مطالعات روستایی و GIS

کاربردی gis در مطالعات روستایی عنوان پستی است که با شما به اشتراک گذاشته می شود .امیدواریم که این پست مورد پسند شما قرار بگیرد.

 

نقشه برداری از روستاها در جنوب بنگلادش با GIS Cloud

این پروژه بخشی از ابتکار بزرگتری است که تلاش می کند با گسترش بیماریهای ناشی از آلودگی شدید هوا ، آب و خاک در بنگلادش مقابله کند. این ابتکار برنامه ای برای ایجاد یک سیستم نظارت بر بیماری ها و انجام تجزیه و تحلیل فضایی برای تعیین مناطق پر خطر دارد. این یک پروژه آزمایشی است و اولین گام ابتکار وسیع تر ، نقشه برداری از جوامع و شهرک های بنگلادش را پوشش می دهد زیرا داده های فعلی در صورت وجود کیفیت نامناسب (نام شهرک ، اندازه ، جمعیت و غیره) از کیفیت پایینی برخوردار است.

برای بلند کردن پروژه از زمین ، تیمی از محققان و دانشمندان گروه GroupMappers را به صورت غیر انتفاعی تشکیل دادند. این سازمان برای جمع آوری داوطلبانی که به جمع آوری و ادغام داده های زمین فضایی برای سیستم نظارت بر بیماری کمک می کنند ، اینجا بود.

این پروژه در مسابقه ابر GIS در سال 2017 مقام دوم را کسب کرد و با مجموعه ای از برنامه های GIS Cloud و پشتیبانی تیم GIS Cloud ارائه شد.

فهرست مطالب:

 

غیر انتفاعی پشت پروژه

GroupMappers یک سازمان غیرانتفاعی متشکل از نقشه برداران در بنگلادش است که داوطلبانه با جمع آوری و ادغام داده های زمین فضایی برای سیستم نظارت بر بیماری مشارکت می کند. این برنامه توسط واحد اپیدمیولوژی واحد تحقیقات پزشکی گرمسیری ماهیدول-آکسفورد (MORU) سازماندهی شده و توسط بورسیه  مشارکت عمومی از  Trust Trust تأمین می شود . بنیانگذاران این سازمان پروفسور ریچارد جی مود ، رئیس اپیدمیولوژی در MORU ، دکتر ایپسیتا سینها ، پزشک محقق و Sazid Ibna Zaman ، متخصص GIS در بخش اپیدمیولوژی MORU هستند.

groupmappers team gis cloud

 

درباره پروژه

هدف پروژه آزمایشی توسعه یک روش کم هزینه برای جمع آوری و ادغام داده های زمین فضایی بود. همچنین ، مهم است که داده ها به صورت آنلاین در دسترس قرار گیرند تا مزایای بالقوه داده ها برای طیف وسیعی از استفاده های احتمالی به حداکثر برسد.

بخش اول پروژه استخراج جوامع/شهرک ها از Google Earth ، به عنوان یک نقطه یا چند ضلعی بود. بخش دوم برچسب گذاری و نامگذاری جوامع/شهرک های استخراج شده با کمک داوطلبان و مردم محلی بود. داوطلبان برای یافتن افراد محلی که می توانند نام شهرک را تأیید کنند ، از شهرک ها دیدن کردند و سپس تمام داده های لازم را با برنامه جمع آوری داده های تلفن همراه جمع آوری کردند.

 

چالش ها

در بنگلادش فقدان داده های دقیق و به روز در مورد نام اجتماعات و اندازه شهرک ها در مناطق روستایی یا غیرقابل دسترسی وجود دارد. فقدان اطلاعات آن را می سازد سخت به طرح ارائه مراقبت های بهداشتی و یا راه اندازی یک سیستم نظارت بیماری است. جمع آوری داده ها مستلزم کارهای میدانی زیادی بود بنابراین GroupMappers می خواست یک روش جمع آوری داده های میدانی موثر را پیاده سازی کند. آنها اشاره کردند که جمع آوری این نوع داده ها با روش های متداول بسیار گران و زمان بر است (نقشه ها و فرم های کاغذی ، دستگاه های GPS گران قیمت).

چالش دیگر عدم وجود یک سکوی مشترک فضایی بودکه به ذینفعان امکان می دهد داده های مکان را به اشتراک بگذارند. سازمانهای مختلف جمع آوری داده های میدانی با ابزارهای مختلف ، ادغام در یک مکان را دشوار می کند.

نگرانی ها در اینجا متوقف نشد. در ابتدا ، GroupMappers تصدیق کرد که نامهای محلی را با نقشه های کاغذی تأیید کند و سپس از داوطلبان برای بررسی نام مکانها استفاده کند. اما مشکلات زیادی وجود داشت. مثلا:

 • چاپ تصاویر با وضوح بالا با سایر اطلاعات مرتبط در چندین نقشه کاغذی وقت گیر ، گران و راه اندازی آن آسان نیست.
 • یافتن مکان هایی با نشانه های قابل شناسایی با نقشه های کاغذی آسان نبود.
 • آموزش افراد محلی که چندان با روش کاغذی آشنایی نداشتند ، انجام آن دشوار بود.

تیم GroupMappers با ایجاد یک گردش کار موثر در جمع آوری داده ها ، با همه این مشکلات برخورد کرد.

 

گردش کار مجموعه داده ها

GroupMappers به طور جمعی با مشارکت گروه های داوطلب برای جمع آوری داده های میدانی و کارهای جمع آوری اطلاعات کار می کند. تحت پروژه آزمایشی فعلی ، روش های مورد استفاده توسط تیم اصلی در حال توسعه و بهینه سازی قبل از کاربرد وسیع تری است.

داوطلبان GroupMappers از تصاویر ماهواره ای Google Earth برای علامت گذاری جوامع و شهرک ها استفاده کردند. بعداً ، آنها نقاط مشخص شده را با کمک مردم محلی برای هر جامعه خاص (جمع آوری اطلاعات) شناسایی کردند. برای تأیید اعتبار ، آنها از برنامه جمع آوری داده های تلفن همراه برای جمع آوری مکان های شهرک ، نام روستاها ، اندازه ، عکس و غیره استفاده کردند.

 

نقشه برداری از روستاها در جنوب بنگلادش

 

مروری سریع بر روند کار:

  1. 1. جمع آوری محل اجتماعات با علامت گذاری آنها به عنوان چند ضلعی در تصاویر ماهواره ای با استفاده از Google Earth. داوطلبان با استفاده از روش های استاندارد و پیروی از مجموعه ای از قوانین از پیش تعیین شده ، مربع های شبکه ای را برای علامت گذاری به جوامع اختصاص می دهند.

 

  1. 2- چند ضلعی ها به عنوان یک فایل KML صادر می شوند و به یک تیم اعتبارسنجی ارسال می شوند که کیفیت و صحت داده ها را بر اساس مجموعه ای از معیارهای کیفیت ارزیابی کرده و مجموعه داده را تأیید یا رد می کند. هر مجموعه داده رد شده حاشیه نویسی و ارزیابی مجدد می شود.

 

 1. 3. داوطلبان به منطقه مطالعه اختصاص داده می شوند تا اسامی و سایر اطلاعات مربوط به جوامع مشخص شده را جمع آوری کنند. GroupMappers هنگام جمع آوری داده های آزمایشی از برنامه Mobile Data Collection برای جمع آوری داده استفاده کرد.

 

نقشه دهی روستاها در ویرایشگر نقشه بنگلادش جنوبی 2

 

“رابط کاربری آسان ، قابل درک برنامه ، استفاده آفلاین و قابلیت استخراج داده های چند وجهی ، قابلیت های اصلی هستند که به طرق مختلف کمک کرده و در رسیدن به اهداف در بازه زمانی کوتاهتر کمک کرده است.” – تیم GroupMappers

برنامه های GIS Cloud از قسمت سوم گردش کار پشتیبانی می کنند ، بنابراین بیایید وارد شوید و راه حل جمع آوری داده ها را بررسی کنیم.

 

راه حل ابر GIS

از برنامه جمع آوری داده های تلفن همراه برای اعتبار داده های از پیش استخراج شده در پروژه آزمایشی استفاده شد. مناطق قبلاً انتخاب شده به شبکه های خاصی تقسیم شدند که در آن گروه های داوطلب تعیین شده بودند. با کمک برنامه MDC ، داوطلبان به مکانهای تعیین شده قبلی رفتند ، از مکانهای برجسته عکس گرفتند ، نامهای محلی منطقه ، داده های جمعیت و ارزش GPS را جمع آوری کردند.

“استفاده از رابط برنامه آسان بود و روشی بسیار م ofثر برای برچسب زدن جوامع بود. این کار بسیار کارآمدتر بود زیرا کار بدون کاغذ بود. این آخرین تکنولوژی است ، بنابراین دقت آن تضمین می شود. همچنین این روش سریعتر و آسانتر برای جمع آوری داده های میدانی و انجام کار میدانی و نظرسنجی است. ” – تیم GroupMappers

جمع آوری داده های نقشه برداری روستاها در جنوب بنگلادش

برنامه MDC داوطلبان را قادر می سازد تا عکس ها ، مکان های نقطه GPS ، هرگونه متن و داده عددی و همه این موارد را در مناطقی که اتصال اینترنت ندارند ، تهیه کنند. این ویژگی ها به GroupMappers کمک کرد تا داده های میدانی را در موثرترین روش جمع آوری کند.

3 مزیت برتر مجموعه داده تلفن همراه:

  1. 1. استفاده از برنامه های تلفن همراه به جای نقشه های کاغذی.
  2. 2. کاهش هزینه جمع آوری داده های میدانی.
  3. 3. تصاویر با کیفیت بالا.
  4. 4. در حالت آفلاین کار می کند.

“GIS Cloud بستر فوق العاده ای برای جمع آوری داده ها فراهم کرد که می توان از طریق دستگاه های تلفن همراه کار کرد. رابط کاربری برنامه بسیار آسان است. حتی نصب برنامه و جمع آوری داده ها با استفاده از برنامه برای مبتدیان نیز بسیار آسان است. ”   – تیم GroupMappers

برای ویرایش داده های جمع آوری شده ، GroupMappers از برنامه وب ویرایشگر نقشه و همچنین برنامه Map Viewer برای به اشتراک گذاری داده ها با سایر ذینفعان و گروه های داوطلب استفاده کرد. این برنامه ها به همه تیم های درگیر اجازه می داد تا به صورت لحظه ای به داده ها دسترسی داشته باشند.

 

نتایج و برنامه های آینده

پروژه آزمایشی موفقیت آمیز بود ، اما به پایان رساندن کل پروژه به زمان بیشتری نیاز دارد. تا کنون، GroupMappers را تکمیل کرده اند 75 درصد از کار و نهایی استخراج داده ها از گوگل زمین. هنوز کارهای زیادی برای بهبود بیشتر روش نامگذاری جوامع/روستاها مورد نیاز است.

 

نقشه دهی روستاها در ویرایشگر نقشه جنوب بنگلادش

 

بخش مراقبت های بهداشتی از داده ها برای تخمین تأثیر چندین بیماری و شدت آنها استفاده خواهد کرد. با ترکیب داده های بیماری و داده های جمع آوری شده در این پروژه ، “روستاهای داغ” به راحتی قابل شناسایی هستند. این داده ها متخصصان مراقبت های بهداشتی را قادر می سازد تا مداخلات را به روستاهای مناسب ارسال کنند.

GroupMappers همچنین داده ها را بصورت آنلاین بصورت رایگان در دسترس قرار می دهد زیرا داده ها می توانند طیف وسیعی از کاربردها را در بخش های مختلف سیاستگذاری داشته باشند.

“برنامه های ما برای آینده ایجاد یک پایگاه داده قوی با اطلاعات به روز است ، و ما سعی می کنیم راهی برای مرتبط نگه داشتن اطلاعات پیدا کنیم. ما این اطلاعات را بدون هیچ هزینه ای به اشتراک می گذاریم. به ثمر رساندن کل پروژه به بنگلادش و دیگر پروژه های توسعه پایدار در سراسر کشور کمک شایانی خواهد کرد. ” – تیم GroupMappers

آیا علاقه دارید برنامه مجموعه داده تلفن همراه را امتحان کنید ؟ 

شماره تماس:

09382252774

33 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید