هدف یادگیری

  1. هدف این بخش برجسته کردن فرآیند تصمیم‌گیری در پشت نقشه‌ها و تأکید بر نیاز به صریح و سازگار بودن در هنگام نقشه‌برداری و استفاده از سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی (GIS) است.

همانطور که قبلاً بحث شد، نقشه ها نمایشی از زمین هستند. مرکز این نمایش کاهش زمین و ویژگی های مورد علاقه آن به اندازه قابل مدیریت (یعنی مقیاس نقشه) و تبدیل آن به یک شکل دو بعدی مفید (یعنی طرح ریزی نقشه) است. انتخاب مقیاس نقشه و تا حدی پیش بینی نقشه بر محتوا و شکل نقشه تأثیر می گذارد.

علاوه بر تصمیمات ظاهراً عینی که در پس انتخاب مقیاس نقشه و طرح ریزی نقشه گرفته می شود، تصمیماتی در مورد اینکه چه چیزی باید گنجانده شود و چه چیزی از نقشه حذف شود، است. هدف از یک نقشه مطمئناً برخی از این تصمیمات را هدایت می کند، اما انتخاب های دیگر ممکن است بر اساس عواملی مانند محدودیت فضا، پیچیدگی نقشه و دقت مطلوب باشد. علاوه بر این، تصمیم‌گیری‌ها در مورد نحوه طبقه‌بندی، ساده‌سازی یا اغراق ویژگی‌ها و نحوه نمادسازی اشیاء مورد علاقه به طور همزمان تحت قلمرو هنر و علم قرار می‌گیرند (Slocum et al. 2004). اسلوکام، تی، آر. مک مستر، اف. کسلر، و اچ. هیو. 1387. نقشه برداری موضوعی و ژئوویژوالیزاسیون . رودخانه فوقانی زین، نیوجرسی: سالن پرنتیس.

فرآیند حرکت از “دنیای واقعی” به دنیای نقشه ها به عنوان انتزاع نقشه شناخته می شود . این فرآیند نه تنها شامل انتخاب در مورد نحوه نمایش ویژگی‌ها می‌شود، بلکه با توجه به سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی (GIS) مهم‌تر است، ما را ملزم می‌کند که از نظر تعریف و توصیف ویژگی‌های جغرافیایی مورد علاقه صریح، سازگار و دقیق باشیم. عدم صریح، منسجم و دقیق، نادرست است. ناسازگار؛ و نقشه ها، تحلیل ها و تصمیم گیری های مستعد خطا بر اساس این گونه نقشه ها و GIS ها. این بخش پایانی انتزاع نقشه را از نظر ویژگی های جغرافیایی و نمایش گرافیکی مربوطه مورد بحث قرار می دهد.

جنگل چیست؟

یکی از مهم ترین مسائل زیست محیطی که جهان با آن مواجه است، جنگل زدایی است. بطور کلی جنگل زدایی به کاهش مساحت جنگل اطلاق می شود. این موضوع مهمی است زیرا پیامدهای احتمالی آن بر تغییرات آب و هوا، گرم شدن کره زمین، تنوع زیستی و تعادل آب زمین و موارد دیگر دارد. در قرن اخیر، جنگل زدایی با سرعت نگران کننده ای افزایش یافته است و بیشتر به فعالیت های انسانی نسبت داده می شود. نقشه برداری منظم از جنگل ها با GIS یک راه منطقی برای نظارت بر جنگل زدایی است و این پتانسیل را دارد که سیاست های مربوط به تلاش های حفاظت از جنگل را اطلاع دهد. به اندازه کافی آسان است، پس بیایید شروع کنیم.

پس جنگل دقیقا چیست؟ چگونه بفهمیم یک جنگل از کجا شروع می شود و کجا به پایان می رسد؟ چگونه می توان آتش سوزی های طبیعی جنگل ها را از آتش سوزی هایی که توسط انسان شروع شده است متمایز کرد؟ آیا جنگل می تواند در باتلاق یا تالاب وجود داشته باشد؟ برای این موضوع، تفاوت بین مرداب و تالاب چیست؟ چنین سوالاتی در زمینه نقشه برداری و GIS بی اهمیت نیستند. در واقع، تعاریف منسجم و دقیق از ویژگی‌هایی مانند جنگل‌ها یا باتلاق‌ها، قابلیت اطمینان و کارایی نقشه‌ها، نقشه‌برداری و تحلیل با GIS را افزایش می‌دهد.

شکل 2.12 جنگل زدایی در آمازون: 2001

شکل 2.13 جنگل زدایی در آمازون: 2009

در قلمرو نقشه ها، نقشه کشی و GIS، جهان از ویژگی ها یا موجودیت های مختلفی تشکیل شده است. چنین نهادهایی شامل شیر آتش نشانی، غارها، جاده ها، رودخانه ها، دریاچه ها، تپه ها، دره ها، اقیانوس ها، و انبارهای گاه به گاه می شود، اما محدود به آنها نیست. علاوه بر این، چنین ویژگی هایی یک فرم و به طور دقیق تر، یک فرم هندسی دارند. به عنوان مثال، شیرهای آتش نشانی و آبفشان ها ویژگی های نقطه مانند در نظر گرفته می شوند. رودخانه ها و نهرها ویژگی های خطی هستند. و دریاچه ها، کشورها و جنگل ها از ویژگی های منطقه هستند.

ویژگی ها را می توان به صورت گسسته یا پیوسته نیز دسته بندی کرد. ویژگی های گسسته به خوبی تعریف شده اند و مکان یابی، اندازه گیری و شمارش آسان است و لبه ها یا مرزهای آنها به راحتی مشخص می شود. نمونه هایی از ویژگی های مجزا در یک شهر شامل ساختمان ها، جاده ها، علائم راهنمایی و رانندگی و پارک ها می شود. از سوی دیگر، ویژگی‌های پیوسته کمتر تعریف شده‌اند و در سراسر فضا وجود دارند. متداول ترین مثال های ذکر شده از ویژگی های پیوسته دما و ارتفاع هستند. تغییرات دما و ارتفاع در مناطق نسبتاً بزرگ تدریجی است.

ویژگی های جغرافیایی نیز دارای چندین ویژگی، صفات یا ویژگی هایی هستند که ممکن است مورد توجه باشند یا نباشند. به عنوان مثال، برای ادامه مثال جنگل زدایی، تعیین اینکه آیا یک جنگل یک جنگل بارانی است یا یک جنگل در یک پارک حفاظت شده ممکن است مهم باشد. ویژگی‌های عمومی‌تر ممکن است شامل اندازه‌گیری‌هایی مانند تراکم درخت در هکتار، ارتفاع متوسط ​​تاج پوشش بر حسب متر، یا نسبت‌هایی مانند درصد درختان نخل یا گونه‌های مهاجم در هکتار در جنگل باشد.

صرف نظر از هدف نقشه یا پروژه GIS در دست، بسیار مهم است که تعاریف ویژگی ها واضح و ثابت باشند. به طور مشابه، مهم است که ویژگی‌های ویژگی‌ها نیز به طور مداوم تعریف، اندازه‌گیری و گزارش شوند تا نقشه‌های دقیق و مؤثر به شیوه‌ای کارآمد تولید شوند. تعریف ویژگی ها و ویژگی های مورد علاقه اغلب یک فرآیند تکراری آزمون و خطا است. توانایی مرتبط ساختن یک ویژگی با یک فرم هندسی خاص و تعیین نوع ویژگی برای انتزاع نقشه، تسهیل نقشه برداری و کاربرد GIS ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

محتوای نقشه و تعمیم

شکل و محتوای نقشه ها بر اساس هدف، نیاز و منابع و سایر عوامل متفاوت است. آنچه در اکثر نقشه ها و به ویژه نقشه های موجود در GIS مشترک است این است که آنها نمایش گرافیکی واقعیت هستند. به عبارت دیگر، از نمادهای گرافیکی مختلف برای نشان دادن ویژگی ها یا موجودیت های جغرافیایی استفاده می شود. حاشیه نویسی یا متن نیز معمولاً روی نقشه ها استفاده می شود و تفسیر نقشه را تسهیل می کند. یادگیری در مورد محتوای نقشه و تعمیم نقشه مهم است زیرا آنها به عنوان بلوک های ساختمانی برای داده های مکانی استفاده می شوند که در یک GIS استفاده می شوند.

بر اساس بحث قبلی در مورد شکل هندسی ویژگی های جغرافیایی، نقشه ها معمولاً بر سه شی هندسی تکیه دارند: نقطه، خط، و چندضلعی یا ناحیه. یک نقطه با مختصات x و y ، یک خط با دو نقطه و یک چند ضلعی با حداقل سه نقطه تعریف می شود. نکته مهمی که باید به آن توجه داشت این است که تعریف یک نقطه مشابه مکانی است که با طول و عرض جغرافیایی تعریف می شود. علاوه بر این، از آنجایی که خطوط و چند ضلعی ها از نقاط تشکیل شده اند، اطلاعات مکان (یعنی x و y ، یا طول و عرض جغرافیایی، مختصات) ذاتی نقاط، خطوط و چندضلعی ها هستند.

شکل 2.14 ویژگی های جغرافیایی به صورت نقاط، خطوط و چندضلعی ها

هر دو نقشه ساده و پیچیده را می توان با استفاده از این سه شی هندسی نسبتا ساده ساخت. علاوه بر این، با تغییر ویژگی های گرافیکی هر شی، تعداد نامحدودی از احتمالات نقشه برداری پدیدار می شود. چنین تغییراتی را می توان در اندازه، شکل، رنگ و الگوهای نقاط، خطوط و چندضلعی ها ایجاد کرد. برای مثال، می توان از نقاط با اندازه های مختلف برای انعکاس تغییرات در اندازه جمعیت استفاده کرد، رنگ خط یا اندازه خط (یعنی ضخامت) می تواند برای نشان دادن حجم یا میزان تعامل بین مکان ها استفاده شود، و رنگ ها و اشکال مختلف می توانند برای انعکاس استفاده شوند. ارزش های مختلف علاقه

شکل 2.15 تغییرات در پارامترهای گرافیکی نقاط، خطوط و چندضلعی ها

شکل 2.16

تکمیل عناصر گرافیکی که قبلا توضیح داده شد، حاشیه نویسی یا متن است. حاشیه نویسی برای شناسایی ویژگی های جغرافیایی خاص، مانند شهرها، ایالت ها، مناطق آبی یا سایر نقاط مورد علاقه استفاده می شود. مانند عناصر گرافیکی، متن را می توان بر اساس اندازه، جهت یا رنگ تغییر داد. همچنین فونت‌ها و سبک‌های متنی متعددی در نقشه‌ها گنجانده شده‌اند. به عنوان مثال، بدنه‌های آبی اغلب به صورت مورب برچسب‌گذاری می‌شوند .

یکی دیگر از عناصر نقشه که شایسته ذکر است و ترکیبی از گرافیک و متن است، افسانه نقشه یا کلید نقشه است. افسانه نقشه اطلاعاتی را در مورد نحوه نمایش اطلاعات جغرافیایی به صورت گرافیکی به کاربران ارائه می دهد. افسانه‌ها معمولاً از عنوانی تشکیل شده‌اند که نقشه را توصیف می‌کند، همچنین نمادها، رنگ‌ها و الگوهای مختلفی که روی نقشه استفاده می‌شوند. چنین اطلاعاتی اغلب برای تفسیر صحیح نقشه حیاتی است.

همانطور که ویژگی ها و عناصر گرافیکی بیشتری روی یک نقشه داده شده قرار می گیرند، نیاز به تعمیم چنین ویژگی هایی ایجاد می شود. تعمیم نقشه به فرآیند حل تعارضات مرتبط با جزئیات بیش از حد، ویژگی های زیاد یا اطلاعات بیش از حد برای نقشه اشاره دارد. به طور خاص، تعمیم می تواند چندین شکل داشته باشد (Buttenfield and McMaster 1991): Buttenfield، B. و R. McMaster. 1991. تعمیم نقشه . هارلو، انگلستان: لانگمن.

  • ساده‌سازی یا نمادسازی ویژگی‌ها برای تأکید
  • پوشاندن یا جابجایی جزئیات برای افزایش وضوح یا خوانایی
  • انتخاب جزئیات برای گنجاندن یا حذف از نقشه
  • اغراق در ویژگی ها برای تأکید

تعیین اینکه کدام جنبه از تعمیم استفاده شود تا حد زیادی به ترجیحات شخصی، تجربه، هدف نقشه و آزمون و خطا بستگی دارد. اگرچه دستورالعمل های کلی در مورد تعمیم نقشه وجود دارد، هیچ استاندارد یا الزامات جهانی در مورد تعمیم نقشه ها و نقشه برداری وجود ندارد. در این مرحله است که مجوزهای نقشه کشی و هنری، تعصبات و تعصبات، و خلاقیت و حس طراحی – یا فقدان آن – برای شکل دادن به نقشه پدیدار می شوند.

تهیه نقشه و به طور کلی، فرآیند نقشه برداری شامل طیف وسیعی از تصمیمات و انتخاب ها است. از انتخاب مقیاس مناسب نقشه و طرح ریزی نقشه گرفته تا تصمیم گیری برای نقشه برداری و حذف ویژگی ها، نقشه برداری ترکیبی پیچیده از هنر و علم است. در واقع، بسیاری از نقشه‌های تاریخی در واقع مانند آثار هنری دیده می‌شوند و به درستی نیز چنین است. یادگیری در مورد مقیاس، شکل و محتوای نقشه ها باعث افزایش درک ما از نقشه ها و همچنین درک عمیق ما از نقشه ها و ساختن نقشه می شود. در نهایت، این افزایش آگاهی جغرافیایی و درک نقشه ها، استفاده صحیح و موثر و کاربرد GIS را ارتقا می دهد.

خوراکی های کلیدی

  • انتزاع نقشه به فرآیند تعریف و نمایش صریح ویژگی های دنیای واقعی بر روی نقشه اشاره دارد.
  • سه شکل هندسی اساسی ویژگی های جغرافیایی عبارتند از: نقطه، خط و چندضلعی (یا ناحیه).
  • تعمیم نقشه به حل تعارضاتی اشاره دارد که بر روی نقشه به دلیل فضای محدود، جزئیات زیاد یا اطلاعات زیاد ایجاد می شود.

تمرینات

  1. نقشه آنلاین محل زندگی خود را بررسی کنید. کدام اشکال تعمیم نقشه برای ایجاد نقشه استفاده شده است؟ کدام سه عنصر تعمیم را تغییر می دهید؟ کدام سه عنصر مؤثرترند؟
  2. اگر بخواهید یک پروژه GIS در مورد جنگل زدایی را شروع کنید، چه اصطلاحاتی باید به صراحت تعریف شوند و چگونه آنها را تعریف می کنید؟

نقطه راه: فراتر از ابرها و آب و هوا

نقشه‌های تصویری که عمدتاً از ماهواره‌ها گرفته شده‌اند، در همه جا وجود دارند. چنین نقشه هایی را می توان در اخبار، اینترنت، ماشین و تلفن همراه شما یافت. علاوه بر این، این گونه تصاویر به رنگ زنده و وضوح بسیار بالا هستند. چندی پیش، چنین نقشه های تصویری از ماهواره ها تنها در اختیار هواشناسان، پیش بینی کنندگان آب و هوای محلی و سازمان های دولتی مختلف بود. دسترسی عمومی به چنین تصاویری تقریباً محدود به اخبار عصر بود.

پیشرفت‌های فناوری در فناوری تصویربرداری، همراه با تجاری‌سازی پروازهای فضایی، راه را برای شرکت‌هایی مانند GeoEye ( http://www.geoeye.com ) و DigitalGlobe ( http://www.digitalglobe.com ) برای ارائه تصاویر ماهواره‌ای باز کرد. و نقشه هایی برای توده ها در آغاز قرن بیست و یکم. با خدمات نقشه برداری آنلاین مانند Google Earth که دسترسی رایگان و کاربرپسند به چنین تصاویری را فراهم می کند، انقلابی در نقشه ها و نقشه برداری به وجود آمد.

نقشه های تصویری اکنون زمینه جغرافیایی را برای اخبار شبانه در سراسر جهان فراهم می کند، به عنوان پس زمینه ای برای جستجوهای محلی املاک و مستغلات و مسیرهای رانندگی عمل می کند، و همچنین برای اهداف تحقیقاتی استفاده می شود. محبوبیت و استفاده گسترده از چنین تصاویری نه تنها حکایت از پیشرفت‌ها و نوآوری‌های اخیر فناوری، بلکه شاید مهم‌تر از جغرافی‌دان در همه ما دارد.

شکل 2.17مراسم تحلیف باراک اوباما از فضا

9 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید