خانه / مقالات داخلی و بین المللی(برای مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید) / تحليل قلمروهاي ژئومورفيک حوضه هامون با استفاده از تکنيک GIS

تحليل قلمروهاي ژئومورفيک حوضه هامون با استفاده از تکنيک GIS

هامون فرونشست تکتونيکي کم عمقي است که به صورت دشتي هموار ميان گسل هاي اصلي هريرود در غرب و گسل چمن افغانستان در شرق قرار گرفته و پايانه تجمع آب هاي هندوکش و شاخه هاي سرچشمه گرفته از ايران است. اين پژوهش سعي دارد با استفاده از تکنيک GIS به تحليل قلمروهاي ژئومورفيک حوضه هامون بپردازد. نتايج اين تحقيق نشان مي دهد که قلمروهاي ژئومرفيک پلاياي هامون حاکي از عملکرد سيستم هاي شکلزاي فلوويال، زمين ساخت و بادرفتي در اين منطقه است. عملکرد اين سيستم ها باعث ايجاد سطوح ارضي محدب (کوهستان) در غرب حوضه، سطوح مقعر (دشت سر) و سطوح مستوي شده است. سطوح مستوي منطبق بر زمين هاي صاف و هموار کف پلايا است که داراي شيب اندک صفر تا 9 درصد است. همچنين وجود ژئو فرم هاي مختلف مانند مخروط افکنه، گالي، پهنه هاي ماسه اي و تپه شاهد در اين حوضه، حاصل عملکرد اين سيستمها است. حوضه هامون از تنوع زمين شناسي چنداني برخوردار نبوده، عموما از رسوبات کواترنر تشکيل شده و بدليل وجود عناصر ريز دانه رس و سيلت، غير قابل نفوذ است. از طرف ديگر وجود تپه شاهدهاي گوناگون در اين ناحيه بيانگر عملکرد فرايند فرسايش براي يک مدت طولاني است.

جهت دریافت مقاله کامل برروی لینک زیر کلیک کنید:

https://www.sid.ir/Fa/Journal/ViewPaper.aspx?ID=172735

آموزش کاربردی GIS وRS
همراه با فیلم و کتاب
همراه با پروژه های کاربردی
مدرس:
دکتر سعید جوی زاده
تلفن ثبت نام:
09382252774
آدرس وب سایت:

آموزش کاربردی سیستم اطلاعات جغرافیایی(GIS)،سنجش از دور(RS)،آمار فضایی(Spatial statistics) و…

درباره‌ی سعید جوی زاده

دکتر سعید جوی زاده مدیر موسسه علمی تحقیقاتی چشم انداز هزاره سوم ملل و عاشق مجموعه علوم جغرافیایی است. وی معتقد است که دشمنان اصلی بشریت ترس، شک و بی هدفی هستند. کارشناسی جغرافیای طبیعی را در سال 1381 از دانشگاه یزد، کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی گرایش اقلیم شناسی محیطی را از دانشگاه خوارزمی در سال 1384 و مدرک دکتری خود را در سال 1398 در رشته اقلیم شناسی از دانشگاه خوارزمی اخذ کرده است. عنوان رساله ایشان "تحلیل فضایی خشکسالی در ایران" است. او متخصص سیستم های اطلاعات جغرافیایی(GIS) و سنجش از دور(RS) وآمار فضایی است. از سال 1381 مشغول تدریس در دانشگاه ها و مراکز دولتی و خصوصی است. وی همه ساله کارگاه های تخصصی را برای علاقه مندان به GIS و RS برگزار می کند. کتاب هایی مفید و کاربردی را در زمینه سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی را به رشته تحریر درآورده است. هم اکنون نیز بروی سیستم های پهباد و برنامه نویسی پیشرفته در سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور مشغول به فعالیت است. علاوه بر این سعید جوی زاده علاقه مند به مطالعات خشکسالی و بلایای طبیعی است و در زمینه خشکسالی نیز کتاب های متعددی را به رشته تحریر درآورده است. از آرزوهای دکتر جوی زاده همه گیر شدن سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی در بین مردم و نهاد هادی تصمیم گیری است.

همچنین ببینید

بهينه سازي شبکه حمل و نقل درون شهري قم از لحاظ زيست محيطي به کمک الگوريتم ژنتيک و GIS

بهينه سازي شبکه حمل و نقل درون شهري قم از لحاظ زيست محيطي به کمک الگوريتم ژنتيک و GIS

سابقه و هدف: امروزه حمل ونقل به عنوان يکي از زيرساخت هاي مهم و اثرگذار …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

Open chat
Powered by
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟