QGIS: چیست و چگونه کار می کند؟

QGIS یک نرم افزار متن باز است. روزهایی که «منبع باز» به معنای پر از اشکال یا خانگی بود، گذشته است. در واقع، کاملا برعکس. QGIS به GIS برای کسانی تبدیل شده است که به دنبال توسعه، گسترش یا دور شدن از گزینه های نرم افزار اختصاصی هستند.

اما “منبع باز” به چه معناست و چگونه کار می کند؟

تمام کارهای نقشه برداری و AEC شامل مدیریت داده ها می شود، چه جمع آوری داده های جدید، مدیریت و مرتب سازی داده های موجود یا ارائه پروژه ها. GIS (سیستم های اطلاعات جغرافیایی) این وظایف را گرد هم می آورد تا بتوانید تمام این داده ها را در یک راه اندازی مدیریت کنید. GIS همچنین می‌تواند با طیف وسیعی از نرم‌افزارها و رویه‌های BIM ادغام شود و امکان ادغام یکپارچه GIS، CAD و سایر مجموعه‌های داده را فراهم کند. GIS طیف وسیعی از ابزارها را برای برنامه ریزی، اجرا، مدیریت و جمع آوری داده ها برای کل پروژه نقشه برداری به نقشه برداران و متخصصان AEC ارائه می دهد.  QGIS  یک GIS دسکتاپ، یک نرم افزار رایگان و متن باز (FOSS) است. از سال 2011 با مجموعه نرم افزارهای تجاری GIS مانند ArcGIS Esri (به عنوان QGIS 1.8) رقابت می کند و اکنون به نسخه 3.0 رسیده است.  [یادداشت سردبیر: پس از اولین مواجهه با QGIS، غیرمعمول نیست که مردم تعجب کنند که “Q” از کجا در QGIS آمده است. زمانی، در اولین تجسم آن، برخی از آن به عنوان “GIS کوانتومی” یاد می کردند. اما این اصطلاح، از حدود V2.، اکنون کاملاً منسوخ شده است و تمایل شدیدی از سوی رهبری فعلی و مشارکت کنندگان وجود دارد که فقط از علامت تجاری “QGIS” استفاده کنند. ]  افرادی از شرکت های تجاری، بخش دولتی، دانشگاه ها و شرکت های کوچک و متوسط ​​از QGIS استفاده می کنند.

تصویر صفحه دسکتاپ QGIS از منطقه بندی برنامه ریزی کاربری محلی محلی. اعتبار: Schemata d’esempio.

به عنوان یک فرد، شما فقط می توانید نرم افزار ( qgis.org ) را دانلود کنید و از آن برای کار خود در اکثر سیستم عامل ها استفاده کنید. با این حال، بسیاری از شرکت‌ها طیف گسترده‌ای از فرآیندها را در حال حاضر در اختیار دارند و برای انتقال به نرم‌افزار دیگری نیاز به یک مهاجرت با برنامه‌ریزی دقیق دارند. بسیاری از مشاوران این سرویس را ارائه می دهند، برخی از آنها حامیان منبع باز geospatial (OSGeo) و/یا QGIS هستند که در وب سایت آنها فهرست شده است.

بسیاری از شرکت های مختلف از QGIS برای برنامه های کاربردی حیاتی در سراسر جهان استفاده می کنند. به عنوان مثال، شورای شهر ویندزور و میدنهد از QGIS برای برنامه ریزی امنیتی برای عروسی سلطنتی اخیر (شاهزاده هری و مگان مارکل) استفاده کردند. بررسی قطب جنوب بریتانیا از QGIS هم برای برنامه ریزی اکتشافات به قطب جنوب و هم در زمان واقعی در زمانی که آنها در زمین هستند استفاده می کند، جایی که سرعت و قابلیت اطمینان بسیار حیاتی است.

علاوه بر این، NSA (آژانس امنیت ملی ایالات متحده) از طیف وسیعی از نرم‌افزارهای منبع باز استفاده می‌کند و NGA (آژانس ملی اطلاعات جغرافیایی ایالات متحده) قراردادی با Boundless برای پشتیبانی مکانی دارد، و پشته نرم‌افزار آنها شامل طیف وسیعی از منابع فضایی منبع باز است. راه حل هایی از جمله QGIS، R و PostgreSQL/PostGIS. هر دو NGA و USGS به طور منظم به پروژه های منبع باز در GitHub کمک می کنند.

FOSS

 

مسیرهای زمینی و پیاده‌روی در جزیره لا رئونیون با استفاده از تکنیک‌های سایه‌زنی بافت، ساخته‌شده با QGIS 2.18. اعتبار: گوستاو کاست. FOSS

همه با مفهوم نرم افزار آزاد مواجه شده اند. بالاخره چه کسی از مرورگر وب رایگان، رسانه های اجتماعی رایگان یا موتور جستجوی رایگان استفاده نمی کند؟ با این حال، با توجه به افشاگری‌های اخیر در مورد اشخاصی که از داده‌های جمع‌آوری‌شده از پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک استفاده می‌کنند، ممکن است تعجب کنیم که چگونه برای برخی از نرم‌افزارهای «رایگان» پول پرداخت می‌شود.

سال‌ها پیش، ما ده‌ها یا صدها دلار برای نسخه‌های ویندوز، آفیس، SimCity، و غیره پرداخت کردیم. اکنون همه چیز تغییر کرده است، و در حالی که گاهی اوقات هنوز می‌توانید مجوز نرم‌افزار خود را بخرید، اغلب از شما درخواست اشتراک ماهانه می‌شود (مثلاً Office 365). ). در غیر این صورت، از شما خواسته می شود که اطلاعات شخصی خود را دریافت کنید و/یا تبلیغاتی را برای شما هدف قرار دهید (به عنوان مثال از طریق Gmail، Google Docs، Facebook، و غیره). پول توسعه این نرم‌افزار باید از جایی تامین شود، و به قول اندرو لوئیس، “اگر پرداخت نمی‌کنید، شما محصول خود هستید.”

با این حال، گزینه دیگری وجود دارد: FOSS یا نرم افزار رایگان و متن باز. بسیاری از نرم‌افزارهای منبع باز در دسترس هستند: LibreOffice، Thunderbird، Firefox، Ubuntu، QGIS، Inkscape، و غیره. «رایگان» در این زمینه را می‌توان به دو صورت تفسیر کرد: «رایگان در گفتار» ( آزاد ) یا «رایگان مانند در» آبجو» ( رایگان ). تمرکز نرم افزار منبع باز “رایگان در گفتار” است (یعنی LibreOffice ). این اغلب به این صورت تبلیغ می‌شود که به شما امکان می‌دهد کد منبع نرم‌افزار را ببینید، بفهمید چگونه کار می‌کند، و آزاد باشید که از نرم‌افزار برای کسب درآمد استفاده کنید و در صورتی که نرم‌افزار آنچه را که می‌خواهید انجام نمی‌دهد، رایگان تغییر دهید.

با این حال، معمولاً تمرکز “رایگان در آبجو” ( رایگان ) است که مردم را به سمت نرم افزار جذب می کند. وعده نرم افزارهای عالی، برای مصارف خانگی یا تجاری، با قیمت 0 دلار به همین دلیل است که بسیاری از افراد و سازمان ها از FOSS استفاده می کنند.

با این حال، “چیزی به نام ناهار رایگان وجود ندارد.” این برای نرم افزارهایی که از تبلیغات/داده های ما برای پرداخت هزینه توسعه خود استفاده می کنند (یعنی فیس بوک، گوگل و غیره) به همان اندازه صادق است که برای FOSS (که تبلیغات ندارد).

حجم شگفت انگیزی از ایجاد نرم افزار به صورت رایگان انجام می شود ، از طریق اشتیاق مشارکت کنندگان داوطلب که می توانند بخشی از زمان خود را به توسعه این نرم افزار اختصاص دهند. با این حال، بسیاری از توسعه حیاتی (و گاهی کمتر جالب!) باید پرداخت شود، مانند رفع اشکال، میزبانی وب سایت و زیرساخت، صدور گواهینامه، و غیره. بنابراین، اگر از نرم افزار منبع باز استفاده می کنید، به کمک شما نیاز دارد.

QGIS اکنون قادر به ارائه سه بعدی است. بیشتر بخوانید در planet.qgis.org/planet/tag/3d/ اعتبار: تیم ساتون

FOSS4G (برای Geospatial)

نرم افزار رایگان و متن باز برای geospatial (FOSS4G) شامل بسیاری از نرم افزارها، از جمله دسکتاپ (به عنوان مثال QGIS)، سرور (به عنوان مثال GeoNode، MapServer)، و وب (به عنوان مثال OpenLayers، GeoServer). OSGeo (بنیاد فضایی منبع باز یک چارچوب قانونی برای مشارکت در تمام پروژه های منبع باز پشتیبانی شده خود فراهم می کند و دارای وضعیت حقوقی 501(c)(4) به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی است. این بنیاد در توسعه طیف وسیعی از نرم افزارها و کتابخانه های مکانی از پروژه های کوچک و منبع باز تا محصولات کاملاً پیشرفته در سطح سازمانی.

برای سازمان هایی که از نرم افزار GIS تجاری به منبع باز مهاجرت می کنند مزایای زیادی وجود دارد. اغلب سود سرفصل به عنوان هزینه کمتر در نظر گرفته می شود و تا حدی درست است. با نرم افزارهای تجاری باید هزینه های مجوز را بپردازید، در حالی که با FOSS این کار را نمی کنید. با این حال، اگر می‌خواهید یک بسته پشتیبانی داشته باشید، هزینه دارد، و اگر می‌خواهید نرم‌افزار همچنان وجود داشته باشد، مشارکت در پروژه بسیار مهم است.

با FOSS می توانید از سازمان های مختلف پشتیبانی دریافت کنید. با نرم افزارهای تجاری، حتی اگر سالانه 25 هزار دلار بپردازید و سپس هفت روز کاری برای پاسخ به سؤال خود منتظر بمانید، اگر این پاسخ کمکی نمی کند، جایی برای رفتن ندارید. با FOSS، اگر یک بسته پشتیبانی برای QGIS از شرکت X می‌خرید اما پشتیبانی آن‌ها در حد بالایی نیست، می‌توانید سؤال و پول خود را به جای دیگری ببرید.

مشارکت

کمک کردن بخشی از پس انداز استفاده از FOSS به جامعه حیاتی است. بستگی به شما دارد که چقدر کمک کنید، اما هر چه بیشتر کمک کنید، ویژگی‌ها، اسناد و پشتیبانی بیشتری می‌توان اضافه کرد.

چهار راه اصلی برای حمایت وجود دارد:

  • کمک های مالی
  • گزارش اشکالات
  • در حال توسعه کد
  • در حال توسعه مستندات

ما یک جامعه پر جنب و جوش از توسعه دهندگان داریم که مایل و قادر به حذف اشکالات و اضافه کردن ویژگی های جدید به FOSS4G هستند، اما آنها باید وام مسکن خود را بپردازند و غذا را روی میز بگذارند. شما می توانید با کمک مالی از کار آنها حمایت کنید. (qgis.org/en/site/getinvolved/donations.html) یا پرداخت برای ویژگی جدیدی که می خواهید.

همه نرم افزارها مشکل دارند. اما اگر با FOSS با این مشکلات مواجه شدید، می‌توانید اشکال را به همراه آنچه می‌خواستید انجام دهید و داده‌هایی برای تکرار مشکل گزارش کنید. سپس این اشکال توسط توسعه‌دهندگان برطرف می‌شود و یک تعمیر تضمینی اغلب در بسیاری از توافق‌نامه‌های سطح سرویس گنجانده می‌شود.

اکثر نرم افزارها در GitHub (به عنوان مثال QGIS) یا دیگر مخازن باز میزبانی می شوند و دستورالعمل هایی برای تنظیم محیط توسعه شما دارند.

گزینه دیگر مشارکت در اسناد است. برای این کار لازم نیست برنامه نویس باشید و این مشارکت ها به همان اندازه ارزشمند هستند!

در طول 10 تا 20 سال گذشته، ما شاهد یک تغییر کامل در نحوه تامین مالی توسعه نرم افزار بوده ایم. در حال حاضر تعداد بسیار کمی از محصولات دارای هزینه مجوز یکباره هستند. در عوض، ما مبتنی بر اشتراک، «رایگان» مبتنی بر آگهی/داده، یا رایگان و منبع باز داریم.

منبع باز و رایگان ساختار کاملاً متفاوتی برای تأمین مالی نرم‌افزار است و برای آن ما به همه کاربران نیاز داریم که به جامعه کمک کنند، خواه از طریق کمک مالی، گزارش اشکال، توسعه کد، نوشتن اسناد یا هر ترکیبی از اینها باشد. توسعه دهندگان نرم افزار هنوز نیاز به پرداخت پول دارند و بدون این مشارکت های حیاتی، نرم افزار رایگان و متن باز به وجود خود ادامه نخواهد داد.

QGIS یک نمونه عالی از نرم افزارهای مکانی است و به رقبای تجاری خود عملکرد خوبی برای پول خود می دهد. آن را بررسی کنید  qgis.org ، و اگر برای شما مفید است، به هر طریقی که می توانید مشارکت کنید.