خانه / بانک داده های مکانی (برای مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید) / برنامه ریزی گردشگری جهت توزیع فضایی قابلیتهای گردشگری بوسیله (GIS)

برنامه ریزی گردشگری جهت توزیع فضایی قابلیتهای گردشگری بوسیله (GIS)

 برنامه ریزی گردشگری  در هر سازمان گردشگری بسیار مهم است و باید به ان توجه خاص شود.

برنامه ریزی گردشگری جهت توزیع فضایی قابلیتهای گردشگری بوسیله سامانه های اطلاعات جغرافیایی و تحلیل های مکانی می تواند به مدیران در رشد و توسعه گردشگری کمک کند.

برنامه ریزی گردشگري با برخورداري از اهميت هاي فرهنگي و اجتماعي، استراتژي اقتصادي دوران مدرن و پسامدرن محسوب مي گردد. اهميت برنامه ریزی گردشگری باعث شده که دامنه وسيعي از تصميم گيريهاي راهبردي در کشورها به منظور توسعه اين صنعت به اجرا درآيد.

اين تحقيق با هدف شناسايي و ارزيابي پراکنش فضايي قابليت هاي گردشگري و برنامه ریزی فضایی شهرستان بروجرد و بررسي نقاط قوت و ضعف اين قابليت ها در راستاي دستيابي به توسعه پايدار صورت پذيرفت. براي اين منظور از روش تحليلي- کمي و نقشه هاي رقومي تقسيمات سياسي، توپوگرافي، زمين شناسي و تصاوير ماهواره اي به وسيله نرم افزارهاي Arc GIS و ENVI استفاده شد.

Image result for ‫گردشگری‬‎

نتايج لایه های GIS نشان داد که جاذبه هاي طبيعي شهرستان بروجرد از قابليت هاي بيشتري نسبت به جاذبه هاي تاريخي و فرهنگي برخوردار است. پراکنش فضايي جاذبه ها نيز حاکي از آن است که در بخش مرکزي بيشترين فراواني مربوط به جاذبه هاي تاريخي- فرهنگي با 77 درصد، جاذبه هاي طبيعي با 17 درصد و جاذبه هاي ويژه با 6 درصد مي باشد.

 

همچنين فراواني پديده هاي گردشگري نشان مي دهد که پديده هاي تاريخي- فرهنگي با 23، بيشترين و انسان ساخت با 5 کمترين فراواني را در سطح شهرستان دارا هستند.

جهت دانلود این مقاله بر روی لینک زیر کلیک کنید:

http://s7.picofile.com/file/8380277484/fazaii.pdf.html

درباره‌ی سعید جوی زاده

دکتر سعید جوی زاده مدیر موسسه علمی تحقیقاتی چشم انداز هزاره سوم ملل و عاشق مجموعه علوم جغرافیایی است. وی معتقد است که دشمنان اصلی بشریت ترس، شک و بی هدفی هستند. کارشناسی جغرافیای طبیعی را در سال 1381 از دانشگاه یزد، کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی گرایش اقلیم شناسی محیطی را از دانشگاه خوارزمی در سال 1384 و مدرک دکتری خود را در سال 1398 در رشته اقلیم شناسی از دانشگاه خوارزمی اخذ کرده است. عنوان رساله ایشان "تحلیل فضایی خشکسالی در ایران" است. او متخصص سیستم های اطلاعات جغرافیایی(GIS) و سنجش از دور(RS) وآمار فضایی است. از سال 1381 مشغول تدریس در دانشگاه ها و مراکز دولتی و خصوصی است. وی همه ساله کارگاه های تخصصی را برای علاقه مندان به GIS و RS برگزار می کند. کتاب هایی مفید و کاربردی را در زمینه سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی را به رشته تحریر درآورده است. هم اکنون نیز بروی سیستم های پهباد و برنامه نویسی پیشرفته در سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور مشغول به فعالیت است. علاوه بر این سعید جوی زاده علاقه مند به مطالعات خشکسالی و بلایای طبیعی است و در زمینه خشکسالی نیز کتاب های متعددی را به رشته تحریر درآورده است. از آرزوهای دکتر جوی زاده همه گیر شدن سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی در بین مردم و نهاد هادی تصمیم گیری است.

همچنین ببینید

بانک داده مکانی-موسسه چشم انداز هزاره سوم ملل

دانلود لایه شیپ فایل نقشه منطقه 7 شهر تهران

دانلود لایه شیپ فایل نقشه منطقه 7 شهر تهران-موسسه چشم انداز-آموزش کاربردی GIS و RS …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

Open chat
Powered by
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟