GIS و برق

GIS برای خدمات برق عنوان پستی است که با شما به اشتراک گذاشته می شود .امیدواریم این پست مورد پسند شما قرار بگیرد.

 

نرم افزار GIS چندین دهه است که صنعت برق را توانمند کرده است. این یک چارچوب قوی برای مدیریت دارایی ها و نیروی کار و همچنین ابزارهایی برای برنامه ریزی و تجزیه و تحلیل ارائه می دهد. امروزه ، چشم انداز مملو از راه حل های رومیزی مانند راه حل های ESRI ، نرم افزارهای منبع باز مانند QGIS ، اما همچنین راه حل های GIS آنلاین است.

در این مقاله ، ما یک مرور کلی از کاربردهای GIS برای تأسیسات برق ارائه می دهیم و یک مثال واقعی از یک شرکت توزیع برق ارائه می دهیم. همچنین ، نحوه استفاده از GIS Cloud ، راه حل خود ما برای عملیات میدانی و همکاری نیروی کار در تأسیسات برق را به شما نشان می دهیم.

فهرست مطالب:

•  استفاده از GIS در خدمات برق

          •  موجودی دارایی و بینش زیرساخت

          •  بهینه سازی عملیات میدانی

          •  همکاری و به اشتراک گذاری داده های جغرافیایی

•  گردش کار راه حل ابر GIS

          •  1. ایجاد پروژه های جمع آوری داده های میدانی

          •  2. جمع آوری داده های میدانی

          •  3. ویرایش داده ها و نظارت بر کار میدانی

          •  4. به اشتراک گذاری داده ها با مشتریان ، پیمانکاران فرعی و مدیران

•  مطالعه موردی – شرکت توزیع برق ENUGU

•  مزایای کلیدی GIS برای خدمات برق

 

استفاده از GIS در خدمات برق

شما می توانید بگویید که یک سیستم اطلاعات جغرافیایی برای شرکت های خدمات برق ضروری است. این لایه اساسی فناوری را برای مدیریت دارایی موثر و همچنین رعایت مقررات ارائه می دهد. شرکت ها از GIS برای اهداف متعددی از مدیریت عملیات میدانی تا انجام تجزیه و تحلیل فضایی استفاده می کنند. بیایید وارد شویم و نحوه استفاده از GIS و به ویژه برنامه های GIS آنلاین در تأسیسات برق را بیاموزیم.

 

موجودی دارایی و بینش زیرساخت

بسیار مهم است که یک دارایی دقیق با قطب های برق ، ترانسفورماتورها ، خطوط کابل ، پستها و سایر دارایی های برق وجود داشته باشد . GIS به شما امکان می دهد داده های دارایی را بسیار راحت تر مدیریت کنید و به شما امکان می دهد از زیرساخت ها بینش بگیرید.

با یک مجموعه GIS مناسب ، می توانید بینش های شگفت انگیزی از داده های زیرساخت به دست آورید:

 • تجزیه و تحلیل الگوهای استفاده
 • شناخت مشکلات و خطرات مانند قطع برق
 • نظارت بر مصرف انرژی
 • یافتن تهدیدات احتمالی برای شبکه برق
 • مدیریت تعمیرات دارایی های آب و برق

قبل از شروع تجزیه و تحلیل ، داشتن داده های با کیفیت ضروری است. شما باید وضعیت دارایی ها ، مکان آنها و سایر اطلاعات را بدانید. که ما را به نکته بعدی می رساند.

 

بهینه سازی عملیات میدانی

عملیات میدانی در تأسیسات برق معمولاً مربوط به نقشه برداری از زیرساخت ها و انجام بازرسی های معمول است. اما برای به دست آوردن داده های میدانی با کیفیت بالا ، به یک گردش کار میدانی م andثر و خدمه میدانی مجهز به تجهیزات نقشه برداری یا برنامه های جمع آوری داده ها نیاز دارید .

در اکثر شرکت ها ، گردش کار روزانه با چاپ فرم های بازرسی و نقشه های منطقه بررسی شروع می شود. سپس کارکنان میدانی اقدام به ثبت مکان دارایی ها و انجام بازرسی می کنند. سپس داده های میدانی به دفتری که در آن به نرم افزار GIS رومیزی یا نرم افزار اتوکد رونویسی می شود ، راه می یابد. این یک گردش کار معمولی مبتنی بر کاغذ است که دارای اشکالات زیادی مانند فرم های بازرسی ناخوانا ، عکس دارایی های بدون اعتبار ، فرم های کاغذی از دست رفته و غیره است. برای بهبود گردش کار ، ما اکیداً از برنامه های GIS آنلاین استفاده می کنیمگردش کار را بدون کاغذ و کارآمدتر کند. خدمه میدانی از فناوری کد جهانی (شریک GIS Cloud) با استفاده از برنامه مجموعه داده تلفن همراه. برای رسیدن به آنجا ، باید از برنامه های جمع آوری داده برای نظرسنجی و بازرسی و همچنین از برنامه های تحت وب Cloud GIS برای مدیریت داده ها استفاده کنید. نقشه های کاغذی را با برنامه های تلفن همراه تعاملی که دارای اطلاعات زیرساخت مورد نیاز هستند جایگزین کنید . از برنامه های جمع آوری داده های تلفن همراه به عنوان جایگزین فرم های کاغذی نامرتب استفاده کنید . و در نهایت ، با استفاده از برنامه های وب که با برنامه های جمع آوری داده تلفن همراه همگام هستند ، به رونویسی داده ها پایان دهید.

GIS for Electric Utilities - نقشه برداری از اطلاعات الکتریکی

اکنون می دانید که چگونه از GIS برای بهبود عملیات میدانی خود استفاده کنید ، اما افزایش همکاری بین پیمانکاران فرعی ، مشتریان و مدیریت شرکت چگونه است؟

 

همکاری و به اشتراک گذاری داده های زمین فضایی

برای استفاده بیشتر از فناوری GIS ، بهتر است همه را در جریان کار متصل کنید: کارگران میدانی ، مهندسان ، مدیران ، تصمیم گیرندگان و مشتریان. برنامه های GIS مبتنی بر وب به شما این امکان را می دهد که داده های خود را در یک مکان متمرکز نگه دارید و همه بتوانند در یک مجموعه داده فضایی یکسان همکاری کنند.

هنگامی که کارگران میدانی اطلاعات را جمع آوری می کنند ، بلافاصله نقشه آنلاین را پر می کند. این به تیم دفتر اجازه می دهد تا در مورد کیفیت داده ها بازخورد مستقیم داشته باشند . همچنین به مدیریت این امکان را می دهد تا میزان بهره وری را برای تک تک کارگران پیگیری کند.

پس از انجام نظرسنجی ، نوبت به اشتراک گذاری داده ها با سایر بخش ها ، مشتریان یا پیمانکاران فرعی می رسد. در اینجا می توانید از نقشه های آنلاین کمک زیادی بگیرید و بتوانید آنها را تقریباً با هر کسی که در پروژه مشارکت دارد به اشتراک بگذارید. ما در فصل بعدی به جزئیات می پردازیم که در آن به شما نحوه اشتراک گذاری داده های جغرافیایی با برنامه های GIS Cloud را نشان می دهیم.

 

گردش کار راه حل ابر GIS

در این فصل ، نحوه استفاده از برنامه های GIS Cloud برای پروژه های تأسیسات برق را به شما نشان می دهیم. برنامه ها طوری طراحی شده اند که از کل عملکرد عملیات میدانی شما پشتیبانی می کنند ، از جمع آوری داده های میدانی گرفته تا خودکار کردن کارهای خسته کننده اداری. ابتدا ، نحوه ایجاد یک پروژه نقشه برداری در پورتال جمع آوری داده های تلفن همراه را به شما نشان خواهیم داد.

 

1. ایجاد پروژه های جمع آوری داده های میدانی

قبل از شروع جمع آوری داده ها ، باید یک پروژه (فرم نظرسنجی) در پورتال جمع آوری داده های تلفن همراه (MDCP) ایجاد کنید. در آنجا می توانید هر تعداد فرم تلفن همراه ایجاد و ویرایش کنید و داده های میدانی جمع آوری شده را مدیریت کنید.

ایجاد فرم آسان است: فرم را نام ببرید ، آنچه را که جمع آوری می کنید (نقطه ، خط یا چند ضلعی) انتخاب کنید ، تمام فیلدهای مورد نیاز را اضافه کنید و تمام.

انواع زمینه هایی که می توانید به فرم تلفن همراه اضافه کنید:

 • موارد استاندارد (متن ، شماره ، تاریخ و زمان ، کادرهای تأیید …)
 • رسانه ( عکس ، ضبط صدا ، QR/بارکد)
 • دستگاه و کاربر (نام کاربری ، شناسه دستگاه ، نسخه دستگاه …)
 • مکان (عرض جغرافیایی ، طول جغرافیایی ، ارتفاع ، عنوان GPS ، دقت …)

بسیاری از ویژگی ها وجود دارد که می توانید از آنها برای ایجاد فرم متناسب با نیازهای خود استفاده کنید. می توانید هر فیلدی را که لازم است ، فقط برای خواندن ، مداوم یا تکمیل خودکار مشخص کنید . همچنین ، می توانید زمینه های وابسته ایجاد کنید که به شما امکان می دهد مجموعه وابستگی ها را بین زمینه ها مدیریت کنید. هنگامی که یک فیلد وابسته است ، تنها در صورتی در دسترس خواهد بود که وضعیت فیلد اصلی از قانون مناسب پیروی کند. در صورت عدم رعایت قانون ، مشاهده یا ویرایش فیلد فرم وابسته امکان پذیر نخواهد بود.

در اینجا هنگام ایجاد یک فرم تلفن همراه به نظر می رسد: نمونه فرم بازرسی قطب ابزار در پورتال جمع آوری داده های تلفن همراه (MDCP).GIS برای خدمات برق - ایجاد پروژه

برای شروع جمع آوری داده های میدانی ، باید پروژه را با کارگران میدانی خود به اشتراک بگذارید. فقط پروژه را باز کرده ، در یک نام کاربری خاص به اشتراک بگذارید و امتیازات مورد نظر را (مشاهده ، اشتراک گذاری ، ویرایش ، صادرات ، جمع آوری و/یا به روز رسانی) اختصاص دهید.

 

2. جمع آوری داده های میدانی

اکنون که یک فرم تلفن همراه ایجاد کرده اید و آن را به کارگران خود اختصاص داده اید ، وقت آن رسیده است که با برنامه جمع آوری داده های تلفن همراه شروع به جمع آوری داده ها کنید . آسان است ، پروژه (فرم) MDCP مورد نظر را انتخاب کنید ، فرم را پر کنید و ارسال را فشار دهید. داده ها و مکان فوراً در برنامه وب MDCP و ویرایشگر نقشه نشان داده می شود. فرم های بازرسی قطب ابزار در برنامه جمع آوری داده های تلفن همراه (MDC). اگر در منطقه ای با سیگنال ضعیف GPS قرار دارید ، بهتر است از ابزار دقیق استفاده کنید. این امکان را به شما می دهد تا با مشخص کردن مکان روی نقشه ، دقت خوبی را حفظ کنید. در صورت قطع اتصال اینترنت ، برنامه MDC بصورت آفلاین نیز کار می کند. داده های جمع آوری شده در صف منتظر می مانند تا تلفن همراه به اینترنت متصل شود و سپس داده ها را به صورت آنلاین می کشد.

GIS for Electric Utilities - فرم های تلفن همراه

بیایید با روند کار میدانی صحبت کنیم و نگاهی بیندازیم که چگونه برنامه های GIS Cloud می تواند به شما در بهبود کارایی در دفتر کمک کند.

 

3. ویرایش داده ها و نظارت بر کار میدانی

برنامه های GIS Cloud به شما امکان می دهد گردش کار دفتر خود را دیجیتالی کنید. نیازی به رونویسی فرم های کاغذی یا چاپ نقشه ها نیست ، همه در یک مکان ، همیشه در دسترس است. توصیه می کنیم از ویرایشگر نقشه برای کارهای داخلی مانند ویرایش داده های میدانی ، تجزیه و تحلیل و به اشتراک گذاری نقشه ها و گزارشات استفاده کنید.

Map Editor برنامه اصلی در مجموعه GIS Cloud است. این برنامه از تعدادی فرمت بردار و شطرنجی ، نماد غنی GIS پشتیبانی می کند و دارای قابلیت همکاری داخلی است که امکان ویرایش و اشتراک گذاری در زمان واقعی را فراهم می کند. Map Editor مجهز به مدیر فایل و پایگاه داده است و به راحتی با ArcGIS و QGIS ادغام می شود. قطب های مفید و لایه های ترانسفورماتور در Map Editor

GIS برای خدمات برق - برنامه ریزی توزیع برق

همچنین می توانید پیشرفت نظرسنجی خود را پیگیری کنید. داده های جمع آوری شده در این زمینه فوراً نقشه را در MDCP یا برنامه ویرایشگر نقشه نشان می دهد و به شما امکان می دهد تا در زمان واقعی بر آنچه در این زمینه می گذرد نظارت کنید. این به شما امکان می دهد بر کیفیت داده های میدانی نظارت کنید ، داده های جمع آوری شده را مرور کرده و به سرعت به کارگران یا پیمانکاران فرعی بازخورد دهید.

ردیابی بهره وری نیز آسان است. اگر می خواهید بدانید هر یک از کارکنان میدانی چند دارایی جمع آوری کرده اند ، یک فیلتر در شبکه داده ایجاد کرده و داده ها را به فرمت CSV صادر کنید.

 

4. به اشتراک گذاری داده ها با مشتریان ، پیمانکاران فرعی و مدیران

برای به اشتراک گذاشتن داده ها با مشتریان ، احتمالاً از Dropbox ، درایوهای فلش یا DVD استفاده می کنید ، که با داده های پراکنده در همه جا یک فرایند نامرتب است. برای رفع این مشکل ، بهتر است همه داده های خود را با بارگذاری در GIS Cloud و استفاده از برنامه Map Viewer برای دسترسی به مشتریان ، پیمانکاران فرعی یا مدیریت خود متمرکز کنید.

Map Viewer همکاری در مجموعه داده های بزرگ را ممکن می سازد. همه افراد درگیر به یک مجموعه داده یکسان دسترسی دارند و می توانند داده ها را فیلتر و صادر کنند. بدون نیاز به وارد کردن داده ها به نرم افزار GIS رومیزی مانند ArcGIS یا QGIS فقط برای مشاهده ظاهر آن.

اگر هنگام به اشتراک گذاری داده ها با مشتریان به رابط کاربری مارک دار نیاز دارید ، ممکن است بر روی Map Viewer خود رنگ های سفارشی و لوگوی خود را برچسب گذاری کنید.

در اینجا نمونه ای از رابط برچسب سفید از مشتریان ما شرکت توزیع برق ENUGU آمده است:

GIS برای خدمات برق - کاربرد gis در ابزار توزیع برق

 

مطالعه موردی – شرکت توزیع برق ENUGU

اکنون که اصول اولیه عملکرد برنامه های GIS Cloud را می دانید ، بهتر است آنها را در عمل ببینید. ما یک مورد استفاده از ENUGU ، بزرگترین شرکت توزیع برق در نیجریه را برای شما آورده ایم. این شرکت با سرقت برق مشکلات جدی داشت و منابع عظیمی را از اتصالات غیرقانونی به شبکه از دست می داد. برای مقابله با این مشکل ، آنها قصد داشتند یک متر هوشمند را در هر خانه ای تعبیه کنند. اما قبل از هر چیز ، این شرکت نیاز به ترسیم نقشه شبکه توزیع برق و نمایه سازی مشتریان داشت.

آنها برای ترسیم قطب های برقی ، ترانسفورماتورها ، پستهای فرعی و همچنین مکانهای مشتری ، برنامه های جمع آوری داده های تلفن همراه را روی 150 کارمند میدانی مستقر کردند. تیم های میدانی برای هر نوع دارایی (به عنوان مثال فرم بازرسی قطب ابزار) مجهز به فرم های تلفن همراه از پیش ساخته شده بودند تا جمع آوری داده ها و بازرسی دارایی ها را در اسرع وقت انجام دهند.

برای نظارت بر کیفیت داده های میدانی ، مدیران عملیات ENUGU از برنامه ویرایشگر نقشه برای بررسی داده ها برای هر یک از ابزارهای مفید استفاده کردند. اگر داده ها کافی نباشد ، می توانند به سرعت به کارگران و پیمانکاران فرعی بازخورد دهند. ویرایشگر نقشه همچنین به آنها اجازه داد تا پیشرفت نظرسنجی را در زمان واقعی و برای تک تک کارگران نظارت کنند.

نمای کلی شبکه برق ENUGU در Map ViewerGIS for Electric Utilities - نرم افزار مدیریت دارایی های ابزار برقی

برنامه Map Viewer برای پروژه بسیار مفید بود زیرا به ذینفعان اجازه می داد نقشه ها و داده های میدانی را به صورت آنلاین مشاهده و به اشتراک بگذارند. پیمانکاران فرعی می توانند نقشه های تکمیل شده را برای بازبینی با سرپرستان ENUGU به اشتراک بگذارند. در این مطالعه موردی جامع ،

درباره نحوه استفاده ENUGU از GIS Cloud برای بهینه سازی هزینه عملیات میدانی بیشتر بدانید .

 

مزایای کلیدی GIS برای خدمات برق

راه های زیادی وجود دارد که عملیات میدانی و همکاری کلی شما می تواند از GIS و Cloud GIS برنامه ها استفاده کند. ما در مقاله به بسیاری از آنها اشاره کرده ایم ، اما در اینجا یک خلاصه سریع است:

 • کاهش هزینه ها بدون استفاده از کاغذ
 • بینش در زمان واقعی-فوراً در دسترس است
 • بازخورد فوری از حوزه
 • واکنش فوری به مسئله پروژه
 • تعمیر و نگهداری ، کنترل کیفیت ، برنامه ریزی از قبل
 • همه در یک راه حل – بارگذاری داده ها / جمع آوری ، اشتراک گذاری ، انتشار ، همکاری
 • فقط برنامه های مورد نیاز خود را در این ماه تهیه کنید – در حین پرداخت هزینه کنید

در مورد آخرین نکته در مورد مدل پرداخت ، برخی از ارائه دهندگان GIS آنلاین دارای مدل قیمت گذاری هستند که به شما امکان می دهد با توجه به نیازهای خود مقیاس بزرگ یا کوچک کنید. به عنوان مثال ، در اینجا در GIS Cloud ، شما فقط هزینه استفاده از خود را پرداخت می کنید . اگر محدوده پروژه تغییر کند ، می توانید به راحتی لغو اشتراک یا اشتراک مجوزهای جدید شوید.

آیا علاقه دارید از GIS Cloud برای تأسیسات برق استفاده کنید؟ برای استفاده آزمایشی رایگان ثبت نام کنید .شماره تماس:

09382252774

22 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید