GIS برای NGO

 GIS برای NGO ها عنوان پست جذابی است که ما آن را با شما به اشتراک می گذاریم .امیدواریم که این پست مورد پسند شما قرار بگیرد.

 

 

آب یکی از با ارزش ترین منابع زمین است. برخی از ما آب آشامیدنی را مسلم می دانیم ، در حالی که میلیون ها نفر در سراسر جهان حتی تصور دسترسی روزانه به آب تمیز را ندارند. این یک داستان موفقیت آمیز در مورد پروژه ای در لیبریا است که در سال 2015 آغاز شد ، جایی که سازمان های غیر انتفاعی برای نقشه برداری از کل کشور و دستیابی به یک هدف مشترک به هم متصل شدند: آوردن آب آشامیدنی تمیز به هر خانوار لیبریایی تا دسامبر 2020.

نتایج تا کنون شگفت انگیز است ، حداقل می توان گفت ، کاهش 95 درصدی علائم بیماری های مرتبط با آب.

با روشهای مورد استفاده برای دستیابی به اهداف پروژه و نتایج شگفت انگیز که زندگی مردم را در لیبریا به شدت تغییر داده است آشنا شوید.

 

طرح مطالعه موردی:

 

 

 

منشاء پروژه

همه چیز با دارل لارسون ، مدیر بین المللی محصولات ساویر و بنیانگذار طرح غیر انتفاعی Give Clean Water آغاز شد و ماموریت او آوردن آب تمیز به نقاط دور افتاده جهان بود. 

در سال 2008 ، دارل می خواست تغییری در جهان ایجاد کند و به نیازمندان کمک کند ، و چون می دانست که مصرف آب آلوده یکی از بزرگترین مشکلات جهان است ، تصمیم گرفت آب آشامیدنی پاک را برای افرادی که در مناطق دور افتاده زندگی می کنند ، بیاورد. مناطق و مبارزه با بیماری . وی فیجی را انتخاب کردزیرا او روابط عالی و شبکه ای از مردم در آنجا داشت. هدف این بود که با نصب سیستم های تصفیه آب ، آب آشامیدنی پاک را برای همه به ارمغان بیاوریم. 

آلودگی آب عامل شماره یک کمبود آب و یکی از بزرگترین مشکلات دنیای مدرن است. تقریباً 50 درصد از جمعیت فیجی سالها پیش از این طرح به آب تمیز دسترسی نداشتند موفقیت پروژه در فیجی به عنوان اثبات مفهومی بود که دارل می توانست به کشورهای دیگر مانند لیبریا ، کشوری که تقریباً دسترسی به آب آشامیدنی تمیز ندارد ، گسترش دهد. 

دارل با The Last Well همکاری کرد ، یک سازمان غیردولتی که در پروژه های آب تمیز تجربه داشت. ایده ایجاد یک سیستم تصفیه آب بودبرای هر خانواده ای در لیبریا ، زیرا آب آشامیدنی آلوده مردم را با بیماریهایی مانند اسهال ، سردرد و سرفه بیمار می کند. 

با راه حل GIS در ابر ، نقشه برداری از خانوارها و منابع آب موجود ، مدیریت تحویل فیلترهای آب و استفاده از داده های جمع آوری شده برای از بین بردن بیماری های منتقله از طریق آب و کاهش میزان مرگ و میر ، دیگر تلاشی غیرممکن نبود. GIS به ایجاد یک راه حل پایدار کمک کرد که آب آشامیدنی تمیز را برای مردم مناطق دورافتاده به ارمغان بیاورد .

آنچه همه چیز را ممکن ساخته بود ، برنامه GIS Cloud Mobile Data Collection بود . این به سازمان های غیردولتی اجازه داد تا نظرسنجی های متعددی را انجام دهند، مدیریت افراد در زمینه و همچنین پیگیری روند ، و تصمیم گیری در طول پروژه. به خواندن ادامه دهید و بیاموزید که چگونه چند سازمان غیردولتی موفق به ایجاد چنین تأثیر عظیمی شدند.

آلودگی آب و وضعیت اقتصادی و اجتماعی در لیبریا

حداقل حقایق درباره لیبریا تلخ است. این کشور به عنوان دومین فقیرترین و دومین کشور بدبخت جهان شناخته شده است. نگاهی به آمار ارائه شده توسط صندوق بین المللی پول و CIA Factbook بیندازید . در سه دهه گذشته ، دو جنگ داخلی که تقریباً دوازده سال به طول انجامید ، لیبریا را از بین برد. صلح در سال 2003 برقرار شد و پایان سیاسی درگیری و آغاز گذار کشور به دموکراسی را مشخص کرد. تعداد قربانیان از 150000 تا 300000 متغیر است. چند سال پیش شیوع ابولا در لیبریا و کشورهای همسایه تنها در دوازده ماه جان 10 هزار و 216 نفر را گرفت. آنچه باورنکردنی است این است که بیماری ناشی از آب در لیبریا در صدر جنگ داخلی و همچنین شیوع ابولا قرار دارد. وجود داشت

از زمان پایان جنگ داخلی 300 هزار نفر بر اثر بیماریهای ناشی از آب کشته شده اند. این تنها 100 نفر در روز در لیبریا می میرند . آب لیبریا در سراسر کشور آلوده بود و مردم از رودخانه ها و دریاچه های آلوده به باکتری آب می نوشیدند .

آب تمیز هنوز بزرگترین نیاز فیزیکی در لیبریا است. به همین دلیل این پروژه تأثیر شدیدی بر جوامع محلی دارد.

طرحی برای آوردن آب آشامیدنی تمیز به هر خانوار لیبریایی

پس از یک پروژه موفق در فیجی ، دارل می خواست به چالش برانگیزترین مکان برود تا بیشترین تأثیر را داشته باشد ، بنابراین به The Last Well پیوست ، که در آن زمان در حال حاضر روی آوردن آب آشامیدنی تمیز به کل کشور لیبریا کار می کرد و در حال نصب چاه بود. در سراسر کشور. 

دارل در سال 2015 فیلترهای آب ساویر را به تصویر آورد. از آنجا که نصب چاه همیشه امکان پذیر نبود یا این چاه ها برای همه ساکنان قابل دسترسی نبود. لیبریا به شدت به آب آشامیدنی تمیز نیاز داشت ، هم چاه و هم فیلترهای آب لازم بود. بهبود سلامت شهروندان

فیلترهای آب از طرف یک شرکت آمریکایی به نام Sawyer Products اهدا شده است که در سال 2015 100000 واحد با کمک یک اهدا کننده ناشناس ارائه داد و دارل مدیر بین المللی محصولات ساویر شد و همه اینها را ممکن کرد.

 

فیلتر آب تمیز 99.9999٪ درصد از باکتری ها از آب رودخانه آلوده،

می تواند حدود 1 لیتر آب در دقیقه فیلتر کرده و 10 سال دوام بیاورد.

 

این بدان معناست که افرادی که در مناطق دور افتاده لیبریا زندگی می کنند می توانند به تنهایی آب آشامیدنی تمیز را از منابع آب محلی تولید کنند.

 

 

آوردن هزاران فیلتر به روستاهای دورافتاده واقع در جنگل و ارزیابی تاثیر آنها به همان اندازه که به نظر می رسد دشوار است. برای وقوع همه چیز ، آنها به ده ها داوطلب نیاز داشتند تا فیلترها را نصب کرده و داده ها را جمع آوری کنند. دارل جمع آوری اطلاعات GIS را با یک برنامه تلفن همراه که در سراسر کشور شامل نظرسنجی های کشور و خانوارها ، ردیابی هزاران حلقه چاه حفر شده و از همه مهمتر توزیع سیستم های فیلتر نوشیدن تمیز را سازماندهی و رهبری می کند . انجام نظرسنجی ها پس از استقرار فیلترها ضروری بود تا مشخص شود آیا بهبودی در سلامت ساکنان محلی وجود دارد یا خیر. آنها 2 هفته پس از نصب و همچنین 8 هفته پس از آن ، نظرسنجی های بعدی را انجام می دادند .


 

از آنجا که این یک پروژه جامع شامل کل لیبریا بود ، تیم The Last Well مجبور شد تعداد زیادی داوطلب را در سراسر کشور سازماندهی کند و سایر سازمان های غیردولتی را که در پروژه های آب کار می کنند جمع آوری کند.

گردهمایی NGO ها و آموزش کارگران میدانی بدون تجربه GIS

وقتی The Last Well به لیبریا آمد ، متوجه شدند که بسیاری از مردم و سازمان ها در حال حاضر روی پروژه های آب تمیز کار می کنند. مشکل این بود که تلاشهای آنها در سراسر لیبریا پراکنده بود و آنها هدفی منحصر به فرد تعریف نکرده بودند. در نهایت ، آنها موفق شدند همه سازمان های غیردولتی را با هم به عنوان شریک جمع کنند. آنها کشور را به 15 شهرستان تقسیم کردند و مکانهای دقیقی را تعیین کردند که هر سازمانی باید بر آنها تمرکز کند.

 

آن را به ضروری بود داده های با کیفیت جمع آوری در مورد مکان های از خانواده و شهرک سازی، اطلاعات در مورد علائم سلامت و بیماری مردم، اطلاعات در مورد دسترسی به آب و کیفیت آب. متأسفانه داده های سرشماری که از دولت دریافت کردند دقیق نبود. بنابراین ، لازم بود که نقشه روستاها و یک فرآیند جمع آوری داده ها در آنجا تهیه شود.

آموزش داوطلبان و مردم محلی برای استفاده از راه حل نقشه دیجیتال می تواند چالش دیگری باشد ، اما سریع و بدون زحمت ثابت شد. آنها نیاز به آموزش افراد غیر عادی داشتند ، برخی از آنها برای اولین بار از تبلت استفاده کردند ، تا فیلترهای آب را نصب کرده و داده های میدانی را جمع آوری کنند. نکته خوب این بود که برنامه GIS Cloud Mobile Data Collection بسیار کاربر پسند بودبه قول دارل لارسون:

 

این برنامه آنقدر کاربر پسند بود که نیازی به استخدام مهندس نداشتیم. چالش من این بود که چگونه می توانم از نیروی این فناوری بدون مهندس استفاده کنم. سپس GIS Cloud را پیدا کردم.

مجموعه داده های تلفن همراه کل روند کاری من را تغییر داده است. چیزی که من دوست دارم رابط کاربری ساده است. GIS Cloud تمام سخت افزارهای برنامه نویسی را انجام داده است و یک راه حل بسیار کاربر پسند برای من ایجاد کرده است.

تیم چاه آخر و دارل نه تنها 150 لیبریایی را بدون تجربه GIS در چند ماه در مورد نحوه استفاده از برنامه و 30 نفر از آنها در همان روز اول آموزش دادند ، بلکه آنها همچنین حدود 20 لیبریایی را با تجهیزات دانش برای آموزش دیگران به این ترتیب ، لیبریایی ها کسانی هستند که پروژه را اجرا می کنند و می توانند با خروج سازمان های غیردولتی به کار خوب خود ادامه دهند.

 

در مجموع ، حدود 150 داوطلب حجم وسیعی از کارهای میدانی را حتی در مناطق دور افتاده انجام دادند. با استفاده از قایق رانی و کشتی برای عبور از رودخانه ها ، تا آنجا که می توانید در بوته ها قدم بزنید ، 4 تا 6 ساعت در وسط جنگل تلاش کنید تا آب آشامیدنی را به روستاهای کوچک دورافتاده ای ببرید که هیچ کس به آنها توجه نمی کند.

 

جمع آوری داده های میدانی – بررسی های متعدد در یک نقشه واحد و فضای کار داده ها تجزیه و تحلیل شده است

برای توزیع 100000 فیلتر آب و ردیابی تاثیر آنها ، آنها به یک جریان کار میدان صوتی نیاز داشتند. تیم The Last Well می خواست روستاها و مکان های فیلتر آب را ترسیم کند ، نظرسنجی ها را ردیابی کرده و از داده ها بینش بدست آورد.

در فیجی ، Give Clean Water از فرم های کاغذی و واحدهای GPS برای جمع آوری داده ها استفاده می کرد و به دنبال راه حل ساده تری بود. برگرداندن فرم های کاغذی به دفتر ، ورود داده ها به یک صفحه گسترده اکسل با همپوشانی زیاد زمان بر بود. گردش کار روی کاغذ زمان زیادی طول می کشد و تیم های میدانی کاغذ و دفترچه ها را نگه می دارند. 100000 برگ کاغذ را تصور کنید. آنها در سال 2012 هنگام کار در فیجی نرم افزار GIS Cloud را پیدا کردند که به آنها امکان می دهد گردش کار خود را دیجیتالی کرده و حجم کار کاغذ را کاهش دهند.

 

این برنامه ها برای ما در کاغذبازی و زمان زیادی صرفه جویی کردند. قدرت این فناوری به طور اساسی کارایی را تغییر می دهد که توسط آن سازمان های غیر انتفاعی می توانند مداخلات تغییر دهنده زندگی را در سراسر جهان انجام دهند.

دارل لارسون ، آب تمیز بدهید

 

آنها از برخی راه حل ها آگاه بودند ، اما GIS Cloud را به عنوان راحت ترین و به عنوان کاربر پسند ، راحت ترین راه یافتند . این به آنها اجازه داد تا اطلاعات مربوط به منابع آب موجود و شرایط سلامتی مردم را برای ارزیابی محل نصب فیلترها جمع آوری کنند. 

 

 

داوطلبان مجهز به رایانه لوحی یا تلفن های هوشمند به مناطق بدون اتصال به اینترنت می روند و با برنامه جمع آوری داده های تلفن همراه داده ها را جمع آوری می کنند . سپس تیم ها به منطقه wifi باز می گردند ، دکمه ای را در رایانه لوحی خود فشار می دهند و همه داده ها روی سرور بارگذاری می شوند. داده های جمع آوری شده را می توان در انواع مختلف دستگاه ها ، وب و تلفن همراه به اشتراک گذاشت و فوراً به آنها دسترسی پیدا کرد ، بنابراین مردم لیبریا ، کارکنان ایالات متحده ، هرکسی که به اجرای پروژه کمک می کند می تواند داده های جمع آوری شده را بلافاصله بر روی نقشه و وضعیت پروژه مشاهده کند.

 

اگر ما چنین ابزاری نداشتیم – فکر نمی کنم بتوانیم آن را انجام دهیم. فناوری به سرعت در حال تأثیرگذاری بر جهان غیر انتفاعی به طرق عالی است. آنچه قبلاً ساعت ها ، روزها ، هفته ها یا ماه ها طول می کشید ، داده ها را از طریق فرم های دست نویس به اشتراک می گذاشت ، سپس آنها را به کاربرگ های Excel منتقل می کرد ، اکنون می توان همه آنها را با استفاده از فناوری GIS در زمان واقعی به اشتراک گذاشت.

دارل لارسون

 

1. ارزیابی روستا (سرشماری) و نقشه برداری از منابع آب

ابتدا ، سازمانهای غیردولتی نیاز به نقشه دهی از روستاها و ارزیابی تقریبی وضعیت منابع آب آنها داشتند (نقاط قرمز روی نقشه زیر). آنها مکان های روستاها ، اندازه آنها ، تعداد خانوارها ، حضور خوب و داده های مشابه را ترسیم کردند.

2. نصب فیلتر و بررسی اولیه

گام بعدی نصب فیلترهای آب و انجام اولین نظرسنجی در مورد سلامت مردم (مشخص شده با نقاط سبز) بود. وقتی تیمی به میدان می رود ، یک فیلتر آب با بارکد منحصر به فرد نصب می کنند و با پر کردن یکی از فرم های تلفن همراه ، اطلاعات مربوط به نصب را ثبت می کنند . به این ترتیب آنها می توانند دقیقاً بدانند چه زمان ، کجا و کدام فیلتر نصب شده است.

 

آنجاست که آنها داده های اولیه را دریافت می کنند مانند: 

  • موقعیت خانه ، 
  • چند نفر در خانواده زندگی می کنند ، 
  • چند بزرگسال ، 
  • چگونه بسیاری از کودکان، 
  • چند مورد اسهال ، 
  • خرج آب خریداری شده ، 
  • هزینه پزشکی بیماریهای ناشی از آب ، 
  • مدرسه و روزهای کاری از دست رفته و غیره

 

3. پیگیری نظرسنجی ها در مورد سلامت مردم

دو هفته بعد از نصب فیلترها ، تیم ها یک نظرسنجی بعدی را پیگیری کردند تا در صورت اثری از نصب فیلتر آب (نقاط زرد) ، پیگیری شود. آنها داده های مشابهی را برای اولین بار جمع آوری کردند تا تصویر قبل و بعد را دریافت کنند تا ببینند آیا بهبودی در سلامت افراد وجود دارد یا خیر . آنها همچنین همان نظرسنجی را 8 هفته پس از نصب فیلتر برای مشاهده مزایای بلند مدت (نقاط نارنجی) انجام می دهند. این داده ها پایه و اساس تجزیه و تحلیل بیشتر نحوه تأثیر فیلترهای آب بر جوامع لیبریایی است.

مروری بر داده های زمینه در Map Editor .

نتایج: بهبود قابل توجه سلامت و بودجه

The Last Well گفت که داده های جمع آوری شده تغییر دهنده بازی است. توانایی جمع آوری داده ها ، کمی کردن نتایج واقعی و تجزیه و تحلیل داده ها با کمک دانشمندان کالج کالوین همه تفاوت ها را ایجاد کرد. فناوری GIS نه تنها امکان ردیابی تاسیسات فیلتر و بررسی های بعدی را فراهم کرد ، بلکه داده های قوی بهداشتی و اقتصادی-اجتماعی نیز جمع آوری شد . داده ها نشان دهنده مزایای تغییر زندگی نصب فیلترهای آب مانند کاهش اسهال ، پس انداز پزشکی ، صرفه جویی در آب ، کاهش روزهای مدرسه و کار پس از نصب فیلتر آب است.

نتایج کمتر از شگفت انگیز نیست. در 25000 خانوار اول مورد تجزیه و تحلیل ، 2197 مورد گزارش شده بودموارد اسهال . پس از دو هفته پیگیری ، این تعداد به 107 کاهش یافت . دومین پیگیری پس از هشت هفته کاهش دیگری را در کاهش اسهال گزارش کرد. در اینجا مقایسه بازدید اولیه و پیگیری ها وجود دارد. چندی پس از اولین نتایج در آمد، شهرستان بزرگ دانلود Kro کردم مرز به مرز آب تمیز و نامه اتمام گواهی دریافت کرده است. چنین چیزی قبلاً اتفاق نیفتاده بود ، بنابراین دولت وارد شد و داده های جمع آوری شده را برای بررسی آنها بررسی کرد و آنها نامه را تأیید کردند. این یک تغییر بازی برای کشور بود.

 

اگر بتوانیم یک استان را به پایان برسانیم ، می توانیم کل کشور را به پایان برسانیم.

 تاد فیلیپس ، بنیانگذار Last Well

 

این نتایج حاصل حفر چاه در سراسر کشور و نصب 40000 فیلتر تا سال 2018 است و در آن سال با 75000 خانواده مجهز به فیلتر آب به پایان می رسد . با برنامه ریزی برای پوشش 20 last آخر لیبریا تا سال 2021. برای آشنایی مستقیم با این پروژه از دارل ، این وبینار وسیع را تماشا کنید که دارل مهمان ما بود

به

سازمان های غیردولتی همچنان با استفاده از حدود 100 داوطلب ، آب تمیز قابل دسترس را در لیبریا ادامه می دهند. داوطلبان لیبریایی هستند و می توانند به تنهایی این پروژه را ادامه دهند ، حتی اگر سازمان های غیردولتی از آن خارج شوند.

 

نه تنها آن آب آشامیدنی تمیز در اختیار ساکنان سراسر کشور قرار گرفته است ، حتی در برخی از روستاهای کوچک که در مراحل نقشه برداری کشف شده اند ، بلکه سلامت مردم در یک دوره زمانی کوتاه به شدت بهبود یافته است.

در نهايت تهيه نقشه خانوارها و وضعيت افراد منجر به سرشماري در سراسر كشور شد كه توسط دولت به عنوان داده هاي رسمي پذيرفته شد. این امر همچنین از تأمین بودجه بیشتر پروژه به عنوان داده ها به طور واضح ، با اطلاعات فضایی و عکس ها به عنوان اثبات اطمینان حاصل کرد.

 

آیا به راه حل GIS Cloud برای NGO ها و سازمان های غیرانتفاعی علاقه دارید؟ با ما تماس بگیرید .

شماره تماس:

09382252774

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید