فهرست ماهواره های زمین

ویژگی ماهواره ای

آیا می خواهید با انواع ماهواره ها در فضا آشنا شوید؟

در مورد استفاده از ماهواره ها برای مطالعه سیاره ما چطور؟

از پیش بینی آب و هوا گرفته تا موقعیت یابی دقیق، در اینجا 50 ماهواره نمادین در فضا آورده شده است.

بیا شروع کنیم.

فهرست مطالب

TOC ماهواره های داده باز
ماهواره های تجاری TOC
ماهواره های هواشناسی TOC
ماهواره های ژئودزی TOC
TOC Ocean Satellites

 

ماهواره های داده را باز کنید

1 لندست

ماهواره لندست
میراث باورنکردنی طولانی مدت لندست، تاریخ زمین را برای بیش از 40 سال بایگانی کرده است. با برنامه های بی شمار، حتی جزیره Landsat را در کانادا پیدا کرد.
اعتبار تصویر: ناسا

2 نگهبان

ماهواره نگهبان
به عنوان بخشی از برنامه کوپرنیک ، ناوگان 6 ماموریتی سنتینل یک تغییر بازی است. به طور خاص، Sentinel-2 یک ارتقاء واضح به Landsat است، با این تفاوت که باند حرارتی را از دست داده است.
اعتبار تصویر: ESA

3 ترا

ماهواره ترا

به عنوان بخشی از ناوگان A-Train چند استعداد ناسا، Terra بهترین تجارت است، به عنوان مثال، ASTER زمین را مدل می کند، MODIS پوشش زمین را طبقه بندی می کند و MOPITT کیفیت هوا را نظارت می کند.

اعتبار تصویر: ناسا

4 EnviSAT

متصور شدن
قبل از قطع ارتباط در سال 2012، EnviSAT همه این کارها را انجام داد. به عنوان مثال، اقیانوس ها، زمین و جو را مورد مطالعه قرار داد. اما اکنون، عملیاتی نشده است. به دلیل قاب عظیم (8 تن) آن، کاندیدای خروج از مدار است.

اعتبار تصویر: Airbus & Defense/ESA

5 کرونا

ماهواره کرونا
ماهواره کرونا یک ماهواره نظامی استراتژیک به سبک جیمز باند در دهه 1960 بود که از اتحاد جماهیر شوروی جاسوسی می کرد. اما اکنون، باستان شناسان و سایر گروه های ذینفع آزادانه از این تصاویر طبقه بندی شده استفاده می کنند.
اعتبار تصویر: اداره ملی شناسایی

6 ماموریت مشاهده زمین-1 (EO-1)

EO-1
هدف Earth Observing 1 (EO-1) پیشبرد علم و نوآوری از طریق ابزار دقیق آزمایشی بود. برای مثال، هایپریون 220 باند طیفی تولید می کند که ما را قادر می سازد کانی ها را بهتر مشخص کنیم.
اعتبار تصویر: ناسا

7 ماهواره منابع زمینی چین-برزیل (CBERS)

cbers
چین و برزیل در یک ماموریت پنجگانه مشترک برای نظارت بر همه چیز از کشاورزی، محیط زیست، آلودگی آب و برنامه ریزی شهری در کشورهای مربوطه متحد می شوند.
اعتبار تصویر: CBERS/INPE

8 پروژه برای خودمختاری سواره (PROBA)

مکعب
PROBA یک ماهواره ریز مکعبی با داده های فراطیفی 30 متری است. ماهواره PROBA با استفاده از زوایای دید ماهرانه خود، آرشیو پوشش گیاهی جهانی مشهور را تولید کرد.
اعتبار تصویر: ESA

 

ماهواره های تجاری

9 جهان بینی

ماهواره جهان بینی
ماهواره پیشرفته DigitalGlobe با وضوح بالا به طرز مضحکی شفاف است (31 سانتی متر). تصاویر جهان بینی به قدری واضح هستند که تقریباً می توانید پلاک ها را ببینید. در واقع، این تنها ماهواره تجاری است که می تواند با این وضوح ارائه دهد.
تصویر با حسن نیت © 2020 DigitalGlobe

10 PlanetScope (Dove)

ماهواره کبوتر
Planetscope کم هزینه، وزن سبک و مدار کم از شرکتی به نام Planet است. این ارکستر از ریزماهواره‌ها (ملقب به کبوتر) در تصاویری با وضوح 3-5 متر به دور زمین می‌چرخند.
اعتبار تصویر: سیاره

11 ماهواره Pour l’Observation de la Terre (SPOT)

ماهواره SPOT
در سال 1986، ماهواره SPOT-1 فرانسه در حال پیشرفت بود. از آن زمان تاکنون، پوشش گیاهی، ارتفاعات و حتی فاجعه چرنوبیل را به تصویر کشیده است.
اعتبار تصویر: Center National d’Etudes Spatiales CNES

12 رادارسات

رادارست
Radarsat-2 ماموریت مانیتورینگ رادار فضایی کانادا است. به عنوان بخشی از ماموریت صورت فلکی رادارست ، 3 ماهواره باند C بر روی توده خشکی شمال سفید بزرگ وارد خواهند شد.
اعتبار تصویر: © آژانس فضایی کانادا

13 IKONOS

ماهواره آیکنوس
IKONOS در زمان خود یک شگفتی ماهواره بود. در واقع، این اولین ماهواره تجاری بود که در آمریکا مجوز دریافت کرد. اما IKONOS-1 هرگز به فضا نرسید. IKONOS-2 انجام داد و به IKONOS تغییر نام داد.
تصویر با حسن نیت © 2020 DigitalGlobe

14 Quickbird

QuickBird
QuickBird همه کاره و مقرون به صرفه است که تصاویر نوری را در 60 سانتی متر ارائه می دهد. اما در سال 2015 از رده خارج شد و دیگر در خدمت جامعه نیست.
تصویر با حسن نیت © 2020 DigitalGlobe

15 ResourceSAT

منابع در
ResourceSAT که در ابتدا IRS نام داشت، یک ماهواره قطبی-همزمان هندی است. برای نظارت بر کشتی، به یک محموله سیستم شناسایی خودکار (AIS) مجهز است.
اعتبار تصویر: ISRO

16 KOMPSAT

kompsat
این ماهواره نوری که با نام آریرنگ نیز شناخته می شود، تصاویری با وضوح 1 متر ارائه می دهد. شایعه شده است که فعالیت های نظامی کره شمالی را رصد می کند. اما برای مقاصد تجاری نیز در دسترس است.
حق چاپ تصویر © موسسه تحقیقات هوافضای کره KARI

17 رپید آی

rapideye
RapidEye در آلمان به وجود آمد. سپس بلک بریج آن را خریداری کرد. اکنون متعلق به Planet است. با وجود چندین مالک، این صورت فلکی 5 ماهواره حداقل روزانه وضوح 5 متر را در هر نقطه ای ارائه می دهد.

18 Pleiades

پلیادها
Pleiades شامل 2 ماهواره زیرک است که در یک مدار کار می کنند. با جزئیات باورنکردنی (2 متری)، می تواند زمین را در هر جهتی اسکن کند
.

19 CartoSAT

کارتوزات
سری ماهواره های تجاری کارتوگرافی هندی اطلاعات زمین را با قابلیت های نقشه برداری چند طیفی، پانکروماتیک و استریو جمع آوری می کند.
حق چاپ تصویر © ISRO

20 GeoEye

geoeye-1
ماهواره تصویربرداری با وضوح بالا (1.65 متر) DigitalGlobe آنقدر تیز است که بوم شناسان از آن برای ردیابی جمعیت حیوانات استفاده کرده اند. گوگل همچنین حقوقی برای تصاویر دارد، بنابراین تصادفی نیست که در Google Maps نیز از آن استفاده می شود.
تصویر با حسن نیت © 2017 DigitalGlobe

21 صورت فلکی نظارت بر بلایا (DMC)

dmc
DMC با مجموعه بشردوستانه بسیار پاسخگو و بسیار پاسخگو، بر نظارت بر بلایا مسلط است. این شامل AISAT-1، BilSAT، NigeriaSAT، UK-DMC، Beijing-1، Deimos-1 و NigeriaSAT است.

22 SkySat

اسکای ست
SkySat نوع ابزاری است که جیمز باند برای جاسوسی از شرورهای فوق العاده استفاده می کند. در واقع، این اولین و تنها قادر به ضبط فیلم با وضوح زیر متر است.
حق چاپ © SkyBox Imaging. تمامی حقوق محفوظ است.

 

ماهواره های هواشناسی

23 ماموریت اندازه گیری بارندگی استوایی (TRMM)

ماهواره TRMM
TRMM ساختار ابر و بارش را بیشتر در استوا بررسی می کند. به دلیل TRMM، دانشمندان بهتر می توانند تعادل انرژی جهانی، چرخه آب و ال نینو را پیش بینی کنند.
اعتبار تصویر: ناسا

24 ماهواره محیطی عملیاتی زمین ثابت (GOES)

ماهواره می رود
GOES آب و هوا را می داند. از سال 1975، این گروه زمین ثابت از ماهواره ها قهرمانان گمنامی در پیش بینی آب و هوای سیاره ما هستند.
اعتبار تصویر: NASA;

25 ماهواره اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA)

ماهواره NOAA-19
ماهواره های NOAA به ما این امکان را می دهند که هر روز دید کاملی از شرایط آب و هوایی و محیطی در سراسر جهان داشته باشیم.
اعتبار تصویر: ناسا

26 METEOSAT

meteosat
Meteosat ناظر زمین ثابت در اروپا و آفریقا است. با ارسال تصاویری از آب و هوای اروپا هر 15 دقیقه، برای پیش بینی آب و هوا ایده آل است.
اعتبار تصویر: ESA

27 آکوا

ماهواره آبی
آکوا ماهواره چند منظوره ناسا است. نه تنها با اندازه گیری رطوبت نسبی (AIRS/AMSU) به چرخه آب زمین ضربه می زند، بلکه ارتفاع ابر (CERES) و شار انرژی (AMSR-E) را تخمین می زند.
اعتبار تصویر: ناسا

28 رصد ماهواره‌ای Cloud-Aerosol Lidar و مسیریاب فروسرخ (CALIPSO)

کالیپسو
CALIPSO با استفاده از فناوری لیزر و حسگر ویژه برای ابر سیروس، نمایه های عمودی ساختار ابر را ترسیم می کند.
اعتبار تصویر: ناسا

29 ماهواره رصدی مادون قرمز تلویزیونی (TIROS)

تیروس
در دهه 1960، TIROS در ارسال هشدارهای اولیه طوفان نقش اساسی داشت. به طور خاص، این ماهواره در مدار پایین زمین برای رصدهای آب و هوای مادون قرمز تلویزیونی ساخته شده است.
اعتبار تصویر: ناسا

30 CloudSAT

کلودست
این ماهواره در حالی که سرش در ابرها قرار دارد، با رادار شکل عمودی موج‌دار خود را نشان می‌دهد. این کلید برای درک چرخه های جوی و هیدرولوژیکی است، زیرا ابرها بر آب و هوا و آب و هوا تأثیر می گذارند.
اعتبار تصویر: ناسا

31 هاله

ماهواره هاله
Aura ماهواره ناسا است که به کشف کیفیت هوا و سلامت آب و هوا اختصاص دارد. به عنوان مثال، 4 ابزار آن (HIRDLS، MLS، OMI و TES) گازهای ردیابی، دما و ذرات معلق در جو فوقانی را اندازه گیری می کنند.
اعتبار تصویر: ناسا

32 سومی

سومی
Suomi به منظور پیش بینی آب و هوا، مطالعات زمینی و اقیانوسی به دور قطب ها می چرخد. در طول تاریخ، مناظری از گردبادهای هیولایی و ابرسلول ها به تصویر کشیده شده است.
اعتبار تصویر: حق چاپ © NOAA

33 ماهواره های محیطی عملیاتی مدار قطبی (POES)

شعرها
ماهواره هواشناسی مدار قطبی NOAA ( POES ) با تصاویری با وضوح مکانی و زمانی بالا برخی از معماهای پدیده های جوی را از بین برده است.
اعتبار تصویر: NOAA

34 غیرفعال رطوبت خاک (SMAP)

ضربه زدن
SMAP مجهز به یک جفت حسگر فعال و غیرفعال برای اندازه گیری رطوبت خاک در مقیاس ریز است. به دلیل نقص سنسور، همه اینها غیرفعال هستند شبیه به SMOS.
اعتبار تصویر: ناسا

35 SciSAT

سیسات
SciSAT از میان سایه های زمین می خزد. فقط در سمت تاریک زمین، می تواند کاهش ازن را ثبت کند. به همین دلیل به آن ماهواره شب خزنده لقب داده اند.
اعتبار تصویر: آژانس فضایی کانادا

36 ACRIMSAT

acrimsat
ACRIMSAT مانیتورینگ خورشیدی مطالعات تجربی را برای تابش خورشیدی انجام داد. در واقع، کاهش 0.1 درصدی در شدت خورشید ناشی از سایه ناهید در سال 2004 را ثبت کرد.
اعتبار تصویر: NASA/JPL

37 مگا-تروپیک

مگا تروفیک
Megha-Trophique مناطق استوایی را برای درک بهتر چرخه آب جهانی سفر خواهد کرد. به عنوان بخشی از آزمایش جهانی انرژی و چرخه آب (GEWEX)، هدف آن مطالعه تغییرات آب و هوا است.
اعتبار تصویر: ESA

 

ماهواره های ژئودزی

38 سیستم جهانی ناوبری ماهواره ای (GNSS)

ماهواره جی پی اس
هنگامی که موقعیت مکانی را در تلفن هوشمند خود فعال می کنید، روی GNSS ضربه می زنید. هر روز، گیرنده های GPS ما از سیستم 35 ماهواره ای استفاده می کنند تا موقعیت دقیق ما را در زمین مشخص کنند.
اعتبار تصویر: NASA/JPL

39 ماموریت توپوگرافی رادار شاتل (SRTM)

ماموریت SRTM
SRTM یک مدل زمین 30 متری از زمین را با استفاده از دو آنتن رادار و تداخل سنجی مجسمه سازی کرد. در شاتل فضایی Endeavour، فقط 11 روز برای جمع آوری داده های لازم نیاز داشت.
اعتبار تصویر: NASA/JPL

40 بازیابی جاذبه و آزمایش آب و هوا (GRACE)

ماهواره گریس
این تیم تگ ماهواره ای یکدیگر را در همان مدار تعقیب می کنند. با اندازه‌گیری جابجایی‌های کوچک یکدیگر، می‌دانند که کشش گرانش در کجای زمین قوی‌تر است.
اعتبار تصویر: NASA/JPL

41 میدان گرانشی و کاوشگر گردش اقیانوسی حالت پایدار (GOCE)

ماهواره goce
GOCE در اندازه گیری میدان گرانش زمین و رفتار اقیانوس با جزئیات بی سابقه تخصص دارد. با استفاده از گرادیومترها و شتاب سنج های بسیار حساس، این کار را انجام می دهد.
تصویر با حسن نیت از ESA/Airbus & Defense

42 ماموریت چند مقیاسی مغناطیسی (MMS)

ماهواره مگنتوسفر
MMS در مگنتوسفر تخصص دارد. در یک سازند چهار وجهی، از چهار فضاپیما یکسان تشکیل شده است. آنها به طور هماهنگ، تعامل بین خورشید و میدان مغناطیسی زمین را ترسیم می کنند.
اعتبار تصویر: ناسا

43 ماهواره رصد زمینی پیشرفته (ALOS)

alos
ALOS-1 دقیق ترین مدل ارتفاعی جهان را با وضوح 5 متر مجسمه سازی کرد. اکنون ALOS-2 دارای چندین ارتقاء مانند رادار PALSAR باند L و نقشه برداری استریو (PRISM) است.
اعتبار تصویر: JAXA

44 TerraSAR (TanDEM-X)

terrasar
TerraSAR و TanDEM-X دو ماهواره آلمانی هستند. آنها در کنار هم، WorldDEM بی‌رقیب را با استفاده از رادار باند X ایجاد کردند. اکنون از آن برای بلایا، زلزله و محیط زیست استفاده می کنیم.
تصویر از ایرباس و دفاع

ارتفاع سنج لیزری مدارگرد مریخ 45 (MOLA)

نقشه بردار جهانی مریخ
MOLA پادشاه مریخ است. این ماموریت بین سیاره ای با اسکن توپوگرافی، بستر رودخانه های باستانی را در سطح مریخ پیدا کرده است.
اعتبار تصویر: ناسا

 

ماهواره برای اقیانوس ها

46 شبکه اقیانوس شناسی ماهواره ای ارتفاع سنجی مشترک (JASON)

ماهواره جیسون
ارتفاع سنج JASON مسئول ترسیم عمق سنجی کف اقیانوس است. این نسخه ارتقا یافته TOPEX/Poseidon بر افزایش سطح دریاها نظارت می کند که محصول جانبی تغییرات آب و هوایی است.
اعتبار تصویر: ناسا

47 SeaStar (Orbview-2)

Seawifs
زیست شناسان از SeaStar برای تعیین کمیت تغییر رنگ از کلروفیل تولید شده توسط گیاهان دریایی استفاده می کنند. مانند حسگر میدان دید گسترده دریا (SeaWIFS)، این سنسور برای زیست شناسی اقیانوس ها کلیدی است.
اعتبار تصویر: ناسا

48 QuickSCAT

سریع
موج سواران QuickSCAT را انتخاب می کنند زیرا هدف آن اندازه گیری باد و جهت دریا است. اما فقط برای اقیانوس های بدون یخ است که پراکندگی سنج آن کار می کند.
اعتبار تصویر: ناسا

49 رطوبت خاک و شوری اقیانوس (SMOS)

ماهواره SMOS
SMOS رطوبت خاک و شوری اقیانوس ها را از طریق ابزار دقیق غیرفعال درشت خود تحت تأثیر قرار می دهد. به طور کلی، دانش ما را در مورد فرآیندهای خشکی و اقیانوسی افزایش می دهد.
اعتبار تصویر: ESA

50 IceSAT

icesat
Ice Sat بیش از 904 میلیون اندازه گیری از سطح زمین انجام داده است. در واقع، این اولین ارتفاع سنج لیزری فضاپیما (GLAS) بود که همه چیز را از ارتفاعات جنگل گرفته تا ضخامت یخ را ثبت کرد.
اعتبار تصویر: NASA/JPL-Caltech

نتیجه

صدها کاربرد و کاربرد سنجش از راه دور وجود دارد که با دنیایی که ما در آن زندگی می کنیم گره خورده اند.

به عنوان مثال، ما آب و هوا، ناوبری، گرانش، تغییرات آب و هوا و مگنتوسفر را از فضا به بهترین شکل درک می کنیم.

همانطور که ما هر ماموریت فضایی با برنامه ریزی دقیقی را به فضا پرتاب می کنیم، می توانیم زمین بسیار بیشتری را پوشش دهیم.

کدام ماهواره زمین را از دست دادیم؟

با یک نظر در زیر به ما اطلاع دهید.