خانه / همه چیز درباره مکان یابی (برای مطالب بیشتر کلیک کنید) / مکان یابی گردشگري دریاچه ای با استفاده از GIS

مکان یابی گردشگري دریاچه ای با استفاده از GIS

مکان یابی گردشگري دریاچه ای با استفاده از  GIS امروزه بعنوان یک تکنیک کاربردی در دنیای گردشگری است .یکی از راهبردهای نوین در توسعه گردشگری است که درمحافل علمی درسالهای گذشته به آن توجه شده است. صاحب نظران رشته گردشگري بر اين عقيده اند که درياچه ها ظرفيت بسيار زيادي براي جذب گردشگر دارند.

مکان یابی گردشگري دریاچه ای با استفاده از  GIS هر چند که با استفاده از داده های بسیاری انجام می شود ولی می توان مدیریت بهتری در این زمینه را اعمال کرد.

شايد بتوان با اطمينان،مکان یابی گردشگری دریاچه ای بواسطه ی علم GIS را از مؤثرترین اقدامات توسعه جاذبه های گردشگری دانست. واقعيت اين است که تالاب ها يکي از بي نظيرترين، زيباترين، بکرترين و شگفت انگيزترين پديده هاي طبيعي هستند که هر يک جلوه هايي بسيار بديع، جالب، ناشناخته و پر رمز و راز دارند.

در اين راستا تعدد درياچه ها در استان فارس مجموعه عناصر به هم پيوسته جذاب و ديدني را براي گردشگران به نمايش مي گذارد. بنابراين، هدف از پژوهش حاضر شناسايي و مکان يابي درياچه هاي داراي توسعه گردشگري بوسیله علم GIS در استان فارس است.

مکان یابی گردشگری بدسیله GIS
مکان یابی گردشگری بوسیله GIS

مکان یابی گردشگري درياچه اي نيازمند شناسايي و تجزيه و تحليل معيارها، زيرمعيارها و گزينه هاي متعددي از لايه هاي اطلاعاتي است؛ از اين رو در پژوهش حاضر ابتدا لايه هاي اطلاعاتي لازم براي مکان يابي پهنه هاي مستعد توسعه گردشگري درياچه اي تهيه شد؛ سپس به دليل تفاوت در ميزان تاثيرگذاري معيارها، زيرمعيارها و گزينه ها، 20 نفر از اساتيد و کارشناسان خبره در زمينه گردشگري به مقايسه دودويي اين مولفه ها پرداختند و وزن نهايي هر يک از آن ها با الگوي تحليل سلسله مراتبي (AHP) محاسبه شد؛ سپس با توجه به وزن نهايي زيرمعيارها و گزينه ها، لايه هاي اطلاعاتي در محيط نرم افزار GIS تلفيق شد.

مکان یابی گردشگري دریاچه ای با استفاده از  GIS نشان داد درياچه هاي پريشان، هرم و کاريان و هيرم در پهنه بسيار مناسب، درياچه دشت ارژن، در پهنه هاي بسيار مناسب و مناسب، مهارلو، طشک و بختگان، در پهنه هاي مناسب و درياچه کافتر در پهنه هاي مناسب و بسيار نامناسب براي توسعه گردشگري درياچه اي قرار مي گيرند.

جهت دریافت مقاله کامل برروی لینک زیر کلیک کنید

http://s6.picofile.com/file/8380370034/Makanyabi.pdf.html

درباره‌ی سعید جوی زاده

دکتر سعید جوی زاده مدیر موسسه علمی تحقیقاتی چشم انداز هزاره سوم ملل و عاشق مجموعه علوم جغرافیایی است. وی معتقد است که دشمنان اصلی بشریت ترس، شک و بی هدفی هستند. کارشناسی جغرافیای طبیعی را در سال 1381 از دانشگاه یزد، کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی گرایش اقلیم شناسی محیطی را از دانشگاه خوارزمی در سال 1384 و مدرک دکتری خود را در سال 1398 در رشته اقلیم شناسی از دانشگاه خوارزمی اخذ کرده است. عنوان رساله ایشان "تحلیل فضایی خشکسالی در ایران" است. او متخصص سیستم های اطلاعات جغرافیایی(GIS) و سنجش از دور(RS) وآمار فضایی است. از سال 1381 مشغول تدریس در دانشگاه ها و مراکز دولتی و خصوصی است. وی همه ساله کارگاه های تخصصی را برای علاقه مندان به GIS و RS برگزار می کند. کتاب هایی مفید و کاربردی را در زمینه سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی را به رشته تحریر درآورده است. هم اکنون نیز بروی سیستم های پهباد و برنامه نویسی پیشرفته در سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور مشغول به فعالیت است. علاوه بر این سعید جوی زاده علاقه مند به مطالعات خشکسالی و بلایای طبیعی است و در زمینه خشکسالی نیز کتاب های متعددی را به رشته تحریر درآورده است. از آرزوهای دکتر جوی زاده همه گیر شدن سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی در بین مردم و نهاد هادی تصمیم گیری است.

همچنین ببینید

فیلم آموزشی: مکان یابی با عمل گر و منطق فازی در GIS

مکان یابی با عمل گر و منطق فازی در GIS -قسمت بیست و هفتم-دکتر سعید جوی زاده

در سالهای اخیر مطالعات مکان ‌یابی به عنوان یکی از عناصر کلیدی در موفقیت و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

Open chat
Powered by
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟