مدیریت و کنترل کرونا با استفاده از GIS

کرونا و GIS

مدیریت و کنترل کرونا با استفاده از GIS عنوان پستی است که قصد داریم امشب با شما به اشتراک بگذاریم.امیدواریم که این پست مورد پسند شما قرار گیرد.

COVID 19 به سرعت در فیلیپین با سرعت هشدار دهنده ای در حال گسترش است. در این مرحله ، تلاش برای مهار ویروس به فناوری ردیابی تماس بستگی دارد. دانشگاه Cordilleras-دفتر تحقیق و نوآوری (UC-RIO) در شهر Baguio سیستمی را توسعه داده است که از GIS استفاده می کند و امکان گزارش در زمان واقعی ، به اشتراک گذاری داده های بین سازمانی و تجسم جغرافیایی موارد COVID 19 در منطقه اداری Cordillera (CAR) را فراهم می کند.

پس از پیشنهاد ما در آغاز همه گیری ، که GIS Cloud فناوری رایگان و پشتیبانی از پروژه های مبارزه با ویروس کرونا را ارائه می دهد ، ایمیل های متعددی با پروژه های شایسته در سراسر جهان دریافت کردیم! 

در این مقاله ، ما یک مطالعه موردی در مورد یکی از این پروژه ها را با همکاری Engr برای شما ارائه می دهیم. Nathaniel Vincent A. Lubrica از یکی از دانشگاههای فیلیپین.

ما افراد و سازمانها را تشویق می کنیم که دست به دست هم داده و پروژه خود را به ما ارائه دهند ، بنابراین می توانیم مجوزها و پشتیبانی رایگان برای راه اندازی سیستم هایی مانند پورتال های نقشه عمومی ، پروژه های جمع آوری داده ها و جمع آوری اطلاعات را در اختیار آنها قرار دهیم. مهندس Nathaniel Vincent A. Lubrica از UC-RIO در مورد پروژه خود برای ردیابی و نقشه برداری از شیوع COVID 19 در فیلیپین با ما تماس گرفت.

در این مشارکت ،  آنها بستری را برای نقشه برداری ، گزارش گیری ، جمع آوری داده ها ، تجزیه و تحلیل و نظارت بر موارد COVID-19 در زمان واقعی اجرا کردند 

همه داده های جمع آوری شده در این پروژه به انواع مختلف نقشه تبدیل می شود تا موارد را به تصویر بکشد و بینش عمیق تری از وضعیت ارائه دهد تا برنامه ریزی برای پاسخ موثر مانند ردیابی تماس و کمک به جامعه امکان پذیر شود.

“این پروژه با هدف ایجاد یک چارچوب هماهنگ همکاری داده ها برای کمک به تصمیم گیری آگاهانه و داده محور انجام می شود.”

مهندس Nathaniel Vincent A. Lubrica از UC-RIO

مهندس مفهوم اولیه Lubrica این بود:

 • نقشه مکان هایی که بیماران مبتلا به کووید 19 مثبت از آنها بازدید کرده اند 
 • نقشه مناطق ضدعفونی شده
 • نشان دهید که آیا افراد در تماس آزمایش شده اند یا خیر  

این تلاش به کشور کمک می کند تا خود را برای گذار به “عادی جدید” آماده کند. 

این امر به واحدهای دولت محلی (LGU) برای ارتقاء تلاش های ارزیابی خطرات بلایای خود ، مانند شناسایی و وسعت مناطق آسیب دیده و ارزیابی خسارات ناشی از هر گونه بلای طبیعی در آینده ، کمک کرده و به آنها کمک می کند. 

مهندس Lubrica گزارش خود را در مورد مبارزه با COVID 19 برای ما ارسال کرد و ما این مورد موردی هیجان انگیز را برای شما شرح می دهیم که مراحل گردش کار آنها را شرح می دهد.

طرح گزارش پروژه

 • اهداف پروژه
 • مشکلات ، اهداف و مزایای نگاشت شیوع ویروس
 • نقاط عطف پروژه / فعالیتها و دستاوردها 
  • نقطه شروع
  • استفاده از بستر GIS Cloud ، جمع آوری داده های میدانی و به اشتراک گذاری داده ها 
  • کارگاههای مربوط به راه اندازی گردش کار با GIS
  • ادغام پروژه “BLISTT Stranded Students” 
  •  آموزش ورود داده ها ، به اشتراک گذاری داده ها و همکاری آنلاین 

اطلاعات لحظه ای در مورد موارد COVID 19 در برنامه ریزی و واکنش واحدهای دولتی ضروری است. اطلاعات در تصمیم گیری قدرت است. هیچ کس بدون نقشه به “جنگ” نمی رود!

مهندس Nathaniel Vincent A. Lubrica از UC-RIO 

اهداف پروژه

هدف اصلی پروژه همکاری چند جانبه و تصمیم گیری مبتنی بر داده است که بهینه سازی استفاده از پلت فرم GIS وب زمان و تجزیه و تحلیل داده ها را بهینه می کند. 

به طور خاص ، هدف این پروژه دستیابی به موارد زیر است:

 •  ایجاد دستورالعمل های هماهنگ در مورد مدیریت داده های COVID 19 ؛
 •  راه اندازی زنجیره ارزش داده برای COVID 19 ؛
 •  ایجاد چارچوبی برای مشارکت شهروندان از طریق GIS مشارکتی ؛
 •  ارائه فعالیتهای افزایش ظرفیت در زمینه GIS و تجزیه و تحلیل داده ها. و
 •  تصمیم گیری مبتنی بر داده را با استفاده از پلت فرم GIS وب در زمان واقعی چند ذی نفع توسعه دهید. “

 

مشکلات ، اهداف و مزایای نگاشت شیوع ویروس

به گفته رهبر پروژه Engr. Nathaniel A. Lubrica ، این پروژه دارای یک رویکرد منحصر به فرد برای ارائه یک پلت فرم تکنولوژیکی بین سازمانی سفارشی از طریق همکاری نقشه یکپارچه و مشارکت شهروندان است . این پروژه همچنین در مراحل مختلف ، از طریق ایجاد ظرفیت پروژه از مدیریت داده تا شبیه سازی پیشرفته ، گسترش یافت.
چندین برنامه نقشه برداری برای COVID 19 وجود دارد. با این حال ، تنها تعداد کمی از آنها یک رویکرد GIS واقعی را در نظر می گیرند . تجزیه و تحلیل مکانی-زمانی COVID 19 در تصمیم گیری مفید است. مهندس تیم Lubrica همچنین متوجه شد که یک رویکرد یکپارچه برای نظارت و گزارش COVID 19 در حال حاضر وجود ندارد. به همین دلیل Engr. Lubrica با GIS Cloud تماس گرفت و پروژه خود را به گونه ای اعمال کرد1.35 میلیون Cordillerans می توانند از این مطالعه سود ببرند.  وی گفت که این پروژه می تواند در سطح ملی توسعه یابد. همکاری بین واحدهای دولت های محلی (LGUs) ، سازمان های دولتی ، NGO ها و مردم ضروری است و همه آنها می توانند دانش و تخصص خود را برای بهره مندی از آن سهیم کنند. هیچ محدودیتی برای اطلاعاتی که در این نقشه ها ضبط و نمایش داده می شود وجود ندارد .  از این رو ، تحقیقات بیشتر نشان داد که مردم به دلیل در دسترس بودن و تجسم داده ها در Map Portal-یک برنامه عمومی GIS که اطلاعات زمان واقعی را نمایش می دهد ، از طریق GIS این پروژه احساس امنیت و مشارکت بیشتری می کند در این پروژه اخلاق داده ها و تنظیم حریم خصوصی مورد توجه قرار گرفته است.

مهندس Lubrica همچنین موافق است که بستر اولیه این پروژه می تواند در آینده برای جلوگیری از سایر بلایا مورد استفاده قرار گیرد .

ما شما را در جریان کار و موفقیت او قرار می دهیم تا ایده کلی و امکانات فوق العاده ای را که این پروژه ارائه می دهد به شما ارائه دهیم. بیایید با هم بررسی کنیم و دریابیم که چگونه در این مورد از راه حل GIS Cloud استفاده کرده اند. 

نقاط عطف پروژه ، فعالیتها و دستاوردها 

 

نقطه شروع

نقطه شروع Engr. پروژه Lubrica ارائه تیم GIS Cloud به تیم خود برای برنامه های مختلف بود:

در این دوره اولیه ، تیم او حساب کاربری در GIS Cloud Manager ایجاد کرد و شروع به کاوش و یادگیری امکانات برنامه های ما کرد.
برای نیازهای نقشه برداری رومیزی ، Engr. Lubrica و تیمش از نرم افزار QGIS استفاده کردند که برای انتشار نقشه با افزونه GIS Cloud یکپارچه شده است .
این تیم پروژه COVID 19 و استفاده از بستر GIS Cloud را در ملاقات با LGU Baguio city، Department of Health (DOH-CAR) و دفتر خدمات بهداشتی شهر Baguio (BCHSO) ارائه کردند. 
انجر گفت ، آنها در طول ملاقات خود به ورودی ها و ایده های متفاوتی در حمایت از توسعه و اجرای پروژه های آینده دست یافتند. لوبریکا 

حسابهای GIS Cloud اضافی برای شرکت کنندگان در این جلسه ایجاد شد ومدیر منطقه ای وزارت علوم و فناوری – CAR ، نانسی M. Bantog ، حمایت کامل خود را ابراز کرد!
همچنین ، آنها پروژه را در DZRK-AM Radyo Pilipinas (ایستگاه رادیویی) در شهر تبوک تبلیغ کردند. مهندس Lubrica در مورد فناوری GIS و برنامه های GIS Cloud که برای نظارت و نقشه برداری COVID19 استفاده می کنند صحبت کرد.

استفاده از بستر GIS Cloud ، جمع آوری داده های میدانی و به اشتراک گذاری داده ها

مهندس تیم Lubrica بیشتر در زمینه اکتشاف سکوی GIS Cloud تحقیق کردند. آنها حسابهای بیشتری برای جمع آوری داده های تلفن همراه ، برای جمع آوری و تجسم داده های میدانی در زمان واقعی ایجاد کردند و قابلیت همکاری و اشتراک گذاری ویرایشگر نقشه را عمیقاً تجزیه و تحلیل کردند . مهندس Lubrica با مدیرعامل ما Dino Ravnić هماهنگ کرد ، که بسته جدیدی از اشتراک ها را در حمایت از پروژه خود اعطا کرد.  با این مجوزهای اضافی ، او داوطلبان را قادر ساخت تا در جمع آوری داده های بیشتر در این زمینه کمک کنند. به این ترتیب مدیران پروژه می توانند بینش فوری را در مورد مکان ارسال کمک یا بستن مناطق ، تنها با مشاهده نقشه به دست آورند . نتیجه یک الف است

پورتال گزارش و نظارت و نقشه COVID 19 ساخته شده توسط Engr. لوبریکا و تیمش در این برنامه GIS عمومی ، آنها شهرداریها و استانهای CAR را در ارتباط با همه سایتهای فعال CAR Health روی نقشه تجسم کردند. با تشکر از آن ، آنها توانستند نقاط عملیات امدادی را برای ردیابی و نظارت بر افراد مثبت COVID19 در منطقه ایجاد کنند.

در آینده ، این اطلاعات به مکان یابی بیماران و ارجاع آنها به نزدیکترین مراکز درمانی در یک منطقه خاص کمک می کند!

همچنین ، با استفاده از این پورتال نقشه ، آنها می توانند آنچه را که مردم در مبارزه با COVID19 در نظر گرفته اند (دارو ، غذا ، سرپناه …) در نظر بگیرند و نظارت کنند. آنها می توانند به آنها در مورد پیشرفت های بیشتر و اقدامات مورد نیاز برای سرکوب ویروس در آینده توصیه کنند.

تیم ارائه پروژه و جلسات خود را در دفتر دفاع مدنی (OCD) و وزارت علوم و فناوری آغاز کرد. مدیر دفتر دفاع مدنی ، آلبرت A. Mogol ، و سایر شرکت کنندگان ، این پروژه را تأیید کردند و با هم چارچوب اولیه و برنامه های استقرار را تدوین کردند.

مهندس Lubrica همچنین در جلسه “ردیابی تماس” با LGU شهر Baguio شرکت کردبه وی پلتفرم GIS Cloud و پروژه COVID 19 خود را معرفی کرد و یک کارگاه نمایشی با سرپرستان گروه های بهداشتی Baguio انجام داد. همه آنها توافق کردند که قابلیت استفاده از این پلت فرم دوستانه و مفید است و برای شهر آنها از ارزش بالایی برخوردار خواهد بود. در یک جلسه استفاده با دفتر دفاع مدنی و Baguio City LGU ، آنها مزایای بستر GIS Cloud را با تمرکز بر مزیت اصلی مورد بررسی قرار دادند:  

 • کاربرد کاربر پسند 
 • قابلیت استقرار آسان

این تأیید این است که برنامه ها بصری هستند و استفاده از آنها آسان است. مدیران پروژه می توانند متکی باشند که داوطلبان و پرسنلی که از برنامه ها استفاده می کنند وظایف خود را به درستی انجام می دهند. همه LGU ها یا آژانس ها دارای پرسنلی نیستند که از سواد فناوری اطلاعات بالایی برخوردارند ، بنابراین جمع آوری اطلاعات و داشبورد پلت فرم GIS Cloud در مورد آنها بسیار مناسب است. 

مهندس Lubrica جلسات ، جهت گیری ها ، نیازسنجی ها و کارگاه های آموزشی دیگری را با تیم های محلی LaTrinidad LGU ترتیب داد. تیم هایی که در این مرحله به هدف پیوستند عبارت بودند از:

 • کاهش و مدیریت ریسک بلایا ، 
 • خدمات بهداشتی
 • خدمات اجتماعی
 • برنامه ریزی و توسعه

این پروژه به La Trinidad COVID 19 EXECOM (کمیته اجرایی) متشکل از شهردار ، معاون شهردار ، مشاوران و همه روسای بخش های شهرداری ارائه شد. کمیته اجرایی از طریق شهردار رومئو سالدا اجرای Engr را تأیید کرد. پروژه COVID 19 Lubrica برای La Trinidad ، که تأیید راه اندازی موفق پروژه بود. 

کارگاههای مربوط به راه اندازی گردش کار با GIS

جهت گیری کارگاه و آموزش و پرورش با برگزار شد barangays (کوچکترین واحد سیاسی) ترینیداد، تبیین اهمیت و گردش کار پروژه. تنها

در عرض چند ساعت ، همه شرکت کنندگان توانستند جریان کار را اتخاذ کرده و موارد خود را با استفاده از بستر GIS Cloud با موفقیت گزارش دهند! 

“این بار دیگر ثابت می کند که برنامه های GIS Cloud کاربر پسند هستند و برای افرادی که دانش کمتری در صنعت فناوری اطلاعات دارند مناسب است.”

مهندس Nathaniel Vincent A. Lubrica از UC-RIO 

در این دوره Engr. Lubrica و اعضای PROJECT CARES (Cordillera Assessment and Resource Generation) در مورد اهمیت نقشه برداری مناطق COVID 19 بحث کردند. همچنین ، مجموعه ای بزرگ از شهر Baguio و شهرداری های Benguet ، La ترینیداد ، Itogon Sablan ، Tuba و Tublay (BLISTT) به CAR COVID 19 Surveillance and Community و Engr پیوستند . Lubrica توانست پروژه را به آنها ارائه دهد. شورای BLISTT از این ابتکار استقبال کرد و او و تیمش بازخورد مثبتی برای پشتکار و حسن نیت خود دریافت کردند. پیشنهاد شد که پروژه باید با سیستم ردیابی تماس شهر Baguio ادغام شود . 

 ادغام پروژه “BLISTT Stranded Students”

پروژه “BLISTT Stranded Students” به 249 دانش آموز بدون دسترسی به اینترنت و مراقبت های بهداشتی کمک کرد تا با کمک و مساعدت شهروندان در این زمینه شناسایی و به نهادهای بهداشتی ارجاع داده شوند . 

این پروژه با حضور همه روسای دپارتمان و کارکنان فنی به وزارت بهداشت (DOH) و وزارت داخله و دولت محلی (DILG) CAR ارائه شد. هر دو مدیران منطقه ای DOH و DILG برای گزارش بالقوه و میدانی پروژه از کمک کامل اظهار کردند داده های جمع آوری شده برای مکان یابی دانش آموزان گیر افتاده ، ارزیابی وضعیت آنها و راه اندازی عملیات امدادی هماهنگ و استراتژیک با کمک برنامه های GIS Cloud و پشتیبانی مورد استفاده قرار می گیرد.

مقرر شد که دو سازمان نمایندگان خود را در زمینه نظارت و نیازهای CAR COVID 19 ارسال کنند.

آموزش ورود داده ها ، به اشتراک گذاری داده ها و همکاری آنلاین 

فعالیتهای آموزشی شامل ثبت نام در حسابهای GIS Cloud ، کارگاه  هماهنگ سازی چارچوب COVID 19 ، جهت گیری و سخنرانیهای GIS ،  آموزش عملی در زمینه QGIS و GIS Cloud و کارگاه ایجاد نقشه بود. مهندس تیم Lubricas نقشه هایی را در QGIS برای ایجاد و تجزیه و تحلیل نقشه ها ایجاد می کند. با تشکر از GIS Cloud Publisher برای QGIS ، Engr. تیم Lubrica این شانس را دارد که نقشه های QGIS را بصورت آنلاین منتشر کرده و به روز کند ، نماد آنها را حفظ کرده و داده های موجود در میدان را مستقیماً در نقشه های QGIS منتشر شده جمع آوری کند.  موفقیت آموزش ثابت می کند که پروژه و گردش کار آن بسیار خوب و دقیق طراحی شده است. نتایج آموزش این نقشه های تعاملی است: خروجی های مورد انتظار از

فعالیتهای 2 روزه به شرح زیر است:

 • ایجاد دستورالعمل در مورد ورود و به اشتراک گذاری داده ها
 • آشنایی با GIS و GIS Cloud
 • پیاده سازی سیستم بر اساس LGU/NGA

در مجموع 18 شرکت کننده از سازمانهای زیر شرکت کردند و آموزش را با موفقیت به پایان رساندند: LGU های لا ترینیداد ، ایتوگون و سبلان ؛ و سازمانهای دولتی منطقه ای که شامل DOST ، NEDA ، OCD ، DOH ، DSWD و DILG است.

این فقط مرحله 1 آموزش بود. 

 • مرحله 2 به ایجاد اطلاعات و مهندسی داده در آینده می پردازد
 • مرحله 3 شامل تجزیه و تحلیل پیش بینی است
 • مرحله 4 شامل بهینه سازی است 

پس از این مرحله 1 ، Engr. لوبریکا و تیمش نقشه پورتال را با همه شهرداری ها و مراکز بهداشتی منطقه تهیه کردند تا بتوانند به مردم محلی در مبارزه با COVID 19 کمک کنند. در آینده آنها قصد دارند پروژه خود را به یک ابزار ارزیابی ریسک ارتقا دهند  ، بنابراین آنها می تواند مناطق آسیب دیده را شناسایی کرده و خسارات ناشی از هر گونه بلای طبیعی را ارزیابی کند.

ما در GIS Cloud با ارائه فناوری و پشتیبانی به همه کسانی که مایل به ایجاد تغییر هستند ، نیاز به مشارکت در مبارزه همه گیر COVID 19 را احساس کردیم. 

ما به Engr تبریک می گوییم. Lubrica و تیمش در تلاش بی شمار و دستاوردهای بزرگ خود در مبارزه با COVID 19. ما به همکاری با وی و دانشگاه برای سرکوب ویروس های گسترده تر در فیلیپین ادامه می دهیم. 

لطفاً در صورت تمایل به اطلاع از نحوه استفاده از بستر GIS Cloud برای مبارزه با COVID 19 و سایر خطرات احتمالی سلامتی ، با ما تماس بگیرید

شماره تماس:

09382252774

9 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید