نقشه خیابان باز QGIS

QGIS OpenStreetMap: پلاگین های OSM برای QGIS

آیا می خواهید از OpenStreetMap برای QGIS استفاده کنید؟ یا می خواهید به داده های خام دسترسی داشته باشید تا دانلود کنید؟

اگر پاسخ شما به هر یک از این سوالات مثبت است، باید به پلاگین های QGIS OpenStreetMap برای QGIS نگاهی بیندازید.

این آموزش شما را با نحوه اضافه کردن لایه ها از OpenStreetMap با استفاده از QGIS آشنا می کند.

به علاوه، به شما نشان می دهد که چگونه داده های OpenStreetMap را دانلود کنید تا بتوانید از نقاط خام، خطوط و چند ضلعی ها استفاده کنید.

OpenStreetMap چیست؟

فرودگاه OSM

OpenStreetMap یک نقشه رایگان قابل ویرایش از جهان است که توسط افرادی مانند شما ایجاد شده است. هزاران مشارکت کننده دارد و استفاده و توزیع مجدد آن رایگان است.

OpenStreetMap به شما امکان می دهد هر چیزی را که می بینید به نقشه اضافه کنید – مانند ساختمان ها، جاده ها یا مکان های دیدنی.

این همچنین شامل یک نقشه تعاملی است که به شما امکان می دهد در منتخبی از مکان های نزدیک خود یا هر جای دنیا پیمایش کنید. این امر آن را بسیار شبیه به نسخه منبع باز Google Maps یا Google Earth می کند .

هدف این است که به هر کسی در جهان اجازه دهیم تا با ایجاد و بهبود نقشه‌ها برای دیگران کمک کند.

استفاده از OSM به عنوان نقشه پایه

اگر فقط می‌خواهید داده‌های OSM را به‌عنوان یک نقشه پایه مشاهده کنید، افزونه QuickMapServices برای شما مناسب است. ابتدا باید افزونه را دانلود کنید، سپس از طریق زیر به آن دسترسی پیدا کنید:

وب > QuickMapServices > OSM > OSM Standard

اگرچه استفاده از نقشه پایه استاندارد OSM رایگان است، یک کلید API برای هر یک از موارد زیر لازم است:

  • نقشه چرخه
  • منظره TF
  • TF در فضای باز
  • TF Transport Dark
  • حمل و نقل
  • Veloroad

این نقشه های پایه اطلاعات خاصی را برای دوچرخه سواران، حمل و نقل و علاقه مندان به فضای باز ارائه می دهد. اما 99٪ از مردم اگر فقط برای استفاده اولیه باشد، به API نیاز ندارند.

QuickMapServices OSM Imagery

استخراج داده های OSM

اگر می‌خواهید داده‌های OSM خام را استخراج کنید، باید بدانید که در قالب‌های مختلف موجود است که امکان ادغام آسان با انواع برنامه‌های نرم‌افزاری را فراهم می‌کند.

اگرچه راه‌های دیگری برای دانلود داده‌های OSM وجود دارد ، یکی از ساده‌ترین روش‌ها استفاده از افزونه QuickOSM است. ابتدا باید افزونه QuickOSM را دانلود و نصب کنید . در مرحله بعد، می توانید از طریق زیر به افزونه موجود در منو دسترسی داشته باشید:

وکتور > QuickOSM > QuickOSM

OpenStreetMap از مقادیر نقشه برداری برای دسته بندی ویژگی ها در پایگاه داده OSM استفاده می کند. اولاً، داده‌های OSM دارای یک کلید اولیه است که یک نوع ویژگی طبقه‌بندی شده است (مانند “بزرگراه”). اما می‌توانید ویژگی‌های دقیق‌تری که ارزش هستند (مانند «بزرگراه»، «تنه»، «اولیه» یا «ثانویه») دریافت کنید.

  • کلید – بزرگراه ها
  • ارزش – بزرگراه، صندوق عقب، اولیه، ثانویه و غیره

شما کلیدهای OSM و مقادیر را برای همه ویژگی هایی که می خواهید دانلود کنید وارد کنید. اما اگر می خواهید تمام مقادیر موجود در یک کلید را پرس و جو کنید، مطمئن شوید که در قسمت دوم چیزی وارد نکنید.

Query QuickOSM

سپس، پرس و جو را برای بازیابی تمام ویژگی های OSM که در بوم نقشه مشخص کرده اید، اجرا می کنید. اما این کار آنها را در حافظه ذخیره نمی کند مگر اینکه آنها را ذخیره کنید.

برای هر ویژگی که می خواهید ذخیره کنید، روی لایه ها در نقشه کلیک راست کرده و روی موارد زیر کلیک کنید:

Export > Save Features As > Shapefile

ساختمان های QuickOSM

QGIS OpenStreetMap: پلاگین های OSM برای QGIS

OpenStreetMap یک نقشه رایگان و قابل ویرایش از جهان است که همه می توانند از آن استفاده کنند. استفاده از داده‌های OSM در QGIS شما را قادر می‌سازد تا به راحتی نقشه‌هایی با لایه‌های جاده‌ها و ساختمان‌ها ایجاد کنید، و همچنین دارای رندر مبتنی بر برداری است.

پروژه OpenStreetMap توسط بسیاری از داوطلبان در سراسر جهان که به جمع آوری، پردازش و توزیع داده های جغرافیایی اختصاص داده شده اند، پشتیبانی می شود. به علاوه، QGIS یک راه آسان برای ادغام داده های OSM در هر پروژه ای ارائه می دهد.

در این مقاله نحوه دانلود داده های OSM را به شما نشان دادیم تا بتوانید از آن در پروژه QGIS خود استفاده کنید.

به علاوه، ما دستورالعمل‌های ساده‌ای در مورد نحوه وارد کردن داده‌های OSM به پروژه QGIS به عنوان یک نقشه پایه ساده با استفاده از افزونه QuickMapServices ارائه کرده‌ایم.