خانه / روش تحقیق و پژوهش در GIS و RS(برای مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید) / چگونه می توان چکیده مقاله علوم اجتماعی یا علوم انسانی را نوشت؟

چگونه می توان چکیده مقاله علوم اجتماعی یا علوم انسانی را نوشت؟

سوال :

چگونه می توان چکیده مقاله علوم اجتماعی یا علوم انسانی را نوشت؟

دکتر سعید جوی زاده

پاسخ:

چکیده مقاله علوم انسانی یا اجتماعی عموماً بدون ساختار است ، یعنی به بخشهای خاصی تقسیم نمی شود ، مانند مقدمه ، روش ها ، نتایج و غیره. از مطالعه معمولاً طول چکیده می تواند بین 150 تا 150 کلمه باشد ، بنابراین باید مطمئن شوید که فقط موارد ضروری و مرتبط را درج می کنید. 

اگرچه این مقاله به صورت یک پاراگراف منفرد نوشته شده است ، اما چکیده مقاله باید خلاصه ای از اطلاعات مربوط به تمام بخشهای مطالعه شما ، از جمله پایان نامه ، اهداف ، رویکرد ، یافته های اصلی و نتیجه گیری شما باشد.

بهتر است پس از پایان نگارش مقاله ، چکیده مقاله را در انتها بنویسید تا ایده روشنی از محتوا و دامنه کار خود داشته باشید و بتوانید نسخه خلاصه ای از آن را در چکیده مقاله خود ارائه دهید.

 

اطمینان حاصل کنید که عناصر زیر را در چکیده خود وارد کرده اید:

  • هدف: چرا انجام این مطالعه را انتخاب کردید؟ چرا مسئله قابل توجه است؟ چه خلائی در ادبیات قبلی وجود دارد که هدف شما از پر کردن تحقیقات شماست؟
  • روش ها یا رویکردها: در واقع برای رسیدن به نتایج خود چه کاری انجام داده اید؟ چطور انجامش دادی؟ (به عنوان مثال ، ذکر کنید که آیا مصاحبه انجام داده اید ، داده ها  را تجزیه و تحلیل کرده اید و غیره)
  • نتایج: در نتیجه انجام این روش ها چه چیزی را یاد گرفتید یا یافتید؟
  • نتیجه گیری: یافته های شما چگونه قابل توجه است؟ پیامدهای بزرگتر یافته های شما چیست و چگونه با شکاف تحقیقاتی که شما شناسایی کرده اید ارتباط دارد؟

 

درباره‌ی سعید جوی زاده

دکتر سعید جوی زاده مدیر موسسه علمی تحقیقاتی چشم انداز هزاره سوم ملل و عاشق مجموعه علوم جغرافیایی است. وی معتقد است که دشمنان اصلی بشریت ترس، شک و بی هدفی هستند. کارشناسی جغرافیای طبیعی را در سال 1381 از دانشگاه یزد، کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی گرایش اقلیم شناسی محیطی را از دانشگاه خوارزمی در سال 1384 و مدرک دکتری خود را در سال 1398 در رشته اقلیم شناسی از دانشگاه خوارزمی اخذ کرده است. عنوان رساله ایشان "تحلیل فضایی خشکسالی در ایران" است. او متخصص سیستم های اطلاعات جغرافیایی(GIS) و سنجش از دور(RS) وآمار فضایی است. از سال 1381 مشغول تدریس در دانشگاه ها و مراکز دولتی و خصوصی است. وی همه ساله کارگاه های تخصصی را برای علاقه مندان به GIS و RS برگزار می کند. کتاب هایی مفید و کاربردی را در زمینه سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی را به رشته تحریر درآورده است. هم اکنون نیز بروی سیستم های پهباد و برنامه نویسی پیشرفته در سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور مشغول به فعالیت است. علاوه بر این سعید جوی زاده علاقه مند به مطالعات خشکسالی و بلایای طبیعی است و در زمینه خشکسالی نیز کتاب های متعددی را به رشته تحریر درآورده است. از آرزوهای دکتر جوی زاده همه گیر شدن سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی در بین مردم و نهاد هادی تصمیم گیری است.

همچنین ببینید

آموزش مقاله نویسی ISI

آموزش مقاله نویسی ISI – دکتر سعید جوی زاده 48

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

Open chat
Powered by
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟