آموزش مقاله نویسی علمی :نکاتی ساده اما کاربردی

آموزش مقاله علمی

آموزش مقاله نویسی علمی با این نکات ساده تر می شود

مقاله‌نویسی یک مهارت است. این مهارت یکی از ملزومات کار نویسندگان به شمار می‌رود اما برای هر شخصی با هر شغلی نیز احتمالا مواقعی پیش می‌آید که نیاز به نگارش مقاله داشته ‌باشد. نگارش مقاله انواع مختلفی دارد که مقاله‌نویسی علمی یکی از انواع آن محسوب می‌شود.

در واقع یک مقاله علمی باید ترکیبی از مطالب علمی مفید به همراه نگارش خوب و بی‌ایراد باشد. با توجه به این تعریف، شاید تصور کنید که این مهارت دشوار است اما لطفا عجله نکنید! با مطالعه این نوشته و نکاتی که گفته می‌شود، آموزش مقاله نویسی علمی برای شما آسان خواهد شد.

نکات مهم در مورد آموزش مقاله نویسی علمی

لحن و بیان نویسنده در مقالات مختلف با یکدیگر متفاوت است. به این دلیل که مقالات اصولا جهت اهداف متفاوتی نگارش می‌شوند. به عنوان مثال در برخی از مقالات تبلیغاتی لحن نویسنده به گونه‌ای است که مخاطب را به انجام یک عمل ترغیب یا مشتاق می‌کند. درباره مقالات علمی معمولا نویسنده لحن بی‌طرفی دارد و تنها حقایق را بازگو خواهد کرد.

با توجه به اینکه معمولا در مقالات علمی، مطالب بسیار سنگین هستند، دانش‌پژوهان در جمع‌بندی این مطالب و رسیدن به یک نظریه مشخص، دچار مشکل می‌شوند. این در حالی است که اگر به چارچوب مقاله مسلط باشند، تا حدی این نگرانی مرتفع خواهد شد.

ساختار کلی مقالات علمی

در خصوص آموزش مقاله نویسی علمی توجه به ساختار و شکل کلی مقالات اهمیت زیادی دارد. تمامی مقالات از جمله انواع علمی آن از بخش‌هایی به نام عنوان، چکیده، مقدمه، کلمات کلیدی، بدنه اصلی، نتیجه‌گیری و منابع تشکیل می‌شوند.

  • عنوان اهمیت زیادی دارد و با توجه به رواج جستجوهای اینترنتی، لازم است که کلمات کلیدی مشخصی نیز در ساختار آن وجود داشته ‌باشد. مطالب موجود در بدنه اصلی و تمامی بخش‌های مقاله کاملا باید وابسته و مرتبط با عنوان باشند. انتخاب عنوان‌های ساده، قابل فهم و در عین حال جذاب تأثیر مستقیمی در جذب مخاطبان خواهد داشت.
  • چکیده همان بخشی است که خوانندگان با مطالعه آن تصمیم می‌گیرند که ادامه مقاله را مطالعه کنند یا خیر. چکیده در تمامی انواع مقاله وجود دارد.
  • در آموزش مقاله نویسی و در بخش مقدمه شما باید بیاموزید که چگونه به خواننده چشم‌اندازی از آنچه قرار است در این نوشته علمی بخواند را ارائه کنید.
  • در بدنه اصلی هم که باید به شرح کلی از موضوع و عنوان مقاله بپردازید. هر نویسنده سبک و لحن نگارش خاص خود را دارد اما در هر سبکی باید قواعدی همچون ساده‌نویسی و رعایت قوانین نگارشی رعایت شود.
  • هرگز نباید هیچ مقاله‌ای را بدون نتیجه‌گیری رها کنید. ارائه یک جمع‌بندی کلی در این بخش مناسب به نظر می‌رسد. برخی از نویسندگان تحلیل‌های موجز خود را در نتیجه‌گیری قرار می‌دهند که در نوع خود جذاب و خاص است.
  • ذکر تمامی منابع و مآخذ از جمله اموری است که موجب افزایش اعتبار مقاله شما خواهد شد. البته باید این بخش را با رعایت کامل صداقت تکمیل کنید.

نمونه‌های مشابه را مطالعه کنید

یکی از راه هایی که به کمک آن قادر به افزایش سطح مقالات علمی خود هستید، همین مطالعه نمونه‌های موفق مشابه موضوع شما به شمار می‌رود. البته باید دقت کنید که مرتکب کپی‌برداری نشوید. به این علت که این کار غیرحرفه‌ای‌ترین کاری است که در نگارش انواع مقالات انجام می‌شود.

ساماندهی ایده‌ها

ساماندهی ایده نیز به اندازه ساختار کلی و نوشتاری مقاله اهمیت دارد. شما باید پیش از آغاز نوشتن مقاله علمی یک طرح از ایده‌های خود را در اختیار داشته ‌باشید. باید بدانید که چه مطلبی در خصوص این عنوان خاص برای شما جذاب است و چرا می‌خواهید درباره آن تحقیق کنید.

بسیاری از نویسندگان در این خصوص افکار خود را روی کاغذ پیاده می‌کنند. اینکه چگونه با استفاده از خطوط افکار خود را ساماندهی می‌کنید؛ بستگی به خودتان دارد اما یک راه حل قراردادن موضوع در وسط کاغذ و پیاده‌سازی ایده‌ها در کنار آن است. هر ایده موضوعات مرتبط با خودش را خواهدداشت. بنابراین شما قادر به افزودن خطوط جدید در کنار هر یک از این ایده‌ها نیز هستید.

ویرایش را از یاد نبرید

ویرایش نقشی مهم و کلیدی در آموزش مقاله نویسی دارد. گاهی ممکن است که شخص دیگری ویراستاری مقاله شما را بر عهده بگیرد. در صورتی که خودتان قصد انجام این کار را دارید، چند روز بین نگارش و ویراستاری فاصله بیندازید.

در ویراستاری همیشه مسائل نگارشی مطرح نیست. مقالات علمی باید با عینک سردبیر مجلات خاص علمی بررسی شوند و این مسئله ویرایش اینگونه مقالات را دشوار می‌کند.

انتخاب مجله چاپ

متاسفانه کیفیت بالای مقاله شما باعث نمی‌شود که حتما در یک مجله خاص علمی به چاپ برسد. به این دلیل که یکی از پارامترهای مهم جهت قرارگیری در ردیف چاپ توسط سردبیر این است که موضوع مرتبط با مجله باشد. از سوی دیگر حتی اگر به‌رغم مخالفت سردبیر مقاله علمی شما در مجله نامتناسبی به چاپ برسد، مخاطبی را که شما انتظار دارید، نخواهد داشت.

توجه داشته باشید که نوع مجله‌ها حتی در ساختار مقاله نیز تاثیرگذار هستند. حتی امکان دارد که برخی از مجلات در تعیین منابع برای شما محدودیت در نظر بگیرند.

بنابراین انتخاب مجله مناسب جهت چاپ یکی از موارد مهمی است که در خصوص آموزش مقاله نویسی علمی باید به آن توجه شود. البته طبیعی است که شما درباره مسئله اطلاعات کافی در اختیار نداشته ‌باشید. بهتر است که حتما از مشورت و راهنمایی افراد مطلع در این خصوص استفاده کنید.

سخن پایانی

حتی اگر قلم خوبی داشته باشید، باز هم نگارش مقاله برای شما کار آسانی نخواهد بود. نیاز به یک آموزش مقاله‌‌نویسی علمی جامع دارید که شما را در این امر یاری کند. در آغاز باید ایده‌هایی را که در ذهن دارید، ساماندهی کنید. موضوعی را که در ذهن دارید، به چند بخش متفاوت تقسیم کنید و هر بخش را در تیترهای مناسب بسط دهید. البته پیش از آغاز، مطالعه نمونه‌های مشابه به شما کمک زیادی می‌کند.

آگاهی نسبت به ساختمان یک مقاله به شما کمک می‌کند که کاری حرفه‌ای و استاندارد را ارائه کنید. پس از پایان نگارش ویراستاری را فراهموش نکنید. این کار بهتر است توسط شخص دیگری انجام شود. اینکه مقاله شما در چه مجله‌ای به چاپ می‌رسد، روی تمامی فاکتورهای آن تاثیرگذار است. به این دلیل که هر ژورنالی قوانین و قواعد خاص خودش را دارد.

کلمه کلیدی اصلی: آموزش مقاله نویسی علمی

 

9 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید