تقسیم بندی منطقه ای پایتخت تغییر می کند

تقسیم بندی منطقه ای پایتخت

تقسیم بندی منطقه ای پایتخت


تقسیم بندی منطقه ای پایتخت تغییر می کند-موسسه چشم انداز-آموزش کاربردی GIS و RS

رضا رسولی

اخیرا معاونت امور مناطق شهرداری تهران پروژه‌ای به مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران ارائه داده و از کارشناسان این مرکز خواسته است که طرح پژوهشی تغییر و اصلاح منطقه بندی در تهران را تدوین و ارائه کنند.

تقسیم بندی منطقه‌ای پایتخت تغییر می‌کند بنا به اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری تهران، اخیرا معاونت امور مناطق شهرداری تهران پروژه‌ای به مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران ارائه داده و از کارشناسان این مرکز خواسته است که طرح پژوهشی تغییر و اصلاح منطقه بندی در تهران را تدوین و ارائه کنند.

مریم ابهری، مدیر مطالعات و برنامه ریزی امور مناطق مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران درباره طرح اصلاح ساختار تقسیم بندی مناطق گفت: این طرح مطالعاتی تقسیم بندی مناطق در مراحل مقدماتی قرار دارد و هنوز به جمع بندی نرسیده است، اما آنچه مسلم است این که تقسیمات منطقه بندی فعلی شهر تهران مشکلات و مسائلی را ایجاد کرده است و ضرورت دارد که اصلاح شود.

وی درباره منطقه بندی فعلی بیان کرد: مرزبندی فعلی مناطق در تهران بر اساس تجربیاتی شکل گرفته است و نمی‌توان به کلیات آن ایراد گرفت. تهران از سال ۱۳۷۱ که استخوان بندی مناطق فعلی شکل گرفته هم بزرگ‌تر شده و هم تغییرات زیادی را به خود دیده است.

به گفته‌ی ابهری این منطقه بندی باعث بروز اختلالاتی در خدمات دهی به شهروندان شده است به خصوص در خیابان‌ها و محلاتی که در مرز‌های مناطق قرار دارند. مثلا در برخی خیابان‌ها خود خیابان متعلق به یک منطقه و پیاده روی آن متعلق به یک منطقه دیگر است.

مدیر مطالعات و برنامه ریزی امور مناطق مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران افزود: علاوه بر این، منطقه بندی تهران با توجه به تغییر شرایط شهر و تغییراتی که در طی دهه‌های اخیر انجام شده و لازم است که تغییری در این مرزبندی‌ها صورت گیرد. مثلا برخی مناطق در تهران مثل منطقه ۴ و یا منطقه یک در مقایسه با برخی مناطق دیگر از وسعت خیلی بیشتری برخوردارند و جمعیت زیادی را در خود جا داده است و شاید لازم باشد که این منطقه مثلا به دو منطقه تبدیل شود. یا برخی بزرگراه‌ها که پیش از این در تهران نبودند مثل بزرگراه صیاد شیرازی یا بزرگراه امام علی (ع) از وسط برخی مناطق عبور می‌کنند حال آن که شاید مناسب باشد که در مرزبند‌های بین مناطق قرار گیرند.

منبع: میزان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید