خانه / پهپاد(برای مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید) / شناسایی خودرو در تصاویر UAV با استفاده از الگوریتم SIFT با رویکرد خوشه بندی عوارض موضعی

شناسایی خودرو در تصاویر UAV با استفاده از الگوریتم SIFT با رویکرد خوشه بندی عوارض موضعی

شناسایی خودرو در تصاویر UAV با استفاده از الگوریتم SIFT با رویکرد خوشه بندی عوارض موضعی یکی از موضوعات جذاب و کاربردی در زمینه سیستم حمل و نقل شهری است.در مقاله زیر به این موضوع اشاره دارد.

در طول چند دههی اخیر محیط های شهری بسیار بیشتر از گذشته گسترش یافته اند. یكی از مهمترین مشكالتی که در اکثر کلان شهرها و حتی شهرهای کوچک وجود دارد مدیریت سیستم حمل و نقل است. یک سیستم نظارتی پیشرفته از وسایل نقلیه ی درون شهری امكان غلبه بر مشكالت ترافیكی و ازدحام خودرو ها را فراهم می نماید، و به تبع آن از مشكالت آلودگی هوا می کاهد.

با توسعه ی پرنده ای بدون سرنشین (UAV )امكان پایش مستمر و دقیق محیط های شهری برای کاربران فراهم گردیده است. در این تحقیق هدف ارائه روشی سریع و با عملكردی مناسب از نظر دقت در شناسایی اتوماتیک خودرو در تصاویر پهپاد با حدتفكیک بسیار بالا است.

در گام شناسایی خودرو از قابلیت الگوریتم آشكارساز و توصیفگر عوارض موضعی SIFT استفاده شده است. یكی از اصلی ترین قابلیت های این الگوریتم پایدار بودن در برابر تغییرات روشنایی و انواع تبدیالت هندسی نظیر انتقال، دوران و مقیاس است.

روش ارائه شده شامل دو مرحله ی اصلی: آموزش الگوریتم و فرآیند شناسایی خودرو است. روش پیشنهادی بر روی 8 تصویر پهپاد که دارای پس زمینه با بی نظمی های مختلف هستند پیاده سازی شد. این تصاویر شامل انواع مختلفی از خودروها هستند. به منظور ارزیابی کمی روش پیشنهادی از دو معیار استفاده شده است. همچنین عملكرد این روش با رویكرد پنجرهی جستجو مورد مقایسه قرار گرفته است. نتایج نشان میدهد زمان محاسبات الگوریتم پیشنهادی 82 ثانیه است و میانگین دو معیار ارائه شده معادل 6۵/67 درصد است که نشان دهندهی برتری روش از لحاظ سرعت و دقت محاسبات نسبت به روش پنجرهی جستجو است.

لینک دسترسی به اصل مقاله :

http://www.sepehr.org/article_36607_ab2dd627bcfb00560ab5b7fd3cebba6b.pdf

آموزش کاربردی GIS وRS

همراه با فیلم و کتاب

همراه با پروژه های کاربردی

مدرس:

دکتر سعید جوی زاده

تلفن ثبت نام:

09382252774

آدرس وب سایت:

https://gisland.org/

درباره‌ی سعید جوی زاده

دکتر سعید جوی زاده مدیر موسسه علمی تحقیقاتی چشم انداز هزاره سوم ملل و عاشق مجموعه علوم جغرافیایی است. وی معتقد است که دشمنان اصلی بشریت ترس، شک و بی هدفی هستند. کارشناسی جغرافیای طبیعی را در سال 1381 از دانشگاه یزد، کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی گرایش اقلیم شناسی محیطی را از دانشگاه خوارزمی در سال 1384 و مدرک دکتری خود را در سال 1398 در رشته اقلیم شناسی از دانشگاه خوارزمی اخذ کرده است. عنوان رساله ایشان "تحلیل فضایی خشکسالی در ایران" است. او متخصص سیستم های اطلاعات جغرافیایی(GIS) و سنجش از دور(RS) وآمار فضایی است. از سال 1381 مشغول تدریس در دانشگاه ها و مراکز دولتی و خصوصی است. وی همه ساله کارگاه های تخصصی را برای علاقه مندان به GIS و RS برگزار می کند. کتاب هایی مفید و کاربردی را در زمینه سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی را به رشته تحریر درآورده است. هم اکنون نیز بروی سیستم های پهباد و برنامه نویسی پیشرفته در سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور مشغول به فعالیت است. علاوه بر این سعید جوی زاده علاقه مند به مطالعات خشکسالی و بلایای طبیعی است و در زمینه خشکسالی نیز کتاب های متعددی را به رشته تحریر درآورده است. از آرزوهای دکتر جوی زاده همه گیر شدن سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی در بین مردم و نهاد هادی تصمیم گیری است.

همچنین ببینید

استفاده از پهپاد در کشاورزی

استفاده از پهباد در کشاورزی تا به امروز، سنجش از راه دور هوایی عمدتا با …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

Open chat
Powered by
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟