سنجنده مادیس

سنجنده مادیس به‌عنوان سنجنده­ای که می‌تواند برای مطالعات جامع درزمینه اتمسفر و سطح سیاره زمین (خشکی و اقیانوس­ها) مورداستفاده قرار بگیرد، طراحی شده است. سنجنده مادیس بر روی ماهواره­های TERRA و AQUA سوار شده است. نخستین بار این سنجنده بر روی ماهواره ترا نصب شد و در  سال 1999 میلادی مأموریت خود را آغاز نمود. پس‌ازآن در سال 2002 میلادی نمونه دیگری از این سنجنده با مشخصات مشابه بر روی ماهواره ترا سوار شده و عملیات خود را آغاز نمود. تاکنون با استفاده از سنجنده­های مادیس داده­هایی برای مدت‌زمانی 15 سال از سیاره زمین فراهم آورده شده است. با توجه به اینکه داده­های به‌دست‌آمده از این سنجنده از توان تفکیک زمانی روزانه برخوردار است، لذا برای بررسی و تجزیه‌وتحلیل تغییراتی که در فواصل زمانی کوتاه‌مدت اتفاق افتاده است، بسیار با ارزش و کاربردی است.

سنجنده مادیس به‌کاربرده شده در این دو ماهواره از مشخصه­های یکسانی ازلحاظ طیفی، رادیومتریکی، زمانی و مکانی برخوردار است.  در حقیقت تنها تفاوتی که در ارتباط با داده­های این سنجنده برای دو ماهواره مذکور وجود دارد، ازلحاظ ساعت تصویربرداری است. این سنجنده از 36 باند طیفی در محدوده 410 نانومتر تا 14400 نانومتر برخوردار است (جدول 2-1). همچنین توان تفکیک مکانی این سنجنده از 250 متر تا 1 کیلومتر در نقطه دید نادیراست. ازلحاظ کارایی، دقت مطلق رادیومتریکی این سنجنده در حد 5 درصد است. به‌علاوه­ از دقت 2 درصد در ارتباط با باند­های بازتابی و ثبت بازتاب خورشیدی رسیده برخوردار است.

سنجنده مادیس ازلحاظ مکانی دارای توان تفکیک مکانی نامطلوبی است. بااین‌حال از طرف دیگر ازلحاظ طیفی از توان تفکیک مناسبی برخوردار است . بالا بودن توان تفکیک طیفی این ماهواره (36 باند) به همراه بالا بودن توان تفکیک زمانی آن شرایط بسیار مناسبی را فراهم آورده تا بتوان تحلیل­های طیفی دقیقی را با استفاده از آن انجام داد. خصوصاً برای مطالعاتی که در ارتباط با تغییرات کوتاه‌مدت در پدیده­های مختلف سطح زمین است، استفاده از این نوع داده­ها می‌تواند بسیار مفید باشد. در پروژه EOSکه از سال­ها پیش سازمان ناسا آن را آغاز نموده تاکنون ماهواره­های سنجش‌ازدور متعددی در ارتباط با آن به فضا پرتاب‌شده است. ماهواره­های سنجش از دور از توان تفکیک مکانی، طیفی رادیومتری و زمانی متفاوتی برخوردار هستند. بااین‌حال هیچ‌یک از ماهواره­های سنجش‌ازدوری که در این زمینه طراحی‌شده­اند، به‌صورت هم‌زمان از توان­های تفکیک مکانی، طیفی و رادیومتریکی بسیار بالایی برخوردار نبوده­اند. چراکه در بسیاری از کاربرد­ها و پژوهش­هایی که در مقیاس منطقه­ای صورت می‌گیرد جزییات بسیار زیاد در تصاویر موردنیاز نیست، بر همین اساس نیازی به توان تفکیک مکانی بسیار بالا ندارند. درصورتی‌که ماهواره­ها بخواهند تمامی توان­های تفکیک را در حد ایده­آل خود داشته باشند، در این شرایط حجم داده­ها بسیار افزایش پیداکرده و هزینه تولید داده­ها و سرعت پردازش آن‌ها کاهش پیدا می‌نماید.

 

درباره‌ی سعید جوی زاده

دکتر سعید جوی زاده مدیر موسسه علمی تحقیقاتی چشم انداز هزاره سوم ملل و عاشق مجموعه علوم جغرافیایی است. وی معتقد است که دشمنان اصلی بشریت ترس، شک و بی هدفی هستند. کارشناسی جغرافیای طبیعی را در سال 1381 از دانشگاه یزد، کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی گرایش اقلیم شناسی محیطی را از دانشگاه خوارزمی در سال 1384 و مدرک دکتری خود را در سال 1398 در رشته اقلیم شناسی از دانشگاه خوارزمی اخذ کرده است. عنوان رساله ایشان "تحلیل فضایی خشکسالی در ایران" است. او متخصص سیستم های اطلاعات جغرافیایی(GIS) و سنجش از دور(RS) وآمار فضایی است. از سال 1381 مشغول تدریس در دانشگاه ها و مراکز دولتی و خصوصی است. وی همه ساله کارگاه های تخصصی را برای علاقه مندان به GIS و RS برگزار می کند. کتاب هایی مفید و کاربردی را در زمینه سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی را به رشته تحریر درآورده است. هم اکنون نیز بروی سیستم های پهباد و برنامه نویسی پیشرفته در سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور مشغول به فعالیت است. علاوه بر این سعید جوی زاده علاقه مند به مطالعات خشکسالی و بلایای طبیعی است و در زمینه خشکسالی نیز کتاب های متعددی را به رشته تحریر درآورده است. از آرزوهای دکتر جوی زاده همه گیر شدن سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی در بین مردم و نهاد هادی تصمیم گیری است.

همچنین ببینید

موزاییک عکس های هوایی

فیلم آموزشی:موزاییک عکس های هوایی و تصاویر ماهواره ای- دکتر سعید جوی زاده- قسمت دوم

فیلم آموزشی:موزاییک عکس های هوایی و تصاویر ماهواره ای- دکتر سعید جوی زاده- قسمت دوم …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

Open chat
Powered by
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟