هفته جهانی فضا: ماهواره ها زندگی را بهبود می بخشند

هفته جهانی فضا: ماهواره ها زندگی را بهبود می بخشند

در دسامبر 1999 ، مجمع عمومی سازمان ملل متحد هفته بین المللی فضایی را اعلام کرد تا تحقیقات فضایی ، پیشرفت فن آوری و تلاش های مشترک برای گسترش بیشتر فضا را تأیید کند. از آن زمان هفته جهانی فضا به بزرگترین رویداد مربوط به فضا تبدیل شده و هر ساله برگزار می شود. هدف اصلی آن محبوب کردن فضا از طریق جذب دانش آموزان و افزایش آگاهی عمومی در مورد پیشرفت های صنعت است.

هر ساله انجمن هفته جهانی فضا موضوعی را برای این رویداد انتخاب می کند و برنامه ای برای پیگیری شرکت کنندگان ایجاد می کند. در سال 2020 ، این جشن به ماهواره ها اختصاص یافته و مزایای استفاده از فناوری ماهواره برای بشریت است. با شعار “ماهواره ها زندگی را بهبود می بخشند” ، هفته جهانی فضا توضیح می دهد که دقیقاً چگونه ناوگان ماهواره ای مشاهده کننده زمین ارتباطات ، پیش بینی آب و هوا ، علم ، تشخیص تغییرات محیطی ، کشاورزی ، هوش تجاری و سایر زمینه های مهم را که زندگی روزمره ما را تسهیل می کند ، بهبود می بخشد.

در واقع ، ماهواره ها اکنون با بسیاری از فناوری های جهانی بسیار گره خورده اند. حداقل این متن به لطف اینترنت در سراسر جهان در دسترس است. کوچک سازی سخت افزار ماهواره و تکامل ماژول قیمت پرتاب را کاهش داده و ماهواره ها را نه تنها برای دولت ها بلکه برای شرکت ها و مدارس خصوصی نیز قابل دسترسی کرده است. امروز ، ما این مزایا را مسلم می دانیم ، اما هفته جهانی فضا برای نشان دادن آنچه از دست می دهیم وجود دارد. EOS با آوردن برخی از زمینه های استفاده از فناوری ماهواره ای مورد علاقه ما در بحث ، به موضوع کمک می کند.

کشت زمین های کشاورزی

کشاورزی

کشاورزی دیگر یک زمینه با فناوری پایین نیست. شرایط رقابتی و طلبکارانه مدرن نیاز به تولید کارآمد مواد غذایی را الزامی می کند. در قرن بیستم ماشین آلات جایگزین کار دستی شدند ، کودهای مصنوعی باعث افزایش عملکرد شدند و دانش شیمی به مبارزه با آفات و بیماری های گیاهی کمک کرد. پیشرفت بیشتر فن آوری ، کشاورزی را به منطقه ای منتقل کرد که کسی انتظار آن را نداشت – فضا.

ماهواره ها یا به طور خاص تر ، نظارت ماهواره ای – فناوری است که به کشاورزان و متخصصان مرتبط اجازه می دهد تا به گونه ای از زمین های خود نگاه کنند که در غیر این صورت غیرممکن است. این راه ارزیابی سلامت گیاهان ، تخمین عملکرد ، مدیریت ریسک ، برنامه ریزی منابع ، منطقه بندی و بسیاری فرصت های دیگر را باز می کند.

اما چگونه این امکان وجود دارد؟ تصاویر ماهواره ای نه تنها شامل تصاویر گرفته شده با لنزهای نوری ، بلکه همچنین رادیو ، مادون قرمز و انواع دیگر انتشاراتی است که توسط حسگرهای ماهواره گرفته می شود. این اطلاعات بعداً از طریق نرم افزار به قالبی قابل فهم برای خواندن افراد تبدیل می شود.

به عنوان مثال ، سلامت پوشش گیاهی از طریق بازتاب نور خورشید مادون قرمز و نزدیک به مادون قرمز ناشی از اشیا objects تخمین زده می شود. فضای سبز فعال فتوسنتزی بیشتر جذب بیشتری می کند و نور خورشید را کمتر منعکس می کند. وجود دارد شاخص نظارت های مختلف مانند NDVI، RECL، NDRE و MSAVI، NDMI که فرمول مختلف به تناسب وظایف مختلف و نوع محصول بهتر است. این اطلاعات به کشاورزان در تصمیم گیری در زمینه های منطقه بندی ، کوددهی ، پیشاهنگی و سایر تصمیمات مدیریت زمینه منجر می شود.

شناسایی تغییر جنگل زدایی

تشخیص تغییر

فناوری ماهواره امکان شناسایی و مقایسه تغییرات سطح زمین در طول زمان را فراهم می کند. کیفیت ثابت تصویر و پوشش گسترده سنجش از دور مدرن ، ثبت و ردیابی فرایندهای تغییر شکل چشم انداز را راحت می کند . این شامل جنگل زدایی ، رشد شهری ، پایش آلودگی ، ارزیابی تأثیر بلایای طبیعی و حتی تغییرات آب و هوایی مانند ذوب شدن یخچال ها و غیره است.

تکامل فن آوری های تشخیص تغییر و شبکه های عصبی توانایی تشخیص تغییرات شهری یا زیست محیطی را به طور خودکار بر اساس الگوریتم های خودآموزی باز می کند. شبکه های عصبی با مقایسه ترکیبات پیکسلی قادر به طبقه بندی تفاوت بین دو تصویر هستند. این یک نقشه ایجاد می کند که هر پیکسل نشان دهنده یک “نورون” است و زمینه مکانی این پیکسل ها را مدلسازی می کند تا ارتباط بین آنها را در نظر بگیرد. به زبان ساده ، این شبکه درختان را از ساختمان ها و ساختمان ها را از جاده ها متمایز می کند.

این دقیقاً کاربرد عملی دارد. به عنوان مثال ، تشخیص خودکار قطع غیر قانونی درختان ممکن است به مقامات یا سازمان های عمومی کمک کند تا مناطق وسیعی را از جنگل زدایی محافظت کرده و از تخریب محیط زیست جلوگیری کنند. مناطق شهری می توانند از تشخیص تغییرات برای برنامه ریزی زیرساخت ها و توسعه استراتژی بازاریابی استفاده کنند.

تبادل ترافیک برای بهبود تدارکات

توسعه تجاری

تصاویر ماهواره یک دستیار قدرتمند در بسیاری از عملیات تجاری است. برای محاسبه معیارهای مختلف برای توسعه تجارت ، می توان از همان فناوری که برای تشخیص تغییر استفاده می شود استفاده کرد. زمینه استفاده از این فناوری به طور چشمگیری گسترده است: از ردیابی معدن گرفته تا تدارکات حمل و نقل ، از بازاریابی خرده فروشی تا تامین مالی.

تشخیص شی is چیزی است که این نوع داده های جایگزین را بسیار مفید می کند. به عنوان مثال ، یک تاجر یا یک سرمایه گذار باید حجم عرضه نفت را در یک منطقه خاص ارزیابی کند. با استفاده از شناسایی شی بر روی تصاویر ماهواره ای ، آنها می توانند تولید روغن را بر اساس تعدادی از انبارهای نفت ، خطوط لوله ، تجزیه و تحلیل زنجیره های تأمین و چاه های روغن کار تخمین بزنند. با داده های ماهواره ای ، آنها حتی می توانند بار ذخیره نفتکش را بر اساس جابجایی یک کشتی تخمین بزنند. با استفاده از این اطلاعات ، به ویژه با مقایسه داده ها با دوره های مربوط ، معامله گران می توانند قیمت ها را تشخیص دهند ، در حالی که سرمایه گذاران ممکن است امکان تصمیم گیری های خاص استراتژیک را ارزیابی کنند.

تصویر دیگری از قابلیت های تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که چگونه کاربران مشاهده کننده می توانند در بازار سهام برتر باشند. از تصاویر در زمان واقعی اغلب برای تخمین بار پارکینگ استفاده می شود. تعداد اتومبیل های موجود در این بخش ، نکته خوبی در مورد عملکرد یک کسب و کار مشخص است. در سال 2010 از این داده ها برای ارزیابی درآمد والمارت استفاده شد که به بانک های سرمایه گذاری کمک کرد تا جهش قیمت سهام شرکت را پیش بینی کنند.

همین ترفند چندین بار برای اندازه گیری ظرفیت تولید و تقاضای خودرو با شمارش تعداد اتومبیل های تازه ساخته شده پارک شده در مجاورت کارخانه ها استفاده شد. اگر تعداد به طور مداوم زیاد باشد ، این ممکن است به فروش ضعیف و متعاقب آن کاهش ارزش سهام در کوتاه مدت اشاره کند.

آنچه در پیش نهفته است

همانطور که از عنوان پیداست ، ماهواره ها در تعداد زیادی از زمینه ها کمک بزرگی هستند. با وجود این واقعیت ، فناوری سنجش از دور هنوز به پتانسیل کامل خود نرسیده است. زمینه های استفاده بسیار زیادی وجود دارد که ما به آنها اشاره نکردیم – استخراج منابع ، دفاع ، گردشگری ، خدمات اضطراری ، ساخت و ساز و بسیاری موارد دیگر. معلوم نیست که این پیشرفت به کجا منتهی می شود اما یک چیزی که می توانیم به طور قطع بگوییم این است که ماهواره ها برای پشتیبانی از آن در آنجا حضور دارند. با این اوصاف ، بیایید در تلاشهای مشترک در توسعه فناوری ماهواره سهیم باشیم!

8 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید