سلام .دکتر سعید جوی زاده هستم و قصد داریم که بیش از 1000 سوال به همراه جواب مرتبط با سیستم اطلاعات جغرافیایی را با شما به اشتراک بگذارم.امیدوارم این تجربیاتی که در طول سالیان متمادی بدست آورده ام بتواند راهگشای شما در پروژه ها و مصاحبه های شغلی باشد .

نموارد Junk چیست؟

به جزئیات غیر ضروری در اطراف نقشه و نمودار های گفته می شود .

تفاوت بین دستورها و ابزار های GIS چیست؟

دستورها نیازی به تعامل با نقشه ندارند ولی ابزار ها نیازمند تعامل با نقشه هستند.

مدلسازی هیدرولوژیکی  چیست؟

مدل‌سازی هیدرولوژیکی را می‌توان به عنوان توصیف ویژگی‌ها و سیستم هیدرولوژیکی واقعی با استفاده از مدل‌های فیزیکی در مقیاس کوچک، آنالوگ‌های ریاضی و شبیه‌سازی‌های کامپیوتری تعریف کرد.

به عبارت دیگر یک مدل هیدرولوژیکی ساده‌سازی یک سیستم دنیای واقعی (به عنوان مثال، آب‌های سطحی، آب خاک، تالاب، آب‌های زیرزمینی، مصب) است که به درک، پیش‌بینی و مدیریت منابع آب کمک می‌کند. هم جریان و هم کیفیت آب معمولاً با استفاده از مدل‌های هیدرولوژیکی مورد مطالعه قرار می‌گیرند.

تفاوت ژئورفرنس و ژئوکدینگ چیست؟

برای درک آسان این اصطلاحات، بیایید از مثالی از یک سرویس نقشه برداری آنلاین (مثلاً نقشه های گوگل، یا نقشه های OpenStreetMap) استفاده کنیم.

  • هنگامی که آدرس یا نام مکانی را در کادر جستجو تایپ می کنید و در عوض، نقشه نشانگری را در آن مکان نشان می دهد. فرآیند مرتبط کردن یک آدرس یا نام مکان با مختصات روی نقشه را Geocoding می‌گویند. در یک پایگاه داده فضایی این کار به عنوان یک لایه نقطه با نام مکان به عنوان یک ویژگی برای مکان نقطه انجام می شود. این یکی از راه های کدگذاری جغرافیایی است. برای آدرس‌ها، مختصات مرتبط مستقیماً در پایگاه داده ذخیره نمی‌شوند، بلکه با استفاده از روشی به نام ارجاع خطی محاسبه می‌شوند. (بنابراین سردرگمی بین اصطلاحات ارجاع جغرافیایی و ارجاع خطی) آدرس های شروع و پایان در امتداد یک بخش خط ذخیره می شوند و آدرس های میانی درون یابی می شوند و مختصات محاسبه می شوند. در مورد سؤال شما، Oracle Spatial پشتیبانی از ارجاع خطی دارد.
  • در برخی از خدمات نقشه برداری آنلاین، ممکن است تصاویر ماهواره ای را دیده باشید. هنگامی که این تصاویر از ماهواره یا هواپیما گرفته می شوند، فقط تصاویر ساده هستند، مانند عکس. اما برای نمایش این تصاویر روی نقشه، باید با مختصات نقشه مرتبط شوند. این فرآیند GeoReferencing نامیده می شود. هنگامی که تصویر با مختصات نقشه مرتبط شد، می توان آن را در بالای نقشه های خیابان قرار داد. برای ارجاع جغرافیایی، می‌توانید از یک نرم‌افزار GIS مانند ArcGIS یا QGIS برای ارجاع جغرافیایی یک تصویر غیر ارجاع‌شده یا نقشه‌های اسکن شده استفاده کنید و آنها را در Oracle Spatial بارگذاری کنید.

از ژئوکدینگ چه استفاده های می توانیم بکنیم؟

از تجزیه و تحلیل داده های ساده گرفته تا مدیریت کسب و کار و مشتری تا تکنیک های توزیع، طیف وسیعی از کاربردها وجود دارد که می توان از کدگذاری جغرافیایی برای آنها استفاده کرد. با آدرس های جغرافیایی، می توانید مکان های آدرس را به صورت فضایی نمایش دهید و الگوهای موجود در اطلاعات را تشخیص دهید. این کار را می توان با نگاهی ساده به اطلاعات یا استفاده از برخی از ابزارهای تحلیل موجود با ArcGIS انجام داد. همچنین می توانید اطلاعات آدرس خود را بر اساس پارامترهای خاصی نمایش دهید و به شما امکان تجزیه و تحلیل بیشتر اطلاعات را می دهد. تعدادی از این برنامه ها در بخش های بعدی توضیح داده شده است.

بطور خلاصه درباره توابع GIS بحث کنید؟

توابع به کار رفته در سیستم اطلاعات جغرافیایی را می توانیم در چند دسته زیر دسته بندی کنیم:

توابع مربوط به اکتساب داده ها (مکانی و غیر مکانی)

توابع مربوط به پردازش (مدیریت داده ها )

توابع مربوط به تجزیه و تحلیل (تحلیل فضایی و آماری )

توابع مربوط به ذخیره سازی داده ها (داده ها را کارآمد تر ذخیره کنید)

توابع مربوط به خروجی داده ها (نقشه ها،نمودارها،گزارش ها،جداول)

6 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید