انواع رادارها

انواع رادارها:

۱: رادار پالسی

این نوع رادار ساده ترین نوع سیستم راداری می باشد که یک منبع پرقدرت به نام لامپ مگنترون امواج الکترومغناطیسی توان بالایی را که بصورت پالسی می باشند از طریق یک آنتن به سمت هدف مورد نظر ارسال می کند. سیگنال برگشتی توسط آنتن دریافت شده و از طریق داپلکسر به طرف گیرنده هدایت می شود.

۲: رادار موج پیوسته

این سیستم راداری به جای ارسال یک سیگنال بصورت پالس امواج سینوسی پیوسته بسمت هدف می فرستد. این نوع از رادار ها برای شناسایی اهداف از خاصیت داپلر استفاده می کنند و تنها قادرند یک هدف متحرک را شناسایی کنند.

۳: رادار موج پیوسته با مدولاسیون فرکانس

در این نوع از رادارها با استفاده از مدولاسیون فرکانس مشکل عدم تعیین میزان برد در رادارهای موج پیوسته حل شده است.

۴:رادار آرایه ی فازی

یک گروه مهم از رادار ها بجای استفاده از بشقابها از انتنهای ارایه استفاده می کنند.این ارایه ها معمولا بطریق الکتریکی قابل کنترل می باشند و نیازی به حرکت مکانیکی برای تغییر شعاع تشعشعی نمی باشند.


یک ارایه ی قابل کنترل به روش الکترونیکی که کنترل شعاع تشعشعی ان بدون اینرسی(لختی/قوانین نیوتن) می باشد پیچیده تر از رادار بشقابی ولی دارای دقت کمتری می باشد.اما این نوع رادار در ماموریتهای تجسسی در زاویه ی فضایی بزرگ موقعی که تعداد ردیابی هدف ها زیاد باشد از نظر قیمت بسیار بزرگ تر می باشد . رادار های بشقابی حداکثر برای ردیابی ده هدف بطور همزمان قابل استفاده می باشند .ولی اگر صدها یا هزار ها هدف موجود باشدکنترل الکترونیکی تنها راه عملی است .
به همین دلیل در ماموریت هایی از قبیل ردیابی فضایی زیردریایی ها جنگهای موشکی و در نیروی دریایی از رادارهای مختلف ارایه ای استفاده می شود .
ارایه های بزرگ PAVE PAWS در ماساچوست و کالیفرنیای شمالی برای جنگ های جنگ های دریایی و موشک های بالستیک زیردریا استفاده می شود . آرایه ی فازی ردیابی فضایی در فلوریدا برای اجسام فضایی استفاده می شود.
آرایه ی فازی کبری در شمیا(Shemia) و الاسکااطلاعات مهمی را جمع اوری می کند.سیستم دفاعی نیروی دریایی از ارایه های فازی که در سیستم مدرن کنترلی فرودگاه ها نیز بکار می رود استفاده می کنند.در مواقعیکه نیاز به ماموریت کمتر می باشد مرور الکترونیکی فقط در یک بعد انجام می شود. در حالیکه مرور مکانیکی در بعدهای دیگر استفاده می شود.اگرچه برای ایجاد کنترل شعاع تشعشعی الکترونیکی روش های بسیاری وجود دارد ولی اینکار باید با شبکه های تاخیر زمانی شبکه های فازی یا ترکیبی از ان دو انجام می شود.
کنترل تاخیر زمانی ساده ترین روش می باشد.با تنظیم زمان دریافت انرژی ناشی از منابع مختلف می توان شعاع تشعشعی را در هر جهت دلخواه شکل داد.
در سیستم های راداری برای اینکه امواج ارسالی در کلیه ی جهات انتشار یابندلازم است آنتن رادار در حال چرخش باشد.در سیستم های راداری آرایه ی فازی می توان بجای استفاده از یک آنتن از یک مجموعه آنتن استفاده می شود و این عمل باعث می شود پرتو امواج رادار بوسیله ی مکانیزم الکترونیکی در جهات مختلف بچرخد. بنابراین با بکارگیری این نوع رادار می توان سیستم سرو مکانیکی را که برای چرخش آنتن بکار می رفت حذف کرد.

درباره‌ی سعید جوی زاده

دکتر سعید جوی زاده مدیر موسسه علمی تحقیقاتی چشم انداز هزاره سوم ملل و عاشق مجموعه علوم جغرافیایی است. وی معتقد است که دشمنان اصلی بشریت ترس، شک و بی هدفی هستند. کارشناسی جغرافیای طبیعی را در سال 1381 از دانشگاه یزد، کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی گرایش اقلیم شناسی محیطی را از دانشگاه خوارزمی در سال 1384 و مدرک دکتری خود را در سال 1398 در رشته اقلیم شناسی از دانشگاه خوارزمی اخذ کرده است. عنوان رساله ایشان "تحلیل فضایی خشکسالی در ایران" است. او متخصص سیستم های اطلاعات جغرافیایی(GIS) و سنجش از دور(RS) وآمار فضایی است. از سال 1381 مشغول تدریس در دانشگاه ها و مراکز دولتی و خصوصی است. وی همه ساله کارگاه های تخصصی را برای علاقه مندان به GIS و RS برگزار می کند. کتاب هایی مفید و کاربردی را در زمینه سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی را به رشته تحریر درآورده است. هم اکنون نیز بروی سیستم های پهباد و برنامه نویسی پیشرفته در سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور مشغول به فعالیت است. علاوه بر این سعید جوی زاده علاقه مند به مطالعات خشکسالی و بلایای طبیعی است و در زمینه خشکسالی نیز کتاب های متعددی را به رشته تحریر درآورده است. از آرزوهای دکتر جوی زاده همه گیر شدن سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی در بین مردم و نهاد هادی تصمیم گیری است.

همچنین ببینید

تاریخچه رادار

نخستين بار در سال 1901 « هوگو ژرنسبارک » که او را «ژول ورن» آمريکايي …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

Open chat
Powered by
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟