سامانه های اطلاعات مکانی (Geo-spatial Information Systems) که به اختصار ، GIS نامیده می شوند سیستم هایی رایانه ای هستند که جهت ذخیره و تحلیل بر روی اطلاعات مکانی مورد استفاده قرار می گیرند. این تکنولوژی در طی چند دهه اخیر بسرعت پیشرفت نموده است ؛ بطوری که در حال حاضر این سیستم ها به عنوان یک ابزار ضروری برای استفاده موثر از اطلاعات مکانی و جغرافیایی پذیرفته شده اند .

امروزه داشتن درک بهتری از GIS به منظور استفاده بهینه از ان جهت بهبود کمی و کیفی امور ، برای مدیران ، تصمیم گیران و کاربران این سیستم ها ضروری می باشد .

بطور کلی یک سامانه اطلاعات مکانی برای جمع آوری ، ذخیره و تجزیه و تحلیل داده هایی استفاده می شود که موقعیت جغرافیایی آنها یک مشخصه اصلی و مهم محسوب می شود . به عبارت دیگر ف این سیستم ها برای جمع آوری کلیه اطلاعاتی که به نحوی با موقعیت جغرافیایی در ارتباط هستند بکار برده می شوند .

این اطلاعات ممکن است بصورت نقشه ، جداولی از داده ها و یا فهرست هایی از اسامی یا آدرس ها باشند .

نمونه ای از کاربردهای شهری جی آی اس
اکثر اطلاعات مورد نیاز شهرداری ها ، اطلاعاتی هستند که مربوط به موقعیت های جغرافیایی خاص می شوند ؛ مثلا اطلاعات در مورد منطقه بندی ، املاک ، راهها ، مدارس و پارکها همه دارای موقعیت و مختصات جغرافیایی هستند . متاسفانه تا بحال روند بکار گیری GIS توسط شهرداری ها بسیار کند بوده است .

کاربردهای شهری GIS عبارتند از : جمع آوری ، به روز درآوردن ، پردازش و توزیع داده های مربوط به زمینهای شهری به طور سیستماتیک ،. GIS های شهری به منظور تصمیم گیری های اقتصادی ، قانونی و فعالیت های مختلف برنامه ریزی استفاده می شوند .

GISهایی که بطور ویژه به این کاربردهای شهری و کاداستری اختصاص یافته اند ، LIS (مخفف Land Information Systems) نامیده می شوند .

برای مثال GIS هایی که در شهرهای پیشرفته ایجاد شده اند در زمینه های مختلفی مانند مدیریت املاک و دارایی ها ، صدور پروانه و جواز ساختمان سازی ، برنامه ریزی های محلی ، آنالیز حمل و نقل ، تعیین بهترین مسیر برای وسایل نقلیه ای مثل آمبولانس ، طراحی های مهندسی مثل سیستم های آب و فاضلاب و شبکه کابل های مختلف ، برنامه ریزی برای کاربری اراضی ، تعیین محل دفن زباله ها ، پارکینگ ها و… پاسخگوی مدیران بوده اند .

روش های بهینه ی ارزیابی و طرح ریزی منابع ، تاثیر مستقیم در بهبود مدیریت منابع و در نتیجه ارتقاء کیفی زندگی ساکنین شهر دارند . اطلاعات زمین مرجع ( GeoRefrenced Information ) همواره نقش مهمی در فاه مردم داشته اند . تکنولوژی GIS می تواند این اطلاعات را دریافت نموده و ابزار لازم برای ارزیابی و طرح ریزی منابع را فراهم آورد .

ویژه نامه این ماه :کاربرد GIS وRS در شهرسازی و مدیریت شهری

gisgis در برنامه ریزی شهریGIS در شهرسازیGIS در مدیریت شهریGIS و نقش آن در بهبود مدیریت شهریآموزش GIS در برنامه ریزی شهریآموزش GIS در شهرسازیآموزش GIS در مدیریت شهریآموزش تخصصی GIS در برنامه ریزی شهریآموزش تخصصی GIS در شهرسازیآموزش تخصصی GIS در مدیریت شهریآموزش جی ای اس در برنامه ریزی شهریآموزش جی ای اس در شهرسازیآموزش جی ای اس در مدیریت شهریآموزشگاه GIS در برنامه ریزی شهریآموزشگاه GIS در شهرسازیآموزشگاه GIS در مدیریت شهریتدریس خصوصی GIS در برنامه ریزی شهریتدریس خصوصی GIS در شهرسازیتدریس خصوصی GIS در مدیریت شهریدانلود نرم افزار GIS در شهرسازیسیستم اطلاعات جغرافیاییسیستم اطلاعات مکانیکتاب کاربرد ArcGIS در برنامه ریزی شهریکتاب کاربرد ArcGIS در شهرسازی.کتاب کاربرد ArcGIS در مدیریت شهریمراحل انجام یک پروژه شهری در GISمشاوره پایان نامه GIS در برنامه ریزی شهریمشاوره پایان نامه GIS در شهرسازیمشاوره پایان نامه GIS در مدیریت شهریمشاوره پایان نامه جی ای اس در شهرسازیموسسه آموزش جی ای اس در برنامه ریزی شهریموسسه آموزش جی ای اس در شهرسازیموسسه آموزش جی ای اس در مدیریت شهریموسسه آموزشی GISموسسه چشم انداز شیرازنقش GIS در مدیریت شهری

8 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید