کاربرد GIS در گردشگری: بررسی تفرجگاه ها

کاربرد GIS در بررسی تفرجگاه ها از اهمیت بالایی برخوردار است.امروزه سیستم اطلاعات جغرافیایی در گردشگری می تواند منجر به تصمیمات بهتر در سطوح مدیریتی شود.

به منظور بررسي توان تفرجي پارک جنگلي آبيدر واقع در جنوب غربي سنندج به مساحت 1555 هکتار، از فناوري GIS استفاده شد. ابتدا نقشه هاي شيب، جهت و ارتفاع در نرم افزارهاي Arc GIS 9.1 و Arcview 3.3 تهيه شدند؛ سپس با تلفيق آنها نقشه شکل زمين به دست آمد.

با در نظر گرفتن عوامل اقليمي، دما و رطوبت مشخص شد که پارک جنگلي آبيدر براي 6 ماه از سال يعني ارديبهشت، خرداد، تير، مرداد، شهريور و مهر به ترتيب داراي اولويت تفرجي از حيث مشخصه هاي اقليمي تاثيرگذار بر تفرج و گردشگري در منطقه است و مي توان برنامه تفرجي از حيث رضامندي دمايي اعمال کرد.

به منظور تهيه نقشه تراکم پوشش گياهي با بازديد ميداني و با روش آماربرداري ترانسکت خطي اندازه گيري و بنا به مدل جهانگردي مخدوم طبقه بندي شد. با روي هم گذاري نقشه شکل زمين، طبقات خاک و پوشش گياهي نقشه واحدهاي محيط زيستي تهيه شد. در نهايت از مقايسه واحدها با مدل جهانگردي مخدوم، نقشه توان تفرجي اوليه به دست آمد.

کاربرد GIS در گردشگری
کاربرد GIS در گردشگری

نتايج نشان داد از کل مساحت منطقه، 5 درصد از پارک آبيدر داراي توان تفرج متمرکز طبقه دو، 50 درصد توان تفرج گسترده طبقه يک و 45 درصد از سطح پارک داراي توان تفرج گسترده طبقه دو است

برای دانلود مقاله بروی لینک زیر کلیک نمایید:

http://s6.picofile.com/file/8380262042/appliction_gis_for_tourism.pdf.html

 

 

درباره‌ی سعید جوی زاده

دکتر سعید جوی زاده مدیر موسسه علمی تحقیقاتی چشم انداز هزاره سوم ملل و عاشق مجموعه علوم جغرافیایی است. وی معتقد است که دشمنان اصلی بشریت ترس، شک و بی هدفی هستند. کارشناسی جغرافیای طبیعی را در سال 1381 از دانشگاه یزد، کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی گرایش اقلیم شناسی محیطی را از دانشگاه خوارزمی در سال 1384 و مدرک دکتری خود را در سال 1398 در رشته اقلیم شناسی از دانشگاه خوارزمی اخذ کرده است. عنوان رساله ایشان "تحلیل فضایی خشکسالی در ایران" است. او متخصص سیستم های اطلاعات جغرافیایی(GIS) و سنجش از دور(RS) وآمار فضایی است. از سال 1381 مشغول تدریس در دانشگاه ها و مراکز دولتی و خصوصی است. وی همه ساله کارگاه های تخصصی را برای علاقه مندان به GIS و RS برگزار می کند. کتاب هایی مفید و کاربردی را در زمینه سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی را به رشته تحریر درآورده است. هم اکنون نیز بروی سیستم های پهباد و برنامه نویسی پیشرفته در سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور مشغول به فعالیت است. علاوه بر این سعید جوی زاده علاقه مند به مطالعات خشکسالی و بلایای طبیعی است و در زمینه خشکسالی نیز کتاب های متعددی را به رشته تحریر درآورده است. از آرزوهای دکتر جوی زاده همه گیر شدن سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی در بین مردم و نهاد هادی تصمیم گیری است.

همچنین ببینید

بهينه سازي شبکه حمل و نقل درون شهري قم از لحاظ زيست محيطي به کمک الگوريتم ژنتيک و GIS

بهينه سازي شبکه حمل و نقل درون شهري قم از لحاظ زيست محيطي به کمک الگوريتم ژنتيک و GIS

سابقه و هدف: امروزه حمل ونقل به عنوان يکي از زيرساخت هاي مهم و اثرگذار …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

Open chat
Powered by
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟