خانه / خبر های داغ مکانی (برای مطالب بیشتر کلیک نمایید) / كشاورزی بیش از اندازه در سراسر جهان توافق نامه اقلیمی پاریس را تهدید می كند

كشاورزی بیش از اندازه در سراسر جهان توافق نامه اقلیمی پاریس را تهدید می كند

كشاورزی بیش از اندازه در سراسر جهان توافق نامه اقلیمی پاریس را تهدید می كند

افزایش انتشار اکسید نیتروژن از صنعت کشاورزی باعث می شود که دمای جهان بیش از 2 درجه سانتیگراد افزایش یابد.

گسترش کشاورزی فشرده، شانس دنیا برای دستیابی به مفاد توافق پاریس در مورد بحران آب و هوا را به خطر می اندازد، زیرا افزایش استفاده از کودهای مصنوعی و افزایش جمعیت دام باعث افزایش غلظت گازهای گلخانه ای کلیدی، بسیار فراتر از حد طبیعی آن می شود.

اکسید نیتروژن در اثر استفاده بیش از حد از کودهای مصنوعی و از طریق منابع آلی مانند کود حیوانی منتشر می شود و دارای اثر گرمایی 300 برابر دی اکسید کربن است. سطح اکسید نیتروژن در جو 20 درصد بیشتر از زمان قبل از صنعتی شدن است، که بیشتر این افزایش به دلیل کشاورزی است.
میزان انتشار اکسید نیتروژن سالانه با رشد 1.4 درصدی روبرو است که از پیش بینی های هیئت بین دولتی تغییرات اقلیمی فراتر است و اگر برنامه برای حل این معضل وجود نداشته باشد، جهان را در مسیر عبور 2 درجه سانتیگراد افزایش دمای تعیین شده در توافق پاریس قرار می دهد.
کودهای مصنوعی حدود دو سوم از انتشار اکسید نیتروژن حاصل از کشاورزی را بر عهده دارند. این گاز هنگامی منتشر می شود که میکروب های موجود در خاک کود اضافی را تجزیه کنند، به ویژه در زمین خاکی یا مرطوب که اکسیژن کمتری در آن وجود دارد.
کشاورزان می توانند میزان اکسید نیتروژن تولید شده را با اقدامات ساده مانند استفاده کردن از کود با دقت بیشتر، جلوگیری از مصرف زیاد آن و استفاده از کود فقط در شرایط آب و هوایی مناسب کاهش دهند.
منبع: زیست آنلاین

درباره‌ی سعید جوی زاده

دکتر سعید جوی زاده مدیر موسسه علمی تحقیقاتی چشم انداز هزاره سوم ملل و عاشق مجموعه علوم جغرافیایی است. وی معتقد است که دشمنان اصلی بشریت ترس، شک و بی هدفی هستند. کارشناسی جغرافیای طبیعی را در سال 1381 از دانشگاه یزد، کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی گرایش اقلیم شناسی محیطی را از دانشگاه خوارزمی در سال 1384 و مدرک دکتری خود را در سال 1398 در رشته اقلیم شناسی از دانشگاه خوارزمی اخذ کرده است. عنوان رساله ایشان "تحلیل فضایی خشکسالی در ایران" است. او متخصص سیستم های اطلاعات جغرافیایی(GIS) و سنجش از دور(RS) وآمار فضایی است. از سال 1381 مشغول تدریس در دانشگاه ها و مراکز دولتی و خصوصی است. وی همه ساله کارگاه های تخصصی را برای علاقه مندان به GIS و RS برگزار می کند. کتاب هایی مفید و کاربردی را در زمینه سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی را به رشته تحریر درآورده است. هم اکنون نیز بروی سیستم های پهباد و برنامه نویسی پیشرفته در سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور مشغول به فعالیت است. علاوه بر این سعید جوی زاده علاقه مند به مطالعات خشکسالی و بلایای طبیعی است و در زمینه خشکسالی نیز کتاب های متعددی را به رشته تحریر درآورده است. از آرزوهای دکتر جوی زاده همه گیر شدن سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی در بین مردم و نهاد هادی تصمیم گیری است.

همچنین ببینید

مناطقی با سرانه‌های صفر در اهواز

مناطقی با سرانه‌های صفر در اهواز در بسیاری از مناطق قدیمی یا جدید اهواز سرانه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

Open chat
Powered by
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟