خانه / کاربرد GIS در بهداشت و سلامت (برای مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید) / مزایای سیستم های اطلاعات جغرافیایی در بهداشت و درمان

مزایای سیستم های اطلاعات جغرافیایی در بهداشت و درمان

مزایای سیستم های اطلاعات جغرافیایی در بهداشت و درمان

مزایای سیستم های اطلاعات جغرافیایی در بهداشت و درمان
مزایای سیستم های اطلاعات جغرافیایی در بهداشت و درمان

نقشه بیماری مدرن تر ، مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی را در مردان سفیدپوست از سال 2000 تا 2004 در ایالات متحده نشان می دهد. ( ویکی پدیا )

شکی نیست که فناوری تأثیر بسزایی در دنیای پزشکی داشته است. پیشرفت ها از مواردی است که راحتی بسیاری از بیماران را بهبود می بخشد تا کسانی که عمر آنها را افزایش می دهد. شاید یکی از جالب ترین فن آوری هایی که روی صحنه ظاهر شده است ، هدف آن این است که ارتباط موثرتر جغرافیایی با بیماری ها را بررسی کند: سیستم های اطلاعات جغرافیایی یا GIS سیستم های اطلاعات جغرافیایی نوعی نرم افزار نقشه برداری پیچیده است که کاربران را قادر می سازد داده های ورودی مرتبط با یک پروژه تعیین شده را به صورت بصری نمایش دهند. نمایش داده ها به صورت بصری به کاربران امکان می دهد گروه بندی جغرافیایی داده های جمعیت شناختی بیمار را به روشی جدید مشاهده کنند. علاوه بر این ، این برنامه به کاربران امکان می دهد تست های آماری را اجرا کرده و به سوالات “چه می شود” پاسخ دهند که ممکن است در نتیجه تغییرات مستقیم یا غیرمستقیم رخ دهد.

در اینجا پنج مزیت بالقوه ادغام سیستم های اطلاعات جغرافیایی در فناوری اطلاعات مراقبت های بهداشتی وجود دارد :

1.شناسایی روندهای بهداشتی

این نرم افزار به متخصصان مراقبت های بهداشتی این توانایی را می دهد تا روندهای مربوط به سلامتی را شناسایی کرده و با توجه به نتایج به دست آمده ، اقدامات درمانی را با دقت بیشتری هدف قرار دهند. یک نمونه از این موارد از برنامه بهداشت عمومی دانشگاه جنوب کالیفرنیا ناشی می شود که در بسیاری از اقدامات مختلف خود از جمله برنامه نظارت بر سرطان از سیستم های اطلاعات جغرافیایی استفاده می کند.

این برنامه داده های جمعیت شناختی مانند آدرس خانه ، محل کار ، نوع سرطان و حتی داده های جمع آوری شده از فناوری بهداشت پوشیدنی را برای کلیه بیماران وارد شده در سیستم ارزیابی می کند. سپس داده ها به صورت ارجاع داده شده و نقشه برداری می شوند. متخصصان بهداشت می توانند موقعیت بیماران را تجسم کنند و تشخیص دهند که خوشه هایی از انواع خاصی از سرطان در ارتباط با شرایط کار مشابه یا مناطق مسکونی وجود دارد. یک مطالعه USC نشان داد که ارتباطی بین خانه های پایین دامنه هایی که به شدت پاشیده می شوند و موارد بالاتر سرطان پروستات است.

با افزایش سریع بیماری های مزمن مانند سرطان ، دیابت و بیماری های قلبی عروقی ، GIS ممکن است روشی را ارائه دهد که در آن متخصصان مراقبت های بهداشتی بتوانند به طور سیستماتیک در مواردی که بیماری های خاص بیشتر شیوع دارند یا قبلاً شیوع یافته اند ، استفاده کنند و اجرای پیشگیرانه استراتژی های پیشگیری یا کارمندان را آغاز کنند متخصصان مراقبت های بهداشتی ماهر در تخصص های خاص پزشکی.

2.پیگیری شیوع بیماری های عفونی

نقش سیستم های GIS نباید فقط به ردیابی وقایع بیماری محدود شود. یکی از جنبه های قدرتمند آن توانایی استفاده از جغرافیا و سایر ورودی ها برای شناسایی مکان هایی است که به احتمال زیاد در آینده گسترش می یابد. داده هایی از این دست می تواند برای کارکنان در زمین که برای نجات جان انسانها کار می کنند ضروری باشد زیرا آنها را قادر می سازد تا از قبل برای یک بیماری آماده شوند و می تواند تأثیر را به شدت محدود کند.

نقشه هایی از این دست نقش مهمی در مدیریت شیوع بیماری هایی مانند ابولا و سرخک دارند. به عنوان مثال ، در هنگام شیوع سرخک دیزنی لند در دسامبر سال 2014 ، نقشه های مبتنی بر GIS برای کمک به تجسم محل زندگی کودکان آلوده و گسترش بالقوه بیماری ایجاد شد. علاوه بر این ، برای درک بهتر میزان واکسیناسیون و قوانین در شهرستانهای مختلف در سراسر ایالات متحده مورد استفاده قرار گرفت تا مشخص شود که با توجه به شیوع جدی ، در کدام مناطق می توان بیشترین آسیب را دید.

3.استفاده از فناوری شخصی

انتظار می رود که جمع آوری مقادیر زیادی از اطلاعات دقیق شخصی ، موارد زیادی در مورد مراقبت های بهداشتی شخصی را نشان دهد ، اما همچنین می تواند بر برنامه های گسترده درمانی منطقه ای تأثیر بگذارد. فن آوری های مراقبت های بهداشتی شخصی به دلیل توانایی آنها در اطلاع رسانی مطالعات آماری ، ابزاری قدرتمند برای ورود اطلاعات به GIS است. این پتانسیل برای کشف روندهای جغرافیایی طولانی مدت در سلامتی برخی از جمعیت های خاص افراد یا افرادی که در مناطق خاصی از ایالات متحده زندگی می کنند وجود دارد.

فناوری پوشیدنی توانایی جمع آوری اطلاعات بسیار گسترده ای از مراقبت های بهداشتی مانند ضربان قلب متوسط ​​، الگوی خواب و قرار گرفتن در معرض آفتاب را دارد. افزودن این داده ها به GIS می تواند تعیین کند که میانگین ضربان قلب یا الگوی خواب افراد در مناطق جغرافیایی متفاوت است. اگر چنین الگوهایی وجود دارد ، کشف چرا می تواند حوزه های جدید تحقیقات بهداشت و درمان را باز کند.

4.تلفیق رسانه های اجتماعی

به روشی مشابه فناوری پوشیدنی که می تواند برای جمع آوری داده های ورودی استفاده شود ، رسانه های اجتماعی نیز می توانند نقش بسزایی داشته باشند. به عنوان مثال ، در طول فصل آنفولانزای 2012-2013 ، محققان از توییتر برای توئیت هایی که نشان دهنده بیماری است ، پرس و جو کردند . آنها اصطلاحاتی مانند “آنفلوانزا” ، “آنفلوانزا” و “دارو” را به کار بردند و از نظر جغرافیایی محل ارسال توئیت بودند. با افزودن این داده ها به نقشه GIS ، محققان توانستند وضعیت آنفولانزا را در آن سال در ایالات متحده تجسم كنند. مطالعات و جمع آوری داده های اضافی امیدوارند که پیش بینی کنند که آنفولانزا در آینده بیشترین تأثیر را خواهد داشت.

  1. بهبود خدمات

سرانجام ، استفاده از فناوری GIS می تواند رهبران و توسعه دهندگان جامعه را قادر سازد تا با همکاری نزدیکتر با بیمارستان ها گام های بزرگتری را در جهت رفع نیازهای ملی بهداشت و درمان بردارند. این سیستم می تواند شناسایی کند که کدام محله ها بیشتر به خدمات بهداشتی خاص مانند مراکز توانبخشی بیشتر یا مراکز مراقبت از سالمندان نیاز دارند. تجزیه و تحلیل داده های جمعیت شناختی بیمار می تواند به پاسخ این سالات کمک کند.

نمونه ای از چگونگی انجام این کار از طریق بهبود خدمات جانباز است . گروه پشتیبانی سیستم های برنامه ریزی ، یک واحد میدانی در دفتر امور ایثارگران ، با استفاده از GIS مکان های خالی در خدمات آنها را تعیین کرد. آنها این کار را با ترسیم توزیع شناخته شده جانبازان در ایالات متحده در کنار توزیع دفاتر خدمات جانبازان و امکانات بهداشتی انجام دادند. این نقشه ها تعدادی از مناطق را نشان داد که در آن جانبازان مجبور شدند مسافت قابل توجهی را برای معالجه طی کنند و با استفاده از داده ها ، توانستند با موفقیت برای 20 ایستگاه مراقبت از جانبازان سیار جدید در سراسر ایالات متحده لابی کنند.

نتیجه

GIS ابزاری قدرتمند است که برای کمک به رفع تعدادی از مسائل مهم بهداشتی از مدیریت بیماری تا خدمات بهتر بهبود یافته است. همانطور که بیشتر و بیشتر متخصصین مراقبت های بهداشتی شروع به اتخاذ و ادغام برنامه می کنند ، تعداد مزایا همچنان افزایش می یابد ، از جمله ارتباط بین بیمارستان ها و جوامعی که آنها خدمت می کنند – که شاید مهمترین ارتباط ایجاد شده باشد.

آموزش GIS در بهداشت،کاربرد جی ای اس در بهداشت،کاربرد GIS در سلامت،دکتر سعید جوی زاده،موسسه علمی تحقیقاتی،آموزش GIS،کتاب کاربرد GIS در بهداشت،فیلم آموزشی GIS در بهداشت،فایل صوتی کاربردی GIS در بهداشت،بهترین آموزش GIS در بهداشت،کارگاه GIS در بهداشت و سلامت،دوره آموزشی بهداشت در سلامت،سعید جوی زاده،آموزش GIS در کنترل بیماری ها،موسسه چشم انداز

همین الان با ما تماس بگیرید:

09382252774 دکتر سعید جوی زاده

 

 

درباره‌ی سعید جوی زاده

دکتر سعید جوی زاده مدیر موسسه علمی تحقیقاتی چشم انداز هزاره سوم ملل و عاشق مجموعه علوم جغرافیایی است. وی معتقد است که دشمنان اصلی بشریت ترس، شک و بی هدفی هستند. کارشناسی جغرافیای طبیعی را در سال 1381 از دانشگاه یزد، کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی گرایش اقلیم شناسی محیطی را از دانشگاه خوارزمی در سال 1384 و مدرک دکتری خود را در سال 1398 در رشته اقلیم شناسی از دانشگاه خوارزمی اخذ کرده است. عنوان رساله ایشان "تحلیل فضایی خشکسالی در ایران" است. او متخصص سیستم های اطلاعات جغرافیایی(GIS) و سنجش از دور(RS) وآمار فضایی است. از سال 1381 مشغول تدریس در دانشگاه ها و مراکز دولتی و خصوصی است. وی همه ساله کارگاه های تخصصی را برای علاقه مندان به GIS و RS برگزار می کند. کتاب هایی مفید و کاربردی را در زمینه سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی را به رشته تحریر درآورده است. هم اکنون نیز بروی سیستم های پهباد و برنامه نویسی پیشرفته در سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور مشغول به فعالیت است. علاوه بر این سعید جوی زاده علاقه مند به مطالعات خشکسالی و بلایای طبیعی است و در زمینه خشکسالی نیز کتاب های متعددی را به رشته تحریر درآورده است. از آرزوهای دکتر جوی زاده همه گیر شدن سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی در بین مردم و نهاد هادی تصمیم گیری است.

همچنین ببینید

بررسی اپیدمیولوژیک و مدل سازی مکانی بیماری لیشمانیوز جلدی(سالک) در استان بوشهر با استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) طی سال های 1390 تا 1394

لیشمانیوز جلدی به عنوان یک مشکل بهداشتی در جهان اهمیت خاصی دارد. که در اثر …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

Open chat
Powered by
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟