مکان یابی با GIS

“محل جدید کسب و کار چه خواهد بود؟” »

این یک سوال کلیدی در هر تصمیم گیری برای انتخاب سایت است. فراتر از عوامل اقتصادی مؤثر بر این انتخاب، یک مشکل کاملاً جغرافیایی وجود دارد که باید حل شود.

سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی (GIS) امکان جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل و تجسم داده‌ها را بر روی یک پس‌زمینه نقشه‌کشی فراهم می‌کنند و مزایای قابل‌توجهی را در طول فرآیند انتخاب سایت ارائه می‌کنند.

تجزیه و تحلیل مناسبت 

در مراحل اولیه فرآیند انتخاب سایت، ابتدا منطقه جستجوی گسترده تر مشخص می شود. هدف اولیه در این مرحله از فرآیند تعیین این است که کدام مناطق برای اقدام برنامه ریزی شده مناسب هستند. تجزیه و تحلیل تناسب را می توان در سطح ملی، در سطح منطقه ای و همچنین در مناطق کوچکتر مانند یک منطقه انجام داد. ابتدا تمام عواملی که برای موفقیت پروژه حیاتی هستند شناسایی می شوند و سپس نواحی در محدوده وسیع تر جستجو بر اساس این عوامل «درجه بندی» می شوند. با استفاده از این رویکرد می توان از GIS برای ارزیابی ویژگی های محله با زیرساخت های حیاتی (آب و برق، خدمات و غیره)، دسترسی نیروی کار، شرایط محیطی و غیره استفاده کرد.

GIS مفید است زیرا داده‌ها را جمع‌آوری می‌کند و نتایج را تجسم می‌کند، به یک تیم اجازه می‌دهد تا نتایج سریع‌تر و کارآمدتری در هنگام مقایسه سایت‌ها گرفته و تکمیل انتخاب نهایی را تسریع کند.

به عنوان نمونه ای از پارامترهای پروژه تعریف شده، یک شرکت می تواند به عنوان مثال، مکان های بالقوه را در 10 کیلومتری یک شهر و در 100 کیلومتری یک مکان بالقوه تامین مواد خام بخواهد. وزن این معیارها، همراه با بسیاری از عوامل حیاتی دیگر برای پروژه، و تجزیه و تحلیل آنها از طریق GIS می تواند مجموعه داده های فشرده ای را ارائه دهد که به صورت بصری مناطق جغرافیایی را که به بهترین وجه معیارهای مورد نیاز را برآورده می کنند، برجسته می کند. 

مدیریت زنجیره تامین 

موقعیت مکانی نقش مهمی در موفقیت زنجیره تامین یک شرکت دارد. توانایی جابجایی مواد اولیه و محصولات نهایی با قیمت و سرعت رقابتی برای هر کسب و کاری از اهمیت بالایی برخوردار است و استفاده از داده های مکان دقیق از طریق GIS می تواند امکان تجزیه و تحلیل و مدیریت کامل زنجیره تامین را فراهم کند. مزیت تجزیه و تحلیل زنجیره تامین با GIS تجسم عناصر متحرک، شبکه توزیع، سهام و غیره است. درک جریان های فعالیت مبنایی برای تصمیمات توسعه آینده است. همچنین هزینه سوخت، تامین مواد اولیه و نیروی کار بر پیکربندی فعالیت ها در زنجیره تامین تاثیر می گذارد.

اضافه کنید که GIS همچنین می تواند به ارزیابی ریسک جغرافیایی یک زنجیره تامین کمک کند. بلایای طبیعی، آب و هوای سخت، نزدیکی به رقابت، بی ثباتی اقتصادی یا ناآرامی سیاسی و غیره. وقفه هایی در طول زنجیره تامین وجود دارد. اگرچه نمی توان خطرات را به طور کامل کاهش داد، اما برنامه ریزی دقیق و تجزیه و تحلیل ریسک، از آنجایی که به سایت ها و سایت های موجود در حال بررسی مربوط می شود، به کاهش زمان از کار افتادگی کمک می کند و در نتیجه باعث صرفه جویی در هزینه و زمان می شود، هم در دراز مدت و هم در دراز مدت.

دسترسی به منابع انسانی 

دسترسی و در دسترس بودن منابع انسانی واجد شرایط همچنان عامل مهمی در تصمیم گیری های انتخاب سایت برای آینده نزدیک خواهد بود. تجزیه و تحلیل عمیق منابع انسانی برای موفقیت یک پروژه حیاتی است و می تواند با پشتیبانی از قابلیت های GIS به طور قابل توجهی بهبود یابد.

به عنوان مثال، یکی از رایج‌ترین اما کمتر ارزیابی‌شده‌ترین استفاده‌های GIS در انتخاب مکان، تجزیه و تحلیل زمان سفر است، که منطقه‌ای را که در یک مسافت یا زمان معین به آن می‌رسید محاسبه می‌کند. .

ارزش تجسم 

GIS یکی از ابزارهای متعددی است که در فرآیند انتخاب سایت کامل مورد استفاده قرار می گیرد. از مراحل اولیه تعریف حوزه جستجو، تا شناسایی تامین کنندگان و بهینه سازی شبکه های انتقال، تا تجزیه و تحلیل دقیق ویژگی های منابع انسانی، نوع تحلیلی که می توان با استفاده از GIS انجام داد از ارزش بالایی برخوردار است.

نقشه‌های ایستا و تعاملی که می‌توان ایجاد کرد، ابزار مؤثری برای تجسم داده‌های مکانی هستند که در انتخاب مکان بهینه حیاتی هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید