راهنمای کامل لیدار(لایدار) LiDAR: تشخیص نور و محدوده

برنامه ریزی کاربری منطقه ای کارآمد عملی با استفاده از بهینه سازی الگوریتم ژنتیک چندهدفه و سیستم اطلاعات جغرافیایی

راهنمای کامل لیدار(لایدار) LiDAR: تشخیص نور و محدوده

راهنمای کامل LiDAR: تشخیص نور و محدوده:عنوان پست بسیار جذابی است که آن را با شما به اشتراک می گذاریم

 

لیدار ساختمان کاپیتول

تشخیص نور و محدوده (LiDAR) چیست؟

چگونه دوست دارید چوب جادوی خود را تکان دهید و ناگهان بفهمید که همه چیز چقدر از شما دور است؟

هیچ چوب جادویی لازم نبود. LiDAR (تشخیص و محدوده نور) اینگونه کار می کند. البته بدون عصای جادویی!

بیایید تشخیص نور و محدوده را ابهام کنیم. امیدواریم پس از خواندن این مطلب از صفر به یک قهرمان LiDAR تبدیل شوید.

 

LiDAR 101

LiDAR اساساً یک فناوری از راه دور است . سیستم های LiDAR از هواپیما یا هلیکوپتر نور را به زمین می فرستند.

این پالس به زمین برخورد کرده و به سنسور باز می گردد. سپس، مدت زمانی را که طول می کشد تا نور به سنسور بازگردد اندازه گیری می کند.

با ثبت زمان بازگشت، LiDAR مسافت را اندازه گیری می کند. در واقع، LiDAR نام خود را نیز به این شکل گرفته است – تشخیص نور و محدوده.

LiDAR چگونه کار می کند

LiDAR یک ابزار نمونه گیری است. منظور من از آن این است که بیش از 160000 پالس در ثانیه ارسال می کند. در هر ثانیه، هر پیکسل 1 متری حدود 15 پالس دریافت می کند. به همین دلیل است که ابرهای نقطه LiDAR میلیون ها نقطه ایجاد می کنند.

تشخیص و محدوده نور هوابرد (LiDAR)
تشخیص و محدوده نور هوابرد (LiDAR)

سیستم های LiDAR بسیار دقیق هستند زیرا در یک پلت فرم کنترل می شوند. به عنوان مثال، دقت فقط در حدود 15 سانتی متر به صورت عمودی و 40 سانتی متر به صورت افقی است.

همانطور که یک هواپیما در هوا حرکت می کند، واحدهای LiDAR زمین را از یک طرف به سمت دیگر اسکن می کنند. در حالی که برخی از پالس ها مستقیماً در پایین تر از نادر هستند، بیشتر پالس ها در یک زاویه (خارج از نادر) حرکت می کنند. بنابراین هنگامی که یک سیستم LiDAR ارتفاع را محاسبه می کند، زاویه را نیز محاسبه می کند.

به طور معمول، LiDAR خطی دارای عرض نواری 3300 فوت است. اما فناوری‌های جدید مانند Geiger LiDAR می‌توانند عرض 16000 فوت را اسکن کنند. این نوع LiDAR می‌تواند ردپای بسیار گسترده‌تری را در مقایسه با LiDAR سنتی پوشش دهد.

LiDAR چه چیزی می تواند ایجاد کند؟

1. تعداد بازگشت

تصور کنید در حال پیاده روی در جنگل هستید. سپس، شما به آسمان نگاه می کنید. اگر می توانید نور را ببینید، به این معنی است که پالس های LiDAR نیز می توانند عبور کنند. همچنین، این بدان معنی است که LiDAR می تواند به زمین لخت یا پوشش گیاهی کوتاه برخورد کند.

جنگل LiDAR
اگر نور خورشید را از طریق سایبان جنگل می بینید، LiDAR نیز می تواندمقدار قابل توجهی نور درست مانند نور خورشید به تاج جنگل نفوذ می کند. اما LiDAR لزوما فقط به زمین لخت برخورد نمی کند. در یک منطقه جنگلی، می تواند از قسمت های مختلف جنگل منعکس شود تا زمانی که نبض در نهایت به زمین برخورد کند.

با استفاده از LiDAR برای بدست آوردن نقاط خالی از زمین، شما از طریق پوشش گیاهی اشعه ایکس نمی کنید. در عوض، شما واقعاً از میان شکاف‌های برگ‌ها نگاه می‌کنید. هنگامی که به شاخه ها برخورد می کند، چندین ضربه یا بازگشت دریافت می کنید.

2. شماره برگشت

تعداد بازگشت

در یک جنگل، پالس لیزر به سمت پایین می رود. هنگامی که نور به قسمت های مختلف جنگل برخورد می کند، “شماره بازگشت” را دریافت می کنید. به عنوان مثال، شما بازده های 1، 2، 3 را دریافت خواهید کرد تا زمانی که در نهایت به زمین برهنه برخورد کند. اگر جنگلی در سر راه نباشد، فقط به سطح زمین برخورد می کند.

گاهی اوقات یک پالس نور از یک چیز منعکس نمی شود. همانند درختان، یک پالس نوری می‌تواند چندین بار برگشت داشته باشد. سیستم های LiDAR می توانند اطلاعات را از بالای سایبان تا سایبان تا زمین ثبت کنند. این امر LiDAR را برای تفسیر ساختار جنگلی و شکل درختان ارزشمند می کند.

3. مدل های دیجیتال ارتفاع

لیدار دم

 

مدل های دیجیتال ارتفاع (DEM) مدل های زمین برهنه (توپوگرافی) سطح زمین هستند. با استفاده از تنها بازده زمین، می توانید یک DEM بسازید. اما این با مدل های دیجیتال زمین (DTM) متفاوت است زیرا DTM ها دارای خطوط هستند.

با استفاده از DEM، می توانید محصولات اضافی تولید کنید. به عنوان مثال، می توانید ایجاد کنید:

 • شیب (افزایش یا سقوط بر حسب درجه یا درصد)
 • جنبه (جهت شیب)
 • سایه تپه (نقش برجسته با توجه به زاویه روشنایی)

 

4. مدل های سطح دیجیتال

ابر نقطه ای فتوگرامتری

 

همانطور که آموخته اید، LiDAR از طریق جنگل همتا می کند. در نهایت نور به زمین می رسد. سپس، ما یک بازگشت زمین برهنه دریافت می کنیم. اما اولین بازگشتی که به درخت برخورد می کند چطور؟

یک مدل سطح دیجیتال (DSM) ارتفاعات از سطوح طبیعی و ساخته شده را در بر می گیرد. به عنوان مثال، ارتفاع از ساختمان ها، سایبان درختان، خطوط برق و سایر ویژگی ها را اضافه می کند.

5. مدل ارتفاع سایبان

مدل ارتفاع سایبان

مدل‌های ارتفاع سایبان (CHM) ارتفاع واقعی ویژگی‌های توپوگرافی روی زمین را به شما می‌دهند. ما همچنین این نوع مدل ارتفاعی را مدل سطح دیجیتال نرمال شده (nDSM) می نامیم.

ابتدا DSM را انتخاب کنید که شامل ویژگی های طبیعی و ساخته شده مانند درختان و ساختمان ها می شود. سپس، این ارتفاعات را از زمین برهنه (DEM) کم کنید. وقتی این دو را کم می کنید، سطحی از ویژگی ها به دست می آید که نشان دهنده ارتفاع واقعی از زمین است.

6. شدت نور

شدت نور

 

قدرت بازگشت های LiDAR با ترکیب جسم سطحی که بازگشت را منعکس می کند متفاوت است. درصد بازتاب به عنوان شدت LiDAR نامیده می شود.

اما عوامل متعددی بر شدت نور تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، برد، زاویه برخورد، پرتو، گیرنده، و ترکیب سطح (به ویژه) بر شدت نور تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، هنگامی که پالس بیشتر به سمت جلو متمایل می شود، انرژی برگشتی کاهش می یابد.

شدت نور به ویژه در تمایز ویژگی ها در کاربری/پوشش زمین مفید است . به عنوان مثال، سطوح غیر قابل نفوذ در تصاویر با شدت نور برجسته می شوند. به همین دلیل است که شدت نور برای طبقه بندی تصاویر مانند تجزیه و تحلیل تصویر مبتنی بر شی خوب است .

7. طبقه بندی نقطه

طبقه بندی نقطه LiDAR

 

مجموعه ای از کدهای طبقه بندی وجود دارد که انجمن فتوگرامتری و سنجش از دور آمریکا (ASPRS) برای طبقه بندی نقاط LiDAR اختصاص می دهد.

به عنوان مثال، طبقات می توانند شامل زمین، پوشش گیاهی (کم، متوسط ​​و مرتفع)، ساختمان و آب و غیره باشند. گاهی اوقات، طبقه بندی نقطه ای ممکن است در بیش از یک دسته قرار گیرد. اگر چنین باشد، فروشندگان معمولاً این نقاط را با کلاس های ثانویه علامت گذاری می کنند.

فروشندگان ممکن است LiDAR را طبقه بندی کنند یا ندهند. کدها توسط پالس لیزر منعکس شده به صورت نیمه اتوماتیک تولید می شوند. همه فروشندگان این قسمت طبقه بندی LAS را اضافه نمی کنند. در واقع، معمولاً از قبل در قرارداد توافق شده است.

منابع باز و رایگان LiDAR کجا هستند؟

داده های LiDAR یک منبع کمیاب و ارزشمند است. اما به لطف برنامه های داده باز، آنها به طور گسترده در دسترس هستند.

بنابراین داده های LiDAR کجا هستند؟ در اینجا لیستی از 6 منبع داده رایگان LiDAR وجود دارد تا بتوانید جستجوی خود را شروع کنید.

اگر نمی توانید آنچه را که به دنبال آن هستید پیدا کنید، به احتمال زیاد باید داده های LiDAR را خریداری کنید. فروشندگان معمولاً LiDAR را به صورت تجاری با هلیکوپتر، هواپیما و پهپاد پرواز می کنند.

انواع LiDAR چیست؟

بیایید انواع سیستم های LiDAR را بررسی کنیم. آنها در موارد زیر متفاوت هستند:

 • اندازه رد پا
 • طول موج
 • هم ترازی موقعیت
پروفایل LiDAR

پروفایل LiDAR اولین سیستمی بود که در دهه 1980 مورد استفاده قرار گرفت. در ویژگی های خط مستقیم مانند خطوط برق تخصص داشت. پروفایل LiDAR یک پالس فردی را در یک خط ارسال می کند. در یک نادر ثابت، ارتفاع را در امتداد یک ترانسکت اندازه گیری می کند.

ردپای کوچک LiDAR

ردپای کوچک LiDAR چیزی است که ما امروزه بیشتر از آن استفاده می کنیم. با زاویه اسکن حدود 20 درجه اسکن می کند. سپس به سمت عقب و جلو حرکت می کند. اگر از 20 درجه فراتر رود، ابزار LiDAR ممکن است به جای مستقیم به پایین شروع به دیدن کناره های درختان کند.

 • LiDAR توپوگرافی زمین را معمولاً با استفاده از نور مادون قرمز نزدیک ترسیم می کند.
 • Bathymetric LiDAR از نور سبز نافذ آب برای اندازه گیری ارتفاع کف دریا و بستر رودخانه استفاده می کند.
ردپای بزرگ LiDAR

ردپای بزرگ LiDAR از شکل موج های کامل با ردپای 20 متری استفاده می کند. اما دقت آن پایین است زیرا برگشت پالس می تواند شامل زمین های شیبدار باشد. دو آزمایش قابل توجه ناسا از این نوع LIDAR استفاده کردند:

 • SLICER (اسکن تصویرگر Lidar از سایبان ها توسط Echo Recovery)
 • LVIS (سنسور لیزری تصویربرداری گیاهی)
LiDAR مبتنی بر زمین

LiDAR مبتنی بر زمین روی یک سه پایه می نشیند و نیمکره را اسکن می کند. به ویژه برای اسکن ساختمان ها خوب است. اما در زمین شناسی، جنگلداری و ساخت و ساز نیز کاربردهایی وجود دارد.

LiDAR حالت گایگر

LiDAR حالت گایگر هنوز در حالت تجربی است. اما در اسکن ارتفاع بالا تخصص دارد. از آنجایی که دارای یک نوار بسیار گسترده است، می تواند زمین بیشتری را در مقایسه با انواع دیگر LiDAR پوشش دهد.

لیدار ساختمان کاپیتول
ابر نقطه سه بعدی لیدار ساختمان کنگره ایالات متحده در واشنگتن دی سی

اجزای سیستم LiDAR

4 بخش اصلی یک LiDAR در هوا وجود دارد. آنها با هم کار می کنند تا نتایج بسیار دقیق و قابل استفاده تولید کنند:

حسگرهای LiDAR : همانطور که هواپیما در حال حرکت است، حسگرها زمین را از یک طرف به سمت دیگر اسکن می کنند. پالس ها معمولاً در نوارهای سبز یا نزدیک به مادون قرمز هستند.

گیرنده های GPS : گیرنده های GPS ارتفاع و موقعیت هواپیما را ردیابی می کنند. این مسیرها برای مقادیر دقیق زمین و ارتفاع مهم هستند.

واحدهای اندازه گیری اینرسی (IMU) : همانطور که هواپیماها حرکت می کنند، IMUs شیب آن را ردیابی می کند. سیستم های LiDAR از شیب برای اندازه گیری دقیق زاویه برخورد پالس استفاده می کنند.

ضبط‌کننده‌های داده: همانطور که LiDAR سطح را اسکن می‌کند، یک کامپیوتر تمام پالس‌های برگشتی را ضبط می‌کند. سپس، این ضبط‌ها به ارتفاع ترجمه می‌شوند.

شکل موج کامل در مقابل گسسته

سیستم‌های LiDAR به دو صورت بازگشت‌های LiDAR را ذخیره می‌کنند:

 • شکل موج کامل
 • LiDAR گسسته
LiDAR گسسته

تصور کنید پالس های LiDAR در یک منطقه جنگلی اسکن می شوند. شما بازده های 1، 2، 3 را دریافت می کنید زیرا پالس به چندین شاخه برخورد می کند. سپس، با بازگشت زمین برهنه، یک پالس بزرگ و نهایی دریافت می کنید.

هنگامی که داده ها را به عنوان بازده جداگانه ثبت می کنید، این “بازگشت گسسته LiDAR” است. به طور خلاصه، LiDAR گسسته هر پیک را می گیرد و هر بازگشتی را جدا می کند.

شکل موج کامل LiDAR

هنگامی که کل بازگشت را به عنوان یک موج پیوسته ضبط می کنید، این LiDAR شکل موج کامل است. بنابراین، شما به سادگی قله ها را بشمارید، این باعث گسسته شدن آن می شود.

اگرچه داده‌های شکل موج کامل پیچیده‌تر هستند، لیدار به سمت یک سیستم شکل موج کامل حرکت می‌کند.

شکل موج کامل LiDAR

پروژه ها و برنامه های کاربردی LiDAR

این لیست از کاربردها و برنامه های کاربردی LiDAR به سختی سطح را خراش می دهد. برای مثال، در اینجا چند راه وجود دارد که چگونه امروزه از LiDAR استفاده می کنیم:

جنگلداری : جنگلبانان از LiDAR برای درک بهتر ساختار و شکل درخت استفاده می کنند.
اتومبیل های خودران: اتومبیل های خودران از اسکنر LiDAR برای تشخیص عابرین پیاده، دوچرخه سواران، علائم ایست و سایر موانع استفاده می کنند.
باستان شناسی: باستان شناسان از LiDAR برای یافتن الگوهای مربعی در زمین استفاده می کنند که ساختمان ها و اهرام باستانی بودند که توسط تمدن های مایا و مصر ساخته شده بودند.
هیدرولوژی : هیدرولوژیست ها دستورات و شاخه های جریان را از LiDAR مشخص می کنند.

 

خلاصه: LiDAR چیست؟

تشخیص نور و محدوده (LiDAR) از لیزر برای اندازه گیری ارتفاع ویژگی ها استفاده می کند.

این یک فناوری از راه دور است که با دقت و امتیاز باورنکردنی نمونه برداری می کند.

این شبیه به سونار (امواج صوتی) یا رادار (امواج رادیویی) است زیرا یک پالس می فرستد و زمان بازگشت را اندازه گیری می کند. اما LiDAR با سونار و رادار متفاوت است زیرا از نور استفاده می کند.

ما تشخیص نور و محدوده را با این راهنمای LiDAR خلاصه کرده‌ایم. اکنون می توانید خود را یک گورو LiDAR در نظر بگیرید.

هر سوالی دارید؟ لطفا با یک نظر در زیر به ما اطلاع دهید.

 • رادار دیافراگم مصنوعی (SAR) را با مثال بیاموزید
 • سنسورهای غیر فعال در مقابل سنسورهای فعال در سنجش از راه دور
 • سنجش از راه دور چیست؟ راهنمای قطعی

فناوری LiDAR چیست و چگونه کار می کند؟

ارائه تصویر: Wired.co.uk

LiDAR، یا تشخیص نور و محدوده، یک روش سنجش از راه دور محبوب است که برای اندازه‌گیری فاصله دقیق یک جسم در سطح زمین استفاده می‌شود. با وجود اینکه اولین بار در دهه 1960 زمانی که اسکنرهای لیزری روی هواپیماها نصب شدند، استفاده شد، لیدار تا بیست سال بعد به محبوبیتی که شایسته آن بود، نرسید. تنها در دهه 1980 پس از معرفی GPS بود که به روشی محبوب برای محاسبه اندازه‌گیری‌های دقیق جغرافیایی تبدیل شد. اکنون که دامنه آن در زمینه های متعددی گسترش یافته است، ما باید درباره فناوری نقشه برداری LiDAR و نحوه عملکرد آن بیشتر بدانیم. فناوری LiDAR چیست و چگونه کار می کند؟ در اینجا چند نکته در مورد آن وجود دارد که دانستن آنها خوب است.

فناوری LiDAR

به گفته موسسه علوم زمین آمریکا ، LiDAR از لیزر پالسی برای محاسبه فاصله متغیر یک جسم از سطح زمین استفاده می کند. این پالس های نوری – همراه با اطلاعات جمع آوری شده توسط سیستم هوابرد – اطلاعات سه بعدی دقیقی را در مورد سطح زمین و جسم مورد نظر تولید می کنند.

سه جزء اصلی یک ابزار LiDAR وجود دارد: اسکنر، لیزر و گیرنده GPS. عناصر دیگری که در جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها نقش حیاتی دارند، ردیاب نوری و اپتیک هستند. بیشتر سازمان‌های دولتی و خصوصی از هلیکوپتر، هواپیماهای بدون سرنشین و هواپیما برای به دست آوردن داده‌های LiDAR استفاده می‌کنند.

انواع سیستم های LiDAR

سیستم های LiDAR بر اساس عملکرد خود به دو نوع تقسیم می شوند – LiDAR هوابرد و LiDAR زمینی.

LiDAR هوابرد

LiDAR هوابرد روی هلیکوپتر یا پهپاد برای جمع آوری داده ها نصب شده است. به محض فعال شدن، Airborne LiDAR نوری را به سمت سطح زمین ساطع می کند که بلافاصله پس از برخورد با جسم به حسگر باز می گردد و اندازه گیری دقیق فاصله آن را نشان می دهد. LiDAR هوابرد بیشتر به دو نوع تقسیم می شود – LiDAR توپولوژیکی و LiDAR Bathymetric.

LiDAR زمینی

برخلاف Airborne، سیستم‌های LiDAR زمینی بر روی وسایل نقلیه متحرک یا سه‌پایه‌های روی سطح زمین برای جمع‌آوری نقاط داده دقیق نصب می‌شوند. اینها برای مشاهده بزرگراه ها، تجزیه و تحلیل زیرساخت ها یا حتی جمع آوری ابرهای نقطه ای از داخل و خارج ساختمان ها بسیار رایج هستند. سیستم های LiDAR زمینی دو نوع دارند – LiDAR موبایل و LiDAR استاتیک.

دوره-آموزش-حرفه-ای-gis

LiDAR چگونه کار می کند؟

LiDAR از یک اصل ساده پیروی می کند – پرتاب نور لیزر به یک جسم روی سطح زمین و محاسبه زمان لازم برای بازگشت به منبع LiDAR. با توجه به سرعتی که نور با آن حرکت می کند (تقریباً 186000 مایل در ثانیه)، به نظر می رسد روند اندازه گیری فاصله دقیق از طریق LiDAR بسیار سریع باشد. با این حال، بسیار فنی است. فرمولی که تحلیلگران برای رسیدن به فاصله دقیق جسم استفاده می کنند به شرح زیر است:

فاصله جسم=(سرعت نور x زمان پرواز)/ 2

از LiDAR می توان برای دستیابی به اهداف توسعه ای بسیاری استفاده کرد که برخی از آنها عبارتند از:

اقیانوس شناسی

هنگامی که مقامات می خواهند عمق دقیق سطح اقیانوس را برای یافتن هر شی در صورت وقوع حادثه دریایی یا برای اهداف تحقیقاتی بدانند، از فناوری LiDAR برای انجام ماموریت خود استفاده می کنند. به غیر از مکان یابی اجسام، LiDAR همچنین برای محاسبه فلورسانس فیتوپلانکتون و زیست توده در سطح اقیانوس استفاده می شود که در غیر این صورت بسیار چالش برانگیز است.

مدل دیجیتال ارتفاع یا زمین

ارتفاعات زمین نقش مهمی در ساخت جاده ها، ساختمان های بزرگ و پل ها ایفا می کنند. فناوری LiDAR دارای مختصات x، y و z است که تولید نمایش سه‌بعدی ارتفاعات را بسیار آسان می‌کند تا اطمینان حاصل شود که طرف‌های مربوطه می‌توانند نتیجه‌گیری‌های لازم را آسان‌تر انجام دهند.

کشاورزی و باستان شناسی

کاربردهای معمول فناوری LiDAR در بخش کشاورزی شامل تجزیه و تحلیل نرخ عملکرد، شناسایی محصول و پراکندگی بذر است. علاوه بر این، از آن برای برنامه ریزی کمپین، نقشه برداری در زیر سایه بان جنگل و موارد دیگر نیز استفاده می شود.

جدا از کاربردهایی که در بالا ذکر شد، LiDAR توسط زمین‌شناسان برای کشف اسرار مربوط به ژئومورفولوژی و همچنین توسط ارتش برای انجام عملیات‌های امنیتی مختلف در نزدیکی مرزهای ملی استفاده می‌شود.

لیدار چیست و چه کاربردی دارد؟

تصویری از مجتمع زمین لغزش Cascadia در تنگه کلمبیا در نزدیکی استیونسون، واشنگتن
اطلاعات این صفحه از منبع تایید شده در زیر جمع آوری شده است:

سازمان ملی اقیانوسی و جوی

“LIDAR که مخفف Light Detection and Ranging است، یک روش سنجش از دور است که از نور به شکل لیزر پالسی برای اندازه‌گیری برد (فاصله‌های متغیر) تا زمین استفاده می‌کند. این پالس‌های نوری – همراه با سایر داده‌های ثبت شده توسط سیستم هوابرد. – اطلاعات دقیق و سه بعدی در مورد شکل زمین و ویژگی های سطح آن تولید کنید.

ابزار LIDAR اصولاً از یک لیزر، یک اسکنر و یک گیرنده تخصصی GPS تشکیل شده است. هواپیماها و هلیکوپترها متداول ترین پلتفرم های مورد استفاده برای به دست آوردن داده های LIDAR در مناطق وسیع هستند. دو نوع LIDAR عبارتند از توپوگرافی و عمق سنجی . LIDAR توپوگرافیک معمولاً از لیزر مادون قرمز نزدیک برای نقشه‌برداری از زمین استفاده می‌کند، در حالی که لیدار عمق‌سنجی از نور سبز نافذ آب برای اندازه‌گیری ارتفاع کف دریا و بستر رودخانه استفاده می‌کند.

سیستم‌های LIDAR به دانشمندان و متخصصان نقشه‌برداری این امکان را می‌دهند که هم محیط‌های طبیعی و هم محیط‌های مصنوعی را با دقت، دقت و انعطاف‌پذیری بررسی کنند. دانشمندان NOAA از LIDAR برای تولید نقشه‌های دقیق‌تر خط ساحلی، ساخت مدل‌های دیجیتال ارتفاع برای استفاده در سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی، برای کمک به عملیات واکنش اضطراری و در بسیاری از کاربردهای دیگر استفاده می‌کنند.”

LIDAR (گاهی اوقات به عنوان “LiDAR”، “Lidar” یا “LADAR” نیز نوشته می شود) در طیف گسترده ای از مدیریت زمین و تلاش های برنامه ریزی، از جمله ارزیابی خطر (شامل جریان های گدازه، رانش زمین، سونامی، و سیل)، جنگلداری، کشاورزی، نقشه برداری زمین شناسی و بررسی حوضه ها و رودخانه ها.

LIDAR همچنین می تواند در هر شرایطی که نیاز به شناخت ساختار و شکل سطح زمین باشد استفاده شود و حتی می تواند برخی گازها و ذرات موجود در جو را اندازه گیری کند. تطبیق پذیری و وضوح بالای آن به آن در باستان شناسی، پایش آب و هوا، برنامه ریزی شهری، هواشناسی، معدن و بسیاری موارد دیگر کاربرد می دهد.

بیشتر بدانید:

 • برنامه 3D Elevation  (وب سایت)، صفحه اصلی سازمان زمین شناسی ایالات متحده
  برای 3DEP، ابتکاری در حال انجام برای استفاده از LIDAR برای تولید نقشه های سه بعدی با وضوح بالا از تقریباً کل ایالات متحده، شامل ویژگی های طبیعی و مصنوعی.
 • لیدار  (وب‌سایت)، صفحه اصلی دپارتمان زمین‌شناسی و صنایع معدنی
  اورگان برای برنامه LIDAR اورگان DOGAMI، شامل اطلاعات پس‌زمینه، پروژه‌های در حال انجام، نقشه‌های قابل دانلود، و یک نمایشگر وب برای تصاویر LIDAR از ایالت.
 • لیدار  (صفحه وب)، صفحه وب وزارت منابع طبیعی
  واشنگتن که نحوه استفاده DNR واشنگتن از LIDAR برای درک بهتر، نظارت و کاهش خطرات طبیعی را توضیح می دهد. این وب سایت همچنین دسترسی رایگان به تصاویر LIDAR برای ایالت، در صورت وجود، برای بازدیدکنندگان فراهم می کند
 • نقشه برداری سیل… قبل از وقوع  (فکت شیت)،  برگه اطلاعات سازمان زمین شناسی ایالات متحده
  توضیح می دهد که چگونه می توان از LIDAR برای ارائه اطلاعات توپوگرافی با وضوح بالا استفاده کرد که دقت نقشه ها و پیش بینی های سیل را بهبود می بخشد.

LiDAR چیست، چگونه کار می کند و چگونه از آن در سال 2021 استفاده می شود

17 مارس 2021

لیدار واقعیت افزوده

LiDAR که مخفف عبارت Light Detection and Ranging است، یک فناوری سنجش از دور است که از پرتو لیزر برای به دست آوردن اطلاعات درباره اشیاء اطراف استفاده می کند.

از زمان پیدایش، دانشمندان از LiDAR برای نقشه برداری از سطح زمین و به دست آوردن داده های هواشناسی استفاده کرده اند. پیچیده به نظر می رسد و بیایید صادق باشیم، این فناوری به ندرت مقرون به صرفه است، اما استفاده از آنها در صنعت زمین فضایی بازده زیادی در سرمایه گذاری آن دارد (اما با هزینه).

اما فناوری با گذشت سال ها در دسترس تر می شود. اکنون که هزینه سنسورهای LiDAR کاهش یافته است، این فناوری به طور فزاینده ای در دستگاه های مصرف کننده مانند اتومبیل های خودران، گجت های واقعیت افزوده، تلفن های هوشمند و حتی جاروبرقی استفاده می شود.

در این مقاله در مورد نحوه عملکرد LiDAR صحبت خواهیم کرد و برخی از محبوب ترین و مفیدترین برنامه های کاربردی آن در سال 2021 را پوشش خواهیم داد.

LiDAR چگونه کار می کند؟

سیستم‌هایی که از LiDAR استفاده می‌کنند، پالس‌های نور را درست خارج از طیف مرئی ارسال می‌کنند و مدت زمان بازگشت هر پالس را اندازه‌گیری می‌کنند. هر زمان که پالس به جسمی برسد، نقاط داده با توجه به جهت و فاصله آن از LiDAR جمع آوری می شود.

با استفاده از حسگرهای LiDAR، می توان شکل و جهت هر شی در فضا را بر اساس اختلاف زمانی بین انتشار سیگنال لیزر و بازگشت آن به حسگر پس از پرش مشخص کرد.

با پینگ‌های مکرر، یک دستگاه دارای LiDAR همچنین می‌تواند نحوه حرکت اجسام نزدیک، سرعت آنها و رو به رو یا دور شدن آنها از دستگاه LiDAR را یاد بگیرد.

سه جزء اصلی هر دستگاه LIDAR وجود دارد :

 • یک لیزر،
 • یک اسکنر،
 • و گیرنده تخصصی GPS

سیستم‌هایی که از LiDAR استفاده می‌کنند، پالس‌های نور را درست خارج از طیف مرئی ارسال می‌کنند و مدت زمان بازگشت هر پالس را اندازه‌گیری می‌کنند. هر زمان که پالس به چیزی برسد، نقاط داده با توجه به جهت و فاصله آن جمع آوری می شود.

تکنولوژی لیدار
( منبع )

دستگاه LiDAR سیگنال های لیزری سریعی را منتشر می کند که گاهی اوقات تا 150000 پالس در ثانیه می رسد. اگرچه هر دستگاه ممکن است متفاوت عمل کند، به طور کلی، آنها پرتوها را با جارو کردن در یک دایره مانند یک بشقاب رادار در حالی که لیزر را به سمت بالا و پایین حرکت می دهند، ارسال می کنند.

در اینجا فرآیندی وجود دارد که هر دستگاه LIDAR از آن پیروی می کند:

 1. لیزر سیگنال هایی را منتشر می کند
 2. یک سیگنال به یک مانع می رسد
 3. یک سیگنال از مانع منعکس می شود
 4. سیگنال ها به گیرنده باز می گردند
 5. پالس های لیزر ثبت می شوند
 6. به هر پالس ثبت شده یک مکان و نمایش در یک ابر نقطه LiDAR اختصاص داده می شود

در بیشتر موارد، یک ابر نقطه به عنوان یک واسطه بین داده های خام جمع آوری شده توسط فرآیندهای LiDAR و مدل های سه بعدی کار می کند. با این حال می توان از ابرها برای ذخیره هر گونه اطلاعات مکانی و دستکاری آن برای الگوریتم های مختلف، هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و سایر نرم افزارهای تحلیلی استفاده کرد. به عنوان مثال، یک برنامه نقشه برداری LIDAR می تواند به هر نقطه در یک ابر نقطه ارجاع جغرافیایی دهد تا نقشه های بسیار دقیقی از محیط های دنیای واقعی ایجاد کند.


( منبع )

طول موج سنسورهای LiDAR از مادون قرمز (10 میکرومتر) تا ماوراء بنفش (250 نانومتر) متغیر است و می‌توان آن را برای انواع مختلفی از مواد از جمله سنگ، باران، مواد شیمیایی، هوا، ابرها و حتی مولکول‌های منفرد اعمال کرد. برای مثال، ترکیب بهینه طول‌موج‌ها می‌تواند با تشخیص تغییرات وابسته به طول موج در شدت سیگنال برگشتی، نقشه‌برداری از راه دور محتویات اتمسفر را امکان‌پذیر سازد.

یک پرتو لیزر باریک و متمرکز می تواند ویژگی ها را با وضوح بسیار بالا ترسیم کند. به عنوان مثال، یک هواپیما می تواند از زمین با وضوح 30 سانتی متر (12 اینچ) نقشه برداری کند.

برخلاف انعکاس مستقیم که ممکن است با یک آینه پیدا شود، نور LIDAR اغلب از طریق پراکندگی عقب منعکس می‌شود   پدیده‌ای که زمانی رخ می‌دهد که ذرات نور در زاویه‌هایی نسبت به جهت اصلی حرکت پراکنده شوند. در کاربردهای مختلف LIDAR، انواع مختلفی از پراکندگی استفاده می‌شود. : در درجه اول پراکندگی رایلی، پراکندگی Mie، پراکندگی رامان و فلورسانس.

دو طبقه بندی یا نوع اصلی سیستم های LiDAR وجود دارد:

 • عملیات LIDAR زمینی در سطح زمین اتفاق می افتد و می تواند ثابت یا متحرک باشد.
 • سیستم LIDAR هوابرد فناوری است که در آن یک اسکنر لیزری متصل به یک هواپیما مانند هلیکوپتر، هواپیما یا یک پهپاد، یک نقشه ابر نقطه ای سه بعدی از منظره ایجاد می کند.

سیستم هوابرد LIDAR در حال حاضر دقیق ترین و دقیق ترین روش ایجاد مدل های ارتفاعی دیجیتال است که جایگزین فتوگرامتری شده است.

LIDAR در مقابل رادار: تفاوت کلیدی

ممکن است فکر کنید که فناوری LIDAR بسیار شبیه رادار است، درست است؟

در حالی که هدف اصلی آنها یکسان است – شناسایی اجسام دور – تشخیص تفاوت بین LiDAR و RADAR ضروری است.

سیستم رادار تقریباً مانند LiDAR عمل می کند، با این تفاوت که سیستم رادار به جای لیزر از امواج رادیویی استفاده می کند. با پیروی از همین منطق، شما می گویید که SONAR از امواج صوتی استفاده می کند، درست است؟ شما درست می گویید.

برخلاف امواج نور، امواج رادیویی هنگام برخورد با اجسام جذب بسیار کمتری دارند. بنابراین، آنها می توانند در مسافت های نسبتا طولانی و از طریق مه یا ابرها کار کنند.

به همین دلیل است که رادار معمولاً توسط ارتش استفاده می شود، جایی که هواپیماها و کشتی های جنگی دارای رادار برای اندازه گیری ارتفاع و شناسایی سایر وسایل حمل و نقل هستند. این سیستم همچنین توسط سیستم های ضد برخورد در هواپیما، توسط کنترل کننده های ترافیک هوایی یا در نجوم رادار استفاده می شود.

( منبع )

همانطور که قبلا ذکر شد، LiDAR یک فناوری سنجش از راه دور مبتنی بر نور است. از آنجایی که امواج نور دارای طول موج کوتاه تری نسبت به امواج رادیویی هستند، دقت بیشتری در ترسیم تصویر دقیق از هدف دارند.

به عنوان مثال، یک سیستم رادار معمولی دارای قدرت تفکیک چند متر در یک بازه زمانی 100 متر است، در حالی که سیستم های LiDAR دارای وضوح چند سانتی متر در همان فاصله هستند.

علاوه بر آن، LiDAR فقط فاصله را اندازه گیری نمی کند، بلکه اطلاعات اضافی زیادی را در مورد شکل جسم نیز استنباط می کند. به همین دلیل، LiDAR در ارتفاع سنجی لیزری، نقشه برداری کانتور و مدل های دیجیتالی زمین استفاده می شود.

واقعیت جالب: چندین خودروساز از جمله گوگل، اوبر و تویوتا به شدت به سیستم‌های LiDAR برای هدایت وسایل نقلیه خود متکی هستند، در حالی که خودروهای خودران تسلا به فناوری رادار به عنوان حسگر اصلی خود متکی هستند.

ما پوشش داده ایم که LIDAR چیست و چگونه کار می کند. بیایید ببینیم که LIDAR چگونه در دنیای نوآورانه امروزی استفاده می شود.

اپل LiDAR را به آیفون و آیپد اضافه کرد: حالا چه؟

اپل در اوایل سال جاری پس از افزودن LiDAR به جدیدترین آیفون 12 پرو (مکس)، آیفون 12 پرو مکس یا آیپد پرو 2020 ، دست به کار شد.

اما چرا افزودن حسگرهای LIDAR می تواند اتفاق بزرگ بعدی برای صنعت گوشی های هوشمند باشد؟ چرا اپل باید چنین کاری انجام دهد؟ آیا این نوعی طرح اصلی نابغه است که با هدست “شایعاتی” Apple AR ارائه می شود.

در زیر برخی از متداول‌ترین روش‌های استفاده از LIDAR در دستگاه‌های اپل، هم اکنون و هم در آینده آورده شده است.

اندازه گیری

Measure اپلیکیشنی است که در آیفون و آی‌پد اپل گنجانده شده است و می‌تواند به عنوان یک جایگزین مجازی برای خط‌کش، سطح و اندازه‌گیری نوار عمل کند.
LiDAR داخلی به شما امکان می‌دهد فاصله بین دو نقطه را اندازه‌گیری کنید، اندازه‌های اجسام را بیابید و حتی صاف بودن سطح را بررسی کنید.

برنامه اندازه گیری در فروشگاه اپل

( منبع )

علاوه بر این، می توانید با اندازه گیری قد دوستان خود را تحت تاثیر قرار دهید:

اپلیکیشن اندازه گیری لیدار

( منبع ) می توانید از دکمه شاتر برای گرفتن عکس از یک فرد با اندازه گیری قد آنها استفاده کنید.

علاوه بر این، می توانید تاریخچه تمام اندازه گیری های خود را دریافت کنید و اندازه گیری های دانه ای بیشتری را با نمای خط کش انجام دهید.

اسکن سه بعدی

فناوری LiDAR قابلیت‌های واقعیت افزوده اپل را به‌ویژه هنگامی که به اسکن محیط‌های دنیای واقعی و نمایش اشیاء مجازی درون آن‌ها می‌رسد، بسیار افزایش داده است.

برنامه هایی مانند Ikea Place و Live Home 3D در حال حاضر کاربران را قادر می سازد تا مبلمان و دکوراسیون را در خانه خود قرار دهند، اما LIDAR سطح دقت آنها را به سطح بالاتری می برد.

یکی دیگر از مزایای سنسورهای لیدار این است که اشیاء مجازی بدون توجه به جایی که در اتاق هستید در یک نقطه باقی می مانند.

برنامه ar ikea

( منبع )

برنامه‌های Canvas Pocket 3D Room و Sitescape از LiDAR برای ضبط و اشتراک‌گذاری اسکن‌های سه‌بعدی دقیق ساختمان‌ها، اتاق‌ها و مکان‌های اطراف شما استفاده می‌کنند.

https://youtu.be/5Hbv8wybxnY

بعداً می‌توانید اسکن را اصلاح، صاف یا ساده کنید. می توانید فاصله بین هر دو نقطه را در اسکن اندازه گیری کنید و آن را در قالب های مختلف به اشتراک بگذارید.

عکاسی

وقتی LIDAR با دستگاه‌های اپل استفاده می‌شود، کیفیت فیلم‌برداری را به‌ویژه در سناریوهای چالش برانگیز افزایش می‌دهد.

در صحنه‌های کم نور، حسگر LiDAR امکان فوکوس 6 برابر سریع‌تر را برای جلسات ویدیو و عکس فراهم می‌کند. آیا توانایی های عکس/فیلم در گوشی های هوشمند مهم هستند؟ آیا خرس در جنگل مدفوع می کند؟ (بله تهاجمی پاسخ به هر دو سوال بلاغی است.)

LiDAR کیفیت حالت شب را با ارائه اندازه گیری دقیق فاصله افزایش می دهد. همچنین به محاسبه مقدار بوکه برای افزودن کمک می کند که حس عمق مصنوعی را بهبود می بخشد.

فناوری لیدار در گوشی هوشمند

( منبع )

دوربین آیفون از عکاسی محاسباتی برای به دست آوردن تعادل بین نوردهی پیش‌زمینه و پس‌زمینه استفاده می‌کند، حتی زمانی که کنتراست مانند اینجا بسیار زیاد است.
همانطور که اپل به اشتراک می گذارد، LiDAR “توانایی اندازه گیری فاصله نور و استفاده از اطلاعات عمق پیکسلی یک صحنه” را ارائه می دهد، که هر مرحله از فرآیند گرفتن عکس و فیلم را بهبود می بخشد.

بازی ها و اپلیکیشن های واقعیت افزوده

بالاخره، ها؟ اساساً هر برنامه AR می تواند از افزودن LiDAR سود ببرد.

اشیاء در بازی ها را می توان با دقت بیشتری در یک محیط واقعی قرار داد. با اسکن LiDAR، اپلیکیشن‌های AR بالاخره تشخیص می‌دهند که چه چیزی باید جلوی یک شی مجازی یا پشت آن باشد. موقعیت قرارگیری اشیا به جایی که می ایستید بستگی ندارد، این امکان را برای بازی های روان و تجربیات دیگر فراهم می کند.

به عنوان مثال، برنامه Playground AR: Physics Sandbox (برنامه رتبه بندی 4.7 در App Store) به شما امکان می دهد بلوک های مجازی را در یک محیط واقعی قرار دهید تا ببینید چگونه با یکدیگر تعامل دارند.

این بازی به شما امکان می‌دهد از مکعب‌ها، مستطیل‌ها، مثلث‌ها، استوانه‌ها، توپ‌های نشانه‌گذاری و ماشین‌های مدل استفاده کنید، سپس آنها را روی یک زمین، میز یا سطوح دیگر قرار دهید.

فروشگاه اپلیکیشن physics sandbox( منبع )

شما می توانید مکعب ها را هر طور که می خواهید مرتب کنید و جابجا کنید و آنها به طور واقع بینانه با محیط شما تعامل خواهند داشت.
در Hot Lava ، یکی دیگر از بازی‌های جذاب واقعیت افزوده، اسکنر LIDAR توانایی‌های خود را بیش از پیش ثابت می‌کند. به یاد دارید در کودکی کف بازی گدازه است؟ تبریک به خاطر داشتن یک کودکی عالی!

این برنامه پس از اسکن اتاق نشیمن با آی‌پد، گدازه‌های داغ و پلتفرم‌هایی را برای یک شخصیت مجازی ایجاد می‌کند تا برای واقعیت افزوده به آن بپرد.

برنامه داغ گدازه آر

LiDAR برنامه های واقعیت افزوده را بیش از هر زمان دیگری فراگیر می کند. این، بدون شک، بر سرگرمی و همچنین برنامه های تجاری که از LIDAR تا حد امکان استفاده می کنند، تأثیر می گذارد.

انتظار می‌رود اپل با پروژه عینک‌های واقعیت افزوده خود از فناوری LIDAR حتی بیشتر استفاده کند .

اما این فقط اپل نیست که از فناوری اسکن لیزری استفاده کامل می کند.

بیایید نگاهی بیندازیم که LIDAR چگونه گردش کار موجود را بهبود می بخشد و فرصت های باورنکردنی را برای صنایع جدید باز می کند.

9 داغ ترین و کاربردی ترین کاربردهای فناوری LIDAR در دنیای واقعی

رباتیک

تعداد فزاینده‌ای از روبات‌ها از LiDAR برای اجتناب از موانع و ناوبری، هم در بازارهای مصرف‌کننده و هم در رسانه‌های علمی استفاده می‌کنند.

PS: اگر به دنبال ساخت ربات دیجیتال LiDAR خود در Unity هستید، کارگاه LiDAR Nakisa را بررسی کنید .

به عنوان مثال، Wyze و Roborock جاروهایی ایجاد کرده‌اند که اجسام (پایه میز را از کفش‌های شما) تشخیص می‌دهند تا بهتر در اطراف آنها حرکت کنند.
ویدئوی Boston Dynamics در زیر نشان می‌دهد که چگونه LiDAR به ربات‌های پیشرفته‌تری مانند Spot راه پیدا کرده است:

نقطه سگ ربات BD

 

خیلی خوب به نظر می رسد (و همچنین اگر قسمت ” Metalhead ” از Black Mirror را تماشا کرده اید، به شما سرگرمی های سرگرم کننده می دهد.)

این ربات علاوه بر سیستم LiDAR در سر خود، از یک اسکنر نوری و یک دوربین برای خواندن کدهای QR استفاده می کند.

هواشناسی و مطالعات جوی

با فناوری LiDAR، اندازه‌گیری‌های مختلفی می‌توان انجام داد، مانند پروفایل ابرها، مطالعه الگوهای باد، مطالعه ذرات معلق در هوا و تعیین کمیت اجزای مختلف جو.

به نوبه خود، اجزای اتمسفر می توانند اطلاعات مفیدی در مورد فشار سطح، انتشار گازهای گلخانه ای و رطوبت ارائه دهند.

برای مثال LiDAR زمینی می‌تواند مرزهای ابر را با کار در باندهای مادون قرمز و مرئی نزدیک تشخیص دهد.

وسایل نقلیه خودران

قبلاً ذکر شد که فناوری LiDAR به طور فزاینده‌ای در وسایل نقلیه خودران رایج می‌شود، زیرا در مقایسه با دوربین‌ها یا رادار دقیق‌تر است و نسبت به سطوحی که بازتابنده، بافت‌دار یا بدون بافت هستند، غیرقابل نفوذ است.

بخش بزرگی از افزایش محبوبیت LiDAR را نیز می توان به کاهش قیمت حسگر لیزری نسبت داد.

گوگل مستقل /tesla lidar

برای اولین بار، گوگل یک نمونه اولیه ماشین بدون راننده را در سال 2012 با استفاده از لیدار 70000 دلاری ارائه کرد. تا سال 2017، Waymo اعلام کرد که LiDAR های آن 90٪ ارزان تر هستند. امروز، Luminar LiDAR‌های طراحی شده برای رانندگی خودران را با قیمت کمتر از 1000 دلار ارائه می‌کند.

انرژی تجدید پذیر

بخش انرژی های تجدیدپذیر اکنون شروع به استفاده موفقیت آمیز از سیستم های داپلر لیدار برای اندازه گیری سرعت باد، تلاطم، جهت باد و برش باد کرده است.

شرکت مشاوره انرژی Carbon Trust بریتانیا از سیستم‌های LiDAR شناور برای مقایسه اندازه‌گیری‌های سرعت و جهت باد با دکل‌های دریایی موجود استفاده کرد.

مطالعه آنها نشان داد که سیستم‌های اندازه‌گیری LIDAR نه تنها دقیق‌تر هستند، بلکه می‌توانند در مقایسه با راه‌حل‌های متداول دکل سنتی منجر به ۹۰ درصد صرفه‌جویی در هنگام نصب و نگهداری شوند.

کاوش و فرود فضایی

LiDAR توسط ناسا به عنوان یک فناوری امیدوارکننده شناخته شده است که فرود ایمن و دقیق خودران خودروهای رباتیک و خدمه ماه را در آینده امکان پذیر می کند.

فناوری LiDAR می‌تواند نقشه‌های ارتفاعی سه‌بعدی زمین، فواصل با دقت بالا تا زمین، و نزدیک شدن به سرعت لازم برای فرود وسایل نقلیه روباتیک و سرنشین‌دار را با دقت بیشتر ارائه دهد.

لیدار ناسا

نسخه نمایشی BODDL-TP Flash Lidar در زیر بشکهای Langely. این دستگاه برای فرود روی مریخ و ماه استفاده می شود.

 

از هم‌اکنون، ناسا در حال آزمایش سیستم‌های فلش LiDAR است که با هدف رفع نیازهای فرود سیاره‌های آینده انجام می‌شود.

کشاورزی

شرکت‌های فناوری کشاورزی می‌توانند از LiDAR برای شناسایی مناطق با نور خورشید بهینه برای رشد محصول استفاده کنند.

پهپاد با لیدار

سیستم‌های یادگیری ماشینی همچنین می‌توانند برای شناسایی محصولاتی که به پوشش گیاهی، آب و کود نیاز دارند آموزش ببینند.

اکتشاف نفت و گاز

به دلیل طول موج کوتاهتر، LiDAR می تواند مولکول های ریز موجود در جو را تشخیص دهد.
به همین دلیل است که روش جدیدی به نام LiDAR جذب تفاضلی (DAL) برای مکان یابی ذخایر جدید نفت و گاز استفاده می شود.

عرضه کننده جهانی راه حل های پیشرفته LiDAR زیردریایی، 3D at Depth به اعتبار بخشیدن به بازار LiDAR برای صنعت بالادست نفت و گاز ادامه داده است.

لیدار برای اندازه گیری عمق

 

اندازه‌گیری لیزری کف دریا تنها 2.5 ساعت طول می‌کشد، در حالی که روش‌های سنتی مانند اندازه‌گیری‌های ترکیبی آکوستیک یا LBL/Inertial برای هر اندازه‌گیری 9 تا 12 ساعت طول می‌کشد. علاوه بر این سیستم های سنتی از تجهیزات گران تری استفاده می کنند و اطلاعات بصری کمتری را ارائه می دهند.

مدل‌سازی سونامی و تلفن ثابت (تحلیل بلایای طبیعی)

LiDAR توسط سیستم های هشدار سونامی برای هشدار دادن به مردم در منطقه خود در صورت نزدیک شدن سونامی استفاده می شود.

LiDAR همچنین ارتفاع یک ساحل و زیر آب را اندازه گیری می کند. از این اطلاعات می توان برای تغذیه داده های LiDAR به یک GIS استفاده کرد، که برای پیش بینی مناطقی که ممکن است بیشتر تحت تأثیر سونامی قرار گیرند استفاده می شود.

تلفن ثابت لیدار

( منبع ) سیل ناشی از طوفان آیزاک با استفاده از LiDAR نقشه برداری شد.

علاوه بر این سیستم های هوایی LIDAR می توانند برای به دست آوردن اطلاعات دقیق منطقه ای زمین لغزش با سرعت بیشتر، بهبود ایمنی و زمان پاسخ استفاده شوند.

پزشکی قانونی و اثر انگشت

LiDAR برای ایجاد سریع شواهد دقیق بسیار مفید است و هزاران اندازه گیری در ثانیه به دست می آورد.

از آنجایی که تحقیقات پزشکی قانونی همیشه با به دست آوردن، بررسی و تجزیه و تحلیل شواهد آغاز می شود، ابزارهای مبتنی بر LIDAR می توانند به محققین پزشکی قانونی کمک کنند تا فرآیند جمع آوری داده ها را سریعتر و دقیق تر در مقایسه با رویکرد دستی انجام دهند.

اثر انگشت لیدار

( منبع )

مبانی LiDAR – تشخیص نور و محدوده – سنجش از دور

نویسندگان: لیا آ. واسر

آخرین به روز رسانی: 7 اکتبر 2020

LiDAR یا Li ght D etection a nd R anging یک سیستم سنجش از راه دور فعال است که می تواند برای اندازه گیری ارتفاع پوشش گیاهی در مناطق وسیع مورد استفاده قرار گیرد. این صفحه مفاهیم اساسی LiDAR (یا لیدار) از جمله:

 1. داده های LiDAR چیست؟
 2. ویژگی های کلیدی داده های LiDAR
 3. نحوه استفاده از داده های LiDAR برای اندازه گیری درختان

داستان LiDAR

<iframe width=”640″ height=”360″ src=”//www.youtube.com/embed/m7SXoFv6Sdc?rel=0″ frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>

مفاهیم کلیدی

چرا LiDAR

دانشمندان معمولاً برای پاسخ به سؤالات تحقیقاتی در مقیاس اکوسیستم یا منطقه ای نیاز به توصیف پوشش گیاهی در مناطق بزرگ دارند. بنابراین، ما به ابزارهایی نیاز داریم که بتوانند ویژگی‌های کلیدی را در مناطق وسیع تخمین بزنند، زیرا منابع لازم برای اندازه‌گیری تک تک درختان یا درختچه‌ها را نداریم.

روش‌های مرسوم و روی زمین برای اندازه‌گیری درختان، منابع فشرده هستند و میزان پوشش گیاهی قابل شناسایی را محدود می‌کنند! منبع: نشنال جئوگرافیکسنجش از دور به این معنی است که ما واقعاً چیزها را با دست خود اندازه گیری فیزیکی نمی کنیم. ما از حسگرهایی استفاده می کنیم که اطلاعات مربوط به یک منظره را می گیرند و چیزهایی را ثبت می کنند که می توانیم از آنها برای تخمین شرایط و ویژگی ها استفاده کنیم. برای اندازه‌گیری پوشش گیاهی یا سایر داده‌ها در مناطق بزرگ، به روش‌های سنجش از راه دور نیاز داریم که با استفاده از حسگرهای خودکار، اندازه‌گیری‌های زیادی را به سرعت انجام دهند.

داده های LiDAR در سایت Soaproot Saddle توسط پلت فرم رصد هوابرد شبکه ملی رصدخانه زیست محیطی (NEON AOP) جمع آوری شده است.LiDAR یا محدوده تشخیص نور (گاهی اوقات به عنوان اسکن لیزری فعال نیز شناخته می‌شود) یکی از روش‌های سنجش از راه دور است که می‌تواند برای نقشه‌برداری ساختار از جمله ارتفاع پوشش گیاهی، تراکم و سایر ویژگی‌ها در سراسر یک منطقه استفاده شود. LiDAR به طور مستقیم ارتفاع و تراکم پوشش گیاهی روی زمین را اندازه‌گیری می‌کند و آن را ابزاری ایده‌آل برای دانشمندانی است که روی پوشش گیاهی در مناطق وسیع مطالعه می‌کنند.

LiDAR چگونه کار می کند

LiDAR چگونه کار می کند؟

<iframe width=”640″ height=”360″ src=”//www.youtube.com/embed/EYbhNSUnIdU?rel=0″ frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>LiDAR یک سیستم سنجش از راه دور فعال است. یک سیستم فعال به این معنی است که خود سیستم انرژی – در این مورد نور – برای اندازه گیری اشیاء روی زمین تولید می کند. در یک سیستم LiDAR، نور از یک لیزر پرتاب کننده سریع ساطع می شود. شما می توانید نور را به سرعت از منبع نور لیزر تصور کنید. این نور به سمت زمین حرکت می کند و از چیزهایی مانند ساختمان ها و شاخه های درخت منعکس می شود. انرژی نور منعکس شده سپس به حسگر LiDAR باز می گردد که در آنجا ثبت می شود.

یک سیستم LiDAR مدت زمانی را که طول می کشد تا نور ساطع شده به زمین و بازگشت به زمین برسد را اندازه گیری می کند. این زمان برای محاسبه مسافت طی شده استفاده می شود. سپس مسافت طی شده به ارتفاع تبدیل می شود. این اندازه‌گیری‌ها با استفاده از اجزای کلیدی یک سیستم لیدار از جمله GPS که مکان X,Y,Z انرژی نور را شناسایی می‌کند و واحد اندازه‌گیری داخلی (IMU) که ​​جهت‌گیری هواپیما را در آسمان فراهم می‌کند، انجام می‌شود.

چگونه از انرژی نور برای اندازه گیری درختان استفاده می شود

انرژی نور مجموعه ای از فوتون ها است. همانطور که فوتون های تشکیل دهنده نور به سمت زمین حرکت می کنند، به اجسامی مانند شاخه های درخت برخورد می کنند. مقداری از نور از آن اجسام منعکس شده و به حسگر باز می گردد. اگر جسم کوچک باشد و در اطراف آن شکاف هایی وجود داشته باشد که به نور اجازه عبور می دهد، مقداری نور به سمت زمین ادامه می یابد. از آنجا که برخی فوتون ها از چیزهایی مانند شاخه ها منعکس می شوند، اما برخی دیگر به سمت زمین ادامه می دهند، ممکن است بازتاب های متعدد از یک پالس نور ثبت شود.

شکل موج های LiDAR

<iframe width=”640″ height=”360″ src=”//www.youtube.com/embed/uSESVm59uDQ?rel=0″ frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>توزیع انرژی که به حسگر باز می گردد چیزی را ایجاد می کند که ما آن را شکل موج می نامیم. مقدار انرژی بازگشتی به حسگر LiDAR به عنوان “شدت” شناخته می شود. مناطقی که فوتون های بیشتری یا انرژی نور بیشتری به حسگر باز می گردد، اوج هایی را در توزیع انرژی ایجاد می کنند. قله های تز در شکل موج اغلب اشیاء روی زمین را نشان می دهند – یک شاخه، گروهی از برگ ها یا یک ساختمان.

نمونه ای از شکل موج LiDAR که از دو درخت و زمین بازگشته است. منبع: NEON

چگونه دانشمندان از داده های LiDAR استفاده می کنند

کاربردهای مختلفی برای داده های LiDAR وجود دارد.

 • داده های LiDAR به طور کلاسیک برای استخراج داده های ارتفاع با وضوح بالا استفاده شده است

داده های LiDAR در طول تاریخ برای تولید مجموعه داده های ارتفاعی با وضوح بالا استفاده شده است. منبع: شبکه ملی رصدخانه زیست محیطی

 • از داده های LiDAR نیز برای استخراج اطلاعات در مورد ساختار پوشش گیاهی استفاده شده است
  • ارتفاع سایبان
  • کاور سایبان
  • شاخص سطح برگ
  • ساختار جنگل عمودی
  • شناسایی گونه (اگر جنگل های کم تراکم با تراکم نقطه بالا LiDAR)

مقطعی که داده‌های ابر نقطه LiDAR را نشان می‌دهد که روی نمایه چشم‌انداز مربوطه قرار گرفته‌اند. منبع: شبکه ملی رصدخانه زیست محیطی

LiDAR گسسته در مقابل شکل موج کامل

شکل موج یا توزیع انرژی نور چیزی است که به حسگر LiDAR برمی گردد. با این حال، این بازگشت ممکن است به دو روش مختلف ثبت شود.

 1. یک سیستم LiDAR بازگشت گسسته نقاط منفرد (گسسته) را برای قله های منحنی شکل موج ثبت می کند. سیستم های LiDAR بازگشت گسسته پیک ها را شناسایی کرده و در هر نقطه اوج در منحنی شکل موج یک نقطه را ثبت می کنند. این نقاط گسسته یا مجزا را بازده می گویند. یک سیستم گسسته ممکن است 1-4 (و گاهی اوقات بیشتر) بازگشت از هر پالس لیزر را ثبت کند.
 2. یک سیستم LiDAR شکل موج کامل ، توزیع انرژی نور برگشتی را ثبت می کند. بنابراین پردازش داده‌های LiDAR شکل موج کامل پیچیده‌تر است، اما اغلب می‌توانند اطلاعات بیشتری را در مقایسه با سیستم‌های LiDAR بازگشتی گسسته دریافت کنند.

فرمت های فایل LiDAR

چه به صورت نقاط گسسته یا شکل موج کامل جمع آوری شود، اغلب داده های LiDAR به عنوان نقاط گسسته در دسترس هستند. مجموعه ای از نقاط LiDAR بازگشتی گسسته به عنوان ابر نقطه LiDAR شناخته می شود.

فرمت فایلی که معمولا برای ذخیره داده های ابر نقطه LIDAR استفاده می شود .las نام دارد که فرمتی است که توسط انجمن فتوگرامتری و سنجش از راه دور آمریکا (ASPRS) پشتیبانی می شود. اخیرا فرمت .laz توسط مارتین ایزنبرگ از LasTools توسعه یافته است. تفاوت این است که .laz یک نسخه بسیار فشرده از .las است.

محصولات داده مشتق شده از داده های ابر نقطه LiDAR اغلب فایل های شطرنجی هستند که ممکن است در قالب های GeoTIFF (tif.) باشند.

ویژگی های داده LiDAR: X، Y، Z، شدت و طبقه بندی

بسته به نحوه جمع آوری و پردازش داده ها، ویژگی های داده LiDAR می تواند متفاوت باشد. شما می توانید با مشاهده ابرداده مشخص کنید که چه ویژگی هایی برای هر نقطه لیدار موجود است. همه نقاط داده لیدار دارای یک مکان X،Y و مقادیر Z (ارتفاع) خواهند بود. بیشتر نقاط داده لیدار دارای مقدار شدت هستند که نشان دهنده مقدار انرژی نور ثبت شده توسط حسگر است.

برخی از داده های LiDAR نیز “طبقه بندی” خواهند شد — نه کاملاً محرمانه، اما با مشخصاتی در مورد اینکه داده ها چه هستند. طبقه بندی ابرهای نقطه LiDAR یک مرحله پردازش اضافی است. طبقه بندی به سادگی نشان دهنده نوع جسمی است که بازده لیزری از آن منعکس شده است. بنابراین اگر انرژی نوری که از یک درخت منعکس می شود، ممکن است به عنوان “پوشش گیاهی” طبقه بندی شود. و اگر از زمین منعکس شود، ممکن است به عنوان “زمین” طبقه بندی شود.

برخی از محصولات LiDAR به عنوان “زمین/غیر زمینی” طبقه بندی می شوند. برخی از مجموعه داده‌ها برای تعیین اینکه کدام نقاط از ساختمان‌ها و سایر زیرساخت‌ها منعکس می‌شوند، بیشتر پردازش می‌شوند. برخی از داده های LiDAR بر اساس نوع پوشش گیاهی طبقه بندی می شوند.

کاوش داده های LiDAR سه بعدی در یک نمایشگر آنلاین رایگان

آموزش ما را در مورد مشاهده داده های ابر نقطه LiDAR با استفاده از نمایشگر آنلاین Plas.io بررسی کنید: Plas.io: داده های آنلاین رایگان برای کاوش داده های LiDAR . نمایشگر Plas.io مورد استفاده در این آموزش توسط مارتین ایزنبرگ از Las Tools و همکارانش ساخته شده است.

خلاصه

 • یک سیستم LiDAR از لیزر، GPS و IMU برای تخمین ارتفاع اجسام روی زمین استفاده می کند.
 • داده های گسسته LiDAR از شکل موج ها تولید می شوند – هر نقطه نشان دهنده نقاط اوج انرژی در امتداد انرژی برگشتی است.
 • نقاط LiDAR گسسته حاوی مقادیر x، y و z هستند. مقدار z چیزی است که برای تولید ارتفاع استفاده می شود.
 • از داده های LiDAR می توان برای تخمین ارتفاع درخت و حتی پوشش تاج با استفاده از روش های مختلف استفاده کرد.

تفاوت بین داده های لیدار و مدل ارتفاعی دیجیتال (DEM) چیست؟

داده‌های تشخیص نور و محدوده (lidar ) از هواپیما با استفاده از حسگرهایی که انعکاس پرتو لیزر پالسی را تشخیص می‌دهند، جمع‌آوری می‌شوند. بازتاب‌ها به‌عنوان میلیون‌ها نقطه ثبت می‌شوند که مجموعاً «ابر نقطه‌ای» نامیده می‌شوند که موقعیت‌های سه‌بعدی اجسام روی سطح شامل ساختمان‌ها، پوشش گیاهی و زمین را نشان می‌دهند.

مدل‌های ارتفاعی دیجیتال ( DEMs ) یکی از بسیاری از محصولاتی هستند که می‌توانند از داده‌های لیدار مشتق شوند، اگرچه می‌توانند از منابع دیگر نیز استخراج شوند. DEM ها نمایش دیجیتالی از سطح توپوگرافی زمین هستند. آنها یک محصول “زمین برهنه” هستند زیرا ویژگی های سطحی مانند ساختمان ها و پوشش گیاهی را شامل نمی شوند.

یک DEM با وضوح بالا را می توان از داده های نقطه-ابر لیدار با حذف ویژگی های سطح و نمونه برداری از ارتفاع زمین در افزایش یکنواخت برای تولید یک مدل زمین برهنه استخراج کرد.

USGS در حال جایگزینی همه DEM های قدیمی ما با DEM های مشتق شده از  داده های lidar  و  IfSAR  (فقط آلاسکا) است.

بیشتر بدانید:

 • 3DEP چیست؟
 • چه نوع مجموعه داده های ارتفاعی موجود است، با چه فرمت هایی عرضه می شوند و از کجا می توانم آنها را دانلود کنم؟
 • لیدار دیتا چیست و از کجا می توانم آن را دانلود کنم؟
تصویر تقسیم شده با شیب پوشیده از درخت در یک طرف و زمین بدون درخت و برهنه در طرف دیگر که رانش زمین را آشکار می کند.
با پردازش ابرهای نقطه لیدار (سمت چپ) به DEM های زمین برهنه (راست)، پوشش گیاهی از بین می رود تا لغزش های گذشته و شیب های تند در معرض خطر شکست پوشانده شده توسط سایبان های جنگلی آشکار شود. در جنگل‌های انبوه، لغزش‌ها – به‌ویژه لغزش‌های قدیمی – ممکن است در تصاویر هوایی نامرئی باشند و از روی زمین به سختی قابل تشخیص باشند.

5 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید