فرهنگ لغت GIS – واژه نامه  مهم جغرافیایی

سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS)و پایش مخاطرات زیست‌محیطی تحت تغییرات آب و هوا: بررسی گسترده

فرهنگ لغت GIS – واژه نامه  مهم جغرافیایی:فرهنگ لغت نهایی GIS: راهنمای کامل شما برای GIS:GIS چیزی بیش از “نقشه ها و داده ها” است. در عوض، چند رشته ای است.بر بخش های مختلف تأثیر می گذارد و از مجموعه مهارت های مختلفی استفاده می کند.به همین دلیل است که ما این لیست از تعاریف GIS را جمع آوری کرده ایم تا دید 20/20 را به شما ارائه دهیم.از A تا Z، دانش GIS خود را با این تعاریف و معانی فرهنگ لغت GIS تقویت کنید.

 

سنسورهای فعال در مقابل غیرفعالسنسورهای فعال : [حسگر از راه دور] سنسورهای فعال هدف خود را روشن می‌کنند و پراکندگی برگشتی منعکس شده را که به حسگر بازمی‌گردد اندازه‌گیری می‌کند.
مجاورتمجاورت : [هندسه] مجاورت زمانی رخ می دهد که دو جسم مرز مشترکی داشته باشند و در کنار یا مجاور یک ضلع یا راس مشترک باشند.
AVHRR دمای سطح دریارادیومتر با وضوح بسیار بالا پیشرفته (AVHRR) : [سنجش از راه دور] AVHRR تصاویر مادون قرمز، مرئی و حرارتی را با اندازه سلول با وضوح فضایی تقریبی 1 کیلومتر جمع آوری می کند.
تبدیل آفینتبدیل آفین : [هندسه] یک تبدیل افینی، نقاط، چندخطوط و چندضلعی را با حفظ نقاط، خطوط مستقیم و صفحات، مقیاس می‌کند، می‌چرخاند، کج می‌کند یا ترجمه می‌کند.
قوسکمان : [ساختار داده] کمان ها خطوط یا مرزهای چندضلعی هستند که به صورت یک سری رئوس یا نقاط مختصات نشان داده می شوند.
ArcCatalogArcCatalog : [نرم افزار] ArcCatalog یک برنامه کاربردی در مجموعه ArcGIS برای مدیریت داده های جغرافیایی است – مشابه فایل اکسپلورر ویندوز.
Esri ArcGISArcGIS : [نرم افزار] ArcGIS یک بسته نرم افزاری GIS است که توسط موسسه تحقیقات سیستم های محیطی (Esri) تولید شده است که به شما امکان می دهد داده های جغرافیایی را جمع آوری، ذخیره، مدیریت، تجسم، صادرات، تجزیه و تحلیل و نقشه برداری کنید.
نرم افزار esri arcgis proArcGIS Pro : [نرم افزار] ArcGIS Pro جدیدترین نرم افزار GIS Esri با رابط کاربری مبتنی بر نوار، فایل های پروژه و پردازش 64 بیتی است.
ArcGlobeArcGlobe : [نرم افزار] ArcGlobe یک محیط تجسم و تجزیه و تحلیل سه بعدی به عنوان بخشی از مجموعه Esri ArcGIS (تحلیلگر سه بعدی)، متخصص در مجموعه داده های جهانی و مناطق مطالعاتی بزرگتر است.
ArcSceneArcScene : [نرم افزار] ArcScene یک ویژگی سه بعدی و نمایش شطرنجی بخشی از مجموعه برنامه های کاربردی Esri ArcGIS (تحلیلگر سه بعدی) است که در صحنه های کوچک منطقه مطالعه تخصص دارد.
آسکیکد استاندارد آمریکایی برای تبادل اطلاعات (ASCII) : [فرمت فایل] ASCII از مجموعه ای از اعداد بین 0 تا 255 برای ذخیره و پردازش اطلاعات استفاده می کند.
نقشه جنبهجنبه : [پردازش GIS] جنبه جهت شیب روی سطح زمین است که در جهت عقربه‌های ساعت از شمال شروع می‌شود و مجدداً از 0 تا 360 درجه شمالی شروع می‌شود و مناطق مسطح با مقدار -1 یا 0 درجه داده می‌شوند.
پنجره اتمسفرپنجره اتمسفر : [حسگر از راه دور] یک پنجره اتمسفر طول موج هایی هستند که در آن تابش الکترومغناطیسی (نور خورشید) از خورشید به جو زمین نفوذ می کند و این باندهای طیف را از رسیدن به زمین محدود می کند.
جدول ویژگیجدول مشخصه : [ساختار داده] یک جدول مشخصه اطلاعات غیر مکانی را در ستون‌ها و ردیف‌هایی درباره داده‌های جغرافیایی ذخیره می‌کند – شبیه به صفحات گسترده.
آزیموتآزیموت : [بررسی] آزیموت زاویه ای بین 0 تا 360 درجه است که در جهت عقربه های ساعت از شمال بر اساس شمال واقعی اندازه گیری می شود – آزیموت های مغناطیسی بر اساس شمال مغناطیسی هستند.

ب

ایستگاه پایه نظرسنجیایستگاه پایه : [بررسی] ایستگاه پایه یک مکان دقیق بررسی شده است که به عنوان ایستگاه ثبت ثابت سیستم ناوبری ماهواره ای جهانی (GNSS) استفاده می شود، که معمولاً در تصحیح دیفرانسیل استفاده می شود.
نقشه اصلینقشه پایه : [کارتوگرافی] نقشه پایه یک تصویر پس زمینه، غیرقابل ویرایش و ارجاع جغرافیایی است که نقطه مرجع را روی نقشه ارائه می دهد و جذابیت زیبایی شناختی مانند تصاویر هوایی، توپوگرافی، زمین و لایه های خیابان را ارائه می دهد.
یاتاقانیاتاقان : [بررسی] یاتاقان جهتی است که به عنوان زاویه جغرافیایی اندازه گیری شده از یک خط پایه مورد استفاده در نقشه برداری و ناوبری بیان می شود.
معیار بررسی ژئودتیکمعیار : [بررسی] معیارها، نقاط بررسی شده دقیقی هستند که معمولاً با یک دیسک برنجی یا فلزی در زمین مشخص می‌شوند و از نظر ژنتیکی به آن‌ها علائم بررسی، علائم ژئودتیک و ایستگاه‌های کنترل نیز گفته می‌شود.
درون یابی دو خطیدرون یابی دو خطی : [ریاضی] درون یابی دوخطی تکنیکی برای محاسبه مقادیر یک مکان شبکه با گرفتن میانگین وزنی چهار سلول مجاور در یک تصویر برای تولید مقادیر جدید است.
جبر بولی نمودار ونجبر بولی : [ریاضی] جبر بولی شرایطی هستند که برای انتخاب ویژگی‌هایی با مجموعه‌ای از شرایط جبری از جمله AND، OR یا NOT استفاده می‌شوند.
خط بافربافر : [پردازش GIS] ابزار بافر یک تابع مجاورتی است که یک چند ضلعی را در فاصله ای تنظیم شده پیرامون یک ویژگی یا ویژگی های انتخاب شده ایجاد می کند.
تنظیم بسته نرم افزاریتنظیم بسته‌ای : [هندسه] تنظیمات بسته‌بندی، اعوجاج‌های هندسی را با توجه به مجموعه‌ای از تصاویر از نقاط سه‌بعدی در دیدگاه‌های مختلف حذف می‌کند، و خطا را بین نقاط تصویر مشاهده‌شده و پیش‌بینی‌شده در طول بازپرداخت به حداقل می‌رساند.

سی

GPS فاز حاملGPS فاز حامل : [بررسی] سیگنال های GPS فاز حامل نسبتاً کند هستند اما برای تعیین موقعیت روی زمین بسیار دقیق هستند (در عرض 10 سانتی متر یا بهتر).
مختصات کارتزینمختصات دکارتی : [بررسی] یک سیستم مختصات دکارتی هر نقطه را منحصراً با یک جفت مختصات عددی یا سه‌گانه برای فضاهای مختصات سه‌بعدی مشخص می‌کند.
کارتوگرافینقشه کشی : [فرهنگ GIS] کارتوگرافی مطالعه، زیبایی شناسی و علم نمایش موجودات دنیای واقعی بر روی نقشه ها با برقراری ارتباط اطلاعات مکانی است.
کارتومتریCartometry : [فرهنگ GIS] Cartometry یک بخش از کارتوگرافی است که با به تصویر کشیدن اجسام با سطح دقت مکانی بالا مانند اندازه گیری محیط سواحل، مساحت کشورها، حجم ها، شیب ها و تراکم ها مرتبط است.
نقطه مرکزیمرکز : [هندسه] مرکز (یا مرکز هندسی) یک نقطه مرکزی از یک مشخصه ناحیه است که میانگین موقعیت تمام نقاط شکل را نشان می دهد.
ابزار کلیپکلیپ : [هندسه] گیره ابزاری است که شامل بریدن یک لایه ورودی با وسعت یک مرز مشخصه مشخص می شود.
GPS فاز کدGPS فاز کد : [GPS] کد اکتسابی درشت (C/A) یا GPS فاز کد، که در دسترس عموم است، یک سیگنال GPS است که تخمین‌های موقعیت سریع و کم دقت را در ده‌ها متر ارائه می‌دهد.
ویرایش COGO Traverseهندسه مختصات (COGO) : [ویرایش] COGO شامل ورود نقاط داده مختصات مکانی است که معمولاً از تجهیزات بررسی میدانی به دست می‌آیند.
شماتیک CADطراحی/پیش نویسی به کمک کامپیوتر (CAD) : [فرهنگ GIS] CAD در درجه اول توسط مهندسان و معماران به منظور تولید نقشه های دو بعدی و سه بعدی استفاده می شود.
طرح نقشه جهانپیش‌بینی منسجم : [پیش‌بینی نقشه] طرح‌ریزی نقشه منسجم ، اشکال صحیح نواحی کوچک را با مقیاس یکسان در همه جهات و مناطق بسیار مخدوش حفظ می‌کند.
پروجکشن مخروطی مساوی (جهان)پیش‌بینی مخروطی : [طرح‌نمایی نقشه] یک برآمدگی مخروطی از یک مخروط برای توسعه سطح خود بر روی صفحه‌ای با نصف النهارهای همگرا در یک نقطه استفاده می‌کند.
قابلیت اتصالاتصال : [هندسه] اتصال نمایشی از اتصال ویژگی های خطی زمانی است که کمان ها یک گره مشترک دارند.
شطرنجی پیوستهشطرنجی پیوسته : [ساختار داده] شطرنجی های پیوسته سلول های شبکه ای هستند که داده ها به تدریج در حال تغییر هستند مانند مدل های ارتفاعی دیجیتال (DEM)، داده های دما یا فاصله از ویژگی ها.
خطوطخط کانتور : [ساختار داده] خط کانتور یک مقدار ثابت برای نگاشت هر متغیری مانند ارتفاع، دما، همسطح یا نقشه های ایزولاین است.
ایستگاه کنترل NOAAنقطه کنترل : [سیستم مختصات] نقاط کنترل مکان هایی هستند که دارای درجه بالایی از دقت هستند که برای تبدیل مختصات دیجیتالی شده از نقشه های کاغذی و ارجاع جغرافیایی به مختصات استاندارد طرح ریزی نقشه استفاده می شوند.
تحول مختصاتتبدیل مختصات : [سیستم مختصات] تبدیل مختصات تبدیل از یک سیستم مختصات پیش‌بینی نشده به یک سیستم مختصات با استفاده از یک سری معادلات ریاضی است.
مختصات : [سیستم مختصات] مختصات جفت (X، Y) یا سه تایی (X، Y، Z) از مقادیر هستند که برای نمایش نقاط و ویژگی‌ها در فضای دو بعدی و سه بعدی استفاده می‌شوند.
پیچش مکعبیدرون یابی کانولوشن مکعبی : [ریاضی] درون یابی کانولوشن مکعبی میانگین 16 نزدیکترین سلول را نشان می دهد که معمولاً برای سطوح پیوسته که نویز زیادی وجود دارد استفاده می شود.
پروجکشن Plate Carréeپروجکشن استوانه‌ای : [پیش‌بینی نقشه] یک برجستگی استوانه‌ای از یک استوانه برای ایجاد یک سطح صاف مانند برآمدگی‌های مرکاتور و پلیت کری استفاده می‌کند.

دی

مدل های داده شطرنجی برداریمدل داده : [ساختار داده] دو مدل داده اصلی GIS عبارتند از: شطرنجی (پیکسل با اندازه سلول خاص) و بردار (نقاط، خطوط و چندضلعی).
سامانهی مدیریت پایگاه دادهسیستم مدیریت پایگاه داده (DBMS) : [ساختار داده] DBMS مجموعه ای از ابزارهایی است که اجازه ورود، ذخیره سازی، ورودی، خروجی و سازماندهی داده ها را می دهد و به عنوان رابط بین کاربران و پایگاه داده عمل می کند.
طرح واره پایگاه دادهطرحواره پایگاه داده : [ساختار داده] طرحواره پایگاه داده در سیستم های مدیریت پایگاه داده رابطه ای (RDBMS) پشتیبانی می شود و به عنوان طرحی برای نحوه ایجاد ورودی پایگاه داده عمل می کند.
سطح قابل توسعهسطح قابل توسعه : [پیش‌بینی نقشه] یک سطح قابل توسعه (سیلندرها، مخروط‌ها، صفحات، و غیره) شکل هندسی است که طرح‌ریزی نقشه می‌تواند به صورت ریاضی بر روی آن ساخته شود.
GNSS دیفرانسیلسیستم ماهواره ای ناوبری جهانی دیفرانسیل (GNSS) : [بررسی] GNSS دیفرانسیل یک تکنیک نقشه برداری مرسوم بسیار دقیق (در عرض سانتی متر) است که از یک مکان شناخته شده از یک گیرنده برای تعیین موقعیت نامعلوم استفاده می کند.
مدل دیجیتال ارتفاع (DEM)مدل ارتفاعی دیجیتال (DEM) : [پردازش GIS] یک مدل ارتفاعی دیجیتال (DEM) یک مدل ارتفاعی زمین برهنه است که سطح زمین را بدون ویژگی هایی مانند خانه ها، پل ها و درختان نشان می دهد.
نمودار خط دیجیتالنمودار خط دیجیتال (DLG) : [فرمت فایل] DLG فرمت داده برداری است که توسط سازمان زمین شناسی ایالات متحده (USGS) توسعه یافته و توزیع شده است که ویژگی های جغرافیایی مانند زمین، هیدروگرافی، حمل و نقل و ویژگی های ساخته شده توسط انسان را نشان می دهد.
DOQچهارگوش ارتوفتو دیجیتال (DOQ) : [فرمت فایل] DOQ یک عکس تصحیح شده هندسی است که توسط USGS با مقیاس 1:40000 و وضوح فضایی حدود 1 متر پیکسل تولید شده است.
DRGگرافیک رستر دیجیتال (DRG) : [فرمت فایل] DRG یک نقشه نسخه دیجیتالی از نقشه های توپوگرافی USGS شامل تصاویر (NAIP)، جاده ها، نام مکان ها، هیدروگرافی، خطوط ارتفاعی و مرزها است.
مدل سطح دیجیتالمدل سطح دیجیتال (DSM) : [فرمت فایل] مدل سطح دیجیتال مدلی از ارتفاع است که شامل بالای ساختمان ها، سایبان درختان، خطوط برق و سایر ویژگی ها در بالای زمین خالی است.
مدل دیجیتال ارتفاعمدل زمین دیجیتال (DTM) : [فرمت فایل] DTM یک نمایش زمین برهنه از سطح زمین است که ویژگی های طبیعی مانند برآمدگی ها و خطوط شکست را افزایش می دهد.
دیجیتالی کردنDigitize : [ویرایش] هنگامی که شما در یک GIS دیجیتالی می کنید، داده های ذخیره شده جغرافیایی سازگار با کامپیوتر را با خطوط، نقاط و چند ضلعی ها در یک پایگاه داده فضایی ایجاد می کنید.
ابزار Dissolveابزار Dissolve : [پردازش GIS] ابزار انحلال یک کار پردازشی رایج GIS است که در آن مرزها با مرزهای همسایه بر اساس مقادیر مشخصه مشترک ادغام می شوند.

E

ایستینگEasting : [سیستم مختصات] Eastings به نقاط محور x (به سمت شرق) تقریباً موازی با خطوطی با عرض جغرافیایی مساوی است که معمولاً در طرح ریزی نقشه مرکاتور عرضی جهانی استفاده می شود.
تابش الکترومغناطیسیطیف الکترومغناطیسی (EM) : [حسگر از راه دور] طیف EM به محدوده طول موج یا فرکانس انرژی از اشعه ایکس، فرابنفش، مرئی، مادون قرمز، مایکروویو تا امواج رادیویی اشاره دارد.
بیضیبیضی : [بررسی] بیضی های مرجع مدل های ریاضی شکل زمین با محور اصلی در امتداد شعاع استوایی هستند که در درجه اول به عنوان سطحی برای تعیین مختصات نقطه ای مانند عرض جغرافیایی (شمال/جنوب)، طول جغرافیایی (شرق/غرب) و ارتفاع (ارتفاع).
ارتفاع بیضیارتفاع بیضوی : [بررسی] ارتفاع بیضی، ارتفاعی است که از یک سطح بیضی شکل تا یک نقطه از سطح زمین اندازه گیری می شود.
Flightline - EndlapEndlap : [سنجش از راه دور] Endlap همپوشانی پوششی در عکس‌های هوایی از سرتاسر بین خطوط پرواز است.
Landsat-7نقشه‌بردار موضوعی پیشرفته (ETM+) : [سنجش از راه دور] ETM+ یک حسگر مجهز به Landsat-7 است که تصاویری از زمین در 8 باند طیفی (آبی، سبز، قرمز، NIR، MIR، پانکروماتیک و باند حرارتی) تولید می‌کند.
موجودیت نقطه ایموجودیت : [نقشه نگاری] موجودیت ها نشان دهنده ویژگی های نقطه، خط یا چند ضلعی دنیای واقعی با موقعیت جغرافیایی مانند شیر آتش نشانی، بیمارستان ها، مرزهای ایالت، جاده ها، رودخانه ها، دریاچه ها و غیره هستند.
طبقه بندی بازه های مساویطبقه‌بندی بازه‌های مساوی : [کارتوگرافی] روش طبقه‌بندی بازه‌های مساوی مقادیر مشخصه‌ها را به محدوده‌های اندازه مساوی مانند 0-20، 21-40، 41-60، 61-80، و 81-100 تقسیم می‌کند.
ERDAS Imagine Desktopسیستم تجزیه و تحلیل داده های منابع زمین (ERDAS) تصور کنید : [نرم افزار] ERDAS Imagine یک نرم افزار پیشرو سنجش از راه دور است که متعلق به Hexagon Geospatial است.
جعبه ابزار esriEsri (موسسه تحقیقات سیستم‌های محیطی) : [نرم‌افزار] Esri بزرگترین تامین‌کننده و توسعه‌دهنده جهانی نرم‌افزار GIS بر اساس Redlands، کالیفرنیا است.

اف

جنبهFacet : [ساختار داده] یک وجه یک وجه مثلثی در یک شبکه نامنظم مثلثی (TIN) است. TIN ها مختصات سه بعدی هستند که سطوح ارتفاعی را نشان می دهند.
مناطق UTM (False Northing، False Easting)شمال کاذب : [سیستم مختصات] شمال کاذب عددی است که در یک نقشه در جهت y اضافه می شود تا از مکان های مختصات منفی در ناحیه مشخص شده آن نقشه برداری جلوگیری شود.
ویژگیویژگی : [ساختار داده] یک ویژگی یک نقطه نقشه برداری، خط یا شی چند ضلعی با موقعیت مکانی در چشم انداز دنیای واقعی است که می تواند در یک GIS برای ذخیره سازی، تجسم و تجزیه و تحلیل استفاده شود.
فیلد ویژگیفیلد (جدول ویژگی) : [ساختار داده] یک فیلد (یا آیتم) مشخصه ویژگی هایی هستند که برای توصیف هر ویژگی در مجموعه داده های جغرافیایی معمولاً به صورت ستون هایی در جدول مشاهده می شوند.
FIPS ایالات متحدهاستاندارد پردازش اطلاعات فدرال (FIPS) : [سازمان] FIPS یک کد شناسایی منحصر به فرد فدرال است که برای تعریف ویژگی های سیاسی یا فیزیکی در ایالات متحده استفاده می شود.
جهت جریانجهت جریان : [پردازش GIS] جهت جریان جهت جریان آب را با استفاده از شیب سلول های همسایه محاسبه می کند.
شطرنجی عملیات کانونیعملیات کانونی : [ریاضیات] عملیات کانونی یک تابع فضایی است که مقدار خروجی هر سلول را با استفاده از مقادیر همسایگی مانند کانولوشن، هسته و پنجره های متحرک محاسبه می کند.

جی

GDALGDAL : [نرم افزار GIS] Geospatial Data Abstraction Library (GDAL) یک کتابخانه C++ برای خواندن و نوشتن فرمت های داده های جغرافیایی شطرنجی، اجرای عملیات مشترک GIS (اتحادیه ها، تقاطع ها، اتصال ها، برش دادن و غیره) با ابزارهای خط فرمان است.
ابزار تعمیمابزار تعمیم : [پردازش GIS] ابزار تعمیم یک فرآیند ویرایش است که با کاهش تعداد رئوس در یک خط یا چند ضلعی، اشکال را ساده می کند.
ژئوسنتریکGeocentric : [geodesy] Geocentric یک سیستم اندازه گیری است که از مرکز زمین به عنوان مبدا استفاده می کند، مانند داده WGS 1984.
ژئوکدینگژئوکدینگ : [پردازش GIS] ژئوکدینگ فرآیند اختصاص مختصات جغرافیایی به مکان‌ها بر اساس آدرس خیابان، شهر/شهر، استان/ایالت و کشور است.
ژئودزیژئودزی : [فرهنگ GIS] ژئودزی (یا ژئودتیک) شاخه‌ای از ریاضیات کاربردی و علوم زمین است که در آن مکان‌یابی و تعیین نقاط سه‌بعدی روی زمین با اندازه‌گیری شکل زمین انجام می‌شود.
نمونه تحویل geofenceGeofencing : [لغت نامه GIS] یک مرز جغرافیایی مجازی که برای دادن هشدارهای بلادرنگ و افزایش آگاهی طراحی شده است.
سیستم های اطلاعات جغرافیاییسیستم های اطلاعات جغرافیایی (GIS) : [فرهنگ GIS] GIS ابزاری مبتنی بر رایانه است که اطلاعات جغرافیایی را بر روی نقشه تجزیه و تحلیل، ذخیره، دستکاری و تجسم می کند که برای یافتن الگوهای فضایی، روابط و روندها مناسب است.
ژئوئیدژئوید : [ژئودزی] ژئوید یک مدل سطح هم پتانسیل مبتنی بر اندازه گیری از شکل زمین است که در درجه اول به عنوان مبنایی برای تعیین ارتفاع زمین استفاده می شود.
ژئومدیا حرفه ایGeomedia : [نرم افزار] GeoMedia یک بسته نرم افزاری GIS است که توسط Hexagon Geospatial (قبلاً Intergraph) تولید شده است که برای تجزیه و تحلیل، ذخیره و تجسم داده های جغرافیایی استفاده می شود.
نقشه برداری جهانیGlobal Mapper : [نرم افزار] Global Mapper یک نرم افزار تجاری GIS برای تحلیل و تجسم فضایی است.
عملیات جهانی رسترعملیات جهانی : [ریاضیات] عملیات سراسری فرآیند یا تابعی است که بر روی هر سلول خروجی با استفاده از تمام سلول‌های رستر ورودی انجام می‌شود.
پروجکشن Gnomonicپروجکشن Gnomonic : [نقشه طرح ریزی] یک طرح Gnomonic از مرکز کروی به عنوان مرکز طرح استفاده می کند.
دسکتاپ GRASS GISGRASS GIS : [نرم افزار] GRASS GIS (سیستم پشتیبانی تجزیه و تحلیل منابع جغرافیایی) یک بسته نرم افزاری متن باز GIS است که در موسسات دانشگاهی با بیش از 400 ماژول برای تجزیه و تحلیل GIS بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.
گراتیکول های بیضیGraticule : [سیستم مختصات] Graticule خطوطی از طول یا عرض جغرافیایی بر روی نقشه دیجیتال یا نسخه چاپی هستند و به نشان دادن موقعیت جغرافیایی ویژگی های نقشه کمک می کنند.
مریدین نخستنصف النهار گرینویچ (نسخه النهار اول) : [سیستم مختصات] نصف النهار گرینویچ از رصدخانه سلطنتی در گرینویچ انگلستان می گذرد و به عنوان یک خط طول جغرافیایی 0 درجه تعریف می شود.
کروی محورسیستم مرجع ژئودتیک 1980 (GRS 80) : [ژئودزی] GRS80 یک سیستم مرجع ژئودتیکی است که از یک بیضی مرجع جهانی و یک مدل میدان گرانشی (ژئوید) تشکیل شده است.

اچ

ایستگاه های کنترل NOAAمبدأ افقی : [ژئودزی] یک مبدأ افقی چارچوب مرجعی را به عنوان مبنایی برای قرار دادن مکان‌ها در نقاط طول و عرض جغرافیایی خاص روی کروی فراهم می‌کند.
هیدروگرافیهیدروگرافی : [فرهنگ GIS] هیدروگرافی اصطلاحی است که نمایش جغرافیایی ویژگی های آبی مانند نهرها، رودخانه ها و دریاچه ها را توصیف می کند.
هیپسوگرافیHypsography : [ فرهنگ لغت GIS ] Hypsography نمایش جغرافیایی ویژگی های روی نقشه مربوط به ارتفاع، ارتفاع و ارتفاع از سطح دریا از سطح مرجع است. (Hypso به معنای قد یونانی است).

من

ایدریسیIdrisi : [نرم افزار] Idrisi یک بسته نرم افزاری GIS/ سنجش از دور است که توسط آزمایشگاه های کلارک در سال 1987 توسعه یافته و به طور گسترده در سیستم آموزشی استفاده می شود.
دمای سطح زمین آوریل 2015درون یابی وزن دار با فاصله معکوس (IDW) : [ریاضی] درون یابی IDW تکنیکی است که برای تخمین مقادیر مکان های نمونه برداری نشده بر اساس مقدار و فاصله مکان های شناخته شده و نمونه برداری شده استفاده می شود.
IKONOSIKONOS : [سنجش از راه دور] IKONOS یک ماهواره تصویربرداری تجاری با وضوح بالا است که تصاویر پانکروماتیک 1 متری و چند طیفی 3 متری (آبی، سبز، قرمز، نزدیک به مادون قرمز) را ارائه می دهد.
مادون قرمز نزدیکمادون قرمز : [حسگر از راه دور] یک تصویر مادون قرمز سلول های شبکه بازتابی را نشان می دهد که در طول موج های نزدیک به مادون قرمز، معمولاً 0.7 تا 1.1 میکرومتر ثبت می شوند.
درون یابیدرون یابی : [ریاضی] درون یابی تخمین مکان های نمونه برداری نشده بر اساس مقادیر نمونه برداری از مکان های شناخته شده مانند ارتفاع، دما و سایر متغیرهای پیش بینی شده است.
تقاطعابزار Intersect (Overlay) : [پردازش GIS] ابزار متقاطع از دو ورودی استفاده می کند و هندسه خروجی را مشابه clip با حفظ ویژگی ها در هر دو لایه ورودی محدود می کند.

ک

کریجینگکریجینگ : [پردازش GIS] کریجینگ یک تکنیک درونیابی آماری است که از مقادیر مکان های شناخته شده برای درونیابی مقادیر در مکان های ناشناخته استفاده می کند و همچنین خطا و عدم قطعیت استاندارد را تخمین می زند.

L

سیستم اطلاعات زمینسیستم اطلاعات زمین (LIS) : [تعریف فرهنگ لغت GIS] LIS نامی بود که در ابتدا برای سیستم‌های GIS به‌طور خاص برای مدیریت مالکیت اموال و سوابق مرزی توسعه یافته بود.
لندستلندست : [سنجش از راه دور] لندست متشکل از 8 ماموریت ماهواره ای است که بیش از 4 دهه را در بر می گیرد و دارای قابلیت های سنجش از دور فضا برای اسکن منابع زمینی است.
مختصات عرض جغرافیاییعرض جغرافیایی : [سیستم مختصات] عرض‌های جغرافیایی مختصات کروی مکان‌های زمین هستند که در جهت‌های شمالی-جنوبی از 0 درجه در استوا تا 90 درجه (شمال یا جنوب) در قطب‌ها تغییر می‌کنند.
ابر نقطه لیدارتشخیص نور و محدوده (LiDAR) : [سنجش از راه دور] LiDAR از اندازه گیری پالس لیزری برای شناسایی ارتفاع، اعماق و سایر ویژگی های ویژگی های روی سطح زمین استفاده می کند.
عملیات محلیاپراتور محلی : [پردازش GIS] عملیات محلی یک عملیات فضایی است که در آن وسعت خروجی به همان مکان ورودی مانند عملیات های حسابی، آماری، رابطه ای، مثلثاتی، نمایی و لگاریتمی محدود می شود.
نقشه مکان یابنقشه مکان یاب : [نقشه نگاری] نقشه های مکان یاب، وسعت نقشه اولیه را در رابطه با مساحت بزرگتر نشان می دهد و زمینه را به نقشه خوان می دهد تا درک بهتری از منطقه کلی به دست آورد.
طول جغرافیاییطول جغرافیایی : [سیستم مختصات] طول جغرافیایی مختصات روی زمین در جهت های شرقی-غربی از 0 درجه تا +180 درجه شرقی و -180 درجه غربی است.

م

قطب شمال مغناطیسیقطب شمال مغناطیسی : [ژئودزی] شمال مغناطیسی نقطه ای در شمال کانادا است که در آن خطوط جاذبه شمالی وارد زمین می شود و سوزن های قطب نما در جهت جهت گیری می شوند.
سیستم منیفولدManifold GIS : [نرم افزار] Manifold یک بسته نرم افزاری GIS است که برای نقشه برداری با تمرکز بر سرعت در تحلیل و تجسم استفاده می شود.
نقشه جبرجبر نقشه : [ریاضی] جبر نقشه ترکیبی از داده های مکانی با استفاده از عملیات ریاضی، آماری و مثلثاتی برای تولید خروجی های شطرنجی جدید است.
افسانه نقشهافسانه نقشه : [نقشه نگاری] افسانه نقشه یک گرافیک بصری از نمادشناسی استفاده شده در نقشه است که به خواننده نقشه می گوید چند ضلعی ها، خطوط، نقاط یا سلول های شبکه ای نشان دهنده چیست.
ارجاع جغرافیایی طرح نقشهپیش‌بینی نقشه : [نقشه‌نگاری] پیش‌بینی نقشه یک نمایش سیستماتیک از ویژگی‌ها است که یک بیضی یا کروی سه‌بعدی زمین را به یک سطح نقشه دو بعدی با مقداری اعوجاج تبدیل می‌کند.
MapInfo ProfessionalMapInfo : [نرم افزار] MapInfo by Precisely (تاسیس شده در سال 1986) یک مجموعه اطلاعات مکانی GIS است که به کاربران امکان مدیریت، مشاهده و ایجاد داده های مکانی را می دهد.
خطوط طول جغرافیایینصف النهار : [سیستم مختصات] نصف النهارها خطوطی از طول جغرافیایی هستند که در جهت های شرقی-غربی از 0 درجه تا +180 درجه شرقی و 180- درجه غربی متفاوت هستند.
فرادادهفراداده : [ساختار داده] فراداده داده‌هایی است که داده‌هایی مانند تاریخ، چکیده، سیستم مختصات، اطلاعات ویژگی، مبدا و دقت را توصیف می‌کند.
شبکه شطرنجیحداقل واحد نقشه برداری : [سنگر از راه دور] حداقل واحد نقشه برداری، کوچکترین ناحیه تفکیک پذیری هنگام تفسیر تصاویر ماهواره ای یا هوایی از راه دور است.
MODIS ایسلندحسگر تصویربرداری با وضوح متوسط ​​(MODIS) : [سنگر از راه دور] MODIS یک اسکنر تصویربرداری با وضوح طیفی بالا و وضوح فضایی متوسط ​​(250-1000 متر) است.
پنجره متحرکپنجره متحرک : [ریاضیات] یک پنجره متحرک آرایش مستطیلی شکلی از سلول ها است که عملیاتی را برای هر سلول در مجموعه داده شطرنجی اعمال می کند در حالی که به طور کامل در موقعیت جابجا می شود.
مثال چند طیفیتصاویر چند طیفی : [حسگر از راه دور] یک تصویر چند طیفی دارای چندین کانال متشکل از چندین باند طیفی با طول موج مانند قرمز، سبز، آبی و NIR بود.

ن

نادرنادر : [ سنجش از دور ] نادر نقطه ای است که مستقیماً در زیر هواپیما قرار دارد که معمولاً نزدیک مرکز تصویر هوایی است.
مجموعه داده های پوشش ملیمجموعه داده ملی پوشش زمین (NLCD) : [سازمان] NLCD یک طبقه‌بندی مبتنی بر نقشه‌برداری موضوعی Landsat (TM) از پوشش زمین در ایالات متحده است.
NOAAاداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) : [سازمان] NOAA آژانس دولتی ایالات متحده است که بر توسعه داده های ملی و چندین ماهواره آب و هوا و اقیانوس نظارت دارد.
هوایی تالابفهرست تالاب های ملی (NWI) : [سازمان] NWI مجموعه داده ای است که توسط خدمات ماهی و حیات وحش ایالات متحده گردآوری شده است که نوع و وسعت تالاب ها را در آمریکای شمالی توصیف می کند.
میان یابی نزدیکترین همسایهدرونیابی نزدیکترین همسایه : [ریاضی] درونیابی نزدیکترین همسایه شامل گرفتن مقدار خروجی از نزدیکترین مرکز سلول لایه ورودی است که معمولاً برای داده های گسسته مانند پوشش های زمین استفاده می شود.
خط منظمخط منظم : [نقشه نگاری] یک خط منظم یک عنصر کارتوگرافی مرزی جامد است که همه داده ها، افسانه ها، مقیاس ها و سایر ویژگی ها را احاطه می کند و به نقشه خوان کمک می کند تا روی جزئیات داخلی نقشه تمرکز کند.
پنجره متحرکعملیات همسایگی : [ریاضی] عملیات همسایگی یک تابع فضایی است که در آن مکان خروجی، مساحت و وسعت از مناطق بزرگتر و مجاور سلول های ورودی می آید.
شبکه GISشبکه : [ساختار داده] شبکه در GIS مجموعه ای از ویژگی های خط متصل است که برای مدل سازی و تقاضا از طریق شبکه های دنیای واقعی مانند رودخانه ها و جاده ها استفاده می شود.
گره GISگره : [ساختار داده] گره نقطه مهمی در امتداد ویژگی خط است که در آن دو خط قطع می شوند.
مقیاس اسمیمقیاس اسمی : [نقشه نگاری] مقیاس اسمی نوعی اندازه گیری است که تفاوت بین کلاس ها یا دسته های داده را نشان می دهد.
تجهیزات بررسیمبدأ آمریکای شمالی 1927 (NAD27) : [ژئودزی] NAD27 تنظیم بررسی‌های پایه بلندمدت برای ایجاد شبکه‌ای از موقعیت‌های افقی استاندارد شده در آمریکای شمالی با استفاده از بیضی کلارک 1866 و یک مرکز ثابت در مزرعه میدز، کانزاس است.
ایستگاه کنترل NOAAمبدأ آمریکای شمالی 1983 (NAD83) : [ژئودزی] NAD83 جانشین NAD27 است که مجموعه ای از موقعیت های افقی استاندارد را برای آمریکای شمالی بر اساس بیضی مرجع GRS80 ایجاد می کند.
NAVD29مبدأ عمودی آمریکای شمالی 1929 (NAVD29) : [ژئودزی] NAVD29 یا داده ژئودتیک ملی عمودی 1929 (NGVD29) یک چارچوب مرجع شبکه اندازه گیری عمودی را ارائه می دهد که برای آن ارتفاعات و فرورفتگی های عمودی را می توان در آمریکای شمالی مستقر کرد.
NAVD88مبدأ عمودی آمریکای شمالی 1988 (NAVD88) : [ژئودزی] NAVD88 یک مبدأ عمودی است که سطح مرجعی را فراهم می‌کند که ارتفاعات عمودی (ارتفاع) و عمق (افسردگی) بالاتر و پایین‌تر از سطح متوسط ​​دریا اندازه‌گیری می‌شود.
مثال های فلش شمالفلش شمال : [کارتوگرافی] یک فلش شمال با نشان دادن جهت شمال به عنوان یک تصویر گرافیکی جهت گیری را به نقشه خوان ارائه می دهد.
شمالی شدنشمال گرایی : [سیستم مختصات] شمال محوری در جهت تقریبی شمال به جنوب (یا مقدار y) در UTM و سایر سیستم های مختصات استاندارد است.

O

تجزیه و تحلیل تصویر مبتنی بر شیتجزیه و تحلیل تصویر مبتنی بر شی (OBIA) : [سنگری از راه دور] OBIA یک تکنیک طبقه بندی تصویر است که تصاویر را بخش بندی می کند و با استفاده از ویژگی ها و ویژگی های طیفی، فضایی و رابطه ای طبقه بندی می کند.
مقیاس ترتیبیمقیاس ترتیبی : [سیستم مختصات] یک مقیاس ترتیبی نشان دهنده ترتیب نسبی مقادیر است اما میزان تفاوت بین مقادیر را ثبت نمی کند.
املاییپروجکشن ارتوگرافیک : [پیش‌بینی نقشه] پیش‌بینی املایی یک پیش‌بینی نقشه است که داده‌های سه‌بعدی را به‌صورت دوبعدی نشان می‌دهد که در آن تمام خطوط طرح‌ریزی متعامد به صفحه طرح‌دهی هستند.
ارتفاع ارتومتریکارتفاع ارتومتریک : [نقشه طرح ریزی] ارتفاع ارتومتریک ارتفاعی است که از سطح زمین تا نقطه ای روی سطح زمین اندازه گیری می شود.
بیش از حدOvershoot : [ویرایش] Overshoot یک خط دیجیتالی است که از خط اتصال مورد نظر امتداد می یابد.

پ

تصویر پانکروماتیکتصویر پانکروماتیک : [ویرایش] یک تصویر پانکروماتیک طول‌موج‌ها را تنها در یک باند دامنه وسیع‌تر ثبت می‌کند که منجر به تصاویری در مقیاس خاکستری می‌شود.
اختلاف منظراختلاف منظر : [حسگر از راه دور] اختلاف منظر تغییر ظاهری در موقعیت های نسبی ویژگی های زمین را هنگامی که در مکان های مختلف مشاهده می شود، اندازه گیری می کند.
ماهواره های غیرفعالحسگرهای غیرفعال : [حسگر از راه دور] حسگرهای غیرفعال انرژی طبیعی خورشید را به عنوان نور خورشید منعکس شده یا تشعشعات حرارتی مانند Landsat، SPOT و GeoEye اندازه گیری می کنند.
پیکسل (GIS)پیکسل ها (GIS) : [ساختار داده] پیکسل ها سلول های شبکه ای هستند که تصاویر شطرنجی را تشکیل می دهند که از نظر اندازه یکسان هستند.
توپولوژی مسطحتوپولوژی مسطح : [ویرایش] توپولوژی مسطح مستلزم آن است که تقاطع خطوط و چند ضلعی ها در یک لایه داده دیجیتال اعمال شود و هیچ دو خط یا چند ضلعی از هم عبور نکنند.
چند ضلعی هاچند ضلعی : [ساختار داده] چند ضلعی مجموعه ای بسته و متصل از خطوط است که یک مرز جغرافیایی را با مساحت و محیطی مانند دریاچه ها، جنگل ها و مرزهای کشور تعریف می کند.
GPS PDOPرقیق سازی موقعیتی دقت (PDOP) : [ساختار داده] PDOP یک اندازه گیری کمی است که برای نشان دادن کیفیت هندسه ماهواره در هنگام خواندن GPS استفاده می شود.
سیستم نقشه برداری عمومی زمینسیستم نقشه برداری عمومی زمین (PLSS) : [سازمان] PLSS یک سیستم اندازه گیری زمین است که در غرب ایالات متحده برای تعیین مرزها و مکان های قطعه استفاده می شود.

س

QGIS (کوانتوم GIS)QGIS : [نرم افزار] QGIS (قبلاً Quantum GIS) یک بسته نرم افزاری رایگان و متن باز است که به شما امکان ایجاد، ویرایش، تجسم، تجزیه و تحلیل و انتشار اطلاعات مکانی را می دهد.
چهار درختQuad-Trees : [سنجش از راه دور] Quad-Trees ساختارهای داده شطرنجی هستند که بر اساس کاهش متوالی سلول های همگن به منظور کاهش نیازهای ذخیره سازی هستند.
طبقه بندی چندکیطبقه‌بندی کوانتیل : [نقشه‌نگاری] طبقه‌بندی کوانتیل یک روش طبقه‌بندی است که کلاس‌ها را طوری تقسیم می‌کند که تعداد کل ویژگی‌ها در هر کلاس تقریباً یکسان باشد.
استعلام GISQuery : [برنامه نویسی] پرس و جو درخواست یا جستجوی داده های مکانی یا جدولی بر اساس معیارهای تعریف شده توسط کاربر است که منجر به زیرمجموعه ای از رکوردهای انتخاب شده می شود.

آر

نمونه اتفاقینمونه‌گیری تصادفی مکان : [آمار] نمونه‌گیری تصادفی مکان یک تکنیک آماری است که در آن مکان‌های نمونه با یک فرآیند تصادفی با حداقل سوگیری انتخاب می‌شوند.
شبکه شطرنجیداده‌های شطرنجی : [ساختار داده] شطرنجی مدل داده‌ای است که در GIS استفاده می‌شود که معمولاً سلول‌های شبکه‌ای مستطیلی یا مربعی شکل هستند که در ردیف‌هایی در ستون‌ها مرتب شده‌اند.
نمونه مجدد رسترینمونه‌برداری مجدد شطرنجی : [ریاضی] نمونه‌برداری مجدد شطرنجی تکنیکی است که برای محاسبه مجدد و تخصیص مقادیر سلول‌های جدید هنگام تنظیم اندازه سلول یا جهت‌گیری یک شبکه شطرنجی استفاده می‌شود.
رکورد جدول صفاترکورد : [ساختار داده] رکورد یک ردیف جدول ویژگی است که یک نمونه یا ویژگی فضایی یک موجودیت را مشخص می کند.
ثبتثبت : [پردازش GIS] ثبت عبارت است از تراز کردن یا تخصیص مختصات از یک سیستم مختصات پیش‌بینی نشده به یک سیستم مختصات.
سنجش از دورسنجش از دور : [تعریف فرهنگ لغت GIS] سنجش از راه دور علم به دست آوردن اطلاعات در مورد زمین بدون حضور فیزیکی در آنجا است، مانند ماهواره، هواپیمای بدون سرنشین و هواپیما.
ورق لاستیکیRubbersheeting : [ریاضی] Rubbersheeting یک تکنیک تبدیل است که با استفاده از چند جمله ای یا دیگر توابع غیر خطی برای مطابقت با هندسه ویژگی ها.
affine چرخشچرخش : [ریاضیات] چرخش تبدیلی است که با تغییر زاویه با مکان محوری، چند خطوط، چندضلعی ها را در یک صفحه تغییر می دهد.

اس

نوار مقیاسنوار مقیاس : [ریاضی] نوار مقیاس به صورت گرافیکی فاصله متناسب را روی نقشه با واحدهایی مانند کیلومتر یا متر نشان می دهد.
مقیاس وابستهمقیاس : [ریاضی] یک تبدیل وابسته، نقاط، چند خط، چند ضلعی ها را در یک صفحه با مقیاس، چرخش، انحراف، یا ترجمه مختصات در فضاهای دو یا سه بعدی تغییر می دهد.
ابزار انتخابابزار انتخاب : [پردازش GIS] ابزار انتخاب یک شی یا مجموعه ای از اشیاء را بر اساس معیارها و ویژگی های انتخاب شده توسط کاربر، معمولاً با زبان پرس و جو ساخت یافته (SQL) شناسایی می کند.
محور نیمه جزئیمحور نیمه اصلی/فرعی : [ژئودزی] محور نیمه اصلی نیمی از محور اصلی است که بزرگتر از دو محور شعاعی است که یک بیضی را تعریف می کنند.
نیمه واریانسنیمه واریانس : [آمار] نیمه واریانس واریانس بین نمونه های با ارزش داده شده در فاصله بین نمونه ای است که به عنوان تاخیر شناخته می شود.
سرورهاسرور : [سخت افزار] سرور یک جزء کامپیوتری است که ذخیره سازی و سازماندهی داده ها را ارائه می دهد و زیر مجموعه هایی از داده های GIS را در پاسخ به درخواست های کاربر ارائه می دهد.
جبر را تنظیم کنیدتنظیم جبر : [ریاضیات] تنظیم جبر روشی برای انتخاب آیتم ها در پایگاه داده بر اساس عملگرهایی مانند «بیشتر از»، «کمتر از»، «برابر» یا «غیر برابر» با استفاده از خطوط فرمانی مانند SQL است.
تسکین سایه دارتسکین سایه‌دار : [سنجش از راه دور] یک نقشه برجسته سایه‌دار، روشنایی و سایه‌های بازتاب زمین را با توجه به زاویه خورشید و جهت نور خورشید نشان می‌دهد.
Sidelap EndlapSidelap : [سنجش از راه دور] Sidelap (یا همپوشانی جانبی) شامل نواحی لبه های همپوشانی عکس ها بین خطوط پرواز مجاور است.
اسکلت بندی کنیدSkeletonize : [پردازش GIS] Skeletonizing فرآیند نازک کردن یک خط شطرنجی به عرض یک پیکسل است، معمولاً برای تبدیل به فرمت داده های برداری.
چولگی وابستهSkew : [ریاضی] Skewing یک ویژگی را با ترتیب دادن رئوس آن در جهت x یا y تحریف می کند.
اسلیورSliver : [ویرایش] یک شکاف کوچک و جعلی بین چند ضلعی ها است که اغلب به عنوان یک خطای توپولوژی ناشی از دیجیتالی سازی نادقیق ویژگی ها در نظر گرفته می شود.
شیبشیب : [ریاضی] شیب تغییر در ارتفاع یا شیب نسبت به تغییر مکان است که بر حسب درجه یا درصد شیب اندازه گیری می شود.
Snapping EnvironmentSnapping Environment : [ویرایش] Snapping مسافتی را که نقاط، خطوط و چندضلعی‌های دیجیتالی شده جدید در همان مکان ویژگی‌های موجود اشغال می‌کنند، تعیین می‌کند.
SSURGOپایگاه داده جغرافیایی بررسی خاک (SSURGO) : [سازمان] SSURGO یک پایگاه داده بررسی خاک در مقیاس خوب در سطح شهرستان است که توسط سرویس حفاظت از منابع ملی تهیه شده است.
مدل داده اسپاگتیمدل داده‌های اسپاگتی : [ساختار داده] مدل داده‌های اسپاگتی یک مدل ساده و دارای تاریخ GIS است که در آن خطوط ممکن است بدون تلاقی یا توپولوژی بدون ویژگی‌ها از هم عبور کنند.
رابطه فضاییرابطه فضایی : [ساختار داده] یک رابطه فضایی ویژگی ها را از نظر جغرافیایی با یک جدول توسط یک شناسه منحصر به فرد پیوند می دهد.
مختصات کرویمختصات کروی : [سیستم مختصات] مختصات کروی یک سیستم مختصات است که بر اساس کره ای است که با دو زاویه چرخش در صفحات متعامد مانند طول و عرض جغرافیایی در یک سیستم مختصات جغرافیایی تعریف می شود.
کرویSpheroid : [geodesy] کروی یک مدل ریاضی سه بعدی است که شکل زمین را بر اساس معادله یک کره نشان می دهد.
درون یابی اسپلاینSpline : [ریاضی] Spline یک روش درون یابی است که با استفاده از چندین توابع چند جمله ای محدود، سطح صافی را ایجاد می کند که انحنای کلی سطح را به حداقل می رساند.
مختصات هواپیمای ایالتیمختصات هواپیمای ایالتی : [سیستم مختصات] مختصات هواپیمای ایالتی یک سیستم استاندارد شده در ایالات متحده است که بر اساس پیش‌بینی‌های مخروطی و عرضی مرکاتور منسجم لامبرت است.
SSURGOجغرافیای خاک ایالتی (STATSGO) : [سازمان] STATSGO یک مجموعه داده دیجیتال خاک با وضوح درشت از نقشه های بررسی دقیق و مشتق شده خاک است.
جفت استریوجفت‌های استریو : [حسگر از راه دور] جفت‌های استریو عکس‌هایی هستند که در موقعیت‌های مختلف گرفته می‌شوند و دارای اختلاف منظر هستند.
طرح ریزی استریوگرافیپروجکشن استریوگرافیک : [پیش‌بینی نقشه] پیش‌بینی استریوگرافی یک تابع نقشه‌برداری است که یک کره کامل را روی یک صفحه نمایش می‌دهد، به جز در نقطه طرح.
SQLزبان پرس و جو ساختاریافته (SQL) : [پژوهش نقشه] SQL مجموعه ای از دستورات است که برای مدیریت داده های ذخیره شده در سیستم های مدیریت پایگاه داده رابطه ای (RDBMS) استفاده می شود.
تجهیزات بررسیایستگاه نقشه برداری : [بررسی] ایستگاه های نقشه برداری موقعیتی هستند که در آن بررسی ها در طول بررسی زمین انجام می شود.
نمونه گیری سیستماتیکنمونه گیری سیستماتیک : [آمار] نمونه گیری سیستماتیک شامل انتخاب نمونه ها با استفاده از یک چارچوب نمونه گیری منظم و مرتب است.
نقطه-1ماهواره‌های سیستم Pour l’Observation de la Terre (SPOT) : ماهواره‌های SPOT گروهی از ماهواره‌های رصد زمین تصویربرداری نوری با وضوح بالا فرانسوی هستند که نزدیک به 35 سال است که کار می‌کنند.

تی

ایستگاه های کنترل NOAAسیستم مرجع زمینی : [ژئودزی] سیستم مرجع زمینی مجموعه ای از نقاط اندازه گیری شده است که برای تعریف یک مبنا ژئودزیکی استفاده می شود.
لایه های موضوعی GISلایه موضوعی : [ساختار داده] یک لایه موضوعی یک موجودیت فضایی متمایز در یک لایه داده است که معمولاً به صورت نقاط، خطوط و چند ضلعی مشخص می شود.
نقشه‌بردار موضوعینقشه‌بردار موضوعی (TM) : [سنجش از راه دور] Thematic Mapper یک اسکنر با وضوح بالا در ماهواره‌های Landsat (Landsat 4 و 5) است که تصاویر را در باندهای مرئی، مادون قرمز نزدیک، مادون قرمز میانی و حرارتی طیف EM جمع‌آوری می‌کند.
Micro ImagesTNTmips : [نرم افزار] TNTmips یک نرم افزار GIS است که توسط Microimages تولید شده و در دستکاری تصویر و پردازش برداری تخصص دارد.
نقشه توپوگرافیتوپوگرافی : [نرم افزار] توپوگرافی مطالعه و نقشه برداری از ویژگی های زمین از جمله سطوح زمین، نقش برجسته، طبیعی و ویژگی های ساخته شده است.
نقشه وب TIGERرمزگذاری و ارجاع جغرافیایی یکپارچه توپولوژیکی (TIGER) : [سازمان] TIGER مرکز مرکزی داده‌های سرشماری ایالات متحده با فهرستی از سایر داده‌های مکانی مربوط به رودخانه‌ها، دریاچه‌ها، ساختمان‌ها، شهرها، مناطق سیاسی و جاده‌ها است.
توپولوژی مسطحتوپولوژی : [ویرایش] توپولوژی مجموعه‌ای از قوانین است که ویژگی‌های مکانی نقطه، خط و ویژگی‌های ناحیه مانند اتصال، مجاورت و مجاورت را دیکته می‌کند.
تراورستراورس : [بررسی] تراورس مجموعه ای از ایستگاه های بررسی است که در امتداد یک نقشه برداری قرار دارند و هنگام بازگشت به نقطه شروع بسته می شوند.
شبکه نامنظم مثلثی (TIN)شبکه های نامنظم مثلثی (TIN) : [ساختار داده] TIN ها مدل های مبتنی بر برداری هستند که زمین های سطحی ارتفاعی سه بعدی را به تصویر می کشند.

U

زیر شلیک کردنUndershoot : [ویرایش] یک undershoot به عنوان یک خطای دیجیتالی در نظر گرفته می شود که در آن خط جدید کمتر از بخش اتصال مورد نظر است.
ابزار اتحادیهابزار اتحادیه : [پردازش GIS] ابزار اتحادیه به صورت مکانی دو لایه داده را با هم ترکیب می کند و ویژگی ها و ویژگی های هر دو لایه را به یک اندازه حفظ می کند.
USGS Earth Explorerسازمان زمین شناسی ایالات متحده (USGS) : [سازمان] USGS یک آژانس ایالات متحده است که مسئول ماهواره های Landsat، نقشه برداری در سراسر کشور و توسعه داده های مکانی است.
مناطق UTM (False Northing، False Easting)مرکاتور عرضی جهانی (UTM) : [سیستم مختصات] سیستم مختصات UTM مجموعه ای استاندارد از پیش بینی های نقشه با یک نصف النهار مرکزی برای هر منطقه UTM با عرض شش درجه است.

V

بافر متغیربافر فاصله متغیر : [پردازش GIS] بافر فاصله متغیر از یک ویژگی ویژگی از ورودی برای ایجاد حلقه ای در اطراف ویژگی استفاده می کند که از نظر فاصله متفاوت است.
مدل داده برداریمدل داده‌های برداری : [ساختار داده] مدل داده‌های برداری یک ویژگی متداول GIS است که اطلاعات مکانی را بر اساس تعریف مختصات و اطلاعات ویژگی در نقاط، چند خط و چند ضلعی نشان می‌دهد.
راسراس : [ساختار داده] راس نقطه ای است که موقعیتی را در یک خط برای کمان ها، چند ضلعی های چند خطی مشخص می کند.
نقشه جاذبه زمینمبنا عمودی : [ژئودزی] مبنا عمودی سطح مرجعی است که ارتفاعات عمودی آن از سطح صفر که ارتفاعات یا اعماق به آن ارجاع داده می شود اندازه گیری می شود.
GPS VDOPرقیق سازی عمودی دقت (VDOP) : [GPS] VDOP یک اندازه گیری کمی است که برای نشان دادن کیفیت ارتفاع بر اساس هندسه ماهواره در هنگام خواندن GPS استفاده می شود.

دبلیو

طول موجطول موج : [حسگر از راه دور] یک موج الکترومغناطیسی الگوهای سینوسی با فاصله بین قله و فرورفتگی موج برای امواج متوالی ایجاد می کند.
WMSسرویس نقشه‌برداری وب (WMS) : [نقشه‌برداری وب] WMS کاشی‌هایی از پیش تعیین‌شده در سمت سرور هستند که فقط برای مشاهده ویژگی‌هایی دارند که دارای ویژگی‌های از پیش ذخیره‌شده در مقیاس‌هایی هستند.
سرویس ویژگی های وب (WFS) : [نقشه برداری وب] یک سرویس ویژگی وب به شما امکان می دهد ویژگی ها (نقاط، خطوط و چند ضلعی ها) را از طریق اینترنت تجسم و ویرایش کنید.
سیستم افزایش سطح وسیعسیستم تقویت منطقه وسیع (WAAS) : [GPS] WAAS یک تصحیح سیگنال مبتنی بر ماهواره است که تخمین موقعیت‌های GPS را عمدتاً با حذف اعوجاج جوی بهبود می‌بخشد.
خطوط طول جغرافیاییسیستم ژئودتیک جهانی 1984 : [geodesy] WGS84 یک بیضی مرجع است که برای تعریف مکان های فضایی در سه بعدی استفاده می شود.

ز

اوجاوج : [ریاضیات] اوج زاویه ای است که مستقیماً در جهت z (جهت عمودی مخالف نیروی گرانشی ظاهری) روی کره آسمانی خیالی در آن مکان اندازه گیری می شود.
عملیات منطقه ایعملیات ناحیه ای : [ریاضیات] عملیات ناحیه ای یک تابع فضایی است که مقدار خروجی هر سلول را با استفاده از ناحیه حاوی آن سلول محاسبه می کند.

 

8 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید