مصاحبه با سوزان: کاربرد GIS در باستان شناسی

کاربرد GIS در باستان شناسی

کاربرد GIS در باستان شناسی


مصاحبه با سوزان: کاربرد GIS در باستان شناسی-موسسه چشم انداز هزاره سوم ملل

درباره سوزان:

عضو شورای شهر Copake شهری در ایالت کلمبیا ، نیویورک ، ایالات متحده است.

 

مقدمه

از سالهای اولیه باستان شناسی ، نقشه ها نقش مهمی در ثبت تاریخ بشری داشتند. این امر قطعاً هنوز هم صادق است ، هرچند دانشمندان مدرن اجتماعی مانند سوزان وینچل-سوینی هم اکنون می توانند وسعت وسیعی از ابزارهای رادار نافذ زمین را غیر تهاجمی بدانند و به همین دلیل به حفظ مکان برای آینده کمک می کنند.

سوزان دارای مدرک لیسانس علوم در مطالعات میان رشته ای در باستان شناسی و علوم خاک از کالج امپراتوری دانشگاه ایالتی نیویورک است. وی بیش از ده سال تجربه در زمینه باستان شناسی دارد و در ده ها سایت در ایالت نیویورک مشغول به کار است. حوزه های تخصص او شامل کاوش های علمی ، شناسایی و تجزیه و تحلیل آثار باستانی و همچنین استفاده از فناوری های جغرافیایی در تحقیقات باستان شناسی و نقشه برداری است. سوزان در حال حاضر برای فناوری های تصویربرداری زیرزمینی (UIT) فعالیت می کند. عضو هیئت مدیره انجمن باستان شناسی آمریکاست است. وبه عنوان عضوی شورای شهر مشغول به فعالیت  است.

گزارشگر: آیا می توانید برای ما بگویید که سیستم های اطلاعات جغرافیایی چگونه روش تحقیق باستان شناسی را تغییر داده اند؟

سوزان : من در درجه اول برای حمایت از تحقیقات سایر باستان شناسان کار کرده ام و معتقدم کاربردهای GIS و سایر نرم افزارها و سخت افزارهای “مبتنی بر مکان” تقریباً بی حد و حصر هستند. استفاده از فناوری مکانی در باستان شناسی به طور مداوم در حال تحول است. هنگامی که من برای اولین بار – تقریبا 15 سال پیش – شروع به کار کردم و اهداف و تکنیک ها کاملاً محافظه کارانه  بودند. من از GIS برای تهیه نقشه های دقیق تر ، سازگارتر و مناسب تر برای پروژه های باستان شناسی استفاده کردم. من به جای قطب نما و نوار اندازه گیری از GPS نقشه برداری برای یافتن چاله های تست در این زمینه استفاده کردم و به راحتی این مکانها را روی نقشه های توپوگرافی USGS جغرافیایی و دیجیتالی اسکن کردم. در پروژه های بعدی ، من پایگاه داده های مکانی (GDB) را با همین اطلاعات مشتق از GPS درج کردم و سپس نقشه هایی را تهیه کردم که نه تنها آثار باستانی را شناسایی می کردند ، بلکه تراکم آنها را نشان می دادند و کجا و در چه عمق کاوش می شدند. این امر تا حدود زیادی در تعیین سن و فعالیتهای انسانی در هر محوطه باستانی به ما  کمک می کنند – خواه یک اردوگاه شکار بومی آمریکا هزاران سال قدمت داشته باشد ، یا یک جامعه برده داری قرن نوزدهم. من همچنین با استفاده از GIS نقشه های تاریخی هوشمند را برای کمک به کاوش های باستانی ، که باعث صرفه جویی در وقت و هزینه در مکان و همچنین در نتیجه بازیابی بیشتر اطلاعات باستان شناسی می شد ، انجام دادم. مطالعات جدیدتر که من در آن GIS و پشتیبانی از نقشه برداری ارائه داده ام ، سطح بسیار بالاتری از تجزیه و تحلیل مکانی را در بر گرفته است و از نظر جغرافیایی منطقه ای تر از مکان خاص هستند. این کار همچنین بر تحقیقات صورت گرفته از چندین رشته علمی نه فقط باستان شناسان انجام شده است.

گزارشگر: شما هم اکنون بر روی فناوری های تصویربرداری زیرزمینی ، LLC کار می کنید. یک روز معمولی را چکونه ارزیابی می کنید؟

سوزان : در UIT واقعاً روز معمولی وجود ندارد ، اما کار 100٪ در مورد روابط مکانی است! UIT یک شرکت نقشه برداری ژئوفیزیکی دیجیتال است که با استفاده از فن آوری های سطح  بالا مانند رادار نفوذپذیر زمین و الکترومغناطیسی برای کشف و پیدا کردن ویژگی های زیرزمینی بدون خاکبرداری استفاده می کند. این که آیا اشیاء مورد نظر گورهای بدون علامت هستند ، پایه های مدفون سازه های تاریخی ناپدید شده ، خطوط آب و یا میلگرد در عرشه های پل بزرگراه بتونی ، موقعیت دقیق در کلیه داده های جمع آوری شده گنجانده شده است. “تحویل” نهایی برای هر پروژه شامل نقشه هوشمند زمین مرجع شده  یا سری نقشه ها است. من در حال حاضر برای تهیه نقشه های باستانی از دستورات منعکس نشده (UXO) در پایگاه ارتش ایالات متحده در غرب نیویورک که در تمرینات آموزش جنگ در طول دهه 1940 مورد استفاده قرار گرفت کمک می گیرم. این کار هر دو زیست محیطی است – UXO بزرگترین مسئله آلودگی زمین است که ارتش ایالات متحده با آن روبرو است و از لحاظ طبیعی و باستان شناسی به لحاظ تاریخی باستان شناسی است.

گزارشگر: اینجا صحبت از UXO کردید.می شود در این باره بیشتر توضیح دهید؟

سوزان: مقاصد منفجر نشده ( UXO ، که گاه به اختصار UO نیز نامیده می شود) ، بمب های منفجر نشده ( UXB ) یا بقایای مواد منفجره جنگ ( ERW ) سلاح های انفجاری بمب ، پوسته ، نارنجک ، مین های زمینی ، مین های دریایی ، مهمات خوشه ای و غیره) هستند. منفجر شدن هنگامی که آنها به کار درآمدند و هنوز هم خطر انفجار را در معرض خطر قرار می دهند ، گاهی اوقات چندین دهه پس از استفاده یا دور ریختن آنها. UXO همیشه ناشی از جنگ نیست. مناطقی مانند زمین های آموزش نظامی حتی می توانند پس از ترک منطقه ، تعداد قابل توجهی داشته باشند. UXO از جنگ جهانی اول همچنان یک خطر است ، که مهمات پر شده از گازهای مسموم هنوز هم یک مشکل است. هنگامی که مهمات ناخواسته یافت می شود ، آنها گاه در انفجارهای کنترل شده از بین می روند ، اما انفجار تصادفی حتی مواد منفجره بسیار قدیمی نیز اتفاق می افتد ، گاهی اوقات با نتایج مهلک.

هفتاد و هشت کشور توسط مین های زمینی آلوده شده اند ، که سالانه 15،000-20،000 نفر را می کشد یا می رنجاند.  تقریباً 80 درصد تلفات غیرنظامیان هستند و کودکان دارای بیشترین گروه سنی هستند. به طور متوسط ​​تخمین زده می شود 50٪ از مرگ ها طی چند ساعت از انفجار رخ می دهد. در سالهای اخیر ، مین ها بطور فزاینده ای به عنوان سلاح های ترور علیه مردم غیرنظامی محلی به طور خاص مورد استفاده قرار گرفته اند.

علاوه بر خطر آشکار انفجار ، UXO دفن شده می تواند باعث آلودگی محیط زیست شود. در برخی از مناطق مورد استفاده آموزش نظامی ، مواد شیمیایی وابسته به مهمات مانند مواد منفجره و پرکلرات (یک جزء از تجهیزات تولید سوخت و موشک موشک) می توانند وارد خاک و آب های زیرزمینی شوند.

گزارشگر: به عنوان یکی عضو شورای شهر Town Copake ، آیا می دانید پیشینه شما در علم جغرافیا و انسان شناسی باعث شده که دقیق تر به مسائل نگاه کنید؟

برای مطالعه بیشتر:

Copake شهری در ایالت کلمبیا ، نیویورک ، ایالات متحده است. جمعیتی حدود 3615 نفر دارد . این شهر نام خود را از دریاچه ای گرفته می شود که به زبان محلی به  “برکه مار”.معروف است.

سوزان: مطلقاً – به ویژه در تحلیل الگوهای انسانی و بهره برداری از منابع طبیعی . من در حال حاضر به عنوان یکی از اعضای  شورای شهر و مشاور حفاظت از محیط زیست شهر مشغول به خدمت هستم. یکی از مهمترین موضوعاتی که توسط این کمیته مشخص شده است ، کیفیت و تأمین آب است. GIS یکی از ابزارهای اصلی مورد استفاده این کمیته برای شناسایی شرایط موجود در تأمین آب و راه حلهای ممکن در آینده خواهد بود.

گزارشگر: یکی از خاطرات مورد علاقه شما در مورد کار چیست؟ چه چیزی آن را قابل توجه کرده است؟

سوزان: یکی از پروژه های مورد علاقه من نقشه برداری مقدماتی از یک سایت باستان شناسی به نام لیسنارو در منطقه بورن ایرلند بود. به دلیل اخراج در طول قحطی بزرگ قرن نوزدهم ، این محوطه روستا بقایای خانه های سنگی پوشیده از خزه را که بر روی بقایای یک دهکده قرون وسطایی بسیار قدیمی ساخته شده است ، نگه داشته است. این شهر ، به نوبه خود ، بر روی بقایای حلقه ماقبل تاریخ یا همانگونه که هنوز برخی ایرلندی ها از آن یاد می کنند ساخته شده است ، “حلقه پری”. نگاشت نه تنها به فن آوری های مورد علاقه من – GPS ، GIS ، ژئوفیزیک و بررسی نوری سنتی – این سایت احاطه شده توسط جنگلی از درختان زالزالک پیچیده شده از پیچک پیچیده و در یک منظره خیزناک و تپه ای از سنگفرش سنگ آهک که برای آن محاصره شده است که به  بورن مشهور است و باعث تحریک ایرلندی از عقاید باستانی می شود. حتی رفت و آمد روزانه من به سایت ، مرا به زمان قبلی بازگرداند. من هر روز من چندین مایل  از روز را در یک مسیر خاکی  پیاده روی می کردم تا به آنجا برسم.از میان جنگل ها و مزارع عبور می کردم و این خیلی رویایی بود.

 

9 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید