خانه / مصاحبه (برای مطالب بیشتر اینجا کلیک نمایید) / مصاحبه با جک دنگر موند:موسس و مدیر شرکت ESRI

مصاحبه با جک دنگر موند:موسس و مدیر شرکت ESRI

مصاحبه با جک دنگر موند:موسسه و مدیر شرکت ESRI-موسسه چشم انداز هزاره سوم ملل شیراز

گزارشگر: ابتدا باید از شما تشکر کنم. شاید این دکتر راجر تاملینسون بود که اصطلاح “سیستم اطلاعات جغرافیایی رایانه ای” را مطرح کردند، اما بدون شما(جک دنگر موند) و لورا(همسر جک دنگر موند) ، GIS هرگز نمی توانست به مردم و پژوهشگران معرفی شود. احساس می کنم شما اعتباری را که هر دو شایسته آن هستید دریافت نمی کنید.

JD: اما این فقط آغاز راه  است.

گزارشگر: ممنون میشم اگر بیشتر توضیح دهید

JD: دو نوع جهان متفاوت در سیستم اطلاعات جغرافیایی وجود دارد. اولین بار GIS به عنوان ابزاری قدرتمند  برای بحث های  بسیار تخصصی مانند جنگلداری یا زمین شناسی آغاز شد. که البته من در این ها تخصص نداشتم. کارهای من مربوط می شود به استفاده از GIS در پروژه های عمومی ، مانند مکان یابی مناسب یک شهر جدید یا مکان یابی مناسب پارکینگ و یا کارهایی از قبیل زیبا تر کردن نقشه های جغرافیایی.

سیستم اطلاعات جغرافیایی دارای دو نوع تفکر است: یکی تفکر سیستمی است و به همین دلیل راجر تامیلسون(پدر علم GIS) سیستم های مدیریت جنگل خود را آغاز کرد. اما پژوهش های من واقعا  به عنوان یک برنامه ریز و معمار چشم انداز ها  ، استفاده از علم جغرافیا برای کمک به ما در تصمیم گیری  بهتر در مکان و محل زندگی بود. ما سالانه پول زیادی را برای برای تجزیه و تحلیل و تهیه نقشه های کاربردی صرف می کنیم تا به دیگران کمک کنیم تا بتوانند تصمیم گیری بهتری اتخاذ کنند.

نوع دیگر تفکر در سیستم اطلاعات جغرافیایی ، تصوری دقیقی از مدیریت داده های مکانی بود مثل نقطه،خط و پلی گون و این که چگونه داده های واقعی در سیستم ها شبیه ساری و مدلسازی و به واقعیت نزدیک شوند.

در اوایل دهه 70 میلادی، بیشتر فعالیت ما بروی انجام پروژه های کاربردی بود و در آن زمان  هیچ کس نرم افزار ما را خریداری نکرد. ما فقط روی پروژه ها کار می کردیم که پولی بیشتری دریافت کنیم تا به پیشرفت برسیم.

در پایان این دوره زمانی بود که  مردم می خواستند این نرم افزار را خریداری کنند ، اما آنها می خواستند سیستم های اطلاعاتی آماده را خریداری کنند و این چیزی بود که در دسترس نبود. بنابراین آنها سیستم های مبتنی بر پروژه را به دست می گیرند و سعی می کنند آنها را در سیستم های اطلاعاتی مفید بدانند.

سعی کردیم که با کاربران ارتباط نزدیکی برقرار کنیم و مشکلاتی را که مطرح می کردند را یاداشت می کردیم و به این نتیجه رسیدیم که GIS را برای سازمان ها طراحی کنیم خصوصا ادارات و شرکت های دولتی که توان خرید این نرم افزار ها را داشته باشند.

بلوغ سیستم های اطلاعات جغرافیایی تا اواسط 80 شروع نمی شود ، و ما با اشتیاق فراوان به مطالعه بانک اطلاعاتی پرداختیم. بانک اطلاعاتی واحد ، پایگاه داده مکان محور، نمایش چندگانه … کارهایی که SQL این کار را با اوراکل انجام داده است. ما نوعی SQL فضایی ایجاد کردیم که این در نوع خود عالی و جذاب بود، بنابراین شروع به فکر کردن در مورد اولین اصول نحوه انجام مدیریت داده های جغرافیایی کرد.و توانستیم به مدیریت کارآمد داده های مکانی برسیم.

اکنون ، این سیستم ها و پایگاه داده های مکانی به خوبی بالغ شده است. اکنون احتمالاً صدها هزار سیستم سازمانی مبتنی بر GIS وجود دارد که سیستم های ذخیره و نگهداری  هستند ، که اساساً کاری است که مردم انجام می دهند اما با فکر انجام پروژه هایی در حوزه کاربران دسک تاپ. میلیون ها نفر از آن کاربران وجود دارند ، و این همچنان ادامه دارد.

اخیراً ما این سیستم ها را با سیستم های مبتنی بر پروژه و سیستم های موبایل متصل کرده ایم. اینها برنامه هایی هستند که می توانند به افراد حاضر در اینترنت  دسترسی داده های مکانی بدهند و از لحاظ جغرافیایی(مکانی) انواع تفکر را فعال کنند.و تفکرهای جدیدی را در این حوزه شکل دهند.

در این جا بود که جغرافیدانان با استفاده از  GIS توانستند مجهولات ناشناخته را کشف  کنند  و این چیزی بود که تا آن زمان در نقشه های کاغذی و سنتی وجود نداشت و عملا امکان پذیر نبود و این یک نقطه عطفی در کار و شرکت ما محسوب می شد.و جغرافیدانان توانستند که مدل های رقومی را برای تفسیر کره زمین و محل زندگی خود کشف و بکار ببندند.

در این زمان ما توانستیم که وب جی آی اس را ابتدا برای خودمان ایجاد کنیم تا بهتر بتوانیم به اشتراک گذاری داده ها در مدت زمان کوتاهی بپردازیم.اینجا بود که توانستیم سازمان ها را به هم وصل کنیم و شرکت ها و…به هم متصل شوند.

اینجاست که دایرکتوری های خدمات نه تنها می توانند فقط یک سرویس توزیع شده را جستجو و راه اندازی کنند ، بلکه می توانند چندین سرویس را بدون توجه به ساختار داده ها به صورت پویا با هم ادغام کنند و آنها را در انواع مختلف مشتری در  وب در دسترس همگان قرار دهند.

دایرکتوری ها همچنین می توانند خدمات را در مشتریان زمینه ، و با داشبورد ، و در مشتریانی مانند کاوشگر مانند Insights ، در دسترس قرار دهند ، بنابراین می توانید داده های اکتشاف ، داده های جغرافیایی اکتشافی را داشته باشید ، همه در یک سیستم ساخته شده اند. من حدس می زنم که من یک سیستم از سیستم می نامم ، و این نیز پایه و اساس این سیستم عصبی است [که ما از نظر فنی به عنوان زیرساخت های مکانی می توانیم توصیف کنیم.

این ایده کاملاً جدید نیست؛ که به اوایل دهه 90 باز می گردد ، وقتی مردم گفتند که باید زیرساخت ملی داده های مکانی ایجاد کنیم. خوب ، هیچ فناوری ، هیچ چیز وجود نداشت . این فقط یک ایده بود؛ ولی ما سعی کردیم که بر روی آن تمرکز و به ان فکر کنیم.

آنچه ما اکنون با همه این سازمانها و سازمانهای [خارجی] می بینیم این است که این یک سرویس خدماتی است که به افرادی که کار واقعی انجام می دهند مرتبط است ، خواه کار پروژه باشد یا در ساخت داده های جغرافیایی ، جنگلداری ، شهرها و…. یا تصمیم گیری های محلی در مشاغل یا تصمیم گیری در سطح جهانی و بین المللی.

فرمول یک مکانی
فرمول یک مکانی

در حال حاضر تمام فن آوری های سیستم اطلاعات جغرافیایی به اندازه کافی به کمال و بالغ شدن رسیده اند است و در شکل زیرساخت های مشترک زمینی در حال بلوغ است. همانطور که این بلوغ ، مانند خود وب ، در یک متن از دانش جغرافیایی است که مردم شروع به استفاده از آن خواهند کرد تا تقریباً بر تمام عملکردهای کره زمین تأثیر بگذارند.و بتوانند ارتباط بین پدیده های مکانی را کشف و جهان را جای بهتری برای زندگی کنند.

 

درباره‌ی سعید جوی زاده

دکتر سعید جوی زاده مدیر موسسه علمی تحقیقاتی چشم انداز هزاره سوم ملل و عاشق مجموعه علوم جغرافیایی است. وی معتقد است که دشمنان اصلی بشریت ترس، شک و بی هدفی هستند. کارشناسی جغرافیای طبیعی را در سال 1381 از دانشگاه یزد، کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی گرایش اقلیم شناسی محیطی را از دانشگاه خوارزمی در سال 1384 و مدرک دکتری خود را در سال 1398 در رشته اقلیم شناسی از دانشگاه خوارزمی اخذ کرده است. عنوان رساله ایشان "تحلیل فضایی خشکسالی در ایران" است. او متخصص سیستم های اطلاعات جغرافیایی(GIS) و سنجش از دور(RS) وآمار فضایی است. از سال 1381 مشغول تدریس در دانشگاه ها و مراکز دولتی و خصوصی است. وی همه ساله کارگاه های تخصصی را برای علاقه مندان به GIS و RS برگزار می کند. کتاب هایی مفید و کاربردی را در زمینه سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی را به رشته تحریر درآورده است. هم اکنون نیز بروی سیستم های پهباد و برنامه نویسی پیشرفته در سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور مشغول به فعالیت است. علاوه بر این سعید جوی زاده علاقه مند به مطالعات خشکسالی و بلایای طبیعی است و در زمینه خشکسالی نیز کتاب های متعددی را به رشته تحریر درآورده است. از آرزوهای دکتر جوی زاده همه گیر شدن سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی در بین مردم و نهاد هادی تصمیم گیری است.

همچنین ببینید

مصاحبه با دکتر سونگ: بنیان گذار SuperMap

مصاحبه با دکتر سونگ: بنیان گذار SuperMap-موسسه چشم انداز هزاره سوم ملل سعید جوی زاده  …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

Open chat
Powered by
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟