سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS)و پایش مخاطرات زیست‌محیطی تحت تغییرات آب و هوا: بررسی گسترده

روز جهانی هواشناسی 2022 – هشدار اولیه و اقدام اولیه( Early Warning and Early Action):اطلاعات آب و هواشناسی و آب و هوا برای کاهش خطر بلایا:آب و هوا، آب و هوا و تغییرات شدید آب در بسیاری از نقاط جهان در نتیجه تغییرات آب و هوایی مکرر و شدیدتر می شوند. بیش از هر زمان دیگری در معرض خطرات متعدد مرتبط هستیم که خود در نتیجه رشد جمعیت، شهرنشینی و تخریب محیط زیست در حال تکامل هستند.

پیش بینی وضعیت آب و هوا دیگر کافی نیست. پیش‌بینی‌های مبتنی بر تأثیر که به مردم اطلاع می‌دهند آب و هوا چه خواهد کرد ، برای حفظ جان و معیشت حیاتی هستند. با این حال از هر سه نفر یک نفر هنوز به اندازه کافی تحت پوشش سیستم های هشدار اولیه قرار ندارد.

کاربرد GIS در هواشناسی و اقلیم شناسی :برای مطالعه اینجا را کلیک کنید

هماهنگی بیشتر بین خدمات ملی هواشناسی و هیدرولوژیکی، مقامات مدیریت بلایا و آژانس های توسعه برای پیشگیری، آمادگی و واکنش بهتر ضروری است.

COVID-19 چالش های پیش روی جامعه را پیچیده کرده و مکانیسم های مقابله را ضعیف کرده است. این بیماری همه گیر همچنین تاکید کرده است که در دنیای به هم پیوسته خود، ما باید از یک رویکرد واقعاً چندخطرناک و فرامرزی برای پیشرفت به سمت اهداف جهانی در زمینه اقدامات اقلیمی، کاهش خطر بلایا و توسعه پایدار استفاده کنیم.

آمادگی و توانایی برای اقدام در زمان مناسب، در مکان مناسب، می تواند جان بسیاری را نجات دهد و از معیشت جوامع در همه جا، چه در حال حاضر و چه در آینده محافظت کند.

بنابراین، روز جهانی هواشناسی، 23 مارس 2022، با موضوع هشدار اولیه و اقدام اولیه است و اهمیت حیاتی اطلاعات آب و هواشناسی و آب و هوا را برای کاهش خطر بلایا نشان می‌دهد.

بیشتر بدانید :

روز جهانی هواشناسی هر ساله برای جلب توجه جهانیان به تغییرات آب و هوا و آب و هوای زمین برای ایمنی و رفاه جامعه جشن گرفته می شود.

سازمان جهانی هواشناسی (WMO) در چنین روزی در سال 1950 در ژنو، سوئیس تأسیس شد. این سازمان متشکل از 193 کشور عضو، ریشه در کنگره بین المللی هواشناسی وین در سال 1873 دارد. WMO با تصویب کنوانسیون WMO تأسیس شد. ، با هدف تسهیل تبادل اطلاعات آب و هوا در سراسر مرزهای ملی.

سال بعد، در سال 1951، این سازمان به یک آژانس تخصصی سازمان ملل متحد برای آب و هوا، آب و هوا و تلاش برای حمایت از درک پیوند ناگسستنی بین اقیانوس، آب و هوا و آب و هوا تبدیل شد.

با فناوری امروزی، تصور زمانی که ما نمی دانستیم قرار است چگونه باشد، سخت است. به جای داشتن یک پیش‌بینی پنج روزه درست در اپلیکیشن آب و هوا، اگر می‌خواهید بدانید به ژاکت بارانی یا ژاکت سبک نیاز دارید، باید الگوهای باد را برای هفته‌ها بخوانید. به همین دلیل است که در 23 مارس، سازمان جهانی هواشناسی را جشن می گیریم، یک سازمان بین المللی که داده ها را از سراسر جهان جمع آوری می کند تا به ما کمک کند آب و هوا و تأثیر آن بر زندگی خود را بهتر درک کنیم.

جدول زمانی روز جهانی هواشناسی

1873
اولین سازمان هواشناسی تشکیل شد

انجمن بین المللی هواشناسی برای تبادل اطلاعات در مورد آب و هوا در سراسر مرزهای ملی تشکیل شده است.

23 مارس 1950
WMO نام خود را می گیرد

سازمان بین‌المللی هواشناسی به سازمان جهانی هواشناسی تبدیل می‌شود که هنوز هم هست.

23 مارس 1961
WMO Gains Recognition

اولین روز جهانی هواشناسی در سالگرد تأسیس این سازمان برگزار می شود.

2017
موضوع روز جهانی هواشناسی “درک ابرها” است.

نحوه گرامیداشت روز جهانی هواشناسی

 1. کانال آب و هوای محلی خود را تماشا کنید

  همیشه ایده خوبی است که بدانید آب و هوا در منطقه شما چگونه خواهد بود. اما در این روز جهانی هواشناسی با افرادی که این پیش بینی ها را ممکن می کنند آشنا شوید. هواشناس محلی شما بخش مهمی از جامعه شما است.

 2. تقویم WMO را دانلود کنید

  WMO هر سال مسابقه عکسی برگزار می کند و برندگان را در تقویم سالانه خود معرفی می کند. زمانی که تقویم منتشر شد، آن را بررسی کنید — عکس ها نشان می دهند که چقدر آب و هوا می تواند خیره کننده باشد. بهترین از همه، این تقویم در وب سایت WMO برای دانلود رایگان در دسترس است.

 3. کمک به سازمان های امدادی بلایا

  هشدارهای اولیه جان افراد بی‌شماری را نجات می‌دهند، اما متأسفانه، همیشه کافی نیستند. طوفان ها می توانند میلیون ها دلار خسارت را در چند ساعت وارد کنند و گاهی اوقات بهبودی کند است. با صلیب سرخ محلی خود تماس بگیرید تا دریابید که چگونه می توانید با کمک داوطلبانه یا کمک به افراد نیازمند کمک کنید.

چرا روز جهانی هواشناسی مهم است؟

 1. این به ما کمک می کند تا تمام روزهای خود را برنامه ریزی کنیم

  بدون داده های جمع آوری شده توسط سازمان جهانی هواشناسی، دستیابی به پیش بینی های روزانه دقیق آب و هوا غیرممکن خواهد بود. اکثر مردم کل روز خود را – از نحوه لباس پوشیدن گرفته تا اینکه چه کاری انجام دهند – بر اساس آنچه که هواشناسی می گوید برنامه ریزی می کنند. جهانی بدون پیش بینی آب و هوا، دنیایی با پیک نیک های بسیار ویران شده است.

 2. آسیب های آب و هوایی را دنبال می کند

  سازمان جهانی هواشناسی چیزی فراتر از آب و هوا است. آنها تغییرات آب و هوایی را شناسایی و نظارت می کنند. این می تواند از تغییر سطح دریا، نوسانات دما، و افزایش سطح گازهای گلخانه ای در جو متغیر باشد. این اطلاعات برای درک ما از بحران های تغییرات آب و هوایی بسیار مهم است.

 3. آنها به ما در مورد بلایای طبیعی هشدار می دهند

  بلایای طبیعی، خوب، فاجعه بار هستند، اما اگر نتوانیم طوفان را برای روزها قبل از وقوع آن ردیابی کنیم، بسیار بدتر خواهند بود. به دلیل WMO، ما می‌توانیم طوفان‌های عظیم را با زمان کافی برای تخلیه مردم از منطقه پیش‌بینی کنیم، یا حداقل آمادگی‌های لازم برای طوفان را انجام دهیم.

تاریخ های روز جهانی هواشناسی

 

سال تاریخ روز
2022 23 مارس چهار شنبه
2023 23 مارس پنج شنبه
2024 23 مارس شنبه
2025 23 مارس یکشنبه
2026 23 مارس دوشنبه

کمی بشتر بدانید بد نیست …

روز جهانی هواشناسی

تاریخ : چهارشنبه 23 مارس 2022; 62مین سالگرد.

حامی : سازمان جهانی هواشناسی (WMO)

اهداف:

روز جهانی هواشناسی هر ساله در 23 مارس به یاد تأسیس سازمان جهانی هواشناسی در آن تاریخ در سال 1950 برگزار می شود. این روز همچنین بر نقش خدمات ملی هواشناسی و هیدرولوژیکی در ایمنی و رفاه جامعه تأکید می کند.

زمینه:

بدون داده های جمع آوری شده توسط سازمان جهانی هواشناسی، دستیابی به پیش بینی های روزانه دقیق آب و هوا غیرممکن خواهد بود. سازمان جهانی هواشناسی نقش مهمی در کمک به ایمنی و رفاه مردم ایفا می کند. کار آن در تامین امنیت غذایی، منابع آبی و حمل و نقل مهم است. داده های هواشناسی به ما کمک می کند آسیب های آب و هوایی را ردیابی کنیم، تمام روزهای خود را برنامه ریزی کنیم و در مورد بلایای طبیعی به ما هشدار دهند. به دلیل WMO، ما می‌توانیم طوفان‌های بزرگ را با زمان کافی برای تخلیه یا آماده‌سازی طوفان لازم پیش‌بینی کنیم.

آغاز : اولین بار به طور رسمی در 23 مارس 1961 برگزار شد

در سال 1873 سازمان بین المللی هواشناسی در وین اتریش تأسیس شد که هدف آن ایجاد شبکه ایستگاه های هواشناسی و بهبود پیش بینی های هواشناسی بود.

در 23 مارس 1950، سازمان بین‌المللی هواشناسی به سازمان جهانی هواشناسی تغییر نام داد – نامی که امروزه هنوز استفاده می‌شود، که در سال 1951 به آژانس تخصصی سازمان ملل متحد برای هواشناسی تبدیل شد.

از سال 1961، روز جهانی هواشناسی هر ساله در 23 مارس برای بزرگداشت تأسیس سازمان جهانی هواشناسی برگزار می شود.

چگونه روز را جشن بگیریم

یاد بگیرید، به اشتراک بگذارید، و عمل کنید!

هر ساله، روز جهانی هواشناسی رویدادهای مختلفی مانند کنفرانس ها، سمپوزیوم ها، مراسم اهدای جوایز، سمینارها، سخنرانی ها، نمایشگاه ها و کمپین های رسانه های اجتماعی برای متخصصان هواشناسی، رهبران جامعه و عموم مردم برگزار می کند. بسیاری از کشورها برای جشن گرفتن روز جهانی هواشناسی تمبرهای پست ویژه ای منتشر می کنند که اغلب مضمون رویداد را منعکس می کند یا دستاوردهای یک کشور در هواشناسی را نشان می دهد.

هر سال یک موضوع خاص توسط سازمان ملل برای افزایش آگاهی و ترویج اقدامات نوآورانه پیشنهاد می شود. موضوعات انتخاب شده برای روز جهانی هواشناسی عموماً منعکس کننده آب و هوا، آب و هوا یا مسائل مربوط به آب هستند.

موضوع سالانه در سال های اخیر :

موضوع 2022: “هشدار اولیه و اقدام اولیه. اطلاعات آب و هواشناسی و آب و هوا برای کاهش خطر بلایا.”

موضوع 2021: “اقیانوس، آب و هوا و آب و هوا.”

موضوع 2020: “تغییر آب و هوا و آب”.

موضوع 2019: “خورشید، زمین و آب و هوا.”

موضوع 2018: “آماده برای آب و هوا، آب و هوا-هوشمند”.

موضوع 2017: “درک ابرها”.

موضوع 2016: “گرمتر، خشک تر، مرطوب تر – با آینده روبرو شوید.”

موضوع 2015: “دانش اقلیمی برای اقدام اقلیمی.”

روز جهانی هواشناسی یک تعطیلات جهانی است که هر سال در 23 مارس برگزار می شود. این روز به افتخار سازمان جهانی هواشناسی است که داده‌ها را در سراسر جهان جمع‌آوری می‌کند تا به ما کمک کند هر روز به‌روزرسانی‌های هواشناسی واضح را دریافت کنیم.

تصور اینکه زندگی قرن ها پیش چگونه بود، زمانی که هیچ فناوری برای تعیین وضعیت آب و هوا وجود نداشت، دشوار است. اجداد ما برای پیش بینی تغییرات آب و هوا به رفتارهای حیوانات و تغییرات در آسمان وابسته بودند. امروزه، پیش‌بینی آب و هوا از طریق اپلیکیشن‌های موبایل، تلویزیون، ایستگاه‌های رادیویی یا فقط با ورود به اینترنت به راحتی قابل دسترسی است. پیشرفت های تکنولوژیکی کنونی پیش بینی رویدادهایی مانند گردباد و زلزله و از این رو اقدامات احتیاطی به موقع را آسان کرده است.

هواشناسی چیست؟

هواشناسی به عنوان یک علم به جو، آب و هوا، آب و هوا و پیش بینی آب و هوا می پردازد. قدمت هواشناسی به قرن هفدهم بازمی گردد، اما پیشرفت قابل توجهی در پیش بینی آب و هوا تا قرن هجدهم اتفاق نیفتاد. قرن 19 شاهد پیشرفت اندکی در این زمینه بود، اما پیشرفت هایی در این زمینه در قرن های 20 و 21 مشاهده شد.

تاریخچه روز جهانی هواشناسی

در سال 1873، سازمان بین المللی هواشناسی طی کنگره ای در وین اتریش تأسیس شد. هدف اولیه این سازمان توسعه شبکه های ایستگاه های هواشناسی، بهبود پیش بینی های هواشناسی و تبادل اطلاعات هواشناسی در سراسر مرزها بود.

در 23 مارس 1950 سازمان ملل متحد نام سازمان بین المللی هواشناسی را به سازمان جهانی هواشناسی تغییر داد و به آژانس سازمان ملل متحد برای هواشناسی و علوم ژئوفیزیک مرتبط تبدیل شد.

در سال 1961 سازمان جهانی هواشناسی روز 23 مارس را به عنوان روز جهانی هواشناسی سازمان ملل نامگذاری کرد. تاریخ برگزاری این مراسم مصادف با سالگرد تأسیس این سازمان در سال 1950 انتخاب شد.

دفاتر سازمان جهانی هواشناسی در کجا قرار دارند؟

مقر سازمان جهانی هواشناسی در ژنو، سوئیس واقع شده است. این سازمان توسط دبیرکل اداره می شود و عالی ترین نهاد آن کنگره جهانی هواشناسی است.

چگونه روز جهانی هواشناسی را جشن بگیریم

سازمان جهانی هواشناسی این روز را با سازماندهی برنامه ها، رویدادها و فعالیت هایی با هدف افزایش آگاهی در مورد هواشناسی جشن می گیرد. این سازمان همچنین هر سال یک موضوع منحصر به فرد ایجاد می کند که هدف آن نظارت مداوم از آب و هوا برای بهبود امروز و آینده است. شما می توانید این روز را با شرکت در رویدادهای محلی، نمایشگاه ها و کنفرانس هایی که توسط متخصصان هواشناسی و رهبران منطقه خود برگزار می شود جشن بگیرید. این یک فرصت عالی برای درک تاریخچه هواشناسی و وضعیت فعلی کشور شما خواهد بود.

همچنین می‌توانید این روز به کانال‌های تلویزیون محلی خود استراحت بدهید و در عوض کانال آب و هوا را تماشا کنید. چیزهای زیادی برای یادگیری در مورد پیش بینی آب و هوا وجود دارد.

یکی دیگر از راه‌های عالی برای جشن گرفتن این روز، کمک مالی و داوطلب شدن در سازمان‌های امدادی است. اگرچه اداره هواشناسی از صدور هشدارهای اولیه در مواقع بروز بلایا اطمینان می‌دهد، اما طوفان و زلزله همچنان می‌توانند در عرض چند ساعت خسارات زیادی به بار آورند. با صلیب سرخ یا یک سازمان امدادی محلی در نزدیکی خود تماس بگیرید تا بدانید چگونه می توانید کمک کنید.

مهمتر از همه، فراموش نکنید که افکار و دیدگاه های خود را در مورد هواشناسی در رسانه های اجتماعی از طریق هشتگ #روز هواشناسی به اشتراک بگذارید .

چرا روز جهانی هواشناسی را جشن می گیریم؟

پیش بینی های روزانه دقیق آب و هوا به ما کمک می کند روزهای خود را از قبل برنامه ریزی کنیم. از آنچه بپوشیم تا نحوه سازماندهی برنامه هایمان. سازمان جهانی هواشناسی همچنین تغییرات اقلیمی مانند دماهای نوسانات را رصد می کند و به مردم توصیه می کند. مهمتر از همه، هواشناسان در مورد بلایای طبیعی به ما هشدار می دهند و بنابراین کمک می کنند تا مردم و اموال به موقع تخلیه شوند. بنابراین لازم است با گرامیداشت روز جهانی هواشناسی از متخصصانی که با آب و هوا سر و کار دارند تجلیل شود.

درخواست مشاوره رایگان و شرکت در دوره

برخی از تالیفات دکتر سعید جوی زاده

دوره های پربازید و کاربردی

4 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.