تحلیل مکانی

Developing an accessible campus map. Christopher Lanterman. Principal Lecturer, Co-Chair for the Commission on Disability Access and Design. Lauren Copeland-Glenn. EAO Coordinator, Co-Chair for the Commission on Disability Access and Design.


 

آیا تا به حال به نقشه جرم در جامعه خود نگاه کرده اید و سعی کرده اید بفهمید در چه مناطقی میزان جرم و جنایت زیاد است؟ آیا شما در جستجوی بهترین مکان برای خرید خانه جدید ، اطلاعات دیگری مانند مکان مدرسه ، پارک ها و اطلاعات جمعیتی را کاوش کرده اید؟

 

هر زمان برای پاسخ دادن به این سالات به نقشه نگاه می کنید ، ذاتاً شروع می کنید تا آن نقشه را با تجزیه و تحلیل محتوای آن — یافتن الگوها ، ارزیابی روندها یا تصمیم گیری ، به اطلاعات تبدیل کنید. به این فرآیند تحلیل فضایی گفته می شود و این همان کاری است که چشم و ذهن شما به طور طبیعی انجام می دهند.

تحلیل مکانی جذاب ترین و چشمگیرترین جنبه GIS است. هنگامی که شما تجزیه و تحلیل فضایی را انجام می دهید ، اطلاعات بسیاری از منابع مستقل را با هم ترکیب می کنید و از ابزارهای پیشرفته تحلیل مکانی برای بدست آوردن مجموعه اطلاعات جدید (یعنی نتایج خود) استفاده می کنید.

این ابزارها به شما کمک می کنند تا به س complexالات پیچیده فضایی پاسخ دهید. تجزیه و تحلیل آماری می تواند تعیین کند که آیا الگوهایی که می بینید قابل توجه هستند. شما می توانید لایه های مختلف داده را تجزیه و تحلیل کنید تا محاسبه شود که چقدر یک مکان برای یک فعالیت مناسب است ، مانند باز کردن یک فروشگاه جدید. با استفاده از تجزیه و تحلیل تصویر ، می توانید تغییرات را در طول زمان تشخیص دهید.

این ابزارها و بسیاری ابزارهای دیگر ، که بخشی از ArcGIS Esri هستند  ،  به شما امکان می دهند س questionsالات و تصمیمات مهم را که از حوصله تجزیه و تحلیل بصری ساده خارج می شوند ، برطرف کنید. تجزیه و تحلیل فضایی به شما امکان می دهد موارد زیر را انجام دهید:

روابط را تعیین کنید

قدرت کجا: چگونه تجزیه و تحلیل فضایی منجر به بینش می شود

نمایش تصویری  تجزیه و تحلیل نقطه داغ 3D از 20 سال داده سلول طوفان در سراسر ایالات متحده که از محور Z عمودی برای نشان دادن زمان استفاده می کند ، تماشا  کنید. وقتی در یک بیننده سه بعدی کاملاً خم شوید ، شاهد دو دهه تغییر در فعالیت طوفان خواهید بود.

مکان ها و رویدادها را درک و توصیف کنید

قدرت کجا: چگونه تجزیه و تحلیل فضایی منجر به بینش می شود

این  نقشه داستان  درجات مختلف خشکسالی در تگزاس را از سال 2011 تا 2016 نشان می دهد. در آن از اطلاعات جمع آوری شده از آژانس های متعدد توسط مرکز ملی خشکسالی استفاده شده است.

الگوها را شناسایی و اندازه گیری کنید

قدرت کجا: چگونه تجزیه و تحلیل فضایی منجر به بینش می شود

این  تحلیل روند فضا-زمان  از فاکتورهای داده تصادف وسایل نقلیه فلوریدا در زمان روز و شرایط جاده ای اساسی برای شناسایی نقاط داغ جدید است.

پیش بینی کنید

قدرت کجا: چگونه تجزیه و تحلیل فضایی منجر به بینش می شود

تجزیه و تحلیل آماری می تواند الگوهایی را در وقایع یا حوادثی شناسایی کند که در غیر این صورت تصادفی و بدون ارتباط به نظر می رسند ، مانند  جنایات در سانفرانسیسکو .

بهترین مکانها و مسیرها را پیدا کنید

قدرت کجا: چگونه تجزیه و تحلیل فضایی منجر به بینش می شود

حمل و نقل عمومی چقدر به ساکنان Atlanta، Georgia خدمات رسانی می کند؟ برای پیدا کردن آنالیز GIS انجام شد و این  نقشه داستان  نتایج جالبی را نشان می دهد.

چگونه از تحلیل فضایی استفاده می شود؟

تجزیه و تحلیل فضایی به شما امکان می دهد سوالاتی را مطرح کنید ، از داده ها پاسخ بگیرید و سپس آگاهانه تصمیم بگیرید. سازمان هایی که از تجزیه و تحلیل مکانی در کار خود استفاده می کنند شامل دولت های ایالتی و محلی ، آژانس های ملی ، مشاغل مختلف ، شرکت های سودمند ، کالج ها و دانشگاه ها و سازمان های غیر دولتی (NGO) هستند.

چگونه این سازمان ها از تحلیل فضایی استفاده می کنند؟ لیست زیر چند کاربرد معروف را لمس می کند:

تجزیه و تحلیل جرم

قدرت کجا: چگونه تجزیه و تحلیل فضایی منجر به بینش می شود

یک مدل تعامل فضایی نقاط داغ  جرایم در شیکاگو را مشخص می کند .

تجزیه و تحلیل خشکسالی

قدرت کجا: چگونه تجزیه و تحلیل فضایی منجر به بینش می شود

این تجزیه و تحلیل زمانی از تکامل خشکسالی 2010-2015 تگزاس از هر دو روش آنالیز شطرنجی و بردار استفاده می کند. نتایج تجزیه و تحلیل در این  برنامه Esri Story Maps موجود است .

زیرساخت سبز

قدرت کجا: چگونه تجزیه و تحلیل فضایی منجر به بینش می شود

ابتکار زیرساخت سبز Esri   داده هایی از تکه های مهم 100 هکتاری را که هسته های زیستگاه دست نخورده را برای قاره ایالات متحده به تصویر می کشد ، توسعه داد.

داده های منبع برای برنامه ریزی استفاده از زمین و ایجاد محصولات اطلاعاتی که به همه کمک می کند تا اهمیت حفظ منابع طبیعی باقی مانده کشور را درک کنند ، بدون هیچ هزینه ای در دسترس است.  برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه ریزی زیرساخت های سبز ، راهنمای 6 مرحله زیرساخت های سبز را بخوانید  .

برنامه ریزی استفاده از زمین

قدرت کجا: چگونه تجزیه و تحلیل فضایی منجر به بینش می شود

GeoPlanner برای ArcGIS  یک برنامه برنامه ریزی است که برای ارزیابی کاربری های رقابتی در مقیاس های محلی و منطقه ای استفاده می شود. این صفحه نمایش یک سناریو را نشان می دهد که در آن مناطق حفاظت شده با رنگ سبز روشن در مناطقی با رشد جمعیت زیاد پیش بینی شده قرار دارند. ویدیویی را مشاهده کنید  که برخی از قابلیت های GeoPlanner را برای ArcGIS توضیح می دهد.

تفسیر خودکار داده ها

قدرت کجا: چگونه تجزیه و تحلیل فضایی منجر به بینش می شود

GeoDescriber  است  ابزار پردازش جغرافیایی  که تجزیه و تحلیل لایه های چشم انداز در  نرم افزار ArcGIS زندگی اطلس جهان  برای تولید یک روایت کوتاه که مشخصه اکثر عناصر مهم یک چشم انداز است.

نقشه من چه چیزی می تواند به من نشان دهد؟

در بسیاری از موارد ، شما فقط با تهیه نقشه ، آنالیز می کنید. سوالی دارید که می خواهید نقشه به شما کمک کند: كجا درختان را خراب كرده است؟ کدام جوامع در مسیر آتش سوزی قرار دارند؟ مناطق دارای جرم و جنایت زیاد کجا هستند؟ مانند هر تجزیه و تحلیل ، هنگام تهیه نقشه ، تصمیم می گیرید که کدام اطلاعات را شامل شود و چگونه این اطلاعات را ارائه دهید. تجسم موثر برای برقراری ارتباط با نتایج و پیامها به روشنی و جذاب بسیار ارزشمند است.

تجزیه و تحلیل دید و مشاهده

قدرت کجا: چگونه تجزیه و تحلیل فضایی منجر به بینش می شود

یک سطح نمایش داده شده در یک فضای سه بعدی دارای ارزش به عنوان پس زمینه نمایش بصری برای جمع آوری داده ها و تجزیه و تحلیل آنها است. این صحنه چشم انداز یک حوضه آبریز و رودخانه ترمیم شده در یک مدل ارتفاعی دیجیتالی از زمین را نشان می دهد.

تجسم قرار گرفتن در معرض تابش خورشید

قدرت کجا: چگونه تجزیه و تحلیل فضایی منجر به بینش می شود

شما می توانید از ابزار تابش خورشیدی در ArcGIS برای نقشه برداری و تجزیه و تحلیل پتانسیل صفحات خورشیدی برای تولید برق استفاده کنید. این تجزیه و تحلیل  برای شهر ناپرویل ، ایلینوی ایجاد شده است.

محاسبه دیدگاه ها

قدرت کجا: چگونه تجزیه و تحلیل فضایی منجر به بینش می شود

نقشه داستان تاریخی  لحظات  سرنوشت ساز در نبرد گتیسبورگ از تجزیه و تحلیل دید GIS برای بیان داستان سرنوشت ساز آن درگیری جنگ داخلی آمریکا استفاده می کند.

در حال حاضر ژنرال متحد رابرت ای لی (با چشم قرمز روی نقشه) متعهد شد که با نیروهای اتحادیه درگیر شود ، او فقط می توانست نیروها را در مناطق کم نور ببیند. همه چیز سایه دار (بخش عمده ای از قدرت اتحادیه) برای او نامرئی بود. مورخان با استفاده از حساب های شخصی ، نقشه های نبرد و یک لایه اساسی ارتفاعی توانستند رمز و راز این دلیل را که چرا لی ممکن است با چنین شانس ضعیفی تصمیم به جنگ گرفته باشد ، باز کنند.

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید