صحرای بزرگ آفریقا

صحرای بزرگ آفریقا

رضا رسولی

صحرای بزرگ آفریقا گاهی اوقات چهره‌ای رمانتیک و عاشقانه و گاهی اوقات چهره‌ای پلید و خبیثانه به خود می‌گیرد، اما این بیابان برهوت که 3.5 میلیون مایل مربع مساحت دارد احتمالاً هرگز جذابیت خود را برای انسان‌ها از دست نخواهد داد. صحرای بزرگ آفریقا 3000 مایل طول دارد که موجب می‌شود 10 کشور و یک قاره کامل را در برگیرد. این صحرای بزرگ یکی از نامناسب‌ترین مکان‌ها برای زندگی در تمام زمین به حساب می‌آید.

اگرچه بیش از 20 دریاچه در صحرای بزرگ آفریقا وجود دارد، اما با این حال تنها یکی از آن‌ها آب قابل شرب دارد؛ باقی دریاچه‌ها پر از نمک هستند. متوسط بارش سالانه در سرتاسر این صحرای بزرگ به ندرت به مقدار آبی می‌رسد که در صبح یک روز تعطیل از دوش حمام خانه شما خارج می‌شود. همچنین دمای هوا در این منطقه در اغلب اوقات بالاتر 100 درجه فارنهایت است که دمایی واقعاً گرم و طاقت‌فرساست، مگر برای افرادی که تابستان گرم لس‌آنجلس را تجربه کرده باشند.

بر خلاف این حقیقت که سفر به این صحرای بزرگ و برهوت کاری عاقلانه و منطقی نیست، اما با این حال نه تنها بخشی از مردم در این منطقه زندگی کرده بلکه عده‌ای نیز به خواسته خود از این مکان دیدن می‌کنند. تنها آب و هوای بسیار نامساعد صحرای بزرگ آفریقا نیست که این منطقه را به یکی از عجیب‌ترین مکان‌های روی زمین تبدیل می‌کند، بلکه وجود افرادی که در این محل زندگی می‌کنند.

درباره‌ی سعید جوی زاده

دکتر سعید جوی زاده مدیر موسسه علمی تحقیقاتی چشم انداز هزاره سوم ملل و عاشق مجموعه علوم جغرافیایی است. وی معتقد است که دشمنان اصلی بشریت ترس، شک و بی هدفی هستند. کارشناسی جغرافیای طبیعی را در سال 1381 از دانشگاه یزد، کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی گرایش اقلیم شناسی محیطی را از دانشگاه خوارزمی در سال 1384 و مدرک دکتری خود را در سال 1398 در رشته اقلیم شناسی از دانشگاه خوارزمی اخذ کرده است. عنوان رساله ایشان "تحلیل فضایی خشکسالی در ایران" است. او متخصص سیستم های اطلاعات جغرافیایی(GIS) و سنجش از دور(RS) وآمار فضایی است. از سال 1381 مشغول تدریس در دانشگاه ها و مراکز دولتی و خصوصی است. وی همه ساله کارگاه های تخصصی را برای علاقه مندان به GIS و RS برگزار می کند. کتاب هایی مفید و کاربردی را در زمینه سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی را به رشته تحریر درآورده است. هم اکنون نیز بروی سیستم های پهباد و برنامه نویسی پیشرفته در سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور مشغول به فعالیت است. علاوه بر این سعید جوی زاده علاقه مند به مطالعات خشکسالی و بلایای طبیعی است و در زمینه خشکسالی نیز کتاب های متعددی را به رشته تحریر درآورده است. از آرزوهای دکتر جوی زاده همه گیر شدن سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی در بین مردم و نهاد هادی تصمیم گیری است.

همچنین ببینید

دشت لار

دشت لار دشت لار یکی از زیباترین طبیعت های کشورمان را دارد که سالانه گردشگران …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

Open chat
Powered by
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟