فونت فارسی در ArcGIS و QGIS : بهم ریختگی و حل مشکل 

حل مشکل فونت فارسی درqgis

فونت فارسی در ArcGIS و QGIS : بهم ریختگی و حل مشکل-عنوان پستی است که با شما به اشتراک گذاشته می شود.

مقدمه:

دانشجویان زیادی از من درخواست کردند که درباره به هم ریختگی ونت های فارسی در ArcGIS و QGIS صحبت کنم.من دکتر سعید جوی زاده هستم و قصد دارم که این مشکل شما را بر طرف کنم .
مشکل فونت های فارسی  در نرم افزار های ArcGIS و QGIS یکی از شایع ترین مشکلات دانشجویان و پژوهشگران میباشد، اول از همه چه داشته باشید که نرم افزار ArcGiS فولت ها را از پوشه Fonts در ویندوز می خواند {C:\Windows\fonts( پس اگر فونت مورد نظر در این بونه موجود باشد، قاعدتا بایستی بدون مشکل فونت مورد نظر خوانده شود. فونت ها بایستی با دو پسوند ttf و otf باشند تا بتوانید آنها را در پوشه فونت های و یندوز کیی کنید.البته باید به این امر مسلط باشید.

ابتدا مشاهده فونت فارسی در QGIS:

اگر شما با نرم افزار  بسیار جذاب و کاربردی QGIS کار می کنید و لی در جداول اطلاعاتی نمی توانید فونت های فارسی را مشاهده کنید نگران نباشید چون برطرف کردن این مشکل کار بسیار سختی نیست .فقط باید فیلم زیر را ببینید.من در یک فیلم نحوه برطرف کردن این مشکل ئرا به شما یاد داده ام .

ابتدا مشاهده فونت فاسی در ArcGIS:

اگر شما با نرم افزار  بسیار جذاب و کاربردی ArcGIS کار می کنید و لی در جداول اطلاعاتی نمی توانید فونت های فارسی را مشاهده کنید نگران نباشید چون برطرف کردن این مشکل کار بسیار سختی نیست .فقط باید فیلم زیر را ببینید.من در یک فیلم نحوه برطرف کردن این مشکل ئرا به شما یاد داده ام .
برای اینکه مشکل عدم نمایش فونت فارسی را در نرم افزار ArcGIS برطرف کنید کافی است فیلمی را که من برای شما آماده کرده ام را ببینید و در سیستم خودتان گام به گام اجرا کنید :

اگر قصد داشته باشید که یک فایل را از autocad به نرم افزار ArcGIS وارد می کنید باید توجه کنید که  که نرم افزار اتوکد فونت ها را از آدرس مخصوص به خود که در آدرس C:\Program Files\Autodesk\AutoCAD\Fonts قرار دارد می تواند قرائت کند و بخواند. فرمت این فونت ها shx است و با فونت های ویندوز بسیار متفاوت است. باید در این باره خاطر نشان کرد که ساده ترین کار در این مورد استفاده از فونت های رایج و پیش فرضی همچونArial است. این فونت از نوعی استاندارد فونت های ویندوز به نام Unicode پشتیبانی میکند و به همین دلیل می توانید بدون مشکل در بیشتر نرم افزارها از این فونت استفاده کنید. اما اگر از فونت shx خاصی استفاده میکنید بایستی معادل ttf یا otf آن را داشته باشید و در پوشه فونت های ویندوز کپی کنید

در اکثر مواقع و  زمانی که فایل shapefile یا … را از کامپیوتری به کامپیوتر دیگری منتقل میکنید نیز ممکن است با مشکل خوانده نشدن فونت های فارسی  مخصوصا در پایگاه داده مکانی که همان جدول ها هستند مواجه شوید. برای حل و فرار کردن از چنین مشکلی ابتدا مراحل زیر را گام به گام انجام دهید:

مراحل اساسی و کلیدی:

  • به control panel وارد شوید سپس به Region and language وارد شوید
  • سپس از برگه Administrative گزینه change system locale را انتخاب کنید
  • 3 از منوی آبشاری به دنبال گزینه Persian بگردید و سپس تغییرات را ذخیره کنید.

حال اگر شما نرم افزار Arcmap خود را اگر باز کرده  و دوباره دیدید که این مشکل برطرف نشده و همچنان با فونت های فارسی مشکل دارد باید در صورت عمل نکردن ویندوز را یکبار  restart کنید.

ممکن است با این کار نیز مشکل بهم ریختگی فونت های فارسی در ArcGIS حل نشود، در ارتباط با shapefile کمی کارتان مشکل است اما برای پایگاه داده ها یک راه ساده وجود دارد.

اما مشکل به هم ریختن فونت های فارسی در جداول توصیفی از کجا ناشی می شود. کاراکترهای فارسی امکان ذخیره در shapefiles معمولی coverage و sde را ندارند، اما این کارکتر ها در  personal feodatabeas ها و shapefile هایی که unicode برای آنها فعال شده باشد بدون مشکل ذخیره میشوند.

پس توجه داشته باشید اگر میخواهید اطلاعات را انتقال دهید حتما از یکی از دو فرمت personal geodatabeas یا  Unicode enable shapefile استفاده کنید. فعال کردن Unicode برای Shapefile کمی مشکل است اما اگر راغب هستید از این ادرس پیگیری کنید.
پایگاه داده ها ( geodatabease) از فرمت های Unicode به صورت پیشفرض پشتیبانی میکنند، همواره در انتقال فایل ها از این فرمت استفاده کنید.
اگر با وجود استفاده از پایگاه داده باز هم فونت ها به هم ریخته است در پنجره جدول توصیفی بر روی Apperance کلیک کنید و سپس یک فونت Unicode مثل Aria Unicode ms را انتخاب کنید.

یک راهی که برای shapefile ها کار ساز است و ممکن است گاها کارساز باشد تغییر دستی Encoding فایل dbf به فرمت 8 – Utf است. بدین منظور در بین فایل های که یک shapefile را تشکیل می دهند به دنبال فایل با پسوند dbf ، بگردید. این فایل را با notepad باز کنید و سپس بر روی  File > Save as  در  کلیک کنید و نوع Encoding را 8-Utf قرار دهید. سپس فایل را ذخیره کنید و مجد دا آن را در Arcmap باز کنید.

روش دیگری که برای shapefile ها ممکن است کارساز باشد ساخت فایل cps . است. در این باره  مقاله ای در آینده در وب سایت همیار نقشه بردار تهیه میگردد.

اگر این روش ها برای shapefile کارساز نبود تنها راهی که می ماند ذخیره مجد د اطلاعات از منبع اولیه با فرمت پایگاه داده و سیس انتقال آن کامپیوتر دیگر است.

 

 

6 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید