ترکیدن سفینه فضایی ساخت ایلان ماسک


ترکیدن سفینه فضایی ساخت ایلان ماسک-موسسه چشم انداز-آموزش کاربردی GIS و RS

نمونه اولیه سفینه فضایی Starship SN1 ، ساخت شرکت اسپیس ایکس که ایلان ماسک، بنیانگذار آن است، طی آزمایشات مرحله دوم موشک حامل آن ترکید.

به گزارش اسپوتنیک، فیلم مربوطه در کانال YouTube NASASpaceflight منتشر شده است.

این حادثه سومین آزمایش ناموفق Starship در کمتر از شش ماه بود. نمونه اولیه پس از پمپاژ یکی از مخازن سوخت مرحله دوم با نیتروژن مایع تخریب شد.

ایلان ماسک، رییس اسپیس ایکس از بررسی جزئیات این حادثه خبر داد. به گفته وی ، علت انفجار ممکن است در پارامترهای اشتباه آزمایشات نهفته باشد.

در اواخر ماه فوریه نیز  نمونه اولیه Starship SN1 در میدان آزمایش بوکا چیکا در تگزاس هنگام پمپاژ نیتروژن مایع ترکیده بود. در نوامبر سال 2019 هم  آزمایشات نمونه اولیه Starship Mk1 با شکست پایان یافته بود . این اتفاق هنگام پر کردن مخازن  متان و اکسیژن با مایع کریوژنیک  رخ داد.

Starship  دومین مرحله از سیستم انتقال فضای قابل استفاده مجدد BFR SpaceX است. مرحله دوم 6 موتور رپتور و مرحله اول  31 موتور از این نوع خواهد داشت. رپتور که با  متان و اکسیژن کار می کند دارای  بزرگترین نسبت فشار به نیروی رانش (نسبت نیروی رانش تولید شده توسط یک واحد قدرت به وزن آن) در بین تمام موتورهای موشکی است که تاکنون ایجاد شده است. سیستم BFR در ورژن قابل استفاده مجدد به گونه ای طراحی شده است که حداکثر 150 تن بار مفید را  به مدار زمین رسانده و تا 50 تن بار را  به زمین بازمی گرداند و همچنین می تواند تا 100 نفر (2-3 نفر در یک کابین) را به کره ماه و مریخ حمل کند. . قرار است این سیستم بدر سال 2022 پرواز کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید