10 دلیل برای توقف استفاده از ArcGIS (و شروع استفاده از QGIS)

دنیای تحلیل فضایی تحت سلطه دو نرم افزار ArcGIS و QGIS است. هر دو سال ها در دسترس بوده اند و طرفداران قوی دارند. استفاده از هر یک از این نرم افزارها باعث ایجاد دوگانگی یا قطبی شدن ترجیحات و نظرات در مورد ابزارهای سیستم های اطلاعات جغرافیایی (GIS) می شود. این مقاله در مورد نشان دادن مزایای کمبود هر یک از آنها نیست، بلکه برای نشان دادن دلایلی است که QGIS گزینه خوبی است.

اگر شما کاربری هستید که دوست دارید ابزارهای جدید را کشف، گسترش دهید و یاد بگیرید، به شما توصیه می کنیم این مقاله را بخوانید تا بتوانید تصمیم بگیرید که از QGIS در تمام وظایف تحلیل فضایی خود استفاده کنید.

هشدار: اگر کاربر ArcGIS هستید و با آن راحت هستید، اگر مجوز دارید یا دزدان دریایی دارید، لطفاً این مطلب را نخوانید. اگر فکر می‌کنید که ArcGIS بهتر و سریع‌تر از QGIS است، یک لحظه بد را برای خود نگه دارید و این را نخوانید زیرا به هر حال برای شما معنی ندارد.

دلایل

دلایل استفاده از QGIS به عنوان نرم افزار اصلی GIS عبارتند از:

1. آزادی و دسترسی

به نظر ما رایگان بودن QGIS مهمترین ویژگی آن نیست. بزرگترین مزیت استفاده از QGIS دسترسی و قابلیت ارائه یک ابزار قدرتمند برای تعداد زیادی از کاربران در هر نوع کامپیوتری است. در دنیای در حال تغییر، تصمیمات مبتنی بر تجزیه و تحلیل داده ها باید توسط گروه هایی از مردم در مدت زمان محدودی اتخاذ شود. QGIS به شما امکان می دهد با داده های مکانی کار کنید، آنها را به اشتراک بگذارید و نظرات را به روشی سریع و قابل دسترس دریافت کنید.

این نرم افزار به یک کامپیوتر محدود نمی شود، می توان از آن در هر کامپیوتری استفاده کرد. تجزیه و تحلیل نه تنها در یک دفتر، بلکه در کل موسسه انجام می شود.

طبق مجوز آن، QGIS نه تنها از نظر قیمت رایگان است، بلکه توزیع آن، بررسی کد منبع آن یا حتی استفاده از بخش هایی از QGIS در نرم افزارهای دیگر رایگان است.

2. دنیایی از گزینه های موجود

QGIS دنیایی از گزینه ها را برای پردازش فضایی از ابتدا و به صورت رایگان در اختیار شما قرار می دهد. هیچ محدودیتی در ابزارهای مربوط به مجوزی که دارید وجود ندارد.

یکی از دلایلی که نویسنده این پست شروع به استفاده از QGIS کرد این بود که او قبلاً SIG و منابع آب را در دانشگاهی که دارای مجوز ArcView بود تدریس می کرد. وقتی متوجه شد که نمی تواند درون یابی یا عملیات فضایی انجام دهد، تصمیم گرفت از QGIS در دوره استفاده کند.

3. وجدان راحت

ممکن است بگویید که مجوز ArcGIS در محل کار دارید، اما آیا برای رایانه خانگی خود دارید؟ اگر هر دو را دارید به شما برای سرمایه گذاری بزرگتان تبریک می گویم و در عین حال می گویم که به گروه کوچکی از کاربران رسمی تعلق دارید. اکثر کاربران ArcGIS حداقل در یکی از رایانه های خود مجوز دزدان دریایی دارند.

از QGIS استفاده کنید و وجدان خود را آرام نگه دارید، زیرا هیچ چیز غیرقانونی انجام نمی دهید، حتی می توانید بگویید که مخالف دزدی دریایی هستید زیرا از نرم افزارهای دارای مجوز استفاده نمی کنید.

4. QGIS توسط افراد بسیار خوب توسعه داده شده است

QGIS توسط جامعه ای پشتیبانی می شود که توسط افرادی تشکیل شده است که کدها را توسعه می دهند و به آن علاقه دارند. می‌توانید وبلاگ‌ها و حساب‌های اجتماعی آن‌ها را دنبال کنید، درباره ابزارهای جدیدی که در حال توسعه هستند، در جلسه‌ای که شرکت کرده‌اند مطلع شوید یا حتی از آنها سؤال کنید.

هیچ یک از توسعه دهندگان QGIS برای زمان خود پولی دریافت نمی کنند، همه آنها کار می کنند زیرا کار خود را دوست دارند و آن را به روشی واقعا خوب انجام می دهند. پولی که QGIS دریافت می کند برای بهبود نرم افزار و به اشتراک گذاری آن است.

5. سرعت و عملکرد بیشتر

QGIS در مقایسه با ArcGIS سریعتر بارگذاری می شود و فرآیندها را در زمان کمتری انجام می دهد.

در موارد geoprocessing مانند مواردی که در اینجا و اینجا نشان داده شده است ، QGIS فرآیندها را سریعتر از ArcGIS انجام می دهد. این به دلیل ساختار داخلی آن است.

6. QGIS و اجزای مرتبط رایگان هستند

وقتی ابزارهایی را پیدا می‌کنید که مبتنی بر QGIS هستند یا با آن کار می‌کنند، به طور کلی رایگان و منبع باز هستند. وقتی صحبت از ArcGIS می شود برعکس است: اجزای موبایل، وب و ابر دارای مجوزهای اضافی هستند که شما را مجبور می کند پول خرج کنید. به این ترتیب شما مجبور می شوید در یک سیستم بسته بمانید که برای هر کار جدیدی که می خواهید انجام دهید نیاز به مجوز اضافی دارید.

7. می توانید با QGIS سریعتر یاد بگیرید و به روز باشید

این باید گفت: QGIS سریعتر از ArcGIS توسعه می یابد. کاربران قدیمی‌تر نسخه‌های جدید QGIS زیادی را در سال‌های گذشته دیده‌اند و هر یک از آنها با ویژگی‌های جدیدی عرضه شده‌اند. این تکامل QGIS حتی سریعتر از آن چیزی بود که ما دوست داشتیم.

هنگامی که نسخه جدیدی از QGIS منتشر می شود، نرم افزار یک پنجره پاپ آپ را نشان می دهد تا بتوانید آن را دانلود کنید، ویژگی های جدید را به شما اطلاع می دهد و می توانید آنها را در همان روز ارزیابی کنید. با ArcGIS باید منتظر بمانید تا یک به روز رسانی بخرید یا یک نسخه دزدان دریایی جدید داشته باشید.

8. QGIS مستندات خوبی دارد

اسناد رسمی QGIS واقعاً خوب است ( http://www.qgis.org/en/docs/index.html ). به روشی آسان نحوه عملکرد نرم افزار را توضیح می دهد و دارای مثال ها و اسکرین شات ها می باشد. همچنین آموزش ها و انجمن های QGIS موجود است.

9. QGIS به زبان های زیادی ارائه می شود

آخرین و نسخه های قبلی QGIS به زبان انگلیسی و سایر زبان ها مانند اسپانیایی، فرانسوی یا ایتالیایی ارائه می شود. به لطف سیستم ترجمه مشترک آنها. این برای کاربران جدید بسیار کاربردی است، کاربرانی که برخی از اصطلاحات تحلیل فضایی را نمی دانند و کاربرانی که در صحبت کردن به زبان انگلیسی خوب نیستند.

10. QGIS دارای مقدار مهمی مکمل است

مکمل‌ها از همان ابتدا مشخصه QGIS هستند. اینها برنامه های کوچکی هستند که در داخل QGIS اجرا می شوند و برای انجام وظایف خاص استفاده می شوند.

مکمل ها به استفاده ای که می خواهید به QGIS بدهید بستگی دارد. به زودی پست جدیدی در مورد 5 بهترین مکمل QGIS برای تجزیه و تحلیل منابع آب / محیط زیست خواهیم داشت

انقلاب نرم افزار آزاد

زمانی که مردم برای حقوق کار، حق رای زنان، ممنوعیت سیگار کشیدن در ملاء عام و غیره مبارزه می‌کردند، نگرش‌های ثابت و قوی تغییر داشتند که مردم این مشکلات را درک می‌کردند و برای ایجاد راه‌حل تلاش می‌کردند. بارها مورد سوء تفاهم قرار گرفت، اما با گذشت زمان، استدلال های محکم آنها شرایطی را برای ایجاد این تغییرات ایجاد کرد.

نرم افزار منبع باز این پتانسیل را دارد که نحوه کار، پردازش، تجزیه و تحلیل و تجسم داده ها را تغییر دهد. نرم افزار رایگان نه تنها رایگان است، بلکه ابزارهایی را برای همه ایجاد کرده است. با آنها می توانیم ثبت نام کنیم، ارزیابی کنیم و برای آینده ای پایدار تصمیم گیری کنیم.

ما نرم افزار آزاد را جایگزین نمی دانیم، بلکه به عنوان فرصتی برای تغییر در نظر می گیریم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید