آموزش مقاله نویسی :نحوه نوشتن مقاله حرفه ای در 7 مرحله عملی آسان

برنامه ریزی کاربری منطقه ای کارآمد عملی با استفاده از بهینه سازی الگوریتم ژنتیک چندهدفه و سیستم اطلاعات جغرافیایی

آموزش مقاله نویسی :نحوه نوشتن مقاله حرفه ای در 7 مرحله عملی آسان:در این پست نحوه نوشتن یک مقاله را در 7 مرحله به شما آموزش می دهیم .امیدواریم این پست مورد پسند شما قرار بگیرد.

فهرست مطالب مقاله

 

مقاله چیست؟

مقاله متنی است که از یک طرف یا از چند طرف حول یک ایده خاص می چرخد. مقاله حاوی اطلاعات، ایده ها و نظراتی است که به خواننده کمک می کند چیزی را بفهمد، یاد بگیرد یا بداند. مقاله باید هدف مشخص و روشنی داشته باشد. و این هدف باید به بهترین شکل ممکن محقق شود.

این امکان وجود دارد که مقاله با برخی از تصاویر یا پس از ویدئوهایی که در خدمت محتوای متنی هستند، آمیخته شده باشد.

اگرچه ایده مقاله یک ایده بسیار قدیمی است، اما تا زمان ظهور اینترنت که در آن میلیون ها وب سایت حاوی میلیاردها مقاله در همه رشته ها و علایق انسانی وجود دارد، شکوفا نشد و گسترش یافت.

اگر از زاویه ای دیگر به ایده مقاله نگاه کنیم، می توان مقاله را هنری متعلق به هنرهای ادبی تعریف کرد و علاوه بر ارزش مادی که اطلاعات و ایده های آموزشی است، ارزش اخلاقی نیز به همراه دارد. ، که مایه لذت و تعلیق خواننده است.

بنابراین، هر مقاله نویسی باید اخلاق مدار و صادق باشد و باید دقیق و موشکافانه برای اطلاعات باشد و مسئول ارائه مطالب دانش خوب و عاری از خطا باشد.

اجزای مقاله چیست؟

1. عنوان و شرح مقاله

عنوان مقاله باید واضح باشد و محتوای مقاله را بیان کند و عنوان مقاله نیز باید جذاب باشد، زیرا نشان دهنده اولین برداشت از مقاله است و به شدت بر تصمیم بازدیدکننده برای خواندن یا نادیده گرفتن آن تأثیر می گذارد.

توضیحات مقاله باید پشتوانه عنوان باشد و تکرار آن نباشد و همچنین جذاب باشد و ایده مقاله را با جزئیات بیشتری ارائه کند.

2. مقدمه مقاله

این جزء بعد از عنوان در درجه اول اهمیت قرار می گیرد. مقدمه انشا باید برای خواننده قوی و جذاب باشد تا به خواندن ادامه دهد.

می توانید مقدمه مقاله را با یک سوال یا یک عبارت متمایز که توجه خواننده را جلب می کند شروع کنید و می توانید به طور خلاصه به مهم ترین نکاتی که در مقاله خود به آنها اشاره خواهید کرد اشاره کنید.

3. بدنه مقاله

این بدنه مقاله است و حاوی ایده اصلی مقاله است. بدنه یک مقاله را می توان به بیش از یک عنوان جزئی تقسیم کرد. با وجود اهمیت مؤلفه های قبلی، رضایت یا عدم رضایت بازدیدکننده به این مؤلفه و به ویژه کیفیت آن بستگی دارد.

در متن مقاله باید به قولی که در عنوان مقاله داده اید و با مقدمه آن را تکمیل کرده اید عمل کنید. این هسته اصلی مقاله است که اساساً باید به هدف مقاله برسد.

4. نتیجه گیری

در بسیاری از موارد، برخی افراد فکر می کنند که نتیجه گیری در مقاله مهم نیست و بسیاری از افراد از نتیجه گیری مقالات خود غفلت می کنند، اما نتیجه گیری نقش مهمی در مقاله دارد، زیرا ممکن است حاوی خلاصه یا خواندن سریع مطالب باشد. در مقاله بیان شد.

همچنین می توان با سوق دادن به مقاله مرتبط دیگری، خواننده را در رسیدن به خواسته اش به سطح دیگری برد. در اینجا نباید این قسمت را طولانی کنید، زیرا خواننده پس از خستگی به آن می رسد و نمی خواهد بیشتر بخواند.

از طریق اینفوگرافیک زیر می‌توان موارد فوق را با اضافه کردن اطلاعات و توصیه‌هایی در مورد عناصر مقاله خلاصه کرد:

 

مراحل مقاله نویسی

1. ایده و هدف مقاله خود را مشخص کنید

زمانی که در زمینه نویسندگی شروع به کار کردم، ایده هایی را که به ذهنم می رسید دنبال می کردم و مستقیماً شروع به نوشتن می کردم و پس از پایان نوشتن مقاله، متوجه شدم که در بسیاری از جنبه ها و ایده ها منشعب شده ام.

این باعث می شد مقالات من یک ایده واحد را از دست بدهند، و در آن زمان نوشتن عنوانی که محتوای مقاله را بیان می کند برایم مشکل بود، زیرا در همان مقاله با بیش از یک ایده سروکار داشتم.

از اینجا به بعد، هر مقاله باید ایده و هدف مشخص و واضحی داشته باشد و شما به عنوان یک مقاله نویس باید این هدف را از قبل مشخص کنید،  این باعث می شود که با سرعت خاصی به نوشتن ادامه دهید زیرا صرفاً طبق یک خاص کار می کنید. هدف.

کارشناسان همچنین توصیه می کنند که عنوان مقاله را قبل از شروع به نوشتن خود مقاله بنویسید.

 

2. کلیدواژه یا عبارتی را که مقاله شما حول آن می چرخد ​​انتخاب کنید

پس از تعریف ایده ای که در موضوع خود به آن خواهید پرداخت، در اینجا باید کلیدواژه مورد نظر را انتخاب کنید. این نکته برای نمایش مقالات شما در اولین نتایج موتورهای جستجو بسیار مهم است.

منظور از کلمه کلیدی در اینجا کلمه یا جمله ای است که ایده مقاله را بیان می کند که احتمالاً در عنوان و توضیحات مقاله وجود دارد و در بسیاری از نقاط بدنه مقاله وجود دارد.

تعیین و هدف‌گیری هوشمندانه کلمات کلیدی در مقالات شما به سئوی مقالات شما کمک می‌کند و در نتیجه بازدیدکنندگان طبیعی را از موتورهای جستجو جذب می‌کند.

ابزارهایی وجود دارد که می توانید گزارش هایی در مورد نرخ جستجوی کلمات کلیدی دریافت کنید، و اینها پیوندهایی به دو ابزار مهم هستند:

 • تحقیق کلمات کلیدی گوگل
 • ubersuggest

در اینجا تصویری وجود دارد که اطلاعاتی را که از این ابزارها به دست می آورید نشان می دهد:

نمونه ای از استفاده از ابزارهای سئو برای جستجوی ایده برای نوشتن مقاله

3. ساختار و طرح کلی مقاله خود را

این نکته عمدتاً به نکته قبلی بستگی دارد، تا زمانی که هدف مشخصی برای مقاله خود داشته باشید، از طریق این هدف می توانید خطوط کلی این مقاله را تعریف کنید.

در این مرحله باید با پرسیدن این سوالات این نکات را مشخص کنید:

آیا موضوع شما حول یک عنوان می چرخد ​​یا عناوین مختلف؟
آیا مقاله شامل یک عنوان داخلی است که مقاله حول آن می چرخد ​​یا درباره موضوعی از جنبه های مختلف صحبت خواهید کرد؟

به عنوان مثال در مقاله قبلی خود به  مهم ترین برنامه های ساخت ویدیو پرداختم که حول یک عنوان می چرخد ​​و آن برنامه های تخصصی ساخت و اصلاح ویدیو است  و در تاپیک قبلی در مورد سود از گوگل ادسنس صحبت کردم. ، که در آن به بسیاری از جنبه های این موضوع پرداختم (از جمله توضیح ایده گوگل ادسنس، مراحل ثبت نام، انواع تبلیغات… و غیره).

برای درک تفاوت، می توانید این دو مقاله را بررسی کنید.

برنامه شما برای اندازه مقاله از نظر کمی چیست؟
چند کلمه هدف این مقاله را برآورده می کند و این نیز مربوط به نکته قبلی است که آدرس های داخلی است که می خواهید مقاله را از طریق آنها بنویسید.

البته، لازم نیست خود را به تعداد معینی از کلمات محدود کنید، که منجر به سردرگمی یا دستکاری می شود، بلکه باید اندازه مقاله را تجسم کنید تا ایده یک طرح اولیه را ارائه دهید.

چه مقدار از جزئیات را می خواهید در مقاله خود بگنجانید؟
مثلاً مقالاتی که به توضیح خاصی می پردازند، مثلاً بگوییم پیتزا چگونه کار می کند، با مقالاتی که به یک نظر یا دیدگاه می پردازند، کاملاً متفاوت است.

در اینجا باید حسی داشته باشید که شما را قادر می سازد بین مقاله هایی که به جزئیات بیشتری نیاز دارند و مقالاتی که نیاز به طرح کلی و ایده های کلی دارند، تمایز قائل شوید.

 

4. موضوعی که به آن می پردازید را در گوگل جستجو کنید

اگر در وهله اول خواننده خوبی نباشید، نمی توانید نویسنده خوبی باشید. تجربه شما در موضوعی که در مقاله خود به آن خواهید پرداخت، هرچه باشد، باید در اینترنت نیز به خوبی جستجو کنید و مقالات بیشتری را از منابع خوب و معتبر مطالعه کنید، به خصوص در مقالاتی که حاوی اطلاعات مهمی برای خواننده هستند.

با تحقیق و مطالعه به ایده های جدید و نکات مهمی دست پیدا می کنید که بدون جست و جو از آنها چشم پوشی می کردید.

من در اینجا به شما نمی گویم که قبل از نوشتن مقاله باید ساعت ها به مطالعه بپردازید،  اما حداقل برخی از مقالات را مرور کنید و مهم ترین ایده هایی را که در آنها پیدا خواهید کرد را یادداشت کنید.

این مرحله تا حد زیادی به میزان اهمیت شما و میزان آگاهی شما در مورد زمینه مقاله خود بستگی دارد. این مرحله نیز مربوط به بقیه نکات قبلی است.

به عنوان مثال، اگر شما ایده و هدف خاصی برای مقاله خود دارید و خطوط کلی آن را به وضوح ترسیم می کنید، این به شما دیدگاهی می دهد که باید به طور خاص جستجو کنید و بخوانید و البته زمان شما را در تحقیق کوتاه می کند.

البته اهمیت انجام تحقیق قبل از نگارش به ویژه در زمینه هایی که با توسعه مستمر مشخص می شود و دارای ایده ها و اطلاعات جدید است، بیشتر می شود.

در هر صورت به طور کلی تا زمانی که مطالعه سرگرمی مورد علاقه شما نباشد هرگز قادر به نوشتن مقاله حرفه ای نخواهید بود و در تمرین مستمر و مستمر آن مشکلی نخواهید داشت.

خواندن مقاله رازهای جستجو در گوگل را در اینجا به شدت توصیه می کنم که از طریق آن می توانید در زمان بی سابقه و با روش های کوتاه به هر چیزی در وب دسترسی پیدا کنید .

5. در ابتدا مقاله را بنویسید

در اینجا باید بین نسخه اول مقاله و تصویر نهایی که مقاله خواهد بود تفاوت قائل شویم. فرآیند نوشتن به خودی خود به صورت یک مرحله نیست، بلکه به نوبه خود شامل مراحل است.

کارشناسان می گویند که نسخه اول مقاله اغلب خوب نیست، اما مانند طوفان فکری از موضوع بدون نظم، سازماندهی یا اصلاح است.

تنها کاری که در این مرحله باید انجام دهید این است که تمام ایده هایی را که به سراغتان می آید را یادداشت کنید. آن را به صورت خام همانطور که هست بنویسید و نگران نباشید زیرا دوباره به آن باز خواهید گشت تا با کیفیت تر، منظم تر و هماهنگ تر شود.

کارشناسان همچنین توصیه می کنند در این مرحله از انجام مراحل ویرایش در اولین نگارش خودداری کنید، فقط مقاله را تا انتها بنویسید و سپس دوباره به مقاله برگردید تا آن را اصلاح کنید.

زیاد نگران نباشید که اولین تصویر مقاله شما بد و نامرتب به نظر برسد، بهتر از این است که اصلا ننویسید.

«شاید شما هر روز خوب ننویسید، اما همیشه می توانید یک صفحه بد را ویرایش کنید. شما نمی توانید یک صفحه خالی را ویرایش کنید”

 

6. انجام مراحل ویرایش بر روی مقاله

این مرحله یکی از مهم ترین مراحل نوشتن مقاله است، زیرا از طریق آن می توانید آنچه در مرحله قبل نوشتید را در قالبی زیبا، جذاب و مرتب قرار دهید.
از طریق این فرآیند می توانید بهبودهای بیشتری در مقاله خود ایجاد کنید مانند:

 • جملات بی اهمیت یا که فکر می کنید چیز زیادی به خواننده اضافه نمی کند را حذف کنید و در صورت نیاز موارد مهم را اضافه کنید.
 • جملات دشوار، طولانی و نامفهوم را برای ساده تر و کوتاه تر کردن جملات بازنویسی کنید.
 • اضافه کردن چند پاراگراف مهم که فکر می کنید به موضوع کیفیت می بخشد و همچنین پاراگراف های بی اهمیتی که برای خواننده مفید نیستند را حذف کنید.
 • می‌توانید برخی از پاراگراف‌ها را دوباره مرتب کنید تا منسجم‌تر و به هم پیوسته‌تر شوند.
 • افزودن عناصر مناسب به مقاله به منظور غنی‌تر کردن محتوا. این شامل افزودن تصاویر یا ویدیوها برای پشتیبانی از محتوا،  یا افزودن پیوندهای داخلی یا خارجی برای ارجاع به منابع مرتبط با موضوع یا موضوعات مکمل است.
 • مقاله را از نظر املایی و دستوری بازبینی کنید و سعی کنید کاملاً عاری از هرگونه اشتباه گرامری یا املایی باشد.

 

7. قبل از انتشار یک بررسی سریع و نهایی انجام دهید

هدف این بررسی به طور کلی حذف اشتباهات املایی در صورت وجود است. از طرف دیگر، مقاله کامل را همانطور که خواننده می بیند بخوانید و مطمئن شوید که حاوی هیچ گونه خطایی نباشد.

من شخصاً در هر مقاله ای که می نویسم این کار را انجام می دهم و در اینجا لازم به ذکر است که هر بار که یک مقاله نقد نهایی را بررسی می کنم برخی از اشتباهات را پیدا می کنم و اغلب اشتباه املایی دارند.

این باعث شد که هرگز از این مرحله چشم پوشی نکنم، زیرا خود را آزمایش کردم که مهم است و کمک می کند تا مقاله را به بهترین شکل ممکن قرار دهم.

 

نکات مهمی که شما را قادر می سازد مقالات حرفه ای بنویسید

1. در مورد موضوعاتی بنویسید که واقعاً به شما علاقه دارند

در اینجا لازم نیست در موضوعی که قرار است درباره آن مقاله بنویسید متخصص باشید، اما حداقل باید به موضوعاتی که می خواهید در مورد آن بنویسید علاقه حداقلی داشته باشید.

در اینجا فرض بر این است که شما از موضوعاتی که واقعاً به آنها علاقه دارید آگاهی دارید. روند نوشتن یک مقاله مشابه فرآیند مناظره است، شما نمی توانید در مورد چیزی که به آن اهمیت نمی دهید بحث کنید و هیچ دانشی در مورد آن ندارید.

وقتی مقاله ای در مورد موضوع مورد علاقه خود می نویسید، در زمان و تلاش خود صرفه جویی زیادی می کنید، زیرا ذخیره دانش و علاقه به موضوع مقاله باعث می شود کار را در زمان رکورد و بدون تلاش زیاد انجام دهید.
این ما را به یک نکته بسیار مهم می رساند که همان تخصص است.

اگر می‌خواهید در زمان و تلاش زیادی در نوشتن مقاله صرفه‌جویی کنید، اولین قدم شما این است که در زمینه‌ای که واقعاً به آن علاقه دارید، متخصص شوید، نه مانند فروشندگان کلمه که شعار «من می‌توانم در همه زمینه‌ها بنویسم» را مطرح می‌کنند.

با نوشتن در مورد موضوعاتی که واقعاً به شما علاقه دارند، کل زندگی خود را به فرآیند نوشتن تبدیل می کنید.

تصور کنید با من در مورد موضوعاتی می نویسید که همیشه در مورد آنها می خوانید، با دوستان و خانواده خود در مورد آنها بحث می کنید، ویدیوهایی در مورد آنها تماشا می کنید و ذهن شما همیشه درگیر فکر کردن در مورد آنها است … در این صورت وظیفه نوشتن مهم نخواهد بود. بلکه یک جریان طبیعی از یک منبع غنی از ایده ها است.

2. هرگز سعی نکنید مقالات دیگران را کپی کنید

به دور از رفتار غیراخلاقی (دزدیدن تلاش دیگران)، بیایید از منظر عملی به آن نگاه کنیم. موتورهای جستجو به طور مداوم در نظارت و درک خود از محتوای متنی در حال تکامل هستند.

بنابراین، انتظار نتایج مثبت در موتورهای جستجو در مورد مقالات کپی شده را نداشته باشید، حتی اگر تغییراتی در آنها ایجاد کنید. شما باید چیزی جدید و منحصر به فرد به خواننده ارائه دهید. پس اگر سئو وب سایت برایتان مهم است به هیچ عنوان از محتوای کپی استفاده نکنید.

بله، در نکته قبلی اشاره کردیم که قبل از شروع به نوشتن باید تحقیق کنید. اما هدف از تحقیق در اینجا جمع آوری اطلاعات و ایده های دیگران است تا به شما کمک کند تا موضوع را در ذهن و سبک خود فرموله کنید.

 

3. سعی کنید محتوای باکیفیت و مفید در اختیار خوانندگان خود قرار دهید

نوشتن مقاله سخت نیست، اما نوشتن یک مقاله حرفه ای نیازمند تلاش است. با خستگی و تلاش بیشتر در مقاله خود از بازدیدکنندگان خود کوتاهی نکنید تا مقاله ای تولید کنید که واقعاً ارزش خواندن داشته باشد و سود واقعی را به همراه داشته باشد.

 

4. سبک منحصر به فرد خود را داشته باشید

در نوشتن مقالات خود سنتی نباشید، مقالات سنتی در اینترنت فراوان است. مقاله ای به سبک متمایز بنویسید که شخصیت شما را نشان دهد. سعی کنید جنبه انسانی را در نوشته های خود نشان دهید. مردم تمایل دارند چیزهایی را که احساسات را لمس می کنند تا واقعیت های سخت دوست داشته باشند.

همچنین زیاد نگران نباشید زیرا دیگران با همان ایده ای نوشته اند که شما در مقاله بعدی در مورد آن صحبت خواهید کرد.سبک منحصر به فرد شما باعث می شود مقالات شما منحصر به فرد شود.

«فکر می‌کنم نویسندگان جدید بیش از حد نگران هستند که همه چیز قبلاً گفته شده است. مطمئناً وجود دارد، اما نه توسط شما.»
Asha Dornfest

5. تمام تمرکز خود را در دستیابی به هدف مقاله قرار دهید

گاهی اوقات وبلاگ نویسان تمایل دارند روی اهداف جانبی تمرکز کنند و هدف اصلی مقاله را فراموش کنند. بگذارید هدف شما حل مشکل بازدیدکننده باشد و در وهله اول روی آن کار کنید، بدون اینکه به اهداف دیگری مثل موتورهای جستجو اولویت بدهید یا مقاله به تعداد کلمات مشخصی برسد.

جلب رضایت بازدیدکننده و دادن آنچه او می خواهد شعار وبلاگ نویسان حرفه ای است و این راه شما برای کسب رتبه خوب در گوگل نیز می باشد چرا که گوگل در ارزیابی هر صفحه وب به رضایت بازدید کننده اهمیت می دهد.

6. سعی کنید زبانی آسان و ساده انتخاب کنید

 

این نکته ای است که شخصاً در گذشته از آن رنج می بردم، در واقع من به زیبایی شناسی ادبی گرایش دارم و زبان را به خودی خود دوست دارم و ذخایر زبانی خوبی دارم.

در گذشته فکر می‌کردم که این کار به خواننده جذابیت و لذت بیشتری می‌بخشد، اما این یک اشتباه بزرگ بود. در واقع، خواننده اطلاعات را به شکل ساده و آسان و همچنین جذاب بدون هیچ گونه پیچیدگی زبانی یا پیچیدگی در فرمول بندی می خواهد.

7. به طور مداوم نوشتن را تمرین کنید

مقاله نویسی مانند هر مهارت دیگری است که می توانید با ادامه تمرین در آن رشد کنید. هر بار که مقاله جدیدی می نویسید، بیشتر در مورد این هنر یاد خواهید گرفت و تسلط خواهید داشت.

همچنین هر از چند گاهی سعی کنید برخی از عوامل را تغییر دهید و نتایج را تماشا کنید، این به شما کمک می کند مخاطبان خود و آنچه را که دوست دارند درک کنید.

8. مراقب باشید عنوانی که با محتوای مقاله مطابقت ندارد ننویسید

محتوای عربی به خصوص به دلیل ایده فریب معروف است، زیرا اغلب عناوین پر زرق و برقی را پیدا می کنید که حاوی وعده هایی به خواننده هستند و وقتی وارد مقاله می شوید، فقط محتوای بد و شاید غیر مرتبط با عنوان را پیدا می کنید.

خوشبختانه این پدیده شروع به کاهش کرده است، اما همچنان وجود دارد، البته در سطح فریبنده کمتر.

در هر صورت نوشتن یک عنوان جذاب برای موفقیت مقاله شما بسیار مهم است، اما صادق باشید و کاری کنید که محتوای مقاله به آنچه در عنوان گفته شد برسد.

نتیجه

مقاله نویسی آنطور که بسیاری از مبتدیان فکر می کنند زمینه تجارت کلمات نیست، بلکه یک هنر، یک پیام و یک مهارت است:

 • هنر: زیرا زمینه ای فوق العاده برای خلاقیت و نوآوری در ارائه ایده در لباسی متمایز، جذاب و کاربردی است.
 • پیام: زیرا زندگی بسیاری از کسانی را که برای درک، دانستن و یادگیری چیزها به آن وابسته هستند، تحت تاثیر قرار می دهد.
 • مهارت: زیرا برای رسیدن به سطح حرفه ای نیاز به آموزش و اصلاح زیاد دارد.

اگر بخواهم یک کلمه را به هر نویسنده عرب بفرستم، آن کلمه “بخوان” است. فقط با مطالعه و مطالعه بیشتر، می توانید در نوشتن مقاله به سطح حرفه ای برسید و سپس از طریق آن سود ببرید…اگر هدف شما این است. .

8 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید