هیدرولوژی و GIS

نحوه ایجاد یک پورتال نقشه هیدرولوژیکی عنوان پستی است که با شما اشتراک گذاشته می شود امیدوارم که این پست مورد پسند شما قرار بگیرد.

 

نقشه موجودی هیدرولوژی

پایگاه داده های هیدرولوژی امکان نقشه برداری ، ردیابی و مشاهده منابع آب را فراهم می کند . نظارت و مدل سازی داده ها در ایجاد یک سیستم پایدار برای مدیریت تامین آب عمومی ضروری است. یافتن و ردیابی اطلاعات مورد نیاز به صورت دستی ناکارآمد و غیرقابل اعتماد است ، به ویژه هنگامی که توجه داشته باشید که همه ارزیابی ها و تجزیه و تحلیل ها با داده های زمین فضایی (بردارها و راستگرها) انجام می شود. این مقاله به شما نشان می دهد که چگونه یک پورتال نقشه هیدرولوژیکی با یک مثال واقعی ایجاد کنید.

مارکو سینچیچ ، فارغ التحصیل هیدروژئولوژی از دانشگاه زاگرب ، این پروژه را ایجاد کرد تا داده های هیدرولوژی شهرداری کارلوواک را به مخاطبان وسیع تر ، مهندسان عمران ، ژئوتکنیک ها ، زمین شناسان ، دانشمندان و دیگران که می توانند از داده ها به خوبی استفاده کنند ، برساند. این فهرست جامع هیدرولوژی از طریق یک پورتال نقشه که توسط GIS Cloud طراحی شده است ، عمومی شد.

فهرست مطالب:

•  درباره داده های جغرافیایی

•  ایجاد نقشه های هیدرولوژی

•  اطلاعات هیدرولوژیکی موجود

          •  1. ایستگاه های مشاهده داده

          •  2. موجودی هیدرولوژی

          •  3. عناصر در معرض خطر

          •  3. نقشه های پایه

•  ایجاد پورتال نقشه

•  نتایج و نتیجه گیری

 

درباره داده های جغرافیایی

برای انجام هر نوع تجزیه و تحلیل هیدرولوژیکی ، داده های زمین فضایی خاصی مورد نیاز است: عوامل محیطی ، عناصر در معرض خطر و عوامل محرک برای وقوع زمین لغزش. بیشترین استفاده از عوامل محیطی است که شامل داده هایی مانند زمین شناسی ، خاک شناسی ، هیدرولوژی ، ژئومورفولوژی ، کاربری زمین و مدل های ارتفاع دیجیتال است. عناصر در معرض خطر شامل ساختمان ها ، شبکه های حمل و نقل ، خطوط زندگی ، امکانات ضروری ، داده های جمعیت ، داده های کشاورزی ، داده های اقتصادی و داده های اکولوژیکی است (عناصر در معرض خطر در این پروژه محدود به محدوده شهر باریک هستند). عوامل محرک شامل بارندگی ، داده های دما ، تبخیر و تعرق ، شتاب زمین و داده های زلزله است. از آنجا که پورتال در دسترس عموم است

مجموعه داده های فضایی هیدولوژی

و اشخاص ثالث می توانند لایه ها را آزادانه بارگیری کنند ، این فقط شامل اطلاعاتی است که قبلاً در جایی دیگر (به دلیل حق چاپ) در دسترس است یا با اطلاعاتی که از داده های موجود تهیه شده است. با این حال ، این تنها جایی است که داده ها یکپارچه ، بسیار جستجو شده و به راحتی برای همه قابل دسترسی است. همچنین ، هر کس می تواند داده های مورد نیاز خود را با استفاده از ویژگی GIS Cloud Export یکپارچه شده در پورتال نقشه صادر کند.

موجودی هیدرولوژی با دیجیتالی کردن نقشه توپوگرافی کرواسی 1:25 000 ، با حوزه های آبخیز و سیستم زهکشی به عنوان یک استثنا ، که با ابزار GIS رومیزی ایجاد شده است ، ایجاد شد. عناصر در معرض خطر و نقشه بردار کاربری زمین از پایگاه های داده منبع باز بارگیری و بعداً وارد شد.

 

ایجاد نقشه های هیدرولوژی

بیشتر لایه ها در ArcMap ساخته شده و با GIS Cloud Publisher برای ArcMap به Map Editor منتقل شده و بعداً به پورتال نقشه وارد شده اند. تمام ایستگاه های مشاهده داده با استفاده از مختصات خود به عنوان اشیاء نقطه ای اضافه شدند. از آنجا که ویرایشگر نقشه دارای یک ابزار hotspot برای اشیاء نقطه ای است ، از آن برای تهیه نقشه های hotspot برای هر شی نقطه ای از گروه موجودی هیدرولوژی استفاده شد.  نقشه های پایه ژئومورفولوژیکی در ArcMap ایجاد می شوند ، اما تنوع عظیمی از نقشه های پایه پس زمینه نیز در ویرایشگر نقشه یافت می شود ، و تعدادی از آنها به عنوان بخشی از پورتال نقشه انتخاب شده اند. بارگذاری داده های بردار با GIS Cloud Publisher برای ArcMap

استفاده از ناشر برای arcmap

Publisher for ArcMap یک ابزار سریع و قابل اعتماد برای انتقال تمام داده های بردار از ArcMap به ویرایشگر نقشه است. این بلافاصله همه لایه های بردار را تشخیص داده و جدول ویژگی خود را حفظ کرده و آنها را در مواقع مورد نیاز با موفقیت بارگذاری می کند. از آنجا که اکثر لایه ها بردار هستند ، بخش عمده ای از کار در یک لحظه انجام شد. تعداد کمی داده رستری به صورت دستی به ویرایشگر نقشه وارد شد. ترکیب این دو ویژگی باعث شد تا فرآیند انتقال تا حد ممکن ساده و کارآمد باشد.

 

اطلاعات هیدرولوژیکی موجود

در چند بخش بعدی ، شرح مفصلی از هر لایه و نحوه استفاده از آن را ارائه می دهیم. لایه ها بر اساس موضوعات گروه بندی شده اند تا امور را بیشتر مدیریت کنید.

 

ایستگاه های مشاهده داده

این گروه شامل ایستگاه های اصلی آب و هوا ، ایستگاه های آب و هوایی ، ایستگاه های اندازه گیری باران و ایستگاه های نظارت بر سطح رودخانه ها است که همگی اجسام نقطه ای هستند. دو مورد اول انواع اطلاعات آب و هوایی و هواشناسی را برای مکان مشخص ارائه می دهند. توزیع باران سنج در تعیین میزان بارندگی مایع در مناطق خاصی مهم است. باران یکی از مهمترین عوامل محرک است ، از جمع آوری داده ها از این ایستگاه ها برای پیش بینی و تجزیه و تحلیل رویدادهای بعدی و همچنین تعیین علت وقوع برخی از آنها در گذشته استفاده می شود.  نقشه ایستگاه های مشاهده داده> بازکردن و مرور پورتال نقشه

نقشه هیدرولوژی - ایستگاه های مشاهده داده

با کلیک روی ایستگاه نظارت بر سطح رودخانه ، پیوندی نشان داده می شود که شما را به وب سایتی با سطح فعلی رودخانه (در صورت وجود) می رساند. به طور کلی ، ردیابی سطح رودخانه ها و تعیین الگوهایی مانند آبهای کم ، متوسط ​​و زیاد برای پیش بینی سیل مفید است. همچنین ، با ایجاد ایستگاه های نظارتی مجازی بین دو ایستگاه واقعی و درون یابی اطلاعات با روشهای آماری معین ، می توان قدرت اتصال هیدرولیکی بین رودخانه ها و آبهای زیرزمینی را تعیین کرد. 

به طور کلی ، این ایستگاه ها به کاربر نشان می دهند که کجا باید به داده ها دسترسی داشته باشد و در چه مکانهایی داده های خاصی تحت نظارت است. در نتیجه ، منطقه مشاهده مورد نیاز را می توان انتخاب و داده ها را جمع آوری کرد.

 

موجودی هیدرولوژی

در این گروه لایه ، می توانید پدیده های هیدرولوژیکی طبیعی و همچنین مخازن و چاه های آب را مشاهده کنید. نقشه گودال ها ، حوضچه های کوچک مایع روی زمین را نشان می دهد که معمولاً توسط باران ایجاد می شود و می تواند یک عامل محرک باشد. همچنین مکانهای چشمه ای روی نقشه نشان داده شده است ، یکی دیگر از عوامل محرک وقوع زمین لغزش. نقشه موجودی هیدرولوژی> پورتال نقشه را باز کرده و مرور کنید

موجودی هیدرولوژی

حوزه های آبخیز از یک مدل ارتفاع دیجیتال با استفاده از ابزارهای GIS رومیزی توسعه یافته است. نتایج چند ضلعی های کوچک هستند ، هنگامی که با یک سیستم زهکشی ترکیب می شوند ، اطلاعات هیدرولوژیکی مهمی را ارائه می دهند. سیستم زهکشی نیز از یک مدل ارتفاع دیجیتال ساخته شده است و سیستم نشان داده شده یک عامل کلیدی هیدرولوژی در تعیین حساسیت زمین لغزش است. معمولاً چندین ناحیه بافر با فواصل مختلف در اطراف سیستم زهکشی ایجاد می شود و به هر ناحیه برای ارزیابی حساسیت درجه متفاوتی داده می شود. بسته به هدف و منطقه مورد مطالعه ، می توان فرآیندهای مشابهی را با چشمه ها و گودال ها انجام داد. 

توزیع سیستم زهکشی هنگامی که با لایه های حوضه و همچنین رودخانه ها ترکیب شود ، به خوبی نشان داده می شود ، که در اصل بزرگترین و ساده ترین سیستم زهکشی هستند. 

 

عناصر در معرض خطر

هنگام ارزیابی ریسک ، عناصر در معرض خطر ضروری هستند. برای این منظور ، راه آهن ، ساختمانها و جاده ها برای یک منطقه باریک از کارلوواچ اضافه شد ، اما اشیاء بیشتری را می توان با دیجیتالی کردن نقشه های خاص جمع آوری کرد ، برخی از آنها حتی در نقشه های پایه پس زمینه قابل مشاهده است. عناصر در معرض خطر> پورتال نقشه را باز کرده و مرور کنید

نقشه هیدرولوژی - عناصر در معرض خطر

 

مرور کلی Basemap

نقشه های پایه در پورتال نقشه به دو گروه تقسیم می شوند ، یکی گروه زمین شناسی و دیگری زمینه. ژئومورفولوژیکی شامل مدل ارتفاع دیجیتالی است که از آن تپه و شیب ایجاد شده است. جنبه شیب و پوشش زمین قرنیز نقشه های بردار پایه ای هستند که مقوله های خاصی را نشان می دهند. جنبه شیب بسته به جهت زاویه ای شیب متفاوت است و پوشش زمین به گروههای مفصلی تقسیم می شود که هر کدام با رنگهای مختلف نشان داده می شوند. معلق ماندن بر روی چند ضلعی به کاربر اجازه می دهد تا دسته را بخواند.

نقشه های پایه پس زمینه در ویرایشگر نقشه موجود است و برای نشان دادن منطقه بزرگتر فراتر از شهرستان Karlovačka و همچنین منبع اطلاعات فراوان فضایی – به ویژه عناصر طبقه بندی شده در معرض خطر ساختمانها و جاده ها ، اضافه شده است.  پوشش زمین Corine و اشیاء موجودی هیدرولوژی>

نقشه هیدرولوژی - پوشش زمین کرینهپورتال نقشه را باز کرده و مرور کنید

 

ایجاد پورتال نقشه

هنگامی که همه داده های جغرافیایی در ویرایشگر نقشه بارگذاری شد ، زمان ارائه و تجسم داده ها فرا رسید. گزینه های گوناگون برای ارائه بصری داده های بردار مانند نمادهای سفارشی ، خروجی نهایی را عالی نشان می دهد – ساده و آموزنده برای متخصصان مشتاق و عموم مردم. آخرین تغییرات روی لایه ها انجام شد: برچسب ها ، رنگ ها ، گروه بندی ، گزینه های همپوشانی و غیره ، و سپس پورتال وارد بازی شد. 

همه داده ها را می توانید در بخش “سفارشی سازی نقشه خود” پیدا کنید و سپس با توجه به اهداف و موضوعات خاصی داده ها به چهار نقشه موضوعی تقسیم شدند: “سیستم زهکشی” ، “توزیع بر اساس حوضه های آبخیز” ، “تراکم چشمه” و “ایستگاه های مشاهده” به 

به همراه بسیاری از گزینه ها برای نوار ابزار اصلی ، “Export Map” و “Export layer” نیز اضافه شده است. هنگام بازدید از پورتال ، یک پانل “مرا بخوان” باز شد و خلاصه و اطلاعات مربوط به کل پروژه را ارائه می دهد.

در اینجا یک مرور سریع از روند کار وجود دارد:

  1. 1. انتخاب ظاهر پیش فرض برای هر لایه در نقشه “Customize Your Map”
  2. 2. ایجاد نقشه های موضوعی جدید با تکثیر نقشه اصلی و حذف داده های اضافی
  3. 3. ایجاد تنظیمات ظاهری خاص برای هر نقشه موضوعی در ویرایشگر
  4. 4. افزودن نقشه به پورتال نقشه
  5. 5. سفارشی سازی پورتال نقشه (پانل ها ، نوار ابزار اصلی …)

پورتال نقشه هیدرولوژیکی - سازنده برنامه GIS Cloudسفارشی سازی پورتال نقشه با برنامه ساز

 

نتایج و نتیجه گیری

این پورتال به پنج نقشه تقسیم شده است که اطلاعات مربوط به شهرستان Karlovačka را ارائه می دهد. اولین نقشه Customize Your Map نام دارد و حاوی بیشترین داده (در نقشه های دیگر موجود نیست) است که می توانید با روشن و خاموش کردن لایه ها از آنها برای سفارشی سازی نقشه استفاده کنید. 

چهار نقشه دیگر موضوعی هستند که از نقشه اصلی گرفته شده اند و تنها شامل چند لایه برای موضوع انتخاب شده هستند. نقشه دوم اتصال سیستم زهکشی و چشمه ها را بر روی مدل ارتفاع دیجیتال نشان می دهد. بر روی نقشه پایه تپه ، چاهها و گودالها برای هر حوزه آبخیز نشان داده شده است (نقشه توزیع بر اساس حوضه های آبخیز). نقشه چهارم ، چگالی چشمه ، تجزیه و تحلیل نقاط حساس بهار همراه با محل مخازن آب و سیستم زهکشی را نشان می دهد. ایستگاه های رصد و کاربری زمین نشان دهنده چهار نوع ایستگاه مشاهده در پوشش کاربری زمین است که می توانید ویژگی های آنها را با حرکت دادن روی چند ضلعی ها مشاهده کنید.

نقشه چگالی بهارینقشه نقاط تراکم بهار را نشان می دهد

دکمه “Export Map” در پورتال پیش نمایش نقشه را در قالب png به شما می دهد و اگر به لایه های جداگانه علاقه دارید ، از دکمه “Export Layer” استفاده کنید. علاوه بر عمومی بودن درگاه ، این دو گزینه داده ها را برای بارگیری و استفاده شخصی یا حرفه ای برای اهداف مختلف در دسترس قرار می دهد. همانطور که در مقدمه ذکر شد ، داده های ارائه شده می تواند در چندین زمینه تحصیلی ، برای متخصصان و دانشمندان ، به عنوان منبع یکپارچه برای اطلاعات هیدرولوژیکی شهرستان کارلوواچکا مفید باشد. سفارشی سازی نقشه با انتخاب لایه هایی که باید مشاهده شوند یا نقشه ای که حتی افراد غیر متخصص در این زمینه مشاهده کنند ، ممکن است مفید واقع شود.

برای سوالات ، اطلاعات بیشتر و بازخورد با نویسنده پورتال نقشه از طریق ایمیل تماس بگیرید .

اگر به ساختن پورتال نقشه خود علاقه داریدما پیام بفرستید .

 

27 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید