روش فرآیند تحلیل شبکه ای یا ANP

روش فرآیند تحلیل شبکه ای یا ANP مخفف Analytical Network Process است. پس از چندي بدليل آنكه روش AHP، جامعيت لازم را نداشت، ساعتي در سال 1996 روش گسترش يافته اي تحت عنوان فرآيند تحليل شبكه اي (ANP) را ارائه نمود. براي حل مسايل به روش ANP شبکه اي ترسيم مي شود که گره هاي موجود در اين شبکه معادل هدف، معيارها و گزينه ها مطابق نياز ماست و بردارهاي جهت دار که اين گره ها را به هم وصل مي کنند نيز معادل با جهت و وجود اثر گرهها بر يکديگر است همانند روشAHP در روش ANP، وزن معيارها و مطلوبيت گزينه‌ها، بطور مستقيم از طريق دريافت قضاوت هاي افراد و با استفاده از مقايسه هاي زوجي بدست مي‌آيد.

يکي از راه هاي انجام محاسبات در روش ANP اين است که وزنهاي بدست آمده از انجام مقايسه هاي زوجي در ماتريسي به نام سوپرماتريس قرار گيرند. سوپرماتريس، ماتريسي از روابط بين اجزاي شبكه است كه از بردارهاي ويژه اين روابط به دست مي‌آيد. سوپرماتريس را مي توان به بلوک هاي گوناگوني تقسيم بندي کرد. که هر بلوک نشان دهنده وزن بدست آمده از مقايسه زوجي سطرها ( به عنوان مثال شاخص ها) با توجه به ستونها (مثلاً گزينه ها يا شاخص ها) است. پس از تشکيل سوپرماتريس اوليه که سوپرماتريس ناموزون نام دارد، در صورت نياز ستون‌هاي اين ماتريس نرمال شده و سوپرماتريس وزن دهي شده يا نرمال بدست مي آيد.

گام های لازم برای انجام روش ANP فرآیند تحلیل شبکه ای:
تعریف ساختار شبکه
ساخت پرسشنامه بصورت کاملا علمی
تبیین ساختار سوپرماتریس اولیه
انجام مقایسه های زوجی لازم بر اساس پرسشنامه طراحی شده
تشکیل سوپر ماتریس اولیه
بدست آوردن کلیه وزن های مربوط به ماتریس های ساختار شبکه ای
تشکیل سوپرماتریس ناموزون unweighted supermatrix
محاسبه سوپرماتریس موزون weighted supermatrix
محاسبه سوپر ماتریس حد دار limited supermatrix

 

درباره‌ی سعید جوی زاده

دکتر سعید جوی زاده مدیر موسسه علمی تحقیقاتی چشم انداز هزاره سوم ملل و عاشق مجموعه علوم جغرافیایی است. وی معتقد است که دشمنان اصلی بشریت ترس، شک و بی هدفی هستند. کارشناسی جغرافیای طبیعی را در سال 1381 از دانشگاه یزد، کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی گرایش اقلیم شناسی محیطی را از دانشگاه خوارزمی در سال 1384 و مدرک دکتری خود را در سال 1398 در رشته اقلیم شناسی از دانشگاه خوارزمی اخذ کرده است. عنوان رساله ایشان "تحلیل فضایی خشکسالی در ایران" است. او متخصص سیستم های اطلاعات جغرافیایی(GIS) و سنجش از دور(RS) وآمار فضایی است. از سال 1381 مشغول تدریس در دانشگاه ها و مراکز دولتی و خصوصی است. وی همه ساله کارگاه های تخصصی را برای علاقه مندان به GIS و RS برگزار می کند. کتاب هایی مفید و کاربردی را در زمینه سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی را به رشته تحریر درآورده است. هم اکنون نیز بروی سیستم های پهباد و برنامه نویسی پیشرفته در سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور مشغول به فعالیت است. علاوه بر این سعید جوی زاده علاقه مند به مطالعات خشکسالی و بلایای طبیعی است و در زمینه خشکسالی نیز کتاب های متعددی را به رشته تحریر درآورده است. از آرزوهای دکتر جوی زاده همه گیر شدن سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی در بین مردم و نهاد هادی تصمیم گیری است.

همچنین ببینید

فناوری های جغرافیایی یکی از فناوری های پیش رو در جهان!!-قسمت اول

فناوری های جغرافیایی یکی از فناوری های پیش رو در جهان!!-قسمت اول-موسسه چشم انداز نویسنده …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

Open chat
Powered by
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟