مدل فرآیند تحلیل سلسله‌مراتبی یا AHP

مدل فرآیند تحلیل سلسله‌مراتبی: این فرآیند نخستین‌بار توسط آقای توماس ال. ساتی (Thomas L. Saaty) در دهه ۱۹۸۰ میلادی مطرح شد. ازآن‌جاکه این فرآیند، سازگاری زیادی با نحوه‌ی تفکر و فرآیندهای ذهنی انسان دارد و الگوریتم آن نیز براساس یک منطقِ‌ریاضی استوارشده‌است، از کارایی فوق‌العاده بالایی برخوردار بوده و استفاده از آن بسیاری‌از مشکلات تصمیم‌گیری را حل‌نموده‌است. در اولین قدم ساختار سلسله‌مراتبی، سلسله‌مراتب در چهار سطح شامل هدف، معیارها، زیرمعیارها و گزینه‌ها درنظرگرفته‌شده‌اند. به‌عبارت‌دیگر فرآیند تحلیل سلسله‌مراتبی، مسائل پیچیده را ازطریق تبدیل آن به مسائل جزئی که به‌صورت سلسله‌مراتبِ به‌هم ‌مرتبط بوده و ارتباط هدف اصلی با پایین‌ترین سطح سلسله‌مراتبی را به‌شکل ساده‌تری بیان می‌کند.
فرایند تحلیل سلسله‌مراتبی AHP روشی است منعطف، قوی و ساده که برای تصمیم¬گیری در شرایطی که معیار¬های تصمیم¬گیری متضاد، انتخاب بین گزینه¬ها را با مشکل مواجه می¬سازد، مورد استفاده قرار می¬گیرد. کلمه Analytic به این اشاره دارد که مسأله در داخل عناصر متشکل شکسته می¬شود. کلمه Hierarchy به‌این معناست که سلسله عناصر تشکیل‌دهنده درارتباط با هدف اصلی قراردارند. کلمه Process یعنی‌این‌که داده¬ها و برآوردها فرایند رسیدن به نتیجه‌ی نهایی است (Bertolini، ۲۰۰۶). این روش ارزیابی چند معیاری، که ابتدا در سال 1980 به‌وسیله توماس ال. ساتی برای بیان تصمیم¬گیری‌های چندمعیاره پیشنهاد شد، تاکنون کاربرد¬های متعددی در علوم مختلف داشته‌است. این روش یک‌سری اندازه¬گیری¬های متفاوت و جامع درداخل بخشِ کلّی برای ارز¬یابی گزینه¬های تصمیم است. ویژگی اصلی¬ آن این‌است که براساس قضاوت دوتایی بنا نهاده شده است. نتایج به‌دست¬آمده در مطالعات مختلف نشان‌می¬دهد که این روش باتوجه به سادگی، انعطاف¬پذیری، به‌کارگیری معیارهای کمی و کیفی به‌طور همزمان و نیز قابلیت بررسی سازگاری در قضاوت¬ها، می¬تواند کاربرد مطلوبی داشته‌باشد (Omkarprasad و Sushil، ۲۰۰۶).

درباره‌ی سعید جوی زاده

دکتر سعید جوی زاده مدیر موسسه علمی تحقیقاتی چشم انداز هزاره سوم ملل و عاشق مجموعه علوم جغرافیایی است. وی معتقد است که دشمنان اصلی بشریت ترس، شک و بی هدفی هستند. کارشناسی جغرافیای طبیعی را در سال 1381 از دانشگاه یزد، کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی گرایش اقلیم شناسی محیطی را از دانشگاه خوارزمی در سال 1384 و مدرک دکتری خود را در سال 1398 در رشته اقلیم شناسی از دانشگاه خوارزمی اخذ کرده است. عنوان رساله ایشان "تحلیل فضایی خشکسالی در ایران" است. او متخصص سیستم های اطلاعات جغرافیایی(GIS) و سنجش از دور(RS) وآمار فضایی است. از سال 1381 مشغول تدریس در دانشگاه ها و مراکز دولتی و خصوصی است. وی همه ساله کارگاه های تخصصی را برای علاقه مندان به GIS و RS برگزار می کند. کتاب هایی مفید و کاربردی را در زمینه سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی را به رشته تحریر درآورده است. هم اکنون نیز بروی سیستم های پهباد و برنامه نویسی پیشرفته در سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور مشغول به فعالیت است. علاوه بر این سعید جوی زاده علاقه مند به مطالعات خشکسالی و بلایای طبیعی است و در زمینه خشکسالی نیز کتاب های متعددی را به رشته تحریر درآورده است. از آرزوهای دکتر جوی زاده همه گیر شدن سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی در بین مردم و نهاد هادی تصمیم گیری است.

همچنین ببینید

فناوری های جغرافیایی یکی از فناوری های پیش رو در جهان!!-قسمت اول

فناوری های جغرافیایی یکی از فناوری های پیش رو در جهان!!-قسمت اول-موسسه چشم انداز نویسنده …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

Open chat
Powered by
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟