کاربرد GIS و IoT در مراقبت های بهداشتی

کاربرد GIS و IoT در مراقبت های بهداشتی

کاربرد GIS و IoT در مراقبت های بهداشتی
کاربرد GIS و IoT در مراقبت های بهداشتی

مصاحبه با دکتر Dr Este

 

نظارت بر سلامتی در زمان واقعی چقدر مهم است؟

نظارت بر سلامتی در زمان واقعی فقط به اندازه شخص مربوطه است که از این فناوری برای ارائه پاسخ در زمان واقعی مراقبت استفاده می کند. بدیهی است که می تواند نجات دهنده زندگی باشد.

 

اهمیت هوش مکانی در مراقبت های بهداشتی چیست؟

هوش مبتنی بر مکان بسیار حیاتی است. همه چیز در جایی اتفاق می افتد. بینش در مورد “کجا” تفاوت در دسترسی به مراقبت ، کیفیت مراقبت ارائه شده و فرصت دستیابی به نتیجه مثبت بهداشت و درمان را ایجاد می کند. مثالهای زیادی وجود دارد ، از محاسبات ساده زمان سفر برای رفتن به یک کلینیک ، گرفته تا کاربردهای بی نظیرتر – از جمله راه اندازی حصار ژئو برای ایمن نگه داشتن افراد مبتلا به بیماری آلزایمر. فناوری های جدید حتی امکان فراهم آوردن تجهیزات احیا emergency اضطراری را به بیماران سکته قلبی با استفاده از فناوری هوش مکانی برای پهپادهای هوشمند فراهم می کنند.

آیا GIS می تواند الگوها و روندهای جغرافیایی در بهداشت / مراقبت های بهداشتی افراد را کشف کند؟

هر دو ابزار تحلیلی مکانی و زمانی به مدیریت قوی داده ها نیاز دارند. به عنوان مثال ، تعیین پیش فرض بازخوانی داده ها و ایجاد کدگذاری استاندارد برای زمان و مکان مهم است. وقتی داده ها به درستی جمع آوری و نگهداری می شوند ، ذینفعان می توانند به راحتی تجزیه و تحلیل گذشته نگر را برای کشف الگوها انجام دهند.

همانطور که ارتباط بین مکان و مراقبت های بهداشتی همچنان مورد شناسایی قرار می گیرد ، ارائه دهندگان به راه هایی برای ادغام عوامل تعیین کننده اجتماعی و اطلاعات خاص جامعه در استراتژی های مدیریت سلامت جمعیت خود نیاز دارند. فناوری سیستم های اطلاعات جغرافیایی (GIS) بیمارستان ها و سیستم های بهداشتی را قادر می سازد تا استراتژی های بهداشتی و بینشی مبتنی بر مکان را توسعه دهند که عمیق تر از آنچه در داخل بیمارستان یا مطب پزشک اتفاق می افتد ، است.

ارائه دهندگان خدمات بهداشتی از GIS به عنوان بستری برای تلفیق و تجزیه و تحلیل داده های بالینی – در کنار داده های زیست محیطی ، رفتاری و اقتصادی – اجتماعی ، برای به دست آوردن دید کاملتر و جامع تر از نیازهای بیماران خود ، عوامل غیر بالینی موثر در ضعف سلامت استفاده می کنند. نتایج و مکانهایی که باید با مداخلات جامعه محور هدف قرار گیرند.

GIS و IoT چگونه بخش مراقبت های بهداشتی خصوصی را متحول می کنند؟

بیشتر تلاش های مراقبت های بهداشتی مبتنی بر جمعیت بر روی پانل هایی از بیماران متمرکز شده است که براساس شرایط بهداشتی موجود در دسته بندی ها تقسیم شده اند. این روش بر هدف قرار دادن بیماران پر خطر با مداخلات بالینی تکیه می کند. متأسفانه ، این عوامل غیر پزشکی را که باعث شده این افراد بیمار شوند یا نتایج ضعیفی را تجربه کنند ، برآورده نمی کند. با درک اینکه اکثریت مواردی که سلامت مردم را در مطب پزشکان آنها اتفاق نمی افتد ، برای رسیدگی موثرتر به عوامل محرک (و دلایل اصلی) ضعف سلامت و نتایج ، یک رویکرد متفاوت و جامع تر لازم است.

تعدادی از ابتکارات جدید مراقبت های بهداشتی در جغرافیا به عنوان یکی از م keyلفه های اصلی روند مداخله فاکتور می گیرند. این را چطور می بینی؟

یک نمونه از این رویکردهای مبتنی بر مکان ابتکاری است که توسط دانشگاه بهداشت Loma Linda (LLUH) هدایت می شود. شهرستان سن برناردینو ، جایی که LLUH واقع شده است ، از نظر نتایج بهداشتی 42 و 57 از نظر رفتارهای بهداشتی رتبه 41 را دارد. پس از اعزام از بیمارستان به خانه ، بسیاری از بیماران قادر به حفظ وضعیت سالم نیستند و در نهایت قبل از مراجعه به بیمارستان یا بستری شدن مجدد در بیمارستان ، زودرس بازگشتند. دلایل چند عاملی است. دسترسی بیمار به مراقبت های بهداشتی ممکن است محدود باشد ، محدودیت های اجتماعی ممکن است طاقت فرسا باشد ، درک روند بیماری یا برنامه درمانی ناکافی باشد و رویکرد بیمار محور در مراقبت های بهداشتی وجود نداشته باشد.

برای مقابله با این چالش ها ، LLUH تلاش کرد تا مداخلات موفقی را ایجاد کند که بستری مجدد در موارد غیرضروری و ارتقا رفتار سالم با تمرکز بر مراقبت های انتقالی است. حمایت از این طرح یک نقشه تعاملی است که بیماران می توانند برای بهبود منابع بهداشتی و جلوگیری از بیماری های مکرر و بستری شدن در بیمارستان ، منابع اجتماعی از قبل فیلتر شده را در نزدیکی خانه خود پیدا کنند. این نقشه بیمار محور با آگاهی از منابع اجتماعی ، معنوی ، پزشکی و تندرستی در نزدیکی خانه ، بیماران را قادر می سازد تا یک سبک زندگی سالم و فعال داشته باشند.

آگاهی فضایی و درک زمانی چگونه بخش مراقبت های بهداشتی را بهبود می بخشد؟

آگاهی و درک زمانی – مکانی از طریق روش های زیر به بهبود مراقبت و نتایج کمک می کند:

 • دسترسی به مراقبت را تعیین کنید
 • اتصال افراد با منابع محلی
 • تنوع در خدمات و نتایج مراقبت های بهداشتی را تعیین کنید
 • جمعیت های آسیب پذیر را شناسایی کنید – مفید در شرایط اضطراری یا در دوره منظم کارهای بهداشت عمومی.
 • خوشه های بیماری و دلایل آن را درک کنید
 • جمع آوری داده های تلفن همراه ، ارائه بینش جدید برای درک بهتر جمعیت بی خانمان و هدایت منابع ، در صورت لزوم
 • تخصیص به موقع و کارآمدتر منابع
 • بهبود پاسخ ما در برابر بلایا و بیماری ها
 • تقویت همکاری بین آژانس ها و مراقبت های بهداشتی

نکته کلیدی در عملی ساختن اطلاعات GIS شما کشف روابط و الگوهایی است که سیستم های IT سنتی مراقبت های بهداشتی قادر به شناسایی آنها نیستند

چگونه فناوری GIS Esri قابلیت نقشه برداری برنامه ریزی شده بخش مراقبت های بهداشتی را بهبود می بخشد؟

فناوری GIS از Esri در خط مقدم مبارزه با شیوع ویروس Zika است ، و یک رویکرد جامع برای کنترل ناقلها فراهم می کند.

وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده (HHS) و دفتر دستیار وزیر آنها برای آماده سازی و پاسخگویی (ASPR) در حال جمع آوری و نقشه برداری نقاط داده های جغرافیایی مربوط به زیکا و سایر موارد اضطراری با استفاده از فناوری GIS از Esri هستند. هدف آنها تعیین محل مشکلات و هدف قرار دادن استراتژیک منابع برای بازگرداندن سلامت و رفاه عمومی است.

برای پاسخ به زیکا ، اسری متخصصانی را در ASPR و سایر آژانس های HHS نشان می دهد ، جایی که بهتر است اطلاعات هدفمند را با استفاده از داده های سرشماری ایالات متحده ارائه دهند – برای دستیابی موثر به گروه های در معرض خطر ، مانند زنان در سن باروری و شرکای آنها. ASPR برای برنامه ریزی در مورد کمک های داخلی که ایالت ها ممکن است به آن نیاز داشته باشند ، از نرم افزار GIS Esri برای نظارت بر گسترش ویروس Zika در سراسر ایالات متحده – و در 34 کشور دیگر که عفونت پیدا کرده است ، استفاده می کند. ASPR یک نقشه تعاملی در دسترس عموم با همان فناوری GIS ایجاد کرد که تعداد موارد در هر ایالت را نشان می دهد. اطلاعات هر هفته به طور خودکار به روز می شود.

آیا فکر می کنید نرم افزار تجزیه و تحلیل پیش بینی کننده می تواند به متخصصان مراقبت های بهداشتی کمک کند تا فراتر از تجزیه و تحلیل سنتی داده های بدون ساختار باشند؟

GIS سالها توسط سازمانهای بهداشت جهانی ، آژانسهای بهداشت عمومی فدرال و ایالتی و محلی برای حمایت از تلاشهای بهبود سلامت جمعیت مورد استفاده قرار گرفته است. بخش خصوصی به طور سنتی از GIS در برنامه ریزی استراتژیک و بازاریابی استفاده می کند ، با این حال ، اصلاحات بهداشتی تأثیر قابل توجهی در تعداد سازمان های بخش خصوصی دارد که به فن آوری حمایت از ابتکارات بهداشت جامعه و منافع جامعه نگاه می کنند. همانطور که حرکت به سمت مراقبت های حساب شده و پرداخت های مبتنی بر ارزش به ثمر می رسد ، ارائه دهندگان و برنامه های بهداشتی به طور فزاینده ای علاقه مند به استفاده از GIS برای ارزیابی خطر مبتنی بر جغرافیا و جمعیتی هستند که در آنجا زندگی می کنند ، مشخص می کنند که بیشترین نیاز کجاست و مناطق را برای مداخلات اولویت بندی می کنند.

اکثر موارد پزشکی و شرایط ارائه شده در مراقبت های بهداشتی جنبه جغرافیایی دارند. کجا شکاف هایی در دسترسی به مراقبت وجود دارد ، کجا “نقاط داغ” قابل استفاده / مجدداً قابل پیشگیری است ، کجا خوشه های بیماران با خطر بالا وجود دارد. پاسخ این نیست که به سادگی سیستم های خود را با داده های GIS پر کنید ، زیرا بدون زمینه ، این داده ها به سادگی یک مقدار در صفحه گسترده یا گزارش هستند. بینش از تجزیه و تحلیل های پیش بینی قوی تر به معنی همه چیز است ، به ویژه هنگامی که به نتایج بهتر برای بیماران می رسد.

نکته اصلی برای عملی ساختن داده های GIS شما کشف روابط و الگوهایی است که سیستم های IT سنتی مراقبت های بهداشتی قادر به شناسایی آنها نیستند. این همان جایی است که تجزیه و تحلیل و بینش حاصل از GIS ، عامل اصلی ارزش در مراقبت های بهداشتی است.

چگونه به مسئله محرمانه بودن هویت بیمار رسیدگی می کنید؟

آرایه وسیعی از اطلاعات مبتنی بر مکان وجود دارد که می تواند بدون استفاده از اطلاعات بهداشتی محافظت شده (PHI) تجزیه و تحلیل و نمایش داده شود. با این حال ، چندین روش وجود دارد که یک سازمان می تواند برای مطابقت با HIPAA استفاده کند.

 • با استفاده از نقاط متحرک تصادفی (ماسک گذاری جغرافیایی) ، جمع آوری داده ها در مناطق بالاتر (شهرستان) ، استفاده از ابزار نقشه برداری ، مانند نقشه های حرارتی یا اعمال نرخ برای مثال ، می توان از هویت محافظت کرد.
 • یک سازمان مطمئناً می تواند داده ها را در فایروال های شخصی خود ایمن نگه دارد (به عنوان مثال از طریق ArcGIS برای Portal) بنابراین آنها می توانند تجزیه و تحلیل خود را با داده های سطح آدرس انجام دهند.
 • Esri Managed Cloud Services گزینه دیگری برای کاربران است. سیستم های مدیریت ابر خصوصی – که توسط HIPAA تأیید شده اند – در کل شرکت قابل اجرا و استفاده هستند

 

درباره‌ی سعید جوی زاده

دکتر سعید جوی زاده مدیر موسسه علمی تحقیقاتی چشم انداز هزاره سوم ملل و عاشق مجموعه علوم جغرافیایی است. وی معتقد است که دشمنان اصلی بشریت ترس، شک و بی هدفی هستند. کارشناسی جغرافیای طبیعی را در سال 1381 از دانشگاه یزد، کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی گرایش اقلیم شناسی محیطی را از دانشگاه خوارزمی در سال 1384 و مدرک دکتری خود را در سال 1398 در رشته اقلیم شناسی از دانشگاه خوارزمی اخذ کرده است. عنوان رساله ایشان "تحلیل فضایی خشکسالی در ایران" است. او متخصص سیستم های اطلاعات جغرافیایی(GIS) و سنجش از دور(RS) وآمار فضایی است. از سال 1381 مشغول تدریس در دانشگاه ها و مراکز دولتی و خصوصی است. وی همه ساله کارگاه های تخصصی را برای علاقه مندان به GIS و RS برگزار می کند. کتاب هایی مفید و کاربردی را در زمینه سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی را به رشته تحریر درآورده است. هم اکنون نیز بروی سیستم های پهباد و برنامه نویسی پیشرفته در سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور مشغول به فعالیت است. علاوه بر این سعید جوی زاده علاقه مند به مطالعات خشکسالی و بلایای طبیعی است و در زمینه خشکسالی نیز کتاب های متعددی را به رشته تحریر درآورده است. از آرزوهای دکتر جوی زاده همه گیر شدن سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی در بین مردم و نهاد هادی تصمیم گیری است.

همچنین ببینید

بررسی اپیدمیولوژیک و مدل سازی مکانی بیماری لیشمانیوز جلدی(سالک) در استان بوشهر با استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) طی سال های 1390 تا 1394

لیشمانیوز جلدی به عنوان یک مشکل بهداشتی در جهان اهمیت خاصی دارد. که در اثر …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

Open chat
Powered by
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟