QuickMapServices OSM Imagery

QuickMapServices: نقشه های پایه برای QGIS

QuickMapServices معمولاً اولین افزونه ای است که همه پس از دانلود QGIS نصب می کنند.

پس از انتشار QGIS 3، QuickMapServices جایگزین لایه های باز شد و اکنون ارائه دهنده اصلی نقشه های پایه در دسکتاپ QGIS است.

از آنجایی که نقشه های پایه یک نقطه مرجع ارائه می دهند، می توانید همه چیز را از عکس های هوایی، تصاویر ماهواره ای گرفته تا OSM بیابید. از برنامه ریزی تا توسعه، گردشگری و آموزش، می توانید از این نقشه های پایه در بسیاری از برنامه ها استفاده کنید.

بیایید مروری بر برخی از نقشه های پایه موجود از طریق پلاگین QuickMapServices و نحوه شروع استفاده از آن از امروز داشته باشیم.

افزونه QuickMapServices را نصب کنید

برای شروع استفاده از نقشه های پایه در QGIS از امروز، ابتدا باید افزونه QuickMapServices را دانلود و فعال کنید.

پس از دانلود و نصب افزونه، در منوی دسکتاپ QGIS از طریق:

وب > QuickMapServices

افزونه QuickMapServices

نقشه های پایه با وضوح بالا

QuickMapServices نقشه های پایه با وضوح بالا مانند Esri و Google را ارائه می دهد. اگر می‌خواهید نقشه‌های پایه موجود را جستجو کنید، می‌توانید از برخی از قابلیت‌های جستجوی موجود در افزونه استفاده کنید.

وب > QuickMapServices > جستجوی QMS

جستجوی عباراتی مانند “ماهواره” یا “تصویر” را امتحان کنید و گزینه هایی را برای Esri، Google، Mapbox، Bing و سایر ارائه دهندگان خواهید دید. در اینجا مثالی از نحوه استفاده از تصاویر ماهواره ای گوگل در QGIS آورده شده است

QuickMapServices Google Satellite Imagery

یک نقطه رنگی (قرمز، زرد و سبز) در کنار هر نقشه پایه وجود دارد که در دسترس بودن آنها را نشان می دهد. سبز به این معنی است که سیگنال قوی دارد. در حالی که زرد ضعیف است و زرد جایی در این بین است.

اگر به دنبال نقشه پایه اصلی OSM هستید، این گزینه نیز از طریق:

وب > QuickMapServices > OSM

QuickMapServices

QuickMapServices

خواه به دنبال یک نقشه پایه با تصاویر با وضوح بالا، سایه تپه های ارتفاعی، یا فقط یک نقشه مرجع توپوگرافی هستید، باید QuickMapServices را دانلود کنید.

این یکی از محبوب ترین پلاگین ها در مخزن QGIS است و معمولاً یکی از اولین پلاگین هایی است که کاربران ابتدا آن را فعال می کنند.

قابلیت جستجو به شما امکان می دهد تقریباً هر چیزی را که نیاز دارید پیدا کنید. به علاوه، در دسترس بودن سرویس را به شما نشان می‌دهد و سیگنال‌هایی را برای اطلاع از پایدار بودن آن نشان می‌دهد.

آیا تا به حال از افزونه QuickMapServices استفاده کرده اید؟ آیا این اولین افزونه ای است که نصب و فعال می کنید؟ لطفا با یک نظر در زیر به ما اطلاع دهید.