تجزیه و تحلیل داده های مکانی و نقش آن در GISچیست:

تجزیه و تحلیل داده های مکانی و نقش آن در GISچیست:

در دنیای امروز، تجزیه و تحلیل داده های مکانی به حل بسیاری از مسائل پیچیده مرتبط با مکان کمک می کند. از طریق تجزیه و تحلیل، می توانید تحقیقات کاملی انجام دهید و داده ها را به طور خاص از جنبه جغرافیایی درک کنید. همچنین، کاربران می توانند از تحلیل جغرافیایی برای ارزیابی روندها، تصمیم گیری صحیح و ارزیابی ریسک ها استفاده کنند. به لطف این فناوری، نه تنها می توان مکان را تخمین زد، بلکه چندین ویژگی را نیز مطالعه کرد که به پیش بینی دقیق در آینده کمک می کند.

هنگام استفاده از تحلیل فضایی، می توانید همزمان از اطلاعات جدید که در بسیاری از منابع وجود دارد استفاده کنید. به لطف مجموعه ای از عملگرهای فضایی، می توانید به سؤالات پیچیده پاسخ دهید و از تمام ابزارهایی که به شما کمک می کند این کار را به طور کارآمد انجام دهید، استفاده کنید. شما می توانید لایه های پوشش زمین را مطالعه و تجزیه و تحلیل کنید تا به درستی میزان آمادگی سایت برای توسعه یا نوع دیگری از فعالیت را محاسبه کنید.

علاوه بر این، می توانید تغییراتی را که در طول زمان رخ می دهد با استفاده از تصاویر دنبال کنید. به طور خلاصه، همه این ابزارها به شما کمک می کنند تا موقعیت مکانی را به دقت تجزیه و تحلیل کنید و تصمیم درستی بگیرید. برای آشنایی دقیق با تمام نکات ظریف تحلیل فضایی، توصیه می کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

تجزیه و تحلیل داده های مکانی چیست؟

تجزیه و تحلیل جغرافیایی فرآیند مدل سازی و کاوش داده های GIS است. این به شما امکان می دهد نتایج را دریافت، تفسیر و تجزیه و تحلیل کنید، در نتیجه می توانید تصمیم درستی بگیرید. اطلاعاتی که دریافت می کنید به طور خودکار پردازش می شوند و با درخواست شما نتیجه می دهند. تجسم ساده ترین راه است زیرا به شما امکان می دهد تجزیه و تحلیل انجام دهید و از ابزارهایی استفاده کنید که به شما در ایجاد ایده های عملی کمک می کند.

نمونه‌هایی از تحلیل فضایی می‌تواند راه‌اندازی مسیرهای اتوبوس، اندازه‌گیری فاصله بین مقصدها، همبستگی بین اشیاء، ردیابی ترافیک و یادگیری مکان در زمان واقعی باشد. تجزیه و تحلیل جغرافیایی یک فرآیند نسبتاً مهم است و از چندین مرحله اصلی تشکیل شده است. اینها عبارتند از: تعیین هدف، تهیه و جمع آوری داده ها، انتخاب ابزار و روش شناسی لازم و تحقیق و ارزیابی نتایج.

اول از همه، شما باید در مورد هدفی که دنبال می کنید تصمیم بگیرید، سپس یکی از روش های تحلیل فضایی را انتخاب کنید. با این حال، پس از تصمیم گیری در مورد آنچه می خواهید به دست آورید، می توانید به راحتی روش مناسب را برای پوشش تمام نیازهای خود انتخاب کنید. پس از اینکه روش را انتخاب کردید، مرحله تحلیل مکان دنبال می شود و پس از آن پردازش و تفسیر داده ها به دست می آید. مرحله نهایی ارزیابی نتایج است و شامل اطلاعاتی در مورد اینکه آیا موفق به رسیدن به هدف خود شده اید یا خیر.

تجزیه و تحلیل داده های مکانی

اهمیت تحلیل فضایی

اهمیت تجزیه و تحلیل فضایی در GIS در عوامل بسیاری آشکار می شود، زیرا به دلیل ماهیت آن، تحلیل فضایی بسیار فراتر از نمایش اشیاء ضروری است. اطلاعات مکانی از منابع زیادی جمع آوری می شود که می تواند برای اهداف و تفاسیر مختلف مورد استفاده قرار گیرد. یک مثال عالی ترافیک در یک شهر است که در آن تحلیل فضایی به مدیریت امکانات و انجام اقدامات لازم برای بهبود جاده های شهر کمک می کند.

علاوه بر این، این فناوری به کاربران اجازه می دهد تا شیوع بیماری ها را در قاره های مختلف نظارت کنند و به تلاش های به موقع کمک کنند تا از یک بیماری همه گیر جلوگیری شود. به عنوان مثال، داده های مکانی اغلب برای نقشه برداری از راهبردهای حذف بیماری و واکسیناسیون استفاده می شود، همانطور که در مورد COVID-19 اتفاق افتاد. در حال حاضر، تجزیه و تحلیل فضایی نقش نسبتا مهمی در زندگی روزمره هر فرد ایفا می کند و به بخشی جدایی ناپذیر از یک زندگی راحت تبدیل شده است.

ما روزانه با استفاده از تحلیل فضایی سروکار داریم، از سفارش تاکسی ساده گرفته تا ردیابی بسته های اینترنتی و استفاده از ناوبر . با وجود اینکه تصاویر ماهواره‌ای سال‌هاست که وجود داشته است، با ظهور هوش مصنوعی و نرم‌افزارهای مختلف، تحلیل فضایی ساده‌تر و در دسترس‌تر شده است و شرکت‌ها توانسته‌اند به میزان قابل توجهی درآمد خود را افزایش دهند و تصمیمات تجاری درستی بگیرند.

انواع تحلیل فضایی

شش نوع اصلی تحلیل فضایی در GIS وجود دارد. آنها عبارتند از پرس و جو و بحث، اندازه گیری داده، تبدیل، توصیف، بهینه سازی و اعتبار سنجی. متخصصان ما شرح مختصری از هر یک از انواع را آماده کرده اند که در زیر می توانید آن را مشاهده کنید:

 • نوع اول شامل استفاده از GIS برای پاسخ به سوالات ساده ای است که کاربران می پرسند. داده های جدیدی را تغییر نمی دهد یا تولید نمی کند. این نوع اساسی و ساده ترین است.
 • داده ها از طریق اعداد اول اندازه گیری می شوند که معنای داده های مورد استفاده را توضیح می دهند. این نوع از ویژگی های استاندارد جسم مانند مساحت، شکل و طول استفاده می کند. علاوه بر این، با کمک اندازه گیری می توانید رابطه بین اشیاء مورد نیاز را مطالعه کرده و جهت آنها را مطالعه کنید.
 • دگرگونی یک روش تجزیه و تحلیل جغرافیایی پایه است که کل مجموعه داده ها را برای ایجاد مجموعه های جدید مقایسه یا ترکیب می کند. این فرآیند با استفاده از اصول ریاضی، منطقی یا هندسی، تجزیه و تحلیل داده های برداری در GIS را به داده های شطرنجی و بالعکس تبدیل می کند.
 • شرح خلاصه ها به کاربران کمک می کند تا هدف جمع آوری داده ها را بیان کنند. این نوع شامل انحرافات استاندارد، میانگین ها و سایر معادل هایی است که برای تجزیه و تحلیل داده ها استفاده می شود.
 • بهینه سازی به یافتن بهترین موقعیت اشیا کمک می کند که با معیارهای از پیش تعیین شده توجیه می شود. این نوع تحلیل فضایی بیشتر برای تحویل بسته، تحلیل بازار و غیره استفاده می شود.
 • این بررسی برای خلاصه کردن تمام نتایج به‌دست‌آمده انجام می‌شود، که با کمک آن کاربران می‌توانند ساختار را ارزیابی کرده و پیشرفت‌های بعدی را در نظر بگیرند. آزمایش فرضیه در قلب تجزیه و تحلیل مکانی است و باید برای همه داده های جغرافیایی اعمال شود.

مزایای تحلیل فضایی

بسیاری از کاربران برای مدت طولانی از تجزیه و تحلیل داده های مکانی برای حل سوالات مهم و تصمیم گیری صحیح استفاده می کنند. با این حال، برای اکثریت، این فناوری هنوز چیزی پیچیده، ناشناخته و غیرقابل درک است. در زیر چند مورد از مزایایی که تجزیه و تحلیل داده‌ها را هر ساله محبوب‌تر می‌کند فهرست می‌کنیم:

 • تجزیه و تحلیل فضایی به کسب و کارها کمک می کند تا به اهداف خود برسند و کار را به موقع انجام دهند.
 • با تجزیه و تحلیل جغرافیایی، می توانید نتایج خود را بهبود بخشید و آنها را باور نکردنی کنید.
 • تجزیه و تحلیل داده های مکانی به کاهش هزینه ها و افزایش درآمد کسب و کار کمک می کند. همچنین به کاهش هزینه مواد و روش های غیر ضروری کمک می کند.
 • افزایش قابل توجه بهره وری ماشین.
 • درآمدی برای صنایع مختلف فراهم می کند و به کارآمدتر شدن فرآیند کار کمک می کند.
 • به نوعی، تجزیه و تحلیل جغرافیایی از سلامت و ایمنی کارکنان شرکت و عموم محافظت می کند.
 • با کمک تجزیه و تحلیل داده های مکانی، می توانید به راحتی الزامات نظارتی را رعایت کنید.
 • تجزیه و تحلیل فضایی تجربه و خدمات مشتری را بهبود می بخشد.
 • کسب‌وکارهایی که از تجزیه و تحلیل داده‌های مکانی استفاده می‌کنند، مشتریان راضی‌تری نسبت به آن‌هایی که هنوز از نمودارها و نمودارهای استاندارد استفاده می‌کنند، دارند.
 • با استفاده از تجزیه و تحلیل داده ها، شما رقابتی خواهید شد و از مزایای زیادی نسبت به سایر شرکت ها برخوردار خواهید شد.

تحلیل فضایی برای برنامه ریزی شهری

تحلیل فضایی چگونه کار می کند؟

بر کسی پوشیده نیست که تحلیل فضایی یکی از بخش های اصلی GIS است. اغلب برای مطالعه موقعیت و پیش بینی آب و هوا برای یکی از مناطق استفاده می شود. با استفاده از این فناوری، کاربران می توانند به سرعت مشکلات را حل کرده و تصمیمات صحیح مربوط به ویژگی های جغرافیایی را اتخاذ کنند. زمان آن رسیده است که نگاهی دقیق تر به نحوه عملکرد تحلیل فضایی بیندازیم:

 1. مرحله اول جمع آوری داده هاست. این مرحله مهم ترین است و شامل جمع آوری داده ها از منابع بسیاری است. چنین منابعی می توانند سیستم های هوابرد یا دستگاه هایی برای تشخیص نور و برد از راه دور باشند. داده هایی که با این روش ها به دست می آورید برای ارائه نقشه ها استفاده می شود.
 2. مرحله بعدی تجزیه و تحلیل داده ها است. مرحله دوم شامل تجزیه و تحلیل داده های جمع آوری شده برای به دست آوردن نتایج مورد انتظار است. اشیاء تجزیه و تحلیل می توانند مناطق مسکونی، سیستم های حمل و نقل، زمین های بازی و بسیاری موارد دیگر باشند. علاوه بر این، می توانید از ابزارهای لازم برای ایجاد تجسم و برجسته کردن اشیاء ضروری با رنگ ها، حاشیه نویسی ها یا اشکال مختلف استفاده کنید.
 3. مرحله ارائه داده ها به دنبال تجزیه و تحلیل است. این مرحله اغلب زمان زیادی می برد زیرا در اینجا باید تمام عناصر اصلی را که به آشکار شدن نتیجه کمک می کنند برجسته کنید.

موارد استفاده تحلیل فضایی

دنیای مدرن کاملاً توسط فناوری های نوآورانه هدایت می شود که تا حدی به تجزیه و تحلیل فضایی وابسته است. علاوه بر این، بسیاری از شرکت‌های خصوصی و سازمان‌های دولتی از داده‌های مکان برای تکمیل وظایف و بهبود کیفیت زندگی مردم استفاده می‌کنند. در حال حاضر، چندین گزینه برای استفاده از تحلیل فضایی وجود دارد:

 1. برنامه ریزی و توسعه شهرها . تحلیل جغرافیایی نقش مهمی در برنامه ریزی شهری و فعالیت های آتی دارد. این فناوری به شناسایی تغییرات آب و هوایی که ممکن است بر زندگی در شهر تأثیر بگذارد کمک می کند.
 2. مراقبت های بهداشتی. تحلیل فضایی به مدیریت سلامت عمومی در حوزه های مختلف کمک می کند. بسیاری از سازمان‌های دولتی از نقشه‌های توزیع ویروس و داده‌های ماهواره‌ای برای تعیین سرعت شیوع بیماری و نحوه پیشگیری از آن استفاده می‌کنند.
 3. کشاورزی . تجزیه و تحلیل داده های مکانی به شما امکان می دهد حضور یک محصول را پیش بینی کنید، آن را ردیابی کنید، خاک را تجزیه و تحلیل کنید و خیلی چیزهای دیگر. برداشت را می توان با استفاده از جمع آوری داده های GIS با صداگذاری، که می تواند از راه دور باشد، پایش کرد.

تاثیر شاخص ndvi

تجزیه و تحلیل داده های مکانی در GIS چیست؟

برای بسیاری از کاربران، این سوال که داده های مکانی در جغرافیا چیست بسیار گیج کننده است. این فناوری برای جمع آوری داده هایی که به ایجاد تجسم نقشه کمک می کند، اساسی است. تجزیه و تحلیل فضایی کمک بزرگی در حل مشکلات پیچیده مربوط به مکان اشیاء است، اما فراموش نکنید که در فرآیند تجزیه و تحلیل، باید داده ها را از نقطه نظر جغرافیایی کاوش، مطالعه و درک کنید.

تحلیل فضایی در GIS به ما امکان می دهد تا ویژگی های مکان ها را مطالعه کرده و ارتباط بین آنها را در نظر بگیریم. کاربرانی که از داده های جغرافیایی استفاده می کنند به لطف فناوری های نوآورانه ای که کار با داده ها را بسیار ساده می کند، می توانند مشکلات قدیمی را فراموش کنند. با استفاده از تحلیل فضایی می توانید اطلاعات مختلف را ترکیب کرده و تصمیمات درستی بگیرید.

تکنیک های تحلیل فضایی

چندین تحلیل فضایی در روش‌های GIS وجود دارد که بسیار متنوع هستند. چنین تحلیل هایی باید بر اساس روش گروه بندی و تعداد کلاس هایی که باید ایجاد شوند ایجاد شوند. در زیر می توانید پنج روش اصلی برای گروه بندی داده ها را مشاهده کنید:

 • طبقات مساوی
 • فواصل طبیعی
 • فواصل مساوی
 • مناطق مساوی
 • انحراف معیار

 

فرآیند تحلیل داده های مکانی

بسیاری از کاربرانی که با این فناوری مواجه شده اند، علاقه مند هستند که چگونه به درستی تجزیه و تحلیل داده های مکانی را انجام دهند. کارشناسان ما راهنمایی برای نجات شما از مشکلات غیر ضروری نوشته اند. با مطالعه این بخش تا انتها می توانید با آن آشنا شوید:

 • اهداف و سوالات را تنظیم کنید. تصمیم بگیرید که برای چه هدفی تحلیل فضایی انجام می دهید.
 • داده ها را کاوش کنید. به کامل بودن، کیفیت و اندازه داده ها نگاه کنید.
 • یک طرح اولیه برای مدل ایجاد کنید. برنامه اقدام خود را توسعه دهید و مشکل را به چند قسمت تقسیم کنید.
 • نتایج را مطالعه کنید. گام بعدی ارزیابی نتایج و تعیین اینکه آیا آنها با اهداف شما مطابقت دارند یا خیر.
 • روند تحلیل را ادامه دهید. به یاد داشته باشید که تجزیه و تحلیل جغرافیایی یک فرآیند مداوم است که باید تا حل شدن همه مسائل انجام شود.
 • نتایج خود را نشان دهید نتایج تحلیل فضایی را به مردم بگویید و برای آنها مفید باشید.
 • تصمیم نهایی را بگیرید. مرحله نهایی تصمیم گیری است که با کمک GIS و تجزیه و تحلیل جغرافیایی انجام می شود. در نتیجه، باید همان چیزی را که در ابتدا به عنوان هدف تعیین کرده اید، بدست آورید.

نحوه انجام تحلیل فضایی

برای انجام تحلیل فضایی، دنباله زیر لازم است:

 • تعیین مشکل
 • پردازش داده های اولیه و انتخاب روش تحلیل مناسب تر.
 • تجزیه و تحلیل اطلاعات دریافت شده
 • مطالعه نتایج.
 • ارزیابی کیفیت داده ها

همانطور که می بینید، برای انجام تحلیل فضایی نیازی به انجام بسیاری از اقدامات پیچیده ندارید. مهم است که به وضوح و درست عمل کنید. با راهنمایی متخصصان Mappitall مطمئناً می توانید به نتایج بهتری دست یافته و به اهداف خود برسید.

سوالات متداول

چرا از تحلیل فضایی در GIS استفاده کنیم؟

تجزیه و تحلیل داده های مکانی به حل مشکلات مربوط به مکان اشیاء، کاوش داده ها، مطالعه رابطه بین آنها، ارزیابی روندهای مختلف، پیش بینی های با کیفیت بالا و تصمیم گیری صحیح کمک می کند. تجزیه و تحلیل جغرافیایی بهترین دستیار برای بسیاری از شرکت هایی است که شهرها، جاده ها و موارد دیگر را می سازند. هر روز با استفاده از یک ناوبر، تماس با تاکسی یا استفاده از سرویس تحویل غذا با داده های مکانی مواجه می شویم.

چگونه در GIS تحلیل مکانی انجام دهیم؟

برای انجام تحلیل فضایی در GIS، باید پنج مرحله اصلی را طی کنید:

 • هدف گذاری.
 • جمع آوری داده ها
 • انتخاب ابزار و روش شناسی لازم.
 • تحقیق و ارزیابی نتایج.

در پایان، باید به نتایجی دست پیدا کنید که نیازهای هدف شما را پوشش دهد.

چه تکنیک تحلیل فضایی برای نقشه های گوگل استفاده می شود؟

Google Maps از تجزیه و تحلیل فضایی اولیه برای کمک به نشان دادن موقعیت اشیا در زمان واقعی استفاده می کند. علاوه بر این، به لطف تجسم داده ها، می توانید نقشه های گوگل را باز کنید و شی مورد نیاز را نه تنها بر روی نقشه، بلکه در محیط طبیعی به شکل تصاویری که قبلا گرفته شده مشاهده کنید.

چگونه می توان تجزیه و تحلیل فضایی GIS را در مدیریت اضطراری اعمال کرد؟

کاربران می توانند از تجزیه و تحلیل داده های برداری در GIS برای ایجاد نقشه های جغرافیایی استفاده کنند که ویژگی های مهمی مانند راه های فرار از یک شهر، یک بیمارستان یا یک پناهگاه را نشان می دهد. علاوه بر این، تجزیه و تحلیل فضایی امکان شناسایی خطرات بلایای طبیعی و بیماری ها را فراهم می کند و به پیشگیری از آنها کمک می کند.

نتیجه

در دنیای مدرن، تجزیه و تحلیل فضایی نه تنها به بخشی جدایی ناپذیر از صنایع مختلف، بلکه زندگی روزمره هر فرد تبدیل شده است. هر روز هنگام سفارش تاکسی به خانه هایمان یا سفارش تحویل غذا با داده های مکانی مواجه می شویم. این فناوری به بهبود مراقبت های بهداشتی در زمینه های مختلف، بانکداری، کشاورزی و حتی نجوم کمک می کند. بسیاری از کسب و کارها از تحلیل فضایی برای تجزیه و تحلیل یک مکان و تعیین اینکه ساختن ویژگی ها در آن مکان چقدر خوب است استفاده می کنند. فن‌آوری‌های نوآورانه رو به جلو حرکت می‌کنند، بنابراین فکر نکنید دشوار یا غیرممکن است. سرویس Mappitall ما می تواند هر کاری را که بخواهید انجام دهد!

تجزیه و تحلیل داده های مکانی با Mappitall

سرویس روزانه Mappitall به بسیاری از کاربران کمک می کند تا تجزیه و تحلیل فضایی را انجام دهند که می تواند نتیجه مثبتی داشته باشد. متخصصان مجرب ما آماده انجام هر کاری با هر ماهیتی هستند، فقط برای رسیدن به هدف شما. ما به شما کمک می کنیم تا با تجزیه و تحلیل جغرافیایی مقابله کنید و به شما بگوییم که چگونه آن را انجام دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید