه‌کاران QGIS پشتیبانی می‌کند. جامعه ArcGIS متشکل از کارکنان و کاربران مشتاق است. فراموش نکنید که برخی از آموزش های QGIS 3 ما را برای همه موارد ضروری بررسی کنید.

وقتی نوبت به ارائه پاسخ به مشکلات می‌رسد ، هر دو ضربه می‌خورند و از دست می‌دهند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید