آموزش GIS

 1. هدف این بخش نشان دادن نحوه تفکر جغرافیایی ما هر روز با نقشه های ذهنی و برجسته کردن اهمیت پرسیدن سؤالات جغرافیایی است.

در هیچ زمان دیگری در تاریخ جهان ایجاد یا به دست آوردن نقشه تقریباً از هر چیزی آسانتر نبوده است. نقشه ها و فناوری نقشه برداری به معنای واقعی کلمه و تقریباً همه جا هستند. اگرچه شیوه‌ها و وسایل ساخت و توزیع نقشه‌ها با پیشرفت‌های اخیر در محاسبات مانند اینترنت متحول شده است، هنر و علم نقشه‌سازی به قرن‌ها قبل برمی‌گردد. این به این دلیل است که انسان ذاتاً موجودات فضایی هستند و برای اینکه ما در جهان زندگی کنیم، ابتدا باید به نحوی با آن ارتباط برقرار کنیم. نقشه ذهنی را وارد کنید.

دوره-آموزش-حرفه-ای-gis

نقشه های ذهنی

نقشه های ذهنی یا شناختی ابزارهای روانشناختی هستند که همه ما هر روز از آنها استفاده می کنیم. همانطور که از نام آن پیداست، نقشه های ذهنی نقشه هایی از محیط ما هستند که در مغز ما ذخیره می شوند. ما به نقشه های ذهنی خود تکیه می کنیم تا از مکانی به مکان دیگر برسیم، فعالیت های روزانه خود را برنامه ریزی کنیم، یا رویدادهایی را که از دوستان، خانواده یا اخبار خود می شنویم، درک و مکان یابی کنیم. نقشه های ذهنی همچنین میزان و میزان دانش جغرافیایی و آگاهی فضایی ما را نشان می دهد. برای نشان دادن این نکته، وانمود کنید که دوستی برای اولین بار از خارج از شهر به دیدن شما می آید. با استفاده از یک ورق کاغذ خالی، پنج تا ده دقیقه وقت بگذارید تا نقشه ای را از خاطره شهر خود بکشید که به دوست شما کمک می کند تا به اطراف بروید.

چه چیزی را برای کشیدن روی نقشه انتخاب کردید؟ آیا خانه یا محل کار شما روی نقشه است؟ خیابان‌ها، رستوران‌ها، مراکز خرید، موزه‌ها یا سایر نقاط دیدنی چطور؟ چگونه اشیاء را روی نقشه خود ترسیم کردید؟ آیا از نمادها، خطوط و اشکال استفاده کردید؟ آیا مکان ها برچسب گذاری شده اند؟ چرا انتخاب کردید که مکان‌ها و ویژگی‌های خاصی را در نقشه خود قرار دهید اما مکان‌ها و ویژگی‌های خاصی را در نقشه خود وارد نکنید؟ هنگام تهیه نقشه با چه محدودیت هایی مواجه شدید؟

این تمرین ساده به چند دلیل آموزنده است. اول، آنچه را که در مورد محل زندگی خود می دانید را نشان می دهد. نقشه ساده شما تقریبی تقریبی از دانش جغرافیایی محلی و نقشه ذهنی شما است. دوم، نحوه ارتباط شما با محیط محلی خود را برجسته می کند. آنچه انتخاب می‌کنید در نقشه‌تان گنجانده یا حذف شود، بینش‌هایی درباره مکان‌هایی که فکر می‌کنید مهم هستند و چگونه در مکان یا محل زندگی خود حرکت می‌کنید، ارائه می‌کند. سوم، اگر بخواهیم نقشه ذهنی شما را با نقشه دیگری از همان مکان مقایسه کنیم، شباهت‌های خاصی ظاهر می‌شود که نشان می‌دهد ما به‌عنوان انسان چگونه تمایل به تفکر فضایی و سازماندهی اطلاعات جغرافیایی در ذهن خود داریم. چهارم، این تمرین چیزی در مورد توانایی های هنری، خلاقانه و نقشه کشی شما نشان می دهد. از این نظر، نه تنها نقشه های ذهنی منحصر به فرد هستند،

آموزش arcgis pro

برای تقویت این نکات، سری نقشه های ذهنی لس آنجلس ارائه شده در شکل 1.1 “نقشه ذهنی لس آنجلس A” را در نظر بگیرید.

شکل 1.1 نقشه ذهنی لس آنجلس A

شکل 1.2 نقشه ذهنی لس آنجلس B

شکل 1.3 نقشه ذهنی لس آنجلس C

لحظه ای به هر نقشه نگاه کنید و نقشه ها را با سوالات زیر در ذهن خود مقایسه کنید:

 • چه شباهت هایی در هر نقشه وجود دارد؟
 • برخی از تفاوت ها چیست؟
 • کدام مکان ها یا ویژگی ها روی نقشه نشان داده شده است؟
 • با توجه به آنچه در مورد لس آنجلس می دانید، چه چیزی در نقشه ها گنجانده شده یا حذف شده است؟
 • در هر نقشه چه فرضیاتی وجود دارد؟
 • نقشه در چه مقیاسی ترسیم شده است؟

هر نقشه احتمالاً نمایش ناقصی از نقشه ذهنی فرد است، اما ما می‌توانیم شباهت‌ها و تفاوت‌هایی را ببینیم که بینش‌هایی را در مورد نحوه ارتباط مردم با لس‌آنجلس، نقشه‌ها و به طور کلی‌تر با جهان فراهم می‌کند. اول، همه نقشه ها به گونه ای جهت گیری شده اند که شمال بالا باشد. اگرچه تنها یکی از نقشه ها حاوی یک فلش شمال است که به صراحت به بینندگان جهت جغرافیایی نقشه را اطلاع می دهد، اما ما عادت کرده ایم که اکثر نقشه ها شمال را در بالای صفحه داشته باشند. دوم، همه به جز نقشه اول، برخی از ویژگی‌ها و مکان‌های برجسته در منطقه لس آنجلس را شناسایی می‌کنند. برای مثال، فرودگاه بین‌المللی لس‌آنجلس (LAX) در دو مورد از این نقشه‌ها ظاهر می‌شود، مانند کوه‌های سانتا مونیکا. نحوه نمایش یا نمایش فرودگاه بر روی نقشه، به عنوان مثال، به عنوان متن، مخفف یا نماد، همچنین نشان دهنده تجربه ما از استفاده و درک نقشه ها است. سوم، دو تا از نقشه ها بخشی از شبکه آزادراه لس آنجلس را به تصویر می کشند و یکی نیز رودخانه لس آنجلس و نهر بالونا را برجسته می کند. در شهری که «ماشین پادشاه است»، چگونه هر نقشه‌ای می‌تواند آزادراه‌ها را حذف کند؟

آموزش مقاله نویسی دکتر سعید جوی زاده

آنچه را که در نقشه خود گنجانده و حذف می کنید، به دلخواه یا ناخواسته، گویای دانش جغرافیایی و آگاهی فضایی شما است – یا عدم وجود آنها. شناخت و شناسایی چیزهایی که نمی دانیم بخش مهمی از یادگیری است. تنها زمانی است که ناشناخته را شناسایی می کنیم که می توانیم سؤال بپرسیم، اطلاعاتی را برای پاسخ به آن سؤالات جمع آوری کنیم، دانش را از طریق پاسخ ها توسعه دهیم و شروع به درک دنیایی که در آن زندگی می کنیم.

پرسیدن سوالات جغرافیایی

پر کردن شکاف‌های موجود در نقشه‌های ذهنی و به‌طور کلی‌تر، شکاف‌های موجود در دانش جغرافیایی‌مان، ما را ملزم می‌کند تا در مورد دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم و نحوه ارتباطمان با آن سؤالاتی بپرسیم. چنین سوالاتی می توانند با تمرکز محلی ساده باشند (به عنوان مثال، “نزدیکترین بیمارستان کدام راه است؟”) یا پیچیده تر با یک دیدگاه جهانی تر (مثلا، “شهرنشینی چگونه بر نقاط مهم تنوع زیستی در سراسر جهان تاثیر می گذارد؟”). موضوعی که چنین سؤالاتی را متحد می کند، جغرافیا است. به عنوان مثال، سوال “کجا؟” بخشی ضروری از سوالات “نزدیکترین بیمارستان کجاست؟” و «نقاط داغ تنوع زیستی در رابطه با شهرها کجا هستند؟» توانایی بیان واضح سوالات و تقسیم آنها به قطعات قابل مدیریت، مهارت های بسیار ارزشمندی در هنگام استفاده و به کارگیری یک سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) است.

اگرچه ممکن است چیزی به عنوان سؤال “احمقانه” وجود نداشته باشد، برخی از سؤالات در واقع بهتر از سؤالات دیگر هستند. یادگیری نحوه پرسیدن سوال صحیح نیاز به تمرین دارد و اغلب دشوارتر از یافتن خود پاسخ است. با این حال، وقتی سؤال درستی می‌پرسیم، مشکلات راحت‌تر حل می‌شوند و درک ما از جهان بهبود می‌یابد. پنج نوع کلی از سؤالات جغرافیایی وجود دارد که می توانیم بپرسیم و GIS می تواند در پاسخ به آنها به ما کمک کند. هر نوع سؤال در اینجا فهرست شده است و همچنین با چند مثال دنبال می شود (Nyerges 1991). Nyerges، T. 1991. “استفاده از نقشه تحلیلی.” نقشه کشی و سیستم های اطلاعات جغرافیایی (که قبلاً The American Cartographer ) 18: 11-22.

سوالات در مورد موقعیت جغرافیایی :

 • کجاست؟
 • چرا اینجا یا آنجاست؟
 • چقدر از آن اینجا یا آنجا است؟

سوالات در مورد توزیع جغرافیایی :

 • آیا به صورت محلی توزیع می شود یا جهانی؟
 • آیا از نظر فضایی خوشه ای است یا پراکنده؟
 • مرزها کجاست؟

سوالات مربوط به ارتباط جغرافیایی :

 • چه چیز دیگری در نزدیکی آن است؟
 • چه چیز دیگری با آن اتفاق می افتد؟
 • چه چیزی در حضور آن غایب است؟

سوالات در مورد تعامل جغرافیایی :

 • آیا به چیز دیگری مرتبط است؟
 • ماهیت این انجمن چیست؟
 • چه میزان تعامل بین مکان ها رخ می دهد؟

سوال در مورد تغییرات جغرافیایی :

 • همیشه اینجا بوده؟
 • چگونه در طول زمان و مکان تغییر کرده است؟
 • چه چیزی باعث انتشار یا انقباض آن می شود؟

این سوالات و سوالات جغرافیایی مرتبط اغلب توسط افرادی از حوزه‌های مختلف تخصص، صنایع و حرفه‌ها پرسیده می‌شود. به عنوان مثال، برنامه ریزان شهری، مهندسان ترافیک و جمعیت شناسان ممکن است علاقه مند به درک الگوهای رفت و آمد بین شهرها و حومه ها باشند (تعامل جغرافیایی). زیست شناسان و گیاه شناسان ممکن است کنجکاو باشند که چرا یک گونه جانوری یا گیاهی در یک مکان شکوفا می شود و نه (موقعیت/ توزیع جغرافیایی). اپیدمیولوژیست ها و مقامات بهداشت عمومی مطمئناً علاقه مند هستند که شیوع بیماری در کجا رخ می دهد و چگونه، چرا و کجا گسترش می یابد (تغییر جغرافیایی / تعامل / مکان).

یک GIS می تواند در پاسخ به تمام این سوالات و بسیاری دیگر کمک کند. علاوه بر این، یک GIS اغلب هنگام جستجو برای پاسخ به سؤالات جغرافیایی، راه‌های تحقیق بیشتری را باز می‌کند. در اینجا یکی از بزرگترین نقاط قوت GIS است. در حالی که یک GIS می تواند برای پاسخ به سؤالات خاص یا برای حل مسائل خاص استفاده شود، اغلب سؤالات جالب تری را کشف می کند و مشکلات بیشتری را برای حل در آینده ارائه می دهد.

خوراکی های کلیدی

 • نقشه های ذهنی ابزارهای روانشناختی هستند که ما از آنها برای درک، ارتباط و حرکت در محیطی که در آن زندگی، کار و بازی می کنیم استفاده می کنیم.
 • نقشه های ذهنی منحصر به فرد هستند.
 • یادگیری نحوه پرسیدن سوالات جغرافیایی برای استفاده و به کارگیری GIS مهم است.
 • سوالات جغرافیایی مربوط به مکان، توزیع، تداعی ها، تعاملات و تغییر است.

تمرینات

 1. نقشه محل زندگی خود را بکشید. شباهت ها، تفاوت ها، سبک ها و تکنیک های روی نقشه خود را مورد بحث قرار دهید و آنها را با دو مورد دیگر مقایسه کنید. وجوه مشترک بین نقشه ها چیست؟ چه تفاوت هایی دارند؟ دلیل چنین شباهت ها و تفاوت هایی چیست؟
 2. نقشه جهان را بکشید و آن را با نقشه جهان در اطلس مقایسه کنید. چه شباهت ها و تفاوت هایی وجود دارد؟ چه چیزی اختلاف بین نقشه شما و اطلس را توضیح می دهد؟
 3. دو سؤال مربوط به موقعیت جغرافیایی، توزیع، ارتباط، تعامل، و تغییر در مورد گرم شدن زمین، شهرنشینی، تنوع زیستی، توسعه اقتصادی و جنگ ارائه دهید.

9 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید