ArcGIS – راه حل های سه بعدی

دوره-آموزش-حرفه-ای-gis

ArcGIS – راه حل های سه بعدی

نقشه برداری از دنیای ما همیشه یک ضرورت بوده است، اما امروزه تنها به شناسایی یا مکان یابی عناصر یا مناطق در یک نقشه کشی خاص نیست. حال برای درک بهتر فضای جغرافیایی باید محیط را به صورت سه بعدی تجسم کرد.

سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی ابزارهایی برای تجزیه و تحلیل و مدیریت داده‌های مکانی هستند، این شبیه‌سازی‌های محیطی را می‌توان برای درک فرآیندهای اجتماعی-فضایی، طبیعی و تکنولوژیکی در حال وقوع در یک منطقه انجام داد. Esri در خط مقدم توسعه راه‌حل‌های مبتنی بر «هوش موقعیت مکانی» و تقویت فرآیندها در چرخه عمر تولید (AEC) از طریق یکپارچه‌سازی ابزارهای خود بوده است.

دوره-آموزش-حرفه-ای-gis

در نمای سه‌بعدی، انواع مختلفی از عناصر مانند داده‌های حسگرهای راه دور، BIM، IoT برای به دست آوردن مدل‌سازی سطحی که تا حد امکان به واقعیت نزدیک است، مدیریت می‌شوند. ArcGIS یکی از محصولات ایسر است که از داده های سه بعدی (با اطلاعات XYZ) مانند ابرهای نقطه لیدار، چند وصله ها یا مش ها یا هندسه برداری ساده مانند خطوط یا چند ضلعی ها پشتیبانی می کند.

واضح است که روند سه بعدی اجتناب ناپذیر است، یکی از ویژگی هایی که امروزه راه حل های GIS در حال پیاده سازی آن هستند و کاربران هر روز به عنوان اولویت بالایی برای آن ارزش قائل هستند. بنابراین، در گفتگو با همکارم در کنفرانس جهانی جغرافیایی، تصمیم گرفتیم بر روی مقاله ای در مورد ESRI کار کنیم.

برای صحبت در مورد راه حل های ESRI، دانستن بیشتر در مورد کل اکوسیستم مهم است، که در حال حاضر شامل راه حل های دوقلو دیجیتال (دوقلو برنامه ریزی، ساخت و ساز، دوقلو عملیات و دوقلو همکاری) است، که در مقاله دیگری به آنها خواهیم پرداخت اما در مورد ما از اپتیک کاربر غیرمتخصصی که به دنبال راه حلی تقریبا کلید در دست است به آن نگاه خواهیم کرد.

دستکاری داده های سه بعدی در ArcGIS توسط راه حل هایی مانند: Drone2Map، ArcGIS Pro، ArcGIS Earth، ArcGIS CityEngine ارائه می شود. Esri تلاش ویژه‌ای برای بهبود اجزای خود و تقویت راه‌حل‌های خود برای ارتقای یکپارچگی GIS+BIM بهتر انجام داده است که به مدیریت بهتر منابع و شهرها منجر می‌شود. همچنین ارتباط نزدیکی با دیگر سیستم‌های مدل‌سازی CAD یا سه بعدی (Revit، Infraworks، ifc) وجود دارد که می‌توانند اطلاعات ویژگی‌های GIS را از طریق افزونه‌ها یا افزونه‌ها بپذیرند. همچنین، مدل‌های ایجاد شده در نرم‌افزارهایی مانند Revit را می‌توان مستقیماً در ArcGIS Pro مشاهده کرد، بدون اینکه یک سری تغییرات یا دگرگونی‌ها انجام شود.

چندی پیش Esri دو شرکت را برای بهبود قابلیت های سه بعدی خود خریداری کرد. Zibumi و nFrames – SURE Developer TM -. یکی برای ایجاد، یکپارچه سازی و شبیه سازی داده های سه بعدی، و دیگری نرم افزار بازسازی سطح، که امکان تجزیه و تحلیل سه بعدی و جمع آوری داده های شماتیک را به شیوه ای کاملاً خودکار فراهم می کند.

اما، مزایای قابلیت های سه بعدی ArcGIS چیست؟

اولاً، آنها اجازه طراحی استراتژی‌هایی را برای برنامه‌ریزی فضایی، از مدیریت امکانات خدمات/کالا، از کاداستر تا ارزیابی اکوسیستم اطراف ساختمان می‌دهند. آنها برای مدیریت حجم زیادی از داده ها – داده های بزرگ – و یکپارچه با سایر نرم افزارها مفید هستند.

قابلیت های 3 بعدی ArcGIS را می توان در لیست زیر خلاصه کرد:

 • تجسم داده های سه بعدی
 • داده ها و نماهای سه بعدی ایجاد کنید
 • مدیریت داده ها (تجزیه و تحلیل، ویرایش و اشتراک گذاری)

اگرچه موارد فوق نه تنها وجود دارد، بلکه قابلیت همکاری سیستم‌های توسعه‌یافته توسط Esri نیز وجود دارد، آنها سه‌بعدی، سه‌بعدی، KML، داده‌های BIM، تجزیه و تحلیل فضایی غنی و تعاملی و ابزارهای نقشه‌برداری بسیار قدرتمند را ارائه می‌دهند. در اینجا خلاصه ای از 4 ویژگی راه حل ESRI در بالا آمده است:

1. ArcGIS City Engine

با این نرم افزار کاربر قادر خواهد بود صحنه های خود را طراحی و مدل کند، آنها را ذخیره کند، جاده ها و سایر عناصر را متحرک کند. می توانید از داده های واقعی استفاده کنید یا یک محیط کاملاً تخیلی ایجاد کنید. پایتون از دستورات و گردش کار خودکار پشتیبانی می کند. اگرچه مستقل از ArcGIS است، اما این بدان معنا نیست که داده های تولید شده در CityEngine یکپارچه نیستند و می توانند برای انتشار و به اشتراک گذاری به ArcGIS Online متصل شوند.

با CityEngine می توانید طرح های پویا از شهرها ایجاد کنید، این دارای یک رابط کاملاً قابل تنظیم است که با نیازهای تحلیلگر سازگار است. این یک سیستم تعاملی است که از تعداد فرمت های بیشتری نسبت به سایر نرم افزارهای GIS یا معماری/مهندسی پشتیبانی می کند. مانند ArcGIS Pro، داده های شما را با توجه به ویژگی های آنها در لایه ها ذخیره می کند.

2. نقشه پهپاد 2

Drone2Map سیستمی است که امکان تجسم و نمایش داده های گرفته شده توسط پهپادها را فراهم می کند که بعداً به یک محصول نقشه برداری سه بعدی تبدیل می شود. با این حال، داده‌های دوبعدی مانند ارتوفوتوموزائیک، مدل‌های زمین دیجیتال یا خطوط کانتور را نیز تولید می‌کند.

این جمع‌آوری داده‌ها علاوه بر مدیریت داده‌های کاربر، تصمیم‌گیری بهتری را هنگام برنامه‌ریزی پرواز ممکن می‌سازد. می توان از آن در طول فرآیند پرواز استفاده کرد و بررسی کرد که آیا صحنه ها به درستی تنظیم شده اند یا خیر. با ArcGIS (ArcGIS Online، ArcGIS Desktop و Enterprise) یکپارچه شده است، جایی که تمام اطلاعات را می توان پردازش و به اشتراک گذاشت. Drone2Map محصولی است که با همکاری Pix4D توسعه یافته است.

3.ArcGIS Pro

قابلیت های سه بعدی به صورت بومی در سیستم پیکربندی می شوند، به این معنی که هر اطلاعات کارتوگرافی را می توان به نمای سه بعدی تبدیل کرد. برخی از قابلیت های آن عبارتند از: تجسم داده های سه بعدی با مکعب های وکسل، نگهداری داده های دو بعدی، سه بعدی و چهار بعدی، ادغام دسکتاپ GIS با وب برای به اشتراک گذاری داده ها.

ArcGIS Pro دارای ویژگی های مختلفی است:

  • چند ضلعی ها، نقاط/چند نقطه ها و خطوط عناصری هستند که با اضافه شدن مقادیر Z از 2 بعدی به 3 بعدی می روند.
  • چند وصله یا چند وصله به عنوان اشیاء پوسته ای که از چهره های چند ضلعی سه بعدی تشکیل شده اند تعریف می شوند. این موجودیت ها قادر به دستیابی به سطوحی از جزئیات هستند و می توانند به روش های مختلفی ایجاد شوند.
  • ویژگی‌های سه‌بعدی که در آن ویژگی‌ها در یک پایگاه جغرافیایی به همراه موقعیت مکانی و هندسه سه بعدی ذخیره و مدیریت می‌شوند.
  • حاشیه نویسی: این عناصر متنی هستند که برای شناسایی یا توصیف اشیا مورد نیاز هستند.

4. ArcGIS Indoor

این برنامه کاربردی است که امکان “موجودی” دارایی ها و تاسیسات در یک ساختمان را فراهم می کند. این امر مستلزم طراحی و زمین چینه بندی داده ها در نرم افزار CAD است که سپس در GIS پردازش می شود. این ابزاری است که مدیریت ساختمان هوشمند را ارتقا می‌دهد و به سازمان‌ها «توانایی تعریف دقیق، اختصاص و تخصیص فضا برای پشتیبانی بهتر از عملیات، ارتباطات و بهره‌وری در محل کار» را می‌دهد. از طریق یک نسخه توسعه یافته از ArcGIS Pro، برنامه های وب و تلفن همراه و یک مدل اطلاعات داخلی کار می کند.

5. ArcGIS Earth

این یک نمایشگر داده است که به عنوان یک کره تعاملی ارائه شده است. در آنجا می توانید اطلاعات را مرور کنید، جستجوها را انجام دهید، داده ها را به اشتراک بگذارید، اندازه گیری کنید و داده هایی مانند .KML، .KMZ، .SHP، .CSV و موارد دیگر را اضافه کنید. این کاملا رایگان است و رابط کاربری آن آسان است.

لازم به ذکر است، چیزی که ممکن است بسیاری ندانند، این است که قابلیت‌های مدل‌سازی سه بعدی Esri Solutions به صفحه نمایش بزرگ گسترش یافته است و اجازه می‌دهد تا این عناصر فضایی به گونه‌ای ایجاد شوند که تا حد امکان بزرگ باشد. صفحه نمایش واقعیت – مانند فیلم Disney Pixar The Incredibles -.   Esri همچنان بر روی نوآوری شرط بندی می کند، ابزارهایی را ایجاد می کند که به ما امکان می دهد پویایی های فضایی را درک کنیم، مفید اجتماعی و زیست محیطی هستند، و همه بازیگرانی که در یک فضا زندگی می کنند می توانند مشارکت داشته باشند. .

دوره-آموزش-حرفه-ای-gis

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید