مزیت بزرگ:

آنها بدون هیچ هزینه ای برای استفاده عمومی هستند . بنابراین بدون هیچ مقدمه ای، در اینجا لیست بزرگی از 13 بسته نرم افزار سنجش از راه دور منبع باز است.

 

جعبه ابزار Sentinel

جعبه ابزار نگهبان

جعبه ابزار Sentinel از 3 برنامه جداگانه تشکیل شده است:

 • جعبه ابزار Sentinel-1 (کاربردهای SAR)
 • جعبه ابزار Sentinel-2 (کاربردهای نوری با وضوح بالا)
 • و Sentinel-3 Toolbox (برنامه های کاربردی نوری با وضوح بالا)

Sentinel-2 به استاندارد طلایی برای داده های ماهواره ای باز تبدیل شده است. به منظور پردازش حجم وسیعی از داده های جمع آوری شده توسط Sentinel-2A/2B، کاربران می توانند از جعبه ابزار Sentinel استفاده کنند . یکی از نکات برجسته پلاگین Sen2cor که به کاربران امکان تصحیح افکت های جوی و طبقه بندی تصاویر را می دهد.

اگر داده های رادار دیافراگم مصنوعی Sentinel-1 را دانلود می کنید، می توانید داده های خود را با جعبه ابزار Sentinel-1 پردازش کنید. به عنوان مثال، می توانید تداخل سنجی، فیلتر لکه ها و ثبت همزمان را انجام دهید.

برای کمک به شما، تالار گفتمان باز STEP یک جامعه پر جنب و جوش از علاقه مندان به سنجش از راه دور است که به پاسخگویی به سوالات شما کمک می کند.

پلاگین طبقه بندی نیمه خودکار QGIS (SCP)

لوگوی QGIS

QGIS یکی از قدرتمندترین بسته های نرم افزاری منبع باز GIS است که به صورت رایگان در دسترس است… و پلاگین ها کلید موفقیت آن هستند.

از نظر پلاگین های سنجش از راه دور، پلاگین طبقه بندی نیمه اتوماتیک یکی از بهترین هاست. این به ویژه مفید است زیرا می توانید تصاویر ماهواره ای را مستقیماً در افزونه بارگیری کنید مانند:

 • نگهبان
 • لندست
 • ASTER و MODIS

علاوه بر این، ابزارهایی را برای پیش پردازش و پس پردازش تصاویر فراهم می کند. جای تعجب نیست که چرا در 5 افزونه برتر دانلود شده برای QGIS قرار دارد.

 

SAGA GIS: سیستمی برای تجزیه و تحلیل های زمین علمی خودکار

بسته های نرم افزار سنجش از دور منبع باز SAGA GIS

SAGA GIS برای اکثر نیازهای سنجش از راه دور ایده آل است زیرا شبکه کتابخانه ای غنی، تصاویر و ماژول های پردازش زمین دارد.

از نظر طبقه بندی، طبقه بندی نظارت شده شما را دارد. اما به اندازه سایر نرم افزارهای سنجش از راه دور شهودی و کاربرپسند نیست. برای تجزیه و تحلیل و دستکاری، با ابزارهای زمین مانند:

 • شاخص موقعیت توپوگرافی (TPI)
 • شاخص رطوبت توپوگرافی (TWI)
 • طبقه بندی خاک

همچنین دارای ابزارهای ابتدایی برای فتوگرامتری و ماشین بردار پشتیبانی (SVM) است. اگرچه دارای کتابخانه وسیعی از ابزارهای مبتنی بر شطرنجی است، اما تنها نقص SAGA GIS عدم وجود اسناد برای برخی از آنها است.

 

جعبه ابزار ORFEO (OTB): رصد زمین فدرال نوری و رادار

جعبه ابزار orfeo

در سال 2001، فرانسه و ایتالیا یک پروژه مشترک برای نرم افزار سنجش از دور آغاز کردند. آنها که بر روی شانه های جامعه منبع باز ساخته شده است، آن را جعبه ابزار ORFEO نامیدند و هنوز هم به طور گسترده تا به امروز مورد استفاده قرار می گیرد.

ORFEO یک کتابخانه پردازش تصویر است که هدف آن داده های با وضوح فضایی بالا است. این یک کیسه ترکیبی از ابزار سنجش از راه دور است از جمله:

 • تقسیم بندی تصویر، طبقه بندی و فیلتر کردن
 • تشخیص تغییر
 • رادیومتری، PCA و تابه تیز کردن

یکی از مزیت های بزرگ آن «بخش بندی میانگین شیفت در مقیاس بزرگ (LSMC)» آن است. این نوع تجزیه و تحلیل تصویر مبتنی بر شی یکی از ویژگی های نادری است که امروزه در نرم افزار دیده می شود.

GRASS: سیستم پشتیبانی تجزیه و تحلیل منابع جغرافیایی

چمن

GRASS GIS پر از عملکرد است. مسلماً، همانطور که در بررسی خود برای GRASS GIS نشان داده‌ایم، گاهی اوقات کمی سخت است . اما از نظر ابزار کم نیست. به عنوان مثال، ارائه می دهد:

 • طبقه بندی تصویر و PCA
 • تشخیص لبه
 • اصلاحات رادیومتری

یکی دیگر از ویژگی های کلیدی GRASS پردازش و تجزیه و تحلیل LiDAR است. شما می توانید نقاط LiDAR را فیلتر کنید، خطوط را ایجاد کنید و DEM ها را ایجاد کنید. دفعه بعد که یک فایل LAS را مشاهده کردید ، ببینید GRASS چه کاری می تواند با آن انجام دهد.

 

PolSARPro

PolsarPro

برای رادار دیافراگم مصنوعی ، ممکن است بخواهید به PolSARPro نگاه کنید . این نرم افزار می تواند SAR دو قطبی و کامل را از ماهواره هایی مانند:

 • ENVISAT-ASAR
 • ALOS-PALSAR
 • RADARSAT-2
 • TerraSAR-X

طیف وسیعی از ابزارها مانند تجزیه رادار، پردازش InSAR و کالیبراسیون وجود دارد. یکی دیگر از بخش های منظم این نرم افزار چارچوب پردازش گراف است که در آن کاربران می توانند گردش کار را خودکار کنند. این قابلیت مشابه ArcGIS ModelBuilder است و راه اندازی آن آسان است.

به طور کلی، PolSARPro یک نرم افزار سنجش از راه دور متن باز بسیار پیچیده است. اگر با داده های SAR کامل یا دوقطبی کار می کنید، باید نگاهی به PolSARPro بیندازید.

Whitebox GAT

Whitebox GAT

یک موضوع هیدرولوژیکی وجود دارد که Whitebox GAT را احاطه کرده است. این به این دلیل است که در واقع جایگزین سیستم تحلیل زمین (TAS) شد که یک ابزار Esri برای کاربردهای هیدروژئومورفیک بود.

جایی که می درخشد LIDAR است! این مانند چاقوی ارتش سوئیس داده های LiDAR با ابزاری است که می تواند آن را به شکل فایل تبدیل کند. اگرچه ابزارهای نقشه برداری خالی هستند، اما به طور کلی Whitebox GAT دارای 410 ابزار قوی برای تمام نیازهای GIS شما است.

gvSIG

gvSIG

gvSIG به دلیل طیف گسترده ای از ویژگی های غنی خود شناخته شده است. و این در مورد قابلیت های سنجش از راه دور آن نیز صدق می کند. به عنوان مثال، کاربران می توانند طبقه بندی نظارت شده، جبر نواری و درخت های تصمیم را انجام دهند.

علاوه بر این، نرم افزار gvSIG طیف متنوع تری از ابزارها را ارائه می دهد:

 • کلاهک Tassled Cap: کلاهک Tassled برای نظارت بر سلامت و قدرت پوشش گیاهی و رشد شهری ایده آل است.
 • شاخص های گیاهی: نوار ابزار شاخص های گیاهی کلروفیل و سلامت گیاه را برای داده های چند طیفی تجزیه و تحلیل می کند.

 

اپتیک ها

اپتیک ها

بخش دقیق در مورد نرم افزار Opticks لیست طولانی افزونه هایی است که می توانید اضافه کنید. پلاگین هایی برای ریاضی شطرنجی، پردازش رادار و فرا/چند طیفی وجود دارد.

قبل از دانلود یک افزونه، مطمئن شوید که سازگاری آن را بررسی کنید. در واقع، ممکن است مجبور شوید نسخه Opticks خود را کاهش دهید تا برنامه افزودنی به درستی کار کند

10 InterImage

InterImage

InterImage با سایر نرم افزارهای سنجش از راه دور منبع باز موجود در این لیست کمی متفاوت است. این در تفسیر خودکار تصویر تخصص دارد که بسیار منظم است.

موضوع اصلی تفسیر خودکار تصویر، تجزیه و تحلیل تصویر مبتنی بر شی (OBIA) است. این شامل تقسیم بندی، کاوش ویژگی های طیفی، هندسی، و مکانی آنها و سپس طبقه بندی می شود.

اگرچه InterImage در برزیل توسعه یافته است، اسناد به زبان انگلیسی موجود است.

11 ILWIS: سیستم یکپارچه اطلاعات زمین و آب

ILWIS

برای بیش از 25 سال، ILWIS به یک گزینه محبوب برای علاقه مندان به GIS تبدیل شده است. در واقع، از اولین نسخه آن بیش از 27000 بار دانلود شده است. اما تا همین اواخر بود که برای استفاده عمومی در دسترس قرار گرفت.

یکی از ویژگی های کلیدی آن ابزارهای استریوسکوپی، آناگلیف و فتوگرامتری است. اگر داده های ماهواره ای دارید، ILWIS همچنین تکنیک های طبقه بندی تصویر را برای ایجاد کلاس های پوشش زمین دارد.

ILWIS در ابتدا برای محققان و دانشجویان ساخته شد. به همین دلیل، تلاش بر توسعه یک محیط کاربر پسند متمرکز شد.

 

12 عکس الکترونیکی

عکس

E-foto متخصص فتوگرامتری دیجیتال در گروه نرم افزارهای سنجش از دور منبع باز است. عملکرد اصلی این است:

 • مثلث بندی عکس
 • مدل سازی استریوسکوپی
 • استخراج مدل رقومی ارتفاعی

این نرم افزار مجموعه ابزار فتوگرامتری کاملاً کاربردی را برای استفاده بدون هزینه ارائه می دهد. E-foto آموزش‌ها و مثال‌های زیادی دارد تا شما را به خوبی به سمت متخصص فتوگرامتری هدایت کند.

13 OSSIM: نقشه تصویر نرم افزار منبع باز

OSSIM

نه تنها تقریباً دو دهه است که به طور فعال توسعه یافته است، بلکه به اندازه کافی جالب است، آن را از طریق وزارتخانه های ایالات متحده مانند اطلاعات و دفاع تامین می کند.

OSSIM یک نرم افزار سنجش از راه دور منبع باز با کارایی بالا است. با سازگاری خوب است. به عنوان مثال، با بیش از 100 فرمت شطرنجی و برداری و حداقل 4000 نوع پیش بینی سازگار است.

از لیست طولانی سنسورها پشتیبانی می کند. اما برخی ممکن است به افزونه های اضافی نیاز داشته باشند. اگر برای تصاویر با وضوح فضایی بالا به جهت سنجش از راه دور نیاز دارید، OSSIM ممکن است پاسخی باشد که در جستجوی آن بوده اید.