یکی از دغدغه های متخصصین سیستم اطلاعات جغرافیایی  و متخصصینی که با علوم مکانی سر و کار دارند دانلود تصاویر ماهواره ای و DEM به منظور انجام کارهای پژوهشی و اجرایی می باشد. اغلب تصاویر ماهواره ای که دارای رزولوشن بالایی هستند رایگان نیستند و با توجه به قیمت دلاری آن ها تهیه کردن آن ها سخت است و برای کارهای تحقیقی و پژوهشی به صرفه نیست. اما در این میان سایت هایی هستند که تصاویر رایگان عرضه می کنند، این تصاویر رزولوشن مکانی بالایی ندارند اما می توان از آن ها در کارهای پژوهشی، پایش محیطی و خیلی کاربردهای دیگر استفاده کرد.

دانلود DEM از سایت search.asf.alaska.edu

ابتدا وارد سایت search.asf.alaska.edu شوید. در این سایت باید ثبت نام کنید و بعد از ثبت نام وارد شوید. برای انجام ثبت نام بر روی Login کلیک کرده و مراحل ثبت نام را انجام دهید. افرادی که قبلا از فرآورده ها و محصولات سایت های وابسته به usgs استفاده کرده اند حتما ثبت نام کرده اند و فقط باید در این سایت وارد شوند. (مراحل ثبت نام همانند ثبت نام در سایت gdex.cr.usgs.gov می باشد).


شکل 27

بر روی نقشه محدوده مورد نظر خود را زوم کنید.

شکل28

1- سپس در قسمت Search Type گزینه Geographic را انتخاب نمایید.
2- در قسمت Dataset فقط گزینه ALOS PALSAR را انتخاب نمایید.
3- در قسمت Area of Interest می توان با استفاده از ابزار محدوده مورد نظر را کشید.
4- در نهایت بر روی SEARCH کلیک نمایید.

شکل 27

با کلیک بر روی SEARCH در پایین صفحه نتایج نمایش داده می شود.

شکل 28

1- تمام تصاویر قابل دانلود مربوط به محدوده مورد نظر را نمایش می دهد. با کلیک بر روی هر تصویر مشخص نمایید که کدام تصویر مورد نیاز شماست.
2- جزییات هر تصویر را می توانید مشاهده نمایید.
3- از این قسمت تصویر مورد نظر را می توانید دانلود نمایید. ابتدا در قسمت اول باید تصویر مورد نظر را انتخاب نمایید سپس در این قسمت فایل با نام Hi-Res Terrain Corrected که DEM می باشد را دانلود نمایید.

شکل 29

برای استفاده فایل دانلود شده را از حالت فشرده خارج نمایید.

8 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید